Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλά χαλάρωσε φίλε θέλεις να τους σπάσεις στο ξύλο όλους επειδή καπνίζουν. Αντικαπνιστής με την έννοια τους μαμακες του καπνιστες δεν μπορεί να είναι ένας πρώην καπνιστής . Για τον λόγο ότι όταν κάνεις κάτι το οτιδήποτε και έχεις κάνει ήδη κακό δεν μπορείς να κρίνεις τους άλλους για αυτο που κάνουν γιατι και εσύ ίδιος ήσουν. Το ότι άλλαξες δεν αποτελεί εξιλέωση με την έννοια του " μα τι κάνουν όλοι αυτοι μας τα έχουν σπάσει". Για μένα ένας πρώην καπνιστής το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να βοηθήσει τους καπνιστες να το κόψουν. Όχι όμως και να τους κατακρίνει .Αυτο ειναι τουλάχιστον υποκριτικό.

 

Ήμουν ηλίθιος, ανώριμος, βλακόβλακας πιτσιρικάς. Τωρα δηλαδή επειδή κάπνιζα για χ χρόνια θα πρέπει αιωνίως να δέχομαι την καπνίλα; Τι φάση;

Και όταν λέω να τους σπάσω προφανώς το λέω καθ'υπερβολή. Αλλα ναι όταν κάθομαι κάπου και ο διπλανός μου είναι μοσχάρι και έχει το τσιγάρο στα μούτρα μου ναι θέλω να τον σπάσω. Περιττό να πώ για αυτούς που δεν ξέρουν να καπνίζουν και φυσάνε ντουμάνι που σου γ@μάει τα μάτια. Που είναι το κακό; Αν έκλανα βρωμερά, δυνατά και επιδεικτικά δίπλα στα μούτρα σου ενώ έπινες τον καφέ σου εσύ δεν θα ήθελες να μου σπάσεις τα δόντια;

 

 

Γνώμη μου επίσης είναι πως αυτοί που το έκοψαν, και καλά έκαναν και μπράβο τους,

γίνονται οι χειρότεροι αντικαπνιστές επειδή ακριβώς πρώτα απ' όλους προσπαθούν να πείσουν τον εαυτό τους. Θέλει τρομερή καθημερινή προσπάθεια για να αντισταθείς σε αυτό το ΕΝΑ τσιγάρο με τον πρωινό καφέ και μόνο αν το δαιμονοποιήσεις μπορείς να το καταφέρεις. Η μάχη αυτή σε συνδυασμό με το να βλέπεις απέναντι τον άλλον να απολαμβάνει απενοχοποιημένος το τσιγαράκι του, σε οδηγεί στα άκρα και στον φανατισμό.

 

Αδιαφορώ παντελώς για το τσιγάρο. Περισσότερο δεν νομίζω να γίνεται δηλαδή. Καμία προσπάθεια. Απολαμβάνω εξωφρενικά πολύ τον καφέ μου το πρωί ώς έχει. Και τι εννοείς απενοχοποιημένος; Οτι δίνω δεκάρα ας πούμε που δεν καπνίζω; Δεν μου το απαγόρευσε κανείς. Μόνος μου το σταμάτησα και πλέον βασικά δεν υπάρχει κάν στο μυαλό μου οτι κάποτε ήμουν και γω στο κότερο.

Όλα αυτά που λές παραπάνω ίσως να τα πάθει κάποιος αδύναμος χαρακτήρας που έχει ανάγκη τις εξαρτήσεις. Σε καμία περίπτωση όμως δεν αντιπροσωπεύουν αυτούς που το έκοψαν χρησιμοποιώντας καταραμένη κοινή λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ήμουν ηλίθιος, ανώριμος, βλακόβλακας πιτσιρικάς. Τωρα δηλαδή επειδή κάπνιζα για χ χρόνια θα πρέπει αιωνίως να δέχομαι την καπνίλα; Τι φάση;

Και όταν λέω να τους σπάσω προφανώς το λέω καθ'υπερβολή. Αλλα ναι όταν κάθομαι κάπου και ο διπλανός μου είναι μοσχάρι και έχει το τσιγάρο στα μούτρα μου ναι θέλω να τον σπάσω. Περιττό να πώ για αυτούς που δεν ξέρουν να καπνίζουν και φυσάνε ντουμάνι που σου γ@μάει τα μάτια. Που είναι το κακό; Αν έκλανα βρωμερά, δυνατά και επιδεικτικά δίπλα στα μούτρα σου ενώ έπινες τον καφέ σου εσύ δεν θα ήθελες να μου σπάσεις τα δόντια;

.

 

Εσύ πόσους ειχες πρήξει με το τσιγάρο σου ? Αυτή είναι η απάντηση μου. Τους έπρηζες με το τσιγάρο και τώρα μας το παίζεις ηθικός και αντικαπνιστής . Για χαλάρωσε εξαρτάται απο ποιον θα ακούσεις κάτι. Δηλαδή θα μας κρίνει και θα μας κάνει ντα ένα άτομο που και ο ίδιος φλόμωνε τον κόσμο με το τσιγάρο? Δες μας λοιπόν και δες τον εαυτό σου .

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ πόσους ειχες πρήξει με το τσιγάρο σου ? Αυτή είναι η απάντηση μου. Τους έπρηζες με το τσιγάρο και τώρα μας το παίζεις ηθικός και αντικαπνιστής . Για χαλάρωσε εξαρτάται απο ποιον θα ακούσεις κάτι. Δηλαδή θα μας κρίνει και θα μας κάνει ντα ένα άτομο που και ο ίδιος φλόμωνε τον κόσμο με το τσιγάρο? Δες μας λοιπόν και δες τον εαυτό σου .

