Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ρε μαν, κατ' αρχάς όταν λέω "όλοι τους ψηφίζουμε" προφανώς και δεν εννοώ όλοι. Εννοώ ένα σημαντικά μεγάλο ποσοστό. Και δεύτερον, δεν το καταλαβαίνω αυτό το "δεν σημαινει οτι αιωνιως θα πρεπει να μεταθετουμε τις ευθυνες στους αλλους". Ωραία, απαγορεύεται το κάπνισμα παντού. Κι εγώ επειδή είμαι τολμηρός πάω κι ανάβω τσιγάρο, έτοιμος να δεχθώ τις συνέπειες. Το αν θα με πιάσουν και το αν θα υπάρχουν συνέπειες δεν είναι δικό μου πρόβλημα. Ο έλεγχος σε κάθε του μορφή είναι ευθύνη της κοινωνίας και των αρχών που έχει ορίσει η ίδια (τουλάχιστον στη μορφή που έχει αυτή τη στιγμή η κοινωνία μας).

 

 

Φυσικα.Ο ελεγχος ναι , αλλα ο ανυπαρκτος ελεγχος δεν δικαιολογει τους υπολοιπους παραβατες , ουτε φυσικα εμενα με κανει να νιωθω καλυτερα οι υποδειξεις αυτων.Να στο πω αλλιως , φαντασου να μην σου δινει ο εργοδοτης σου το δωρο και να σου υποδεικνυει την αδυναμια κρατικου ελεγχου,η να το δικαιολογει με το οτι τους ..ψηφισατε ολοι.Αυτος η καποιος τριτος .Δεν ειναι καπως , εσυ τι λες ? ( ναι, ειναι διατεθειμενος να παρει και αυτος το ρισκο πχ)

 

---------- Προσθήκη στις 23:52 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 23:31 ----------

 

 

 

Γιατί; Μακάρι να γίνει αυτό και θα είμαι ο πρώτος που θα ανοίξω μαγαζί μη καπνιστών για να πλουτίσω. Στην Βαρκελώνη πάντως, υπάρχουν δύο ειδών μαγαζιά και όλα μια χαρά λειτουργούν. Δουλειά έχουν και τα μεν και τα δε.

 

 

 

 

 

 

 

Μακαρι να γινει και εδω ετσι.Οπως ειπε και ενας φιλος πιο πισω,ας ειμαστε εδω το Μαρτιο να τα συζηταμε.Ανυπομονω να δω ταμπελες καπνιστων και μη καπνιστων :-)

Επεξ/σία από bluesattack
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδιά, γεια σας τι λέει, να σας πω, είδα λέτε για τους σερβιτόρους και τις καθαρίστριες και τις μπαργουμάνες και τις κοπελιές που χορεύουνε στη μπάρα τι φταίνε να αναπνέουν αυτοί καπνό αν είναι καπνιζόντων μαγαζί, παιδιά δεν ξέρω αν σας το πα, εγώ μια φορά είχα μπει σε αεροπλάνο και πήγα κάπου ευρώπη, και εκεί είχανε και καπνιστών μαγαζιά, παιδιά μαντέψτε, δεν ήταν τίγκα στον καπνό γιατί είχανε κάτι σατανικά μαραφέτια που τα λέγανε εξαγιασμό, εξανερισμό, εραξενισμό, μαρξισμό, κάτι τέτοιο και δεν είχε καπνό φάση παιδιά, αλήθεια, οπότε δεν υπέφεραν φάση οι σερβιτόροι κι έτσι, μια ιδέα απλώς ρίχνω παιδιά, lol kk bye

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να μη συμφωνώ; Αυτό λύνει το πρόβλημα και μπορούμε όλοι να πάμε σε όλα τα μαγαζιά. Δεν το είπα ως επιχείρημα δικό μου αυτό με τους εργαζόμενους, το είπα για να τονίσω την υποκρισία και την ανικανότητα των κυρίων στο Υπουργείο Υγείας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, θεωρώ πως το υγιέστερο θα ήταν να βγει φιρμάνι του στυλ "αν έχεις εγκαταστάσεις εξαερισμού που επαρκούν, το κάνεις καπνιζόντων, αλλά αν σε ελέγξω και δεν, τη γάμησες, μία πρόστιμο και ξαναπερνάω μετά από 2 μήνες, αν δεν έχεις συμμορφθεί, σου παίρνω άδεια". Θα κλείσουν μαγαζιά που δεν έχουν τα γκαφρά να βάλουν εγκαταστάσεις, ναι -με νοιάζει; Με νοιάζει περισσότερο το πορτοφόλι του Μπάμπη από την υγεία του ανθρώπου που έχει δικαίωμα σε αυτή; Όχι.

