Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν επιχειρηματολογώ για να σε πείσω και να σε κάνω γαύρο. Ο καθένας έχει τα πιστεύω του προφανώς. Υπερασπίζομαι το δικαίωμα μου να καπνίζω στα κέντρα διασκέδασης που βγαίνω όταν θέλω μαζί με την πλειοψηφία των ανθρώπων που βρίσκονται στα κέντρα αυτά το Σαββατόβραδο. ΤΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ. Σέβομαι απόλυτα το δικαίωμα σου να μη γουστάρεις να τρως τη κάπνα. Απόλυτα όμως αλλά άμα τσούζουν τα ματάκια σου (και τα δικά μου τσούζουν μετά από κάποια ώρα το παραδέχομαι) καλύτερα να πας στα goodys.

 

Σε θέματα υγείας δεν υπάρχει πλειοψηφία, κάτι έχεις καταλάβει λάθος.

Ο καπνός σου βλάπτει αυτόν που δεν καπνίζει. Τον βλάπτει άμεσα, έστω και ένας να είναι.

Αφού λοιπόν δεν μπορείς να του απαγορέψεις την είσοδο, θα πρέπει εσύ να βγεις έξω παρά να πάει εκείνος στα goody's.

 

Θα γλυτώσουμε τον καρκίνο και τη βρώμα από τα ρούχα μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εντάξει δεκτό. Το είπαμε αυτό. Εγώ προσωπικά έχω κάνει αρκετές προσπάθειες να το σταματήσω αλλά μάταια μέχρι στιγμής.

Από τη μεριά μου πάντως, να είσαι σίγουρος ότι θα πήγαινα στα goodys, δε θα υποχρέωνα ένα ολόκληρο μαγαζί να βγει στο πεζοδρόμιο να καπνίσει επειδή εμένα θα μυρίσει το μπλουζάκι μου. Με το χέρι στη καρδιά στο λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

slygeo, πρώτον δεν μιλάμε για τη μπόχα βασικά. Μιλάμε για άσθμα, βρογχίτιδα, καρκίνους, έμφραγμα, εγκεφαλικό. Αυτά σχετίζονται με το παθητικό κάπνισμα κατά κύριο λόγο. Το αν βρωμάει το μπλουζάκι είναι πολύυυυυυυ δευτερεύον.

 

Επίσης, το γεγονός ότι η πλειοψηφία των θαμώνων καπνίζει, ακόμα κι αν είχε σημασία για θέματα υγείας, δεν λέει κάτι. Υπάρχει αρκετός κόσμος που δεν βγαίνει ακριβώς γιατί τα μπαρ και τα κλαμπ είναι σαν τεκέδες. Είναι σαν να μου λες ότι στα ματς Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού η πλειοψηφία όσων πάνε πετάνε αντικείμενα, άρα δεν πρέπει να απαγορευτεί η ρίψη αντικειμένων. Αν όμως επικρατούσε μια πολιτισμένη ατμόσφαιρα, θα πήγαινε στο γήπεδο πολύς κόσμος που τώρα το αποφεύγει, λόγω ακριβώς των βάρβαρων συνθηκών που υπάρχουν. Και τα 2 παραδείγματα ισχύουν για μένα και για αρκετά άτομα με τα οποία κάνω παρέα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν όμως επικρατούσε μια πολιτισμένη ατμόσφαιρα, θα πήγαινε στο γήπεδο πολύς κόσμος που τώρα το αποφεύγει, λόγω ακριβώς των βάρβαρων συνθηκών που υπάρχουν. Και τα 2 παραδείγματα ισχύουν για μένα και για αρκετά άτομα με τα οποία κάνω παρέα.