Χαχαχαχαχαχαχαααααααα:lol::lol:

Μπορω μόνο να γελασω μπροστα στο παραπανω....:-)

 

Παραβλεπεις το πιο σημαντικο στοιχειο: Οτι ο ιδιος παραδεχτηκε οτι αυτα που εκανε ηταν λαθος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ πόσους ειχες πρήξει με το τσιγάρο σου ? Αυτή είναι η απάντηση μου. Τους έπρηζες με το τσιγάρο και τώρα μας το παίζεις ηθικός και αντικαπνιστής . Για χαλάρωσε εξαρτάται απο ποιον θα ακούσεις κάτι. Δηλαδή θα μας κρίνει και θα μας κάνει ντα ένα άτομο που και ο ίδιος φλόμωνε τον κόσμο με το τσιγάρο? Δες μας λοιπόν και δες τον εαυτό σου .

 

εγω ομως δε καπνιζα ποτε

φαε το ownage μου τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

klain στελνε τα μου εμενα ρε να τα γραφω εγω αν ειναι :P

παντως κλασσικη στρατηγική debate, αφου δεν μπορω να αντικρουσω οτι μου λενε, ας μειωσω αυτους που μου τα λενε ωστε να χασουν αξια τα λογια τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

klain στελνε τα μου εμενα ρε να τα γραφω εγω αν ειναι :P

παντως κλασσικη στρατηγική debate, αφου δεν μπορω να αντικρουσω οτι μου λενε, ας μειωσω αυτους που μου τα λενε ωστε να χασουν αξια τα λογια τους.

 

Ελα ρε ψυχολογε. Εχω θέσει την άποψη κου νωριτερα. Δεν έκανα σχόλιο γι; να αντικρούσω κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναρωταω

εγω που δε καπνισα ποτε μπορω να σε κρινω?

 

Αν μένεις στην Αθήνα όχι.

Αφενός γιατί δεν έχεις καπνίσει και δε γνωρίζεις το θέμα σφαιρικά, αλλά μονόπλευρα και αφετέρου γιατί :

 

«Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του ΠΕΡΠΑ και με άλλες μετρήσεις που έχουν πραγματοποιηθεί, το ποσοστό του οξυγόνου έχει μειωθεί στο 17% ανά κυβικό μέτρο αέρα, τη στιγμή που το όριο επιφυλακής είναι το 16% και το φυσιολογικό ποσοστό το 22%. Η συνεχής καταστροφή του περιαστικού πρασίνου της πρωτεύουσας σε συνδυασμό με το νέφος και τις υψηλές θερμοκρασίες οδηγεί σε ασφυξία και δημιουργεί προβλήματα στην ποιότητα του αέρα των Αθηναίων», δηλώνει στο «Εθνος της Κυριακής» ο δασολόγος Γρηγόρης Βάρρας, καθηγητής στο ΤΕΙ Ηπείρου και πρώην πρόεδρος του Γεωτεχνικού Επιμελητηρίου.

 

Πηγή

 

Σε πόσα τρισεκατομμύρια τσιγάρα αντιστοιχεί αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναρωταω

εγω που δε καπνισα ποτε μπορω να σε κρινω?

 

Φυσικά το δέχομαι. Μπορείς να πεις ότι θέλεις με όμορφο φυσικά τρόπο . Αλλά έχει σημασία σε τι θα με κρίνεις. Ότι καπνίζω γενικά ; ότι καπνίζω μέσα στη μούρη σου ; ότι διεκδικώ ένα μπαράκι να καπνισω χωρίς να ενοχλώ ; σέβομαι τους άλλους . Όμως μπορεί και να αδίκησα τον κλάιν στο τελευταίο πόστ και του ζητώ συγγνώμη. Μίλησε στο τελευταίο ποστ ότι καπνιζει ο άλλος μέσα στην μούρη σου. Αυτό δεν το θέλει ούτε ο καπνιστής. Ούτε φ6σίκα χώρους τεκεδες.

 

Δεν εχω να πω κάτι άλλο. Οι ακραίες αντιδράσεις σε όλες αυτες τις σελίδες προεκυψψαν από ακραία λεγομενα και τσαμπουκαδες. Όλοι ξερουμε ότι το τσιγάρο είναι κακό. Ότι δεν πρέπει να επιβαρύνουμε τους άλλους . Το κράτος όμως δεν έκανε την δουλειά του σωστα γιατί αν την εκανε σωστά θα είμασταν και οι δύο μεριές ευχαριστημενες. Κάποιος πρέπει να πληρώσει την ανικανότητα του κράτους και ίσως δίκαια αυτοί είμαστε εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μένεις στην Αθήνα όχι.

Αφενός γιατί δεν έχεις καπνίσει και δε γνωρίζεις το θέμα σφαιρικά, αλλά μονόπλευρα και αφετέρου γιατί :

 

 

 

Πηγή

 

Σε πόσα τρισεκατομμύρια τσιγάρα αντιστοιχεί αυτό;

 

Θεωρώ το συγκεκριμένο σχόλιο τελείως άστοχο. Δηλαδή εαν υπάρχει κάτι που να καταστρέφει την υγεία σου, πρέπει να δέχεσαι ότιδήποτε την καταστρέφει; Δηλαδή εάν κάποιος έχει καρκίνο (μακριά απο όλους μας), ε δεν πειράζει να πάθει και κανα εγκεφαλικό βρε αδερφέ (και αυτο μακρια :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...