 

Υγεία για όλους, λεφτά για το κράτος.

Μόνο εμπόδιο, το λάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, γεια σας τι λέει, να σας πω, είδα λέτε για τους σερβιτόρους και τις καθαρίστριες και τις μπαργουμάνες και τις κοπελιές που χορεύουνε στη μπάρα τι φταίνε να αναπνέουν αυτοί καπνό αν είναι καπνιζόντων μαγαζί, παιδιά δεν ξέρω αν σας το πα, εγώ μια φορά είχα μπει σε αεροπλάνο και πήγα κάπου ευρώπη, και εκεί είχανε και καπνιστών μαγαζιά, παιδιά μαντέψτε, δεν ήταν τίγκα στον καπνό γιατί είχανε κάτι σατανικά μαραφέτια που τα λέγανε εξαγιασμό, εξανερισμό, εραξενισμό, μαρξισμό, κάτι τέτοιο και δεν είχε καπνό φάση παιδιά, αλήθεια, οπότε δεν υπέφεραν φάση οι σερβιτόροι κι έτσι, μια ιδέα απλώς ρίχνω παιδιά, lol kk bye

 

Παιδια, της Ελλαδας, υπαρχει κατι που λεγεται κρανος φορατε το οταν οδηγειτε μοτοσυκλετα, παιδια, της Ελλαδας, υπαρχει κατι που λεγεται σκουπιδοτενεκες χρησιμοποιηστε τον για τα απορριμματα σας..................μια ιδεα ριχνω, μια φορα που ειχα παει στην Ελβετια τα χρησιμοποιουσαν αυτα και δεν υπηρχε προβλημα.

 

Το επιχειρημα σου λοιπον καταρριπτεται ον δε σποτ! Στην Ελλαδα πιστευεις οτι θα τα δεις ποτέ αυτα που λες? Υπαρχει υποδομη ή θεληση(=ξοδεμα χρηματων) για να γινει κατι τετοιο?

ΟΧΙ! Και το ξερεις. Οποτε τι τα λες τζαμπα?:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, θεωρώ πως το υγιέστερο θα ήταν να βγει φιρμάνι του στυλ "αν έχεις εγκαταστάσεις εξαερισμού που επαρκούν, το κάνεις καπνιζόντων, αλλά αν σε ελέγξω και δεν, τη γάμησες, μία πρόστιμο και ξαναπερνάω μετά από 2 μήνες, αν δεν έχεις συμμορφθεί, σου παίρνω άδεια". Θα κλείσουν μαγαζιά που δεν έχουν τα γκαφρά να βάλουν εγκαταστάσεις, ναι -με νοιάζει; Με νοιάζει περισσότερο το πορτοφόλι του Μπάμπη από την υγεία του ανθρώπου που έχει δικαίωμα σε αυτή; Όχι.

 

Υγεία για όλους, λεφτά για το κράτος.

Μόνο εμπόδιο, το λάδι.

 

Kαλα τα λες φιλε Lucifer. :devil: Kαι εγω τα ελεγα πιο πισω , αλλα ηρθαν τα αντ'επιχειρηματα για τις αγγλικες παμπ που κλεινουν και οτι εγω μπορει να μην ενδιαφερομαι για τον τζιρο τον μαγαζιων (ακαρδος μη καπνιστης ), καποιος αλλος ομως μπορει να ενδιαφερεται.:-)

Αμ τι νομιζες ...ετσι ευκολα θα ηταν :lol:

 

---------- Προσθήκη στις 00:57 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:51 ----------

 

Στην Ελλάδα δουλεύει το κέρδος. Δεν είμαι κανένας ουτοπιστής, ολαμσέηην είναι "βρείτε τρόπο να τους χτυπήσετε στην τσέπη".

