Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραια ολα αυτα αλλά ειναι τελειως ακυρα για εναν απλο λογο:

Αυτο που ειπες(η υποθεση δηλαδη που εκανες) περι:

"Αν ορισμένα (π.χ. 5%) μαγαζιά, γίνουν αποκλειστικά για καπνιστές".

Πες μου εναν πρακτικο τροπο να εφαρμοστει αυτο.

Το 5 % εννοω.

Δεν υπαρχει.

Ποιος θα ορισει ποιος ιδιοκτητης θα κανει το μαγαζι του αποκλειστικα για καπνιστες?

Ποιος θα διατηρησει το ποσοστο στο 5?

 

Για να καταλάβουμε τελικά: Αν σου αποκαλύψουμε τον πρακτικό τρόπο να εφαρμοστεί - και ο οποίος, ως παντογνώστης, προεξοφλείς ότι δεν υπάρχει... - εσύ θα δεχτείς το δίκαιο της ύπαρξης αυτού του 5% επί του συνόλου των μαγαζιών; Διότι και πρακτικός τρόπος υφίσταται - και μάλιστα εφαρμόζεται σε πάρα πολλές περιπτώσεις, εδώ και δεκαετίες... - και αρμόδιος φορέας που ορίζει ποιος ιδιοκτήτης θα κάνει το μαγαζί του οτιδήποτε (αρκεί να είναι νόμιμο) υφίσταται, όπως επίσης και αρμόδια αρχή για να διατηρήσει το προβλεπόμενο ορισμένο ποσοστό. Αν πρόκειται όμως να σου χαρίσουμε απλόχερα τη γνώση μας και εσύ να συνεχίσεις στο ίδιο στυλάκι, καλύτερα είναι να σε αφήσουμε στη βολική σου πλάνη του "δεν υπάρχει"...

 

εαν μπορει καποιος να βρει επιχειρημα ικανο ωστε να μπει πανω απο την υγεια και την ελευθερια των ατομων ωστε να επιτραπει το καπνισμα.

Και ως τωρα φυσικα κανείς δεν μπορει να βρει εστω και ενα τοσοδα επιχειρημα

 

Έχει παρατεθεί σωρεία ικανών επιχειρημάτων, τα οποία δε χρειάζεται καν να μπουν πάνω από την υγεία και την ελευθερία των ατόμων, απλά διότι δε θίγουν ούτε το μεν ούτε το δε. Το μόνο που κάνουν είναι να ακολουθούν αυτό που εσύ δε δείχνεις να έχεις: την κοινή λογική. Ακριβώς δε επειδή "δεν το έχεις" , τα βαφτίζεις όλα "άκυρα" και συνεχίζεις να πλανάσαι (ή μάλλον, να υποκρίνεσαι). Αν όντως σε ενδιέφερε να ελέγξεις την ύπαρξη αυτών των επιχειρημάτων, θα μπορούσες απλά να ανατρέξεις σε αρκετά από τα προηγούμενα post, αυτή τη φορά όμως, ερμηνεύοντάς τα σύμφωνα με ό,τι πραγματικά λένε και όχι σύμφωνα με ό,τι σε βολεύει. Όμως έχει καταστεί πασιφανές ότι δε σ' ενδιαφέρει...

 

Ωχ! Μόλις τώρα είδα ότι με έκανες report! Μόλις στεγνώσει το δάκρυ που χάραξε το τρυφερό μου μαγουλάκι και τα χέρια μου σταματήσουν να τρέμουν από την ταραχή, θα στείλω mail στη ...μαμά μου να της το πω. Έτσι για να μάθεις! :cry: :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 χρόνια καρκινιάρης, ένα πακέτο καπνό τη μέρα

17.42 μέρες χωρίς κανονικό τσιγάρο αλλά με ηλεκτρονική πιπίλα στο στόμα :P

έχω γλιτώσει 698 τσιγάρα (τα λέει το android μου)

78.44 euro (απόσβεση στην ηλεκτρονική πιπίλα)

αναπνέω άνετα

δεν ροχαλίζω

δεν λαχανιάζω

δεν βήχω

δεν βρωμάω

άσπρισαν τα δόντια μου

και το βασικότερο! Δεν ακούω γκρίνια από ενοχλητικούς αντικαπνιστές!!! γυρίστε το :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@deesnider

1. Προφανώς έχουμε διαφορετική αντίληψη για το πώς πρέπει να είναι οι χώροι εργασίας. Εγώ θεωρώ ότι, ασχέτως με το τι κάνει ο άνθρωπος στο σπίτι του, ο χώρος εργασίας του δεν πρέπει να είναι επιβλαβής για την υγεία του. Το παθητικό κάπνισμα αφορά ΚΑΙ τους καπνιστές. Αποτελεί επιπλέον επιβάρυνση και οι συνέπειες στην υγεία είναι δοσοεξαρτώμενες. Διαφωνούμε και δεν θα τα βρούμε. Δεκτό.

 

2. Καθένας έχει τις πηγές και τις απόψεις του. Επίσης, η άποψη για το πόσο επικίνδυνο εμφανίζεται το παθητικό κάπνισμα είναι υποκειμενική. Αν ακούς ότι το παθητικό κάπνισμα σε σκοτώνει ακαριαία, προφανώς και είναι υπερβολικό. Αν ακούς ότι δεν πολυπειράζει μωρέ, είναι επίσης λάθος. Προσωπικά δεν αμφισβητώ ότι υπάρχουν και γιατροί που λένε ότι δεν πειράζει καν το παθητικό κάπνισμα. Συνήθως είναι καπνιστές (και μιλάει η εξάρτηση ή οι τύψεις), αλλά πολύ συχνά είναι και εντελώς ανίδεοι στην επιδημιολογία. Εξ ου και τα αίσχη που ακούμε όταν έχουμε επιδημίες γρίπης πχ. Θα σου πρότεινα να αναζητείς επίσημες πηγές, γιατί κυκλοφορεί πολλή διαστρεβλωμένη πληροφορία.

 

3. Τα περί φασίστα κτλ δεν τα είπα για να σε απειλήσω. Φιλική συμβουλή ήταν, για να μην σβηστούν posts, πέσουν ban και χαλάσει η όποια συζήτηση. Το ότι είναι διαπιστώσεις και όχι ύβρεις είναι αστείο βέβαια. Αν γράψω εγώ ότι κάποιος εδώ μέσα είναι ηλίθιος και μαλάκας, γιατί ο τρόπος που γράφει δείχνει χαμηλό IQ και μακρά ενασχόληση με το πέος του, φαντάζομαι θα συμφωνήσουμε ότι δεν είναι διαπίστωση, αλλά μειωτικός χαρακτηρισμός.

 

 

@Timonkaipumpa

Στο ίντερνετ είσαι. Μπορείς εύκολα να ελέγξεις κάτι πριν το πεις. Κάθεσαι και γράφεις ότι οι μαγαζάτορες σε διώχνουν αν γουστάρουν, ότι μόνο η Ελλάδα έχει πλήρη απαγόρευση και άλλα τέτοια και μάλιστα χλευάζεις και όσους σε διορθώνουν. Γκούγκλαρε το βρε άνθρωπε πριν το γράψεις να μην εκτίθεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...