Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

"...του Έλληνα ο τράχηλος ζυγό δεν υπομένει..."

και 400 χρόνια τι έκανε;; "αζύγωτος" ήταν; :-D

Μην μπερδεύεσαι φίλε μου...από εκεί είναι όλα τα στραβά και τα κατάλοιπα που μας απομείνανε... ;)

 

Επιτέλους έγινε κι αυτό! Να μπορούν επιτέλους να αναπνεύσουν οι άνθρωποι ελεύθερα όλα τα υπόλοιπα (διοξείδιο του άνθρακα, θειάφι, βαρέα μέταλλα κ.α.)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όλους τους δημόσιους χώρους που είναι κλειστοί ή στεγασμένοι.

σε τραπεζάκια καφενέ κάτω απο τέντα θα επιτρέπεται; :lol:

 

κάτω απο ομπρέλα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το καλοκαίρι και μέσα στα αντίσκηνα θα υπάρχει περίοδος χάριτος, άντε τυχεροί όσοι καπνίζετε! λαχείο σας ήρθε!

 

Έχω μια απορία, πως μετράται η αναλογία; με την απόσταση; Ο καπνός ενός τσιγάρου π.χ. δεν επιτρέπεται να μολύνει, να φτάσει δηλαδή στα ρουθούνια των μη καπνιστών. Ωραία, συμφωνώ και όλα αυτά τα εργοστάσια που καθημερινά (εντάξει έστω 5 μέρες τη βδομάς) δίπλα στα σπίτια των ανθρώπων με σύννεφα να απλώνονται επι χιλιόμετρα...αυτοί τι πρόστιμο πρέπει να πληρώσουν;;;; Για πείτε εσείς οι 300 που τα σκέφτεστε όλα επειδή σας ψηφήσαμε;;;;ΕΕεε;!

screwy.gif blowup.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια απορία, πως μετράται η αναλογία; με την απόσταση; Ο καπνός ενός τσιγάρου π.χ. δεν επιτρέπεται να μολύνει, να φτάσει δηλαδή στα ρουθούνια των μη καπνιστών. Ωραία, συμφωνώ και όλα αυτά τα εργοστάσια που καθημερινά (εντάξει έστω 5 μέρες τη βδομάς) δίπλα στα σπίτια των ανθρώπων με σύννεφα να απλώνονται επι χιλιόμετρα...αυτοί τι πρόστιμο πρέπει να πληρώσουν;;;; Για πείτε εσείς οι 300 που τα σκέφτεστε όλα επειδή σας ψηφήσαμε;;;;ΕΕεε;!

screwy.gif blowup.gif

 

Μα καλά δεν άκουσες τον Αθανασόπουλο ; Δε φταίνε τα εργοστάσια για τη μόλυνση .. εμείς φταίμε που πίνουμε αναψυκτικά ... ντροπή μας !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ετσι

παντου να απαγορευτει ακομα και μεσα στα σπιτια

πολλες μανες και πατεραδες καπνιζουν στο ιδιο δωματιο με τα μωρα τους

ή ακομα και εγκυες εχω δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
ετσι ετσι

παντου να απαγορευτει ακομα και μεσα στα σπιτια

πολλες μανες και πατεραδες καπνιζουν στο ιδιο δωματιο με τα μωρα τους

ή ακομα και εγκυες εχω δει

 

H κλασσική ελληνική υστερία.

 

Μήπως θα ήθελες να απαγορευτεί να πίνεις αναψυκτικά; Να πίνεις αλκοόλ; Να τρως τηγανητές πατάτες; Να τρως λίπη;

Όλα τα παραπάνω είναι επιβλαβή για την υγεία.

 

Με ποιά λογική εσύ ή το Κράτος θα μου πουν τι θα κάνω στο δικό μου σπίτι; :mad:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπερβολη ηταν αυτο που ειπα

δεν ειναι δυνατο να γινει και να θελαμε

 

απλα το ειπα για να δειξω ποσο ζωα υπαρχουν

 

μεσα στο σπιτι του ο καθενας μπορει να κανει οτι θελει στον εαυτο του και μονο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ζήτημα είναι να έχει την παιδεία ή την λογική ο καπνιστής για να καταλάβει οτι βλάπτει την υγεία του. Αν το καταλάβει αυτό και μετά συνεχίζει να καπνίζει κακό του κεφαλιού του.

 

Εγώ είμαι υπερ της ελευθερης επιλογής. Αν κάποιος κάνει κάτι και βλάπτει τον εαυτό του χωρίς να βλάπει τους άλλους ας το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ θα απαγορευτεί το καπνισμα και στα net; δεν θα ειναι οι κλασικοι τεκεδες που οταν μπαινεις απο την ομιχλη που υπαρχει δακρύζουν και τα ματια σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το κρατος περνει πολλα λεφτα απο την φορολογια των τσιγαρων , πιστευω πως δεν θα εφαρμοστει ο νομος τοσο αυστηρα . Αμα αρχισουμε κ διωχνουμε τις καπνοβιομηχανιες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H κλασσική ελληνική υστερία.

 

Μήπως θα ήθελες να απαγορευτεί να πίνεις αναψυκτικά; Να πίνεις αλκοόλ; Να τρως τηγανητές πατάτες; Να τρως λίπη;

Όλα τα παραπάνω είναι επιβλαβή για την υγεία.

 

Με ποιά λογική εσύ ή το Κράτος θα μου πουν τι θα κάνω στο δικό μου σπίτι; :mad:

 

 

Το θέμα το είχαμε συζητήσει εκτενώς και σε προηγούμενο thread, οπότε δε θα επεκταθώ. Να πω μόνο ότι στην Αυστραλία, αν δεν κάνω λάθος, το να καπνίζεις στο σπίτι σου με το παιδί μέσα, θεωρείται κακοποίηση και έχεις ποινικές κυρώσεις. Αν σε καρφώσουν βέβαια... Δικαίως θεωρείται κακοποίηση, απλώς θα χρειαστούν χρόνια μέχρι να αλλάξει η νοοτροπία με κάτι τόσο δεδομένο και διαδεδομένο όσο το κάπνισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Το θέμα το είχαμε συζητήσει εκτενώς και σε προηγούμενο thread, οπότε δε θα επεκταθώ. Να πω μόνο ότι στην Αυστραλία, αν δεν κάνω λάθος, το να καπνίζεις στο σπίτι σου με το παιδί μέσα, θεωρείται κακοποίηση και έχεις ποινικές κυρώσεις. Αν σε καρφώσουν βέβαια... Δικαίως θεωρείται κακοποίηση, απλώς θα χρειαστούν χρόνια μέχρι να αλλάξει η νοοτροπία με κάτι τόσο δεδομένο και διαδεδομένο όσο το κάπνισμα.

 

Λυπάμαι αλλά διαφωνώ με την απαράδεκτη υστερία που μας έπιασε ξαφνικά τόσο με το παθητικό κάπνισμα όσο και με την επιβολή των δικών μας αξιών ή ιδεών σε άλλους. Όποιος γουστάρει να καπνίσει, ας καπνίσει αρκεί να μην ενοχλεί τον διπλανό του. Οι υστερικοί συμπολίτες μου που ουρλιάζουν είναι περισσότερο εκνευριστικοί από τον καπνό του διπλανού μου. Και περισσότερο επικίνδυνοι!

 

Διαφωνώ επίσης με την επιβολή ενός κράτους - μπαμπούλα που επεμβαίνει τόσο απροκάλυπτα στην ιδιωτική μου σφαίρα για να μου πει αν θα καπνίσω, τι θα φάω, πότε θα συνευρεθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...