Σέβομαι το δικαίωμά σου να θες να δεις μπαλίτσα, αλλά αν δε θες να φας κάνα κέρμα στο κεφάλι, καλύτερα κάτσε σπίτι σου να παίξεις pro. :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σέβομαι το δικαίωμά σου να θες να δεις μπαλίτσα, αλλά αν δε θες να φας κάνα κέρμα στο κεφάλι, καλύτερα κάτσε σπίτι σου να παίξεις pro. :confused:

 

Ναι, ακριβώς αυτό. Κι όμως. Εγώ στη προκειμένη φάση της ζωής μου θέλω να πηγαίνω και να τρώω το κέρμα στο κεφάλι μου. Έτσι με έχουν μάθει, έτσι έχω συνηθίσει. Γιατί προσπαθείς να με εκπολιτίσεις; Δε θέλω. Μου αρέσουν οι κακές συνήθειες. Είναι σα να μου λες είμαστε 10 φίλοι. Οι δυο θέλουν να πάνε να δουνε ματς και οι άλλοι 8 θέλουν να πάνε σινεμα. Ε δε γουστάρουμε να δούμε μπάλα απόψε ρε 'συ. Θέλουμε να δούμε ταινία.

Τώρα όχι μόνο προσπαθείτε να επιβληθείτε και να κόψετε μία συνήθεια σε εμένα το πιτσιρικά που βγαινω το Σαββατόβραδο αλλά σας πειράζει ακόμα και ο δημόσιος υπάλληλος ο 45άρης που καπνίζει μια ζωή και που σας ενοχλεί ο καπνός του για 10 λεπτά όταν θα πάτε να κάνετε μία κατάθεση στη τράπεζα.

Για το θέμα υγείας που λες Φίλιππε, συμφωνώ απόλυτα και δε σηκώνω κουβέντα αλλά...ότι θέλουν οι πολλοί. Το θεωρώ πιο σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στατιστικά ακόμα και σε μια χώρα σαν την Ελλάδα με πολλά φουγάρα, σε καμία περίπτωση οι καπνιστές δεν είναι περισσότεροι από τους μή. Απλά φαίνεται έτσι λόγω του πολωμένου δείγματος που εκλαμβάνεις ως πλειοψηφία. Για να καταλάβεις, είναι σαν να βγαίνω στο The Mall ή το Mediterranean Cosmos ,και να σχηματίζω την άποψη ότι η πλειοψηφία είναι ματσό και περνάει μια χαρά. Έτσι και στους τεκέδες, θεριακλήδες θα βλέπεις ως πλειοψηφία.Ο 45 ρης ΔΥ που καπνίζει μια ζωή, πέρα ότι στην πλειονότητα των περιπτώσεων το κάνει ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ ως εξουσία στο χώρο που απαγορεύεται, και κανονικά θα έπρεπε πρώτοι οι καπνιστές να του σπάσουν το κεφάλι, είναι σε ένα χώρο δημόσιο στον οποίο υποτίθεται προκαλεί ζημιές στην υγεία του κοινού κ συν το γεγονός ότι είναι αντιδεοντολογικό.

 

Εξτρίμ παράδειγμα. : Πριν τέσσερα-πέντε Είχα πάει να επισκεφθώ μια φίλη στο Ιπποκράτειο θεσ/νικης και ξαφνικά εκεί που καθόμουν ακούω αναπτήρα κ μετά από λίγο έντονη μυρωδιά. Δε δίνω σημασία γιατί θεώρησα πως βγήκε κάποιος σε κανα παράθυρο να καπνίσει μέχρι που ήρθε κ το ντουμάνι. Ένας γιατρός στα 50 φεύγα του, είχε δύο νοσοκόμες δίπλα του, ΠΑΝΩ από τον ασθενή να κράταει ένα ντοσιέ κ το τσιγάρο. Τότε ήμουν ακόμη καπνιστής. Το τι ξέχεσμα του έριξα δε περιγράφεται . Μέχρι και η σεκιουριτού ήρθε πάνω να δει τι γίνεται. Αντέδρασε καλά κ έψαχνε να βρεί να κρυφτεί από την ντροπή σβήνοντας το τσιγάρο κακήν κακώς κ το σταμάτησα κι εγώ. Ευτυχώς. Όταν έφυγε με επαίνεσαν οι δύο νοσοκόμες καθώς δε μπορούσαν οι ίδιες να πουν τίποτα γιατί έκαναν πρακτική. Φαντάσου σε τί επίπεδο κομφορισμού είχε(κ μάλλον έχει ακόμα) το κάπνισμα αυτός ο ΓΙΑΤΡΟΣ κ κάπνιζε εκει πέρα. Έτσι και τώρα. Κάποιοι βρίσκουν το δίκιο τους με αυτό τον νόμο και ελπίζω να τον υποστηρίξουν...Γνώμη μου