 

Και εδω ειμαστε στην καρδια του προβληματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε να κοπει....αν και δεν ειδα καμια αλλαγη σε καφετεριες μεχρι στιγμης...εκτος οτι δεν ειμαι υποχρεωμενος να τρωω ολο τον καπνο στην μαπα μου αυτο που μου την σπαει περισσοτερο ειναι οτι μετα μυριζουν τα ρουχα μου και κατα καποιον τροπο δεν διαφερω κθλ απο τους καπνιστες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ελλάδα δουλεύει το κέρδος. Δεν είμαι κανένας ουτοπιστής, ολαμσέηην είναι "βρείτε τρόπο να τους χτυπήσετε στην τσέπη".

 

Αν σου είναι εύκολο βρες το πόστ που το έχεις ξαναπεί. Από το πρόστιμο να τα παίρνει το κράτος και ο καταγγέλων.Το απόλυτα σωστό για το κλίμα της Ελλάδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν πλάκα πάντως οι καπνιστές που πουλάνε και πνεύμα...Αλλα η μητέρα φύση φταίει που δεν έχω κατευθυντική κλανιά, να φάω φασολάδα,να πιώ και 10 scoops πρωτείνης και μετά να πάω διπλά τους στην καφετέρια και να τους τις σκάω στη μύτη κανα 2ώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει να γίνεται διαγωνισμός υπερβολής σε αυτό το θέμα,το σκορ 5-4 υπερ των αντι-θέλω να σας φάω τα λαρύγγια-καπνιστών

Παιδιά η παρέα μου πάει μπουζούκια,εμένα δε μ αρέει,γίνεται να βγει κάποιος νόμος που να τα απαγορεύσει;

 

(δε παει στον αποπάνω αυτό)

 

btw ελλάς,ο νόμος ίσχυσε,lol

*καλύτερη λύση ο διαχωρισμός αλλά να ισχύσει που δε το βλέπω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζει να γίνεται διαγωνισμός υπερβολής σε αυτό το θέμα,το σκορ 5-4 υπερ των αντι-θέλω να σας φάω τα λαρύγγια-καπνιστών

Παιδιά η παρέα μου πάει μπουζούκια,εμένα δε μ αρέει,γίνεται να βγει κάποιος νόμος που να τα απαγορεύσει;

 

(δε παει στον αποπάνω αυτό)

 

btw ελλάς,ο νόμος ίσχυσε,lol

*καλύτερη λύση ο διαχωρισμός αλλά να ισχύσει που δε το βλέπω

 

Οι γνωστες υπερβολες απο τους -κανω ριβουλιουσιον τωρα-καπνιστες.

Ευτυχως στο τελος το εσωσες , αφου (και πολυ λογικα) λες οτι μαλλον δεν θα ισχυσει,πραγμα φυσικα που δικαιολογει απολυτα τις διαμαρτυριες των μη καπνιστων :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο με τους μη καπνιστες ειναι οτι ακομα και σε ανοιχτό χώρο το τσιγάρο του διπλα το τραβάνε σαν μαγνήτες και τους σκάει στη μύτη. Προχθες ας πουμε σε εναν ημιανοιχτο μάλιστα χώρο καπνιζανε 2 και το ενα τσιγαρο εσκαγε σε μενα και το άλλο στη κοπέλα μου. Φυγαμε κανα μισάωρο νωρίτερα γιατι δεν το αντέχαμε. Φαντάσου σε κλειστο πόσο μας ενοχλεί (και αυτο γινότανε πάντα, δεν γίναμε λόγω μόδας παράξενοι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κακο με τους μη καπνιστες ειναι οτι ακομα και σε ανοιχτό χώρο το τσιγάρο του διπλα το τραβάνε σαν μαγνήτες και τους σκάει στη μύτη. Προχθες ας πουμε σε εναν ημιανοιχτο μάλιστα χώρο καπνιζανε 2 και το ενα τσιγαρο εσκαγε σε μενα και το άλλο στη κοπέλα μου. Φυγαμε κανα μισάωρο νωρίτερα γιατι δεν το αντέχαμε. Φαντάσου σε κλειστο πόσο μας ενοχλεί (και αυτο γινότανε πάντα, δεν γίναμε λόγω μόδας παράξενοι).

 

Κύριε Μητσοτάκη εσείς; :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...