Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν υπάρχουν παθητικοί καπνιστές. Υπάρχουν αντιπαθητικοί αντικαπνιστές :P

δεν καπνίζω και με ενοχλεί ο καπνός.. απλά το είχα ακούσει κάπου αυτό και μου άρεσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ναι... κααααλααα...

το 2010 αλλαξτε πλευρο... zzzZZZZZZzzzz.... 00c015nj9.gif

 

Χαρά οι ταβερνιάρηδες - λουκέτα που έχουν να πέσουν! Αλλά το δαιμόνιο του Έλληνα κάτι θα σκαρφιστεί. Βλέπω να στήνονται λέσχες μόνο για μέλη. Τα πούρα και τα τσιγάρα θα προσφέρονται δωρεάν. Εδώ ετοιμάζεται αεροπορική εταιρεία (non IATA) μόνο για καπνιστές.

 

Κάποιο post παραπάνω μου έφερε στο νού τους κουκουλοφόρους καταδότες της γερμανικής κατοχής. Προβλέπω να ανθίσουν πολλά τέτοια μπουμπούκια, οπότε ένας ...εμφύλιος μας σώζει...

 

Η ειρωνεία είναι πως θα "απαγορευτεί" η χρήση σε κάτι που πουλιέται ελεύθερα και φορολογείται αδρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πωλείται ελεύθερα και φορολογείται αδρά, εγώ τι φταίω;

 

Θεωρείς δηλαδή ότι πρέπει να γίνει το τσιγάρο παράνομο; Ή εφόσον δεν είναι έχεις το δικαίωμα να κάνεις ό,τι γουστάρεις;

 

Υπάρχει τεράστια παρανόηση για το τι είναι ελευθερία τελικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή πωλείται ελεύθερα και φορολογείται αδρά, εγώ τι φταίω;

 

Θεωρείς δηλαδή ότι πρέπει να γίνει το τσιγάρο παράνομο; Ή εφόσον δεν είναι έχεις το δικαίωμα να κάνεις ό,τι γουστάρεις;

 

Υπάρχει τεράστια παρανόηση για το τι είναι ελευθερία τελικά...

 

Συμφωνώ να μπούν οι κανόνες και να τηρούνται. Οι ρατσιστικές εξάρσεις ενοχλούν και αν ο καθένας σέβεται τον διπλανό του, καπνιστές και μη καπνιστές θα συμβιώνουν μια χαρά. Με ή χωρίς απαγορεύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξε κλάϊν μάϊν στην Ελλάδα είμαστε, και το κοκορέτσι απαγορευσαν αλλα ποιος δεν εφαγε κοκορέτσι το πάσχα....

 

Πάρα πολλοί. Επίσης είναι θέμα χρόνου να δει το topic κάποιος κ@υλωμένος καπνιστής και να μας μιλήσει για τα "δικαιώματά" του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου ακούγεται υπερβολικό να βγαίνω το μεσημέρι και να μην μπορώ να καπνίσω ένα τσιγάρο με τον καφέ μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως μου ακούγεται υπερβολικό να βγαίνω το μεσημέρι και να μην μπορώ να καπνίσω ένα τσιγάρο με τον καφέ μου

 

Μην ανησυχείς. Σύμφωνα με το in.gr "...Οι ιδιοκτήτες θα υποχρεώνονται να διαθέτουν ειδικούς χώρους για τους καπνιστές, πλήρως διαχωρισμένους από τους υπόλοιπους...."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λόγω περιορισμένου χώρου, σε πολλά μαγαζιά δε θα υπάρχει η δυνατότητα να γίνει χωρισμός σε χώρους για καπνιστές και για μη καπνιστές. Οπότε σε bar και σε καφετέριες φοβάμαι δε θα γλυτώσουμε το καπνό. Αυτό θα εξαρτηθεί βέβαια και από το πόσο σοβαρά το εννοεί η κυβέρνηση όσον αφορά την επιβολή των προστίμων.

Στη Γερμανία π.χ. που μένω και ισχύει αντίστοιχος νόμος, ο ιδιοκτήτης μιας ελληνικής καφετέριας αρχικά άφηνε κόσμο να καπνίζει μέχρι που μια μέρα έγινε έλεγχος και του είπαν πως αν ξαναδούν την ίδια εικόνα θα του το κλειναν.

 

Απ' τη στιγμή όμως που αποφάσησαν την επιβολή τέτοιου νόμου γιατί το αργούν τόσο πολύ; Τόσο μεγάλη προετοιμασία χρειάζεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουτσά στραβά έχει αρχίσει να περνάει ο νόμος στη χώρα μας. Π.χ. προχθές βρέθηκα σε μια καφετέρια με ένα φίλο. Με το που άναψε το τσιγάρο του ήρθε η γκαρσόνα και ευγενικά του ζήτησε να το σβήσει. Τελικά καθίσαμε στο χώρο των καπνιστών (δεν αντέχει χωρίς τσιγάρο ο δικός μου). Δεν είναι η μοναδική φορά που έχω δει να κάνουν παρατηρήσεις για το κάπνισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ, I'll bite: Οι πλατείες που κολλάνε... ;

 

ΥΓ @Luci: Έλεος ρε, τί όρεξη κι αυτή βραδιάτικα να παίζεις με τους τίτλους των θεμάτων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...