 

Χέσε μέσα, στο πρώτο κρύο πάλι τεκέδες θα γίνουν τα μαγαζιά, για καλή τύχη των καπνιστών

 

Επεξ/σία από De@th L0rd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=545609

 

οι Έλληνες καπνίζουν σε ποσοστό 42%

 

Ό,τι θέλει η πλειοψηφία που δεν καπνίζει λοιπόν. Τσιγαράκι στα πάρκα και στο σπίτι σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.avgi.gr/ArticleActionshow.action?articleID=545609

 

 

 

Ό,τι θέλει η πλειοψηφία που δεν καπνίζει λοιπόν. Τσιγαράκι στα πάρκα και στο σπίτι σας.

 

 

OWNED:-D

 

.....παρατηρησε κανεις καμια αλλαγη σε κανα μαγαζι?

σε ενα σουβλατζιδικο,και σε ενα φαστφουνταδικο αφαιρεθηκαν τατασακια και ολοι καπνιζαν εξω.

το φαστοφουνταδικο παντως ηταν τιγκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OWNED:-D

 

.....παρατηρησε κανεις καμια αλλαγη σε κανα μαγαζι?

σε ενα σουβλατζιδικο,και σε ενα φαστφουνταδικο αφαιρεθηκαν τατασακια και ολοι καπνιζαν εξω.

το φαστοφουνταδικο παντως ηταν τιγκα.

 

Εδώ πάντως, ακόμα και τα starbucks (που μέχρι πριν λίγο καιρό δεν σε άφηναν να καπνίσεις ούτε απ'έξω) γέμισαν τασάκια τα τραπέζια τους στον εξωτερικό χώρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ πάντως, ακόμα και τα starbucks (που μέχρι πριν λίγο καιρό δεν σε άφηναν να καπνίσεις ούτε απ'έξω) γέμισαν τασάκια τα τραπέζια τους στον εξωτερικό χώρο...

 

καλα κανανε.

εξωτερικος χωρος ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιχειρηματολογώ για να σε πείσω και να σε κάνω γαύρο. Ο καθένας έχει τα πιστεύω του προφανώς. Υπερασπίζομαι το δικαίωμα μου να καπνίζω στα κέντρα διασκέδασης που βγαίνω όταν θέλω μαζί με την πλειοψηφία των ανθρώπων που βρίσκονται στα κέντρα αυτά το Σαββατόβραδο. ΤΗ ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ. Σέβομαι απόλυτα το δικαίωμα σου να μη γουστάρεις να τρως τη κάπνα. Απόλυτα όμως αλλά άμα τσούζουν τα ματάκια σου (και τα δικά μου τσούζουν μετά από κάποια ώρα το παραδέχομαι) καλύτερα να πας στα goodys.

 

Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.Κοίτα ρε που μπορεί να σε φτάσει μία εξάρτηση. Ακόμα και σε μια συζήτηση σε φόρουμ. :eek:

 

Αν δεν ήταν επιχείρημα κατά της απαγόρευσης του καπνίσματος, το θα γεμίσουμε νερντάτκια και χοντρές τότε τι ήταν? Αν δεν επιχειρηματολογούσες τότε τι έκανες? Μας προειδοποιούσες? Κράτα ένα επίπεδο παρακαλώ, γιατί με αυτά που πετάς μόνο να γελάσω μπορώ.

 

Σέβομαι το δικαίωμα σου, να θες να καπνίζεις το Σαββατόβραδο, και θα... ανεχτώ το να ανοίξεις την πόρτα και να πας να καπνίσεις έξω. Έχω φάει στη μάπα μου τα τελευταία χρόνια το δικαίωμά σου να καπνίζεις, και ταυτόχρονα την αδιαφορία σου για το δικαίωμα στη ΖΩΗ μου. Γάμησε τα τα ρούχα, και γάμησε το το τσούξιμο στα μάτια. Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για την ΥΓΕΙΑ μου? Καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για την υγεία του παιδιού σου αύριο μεθαύριο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...