Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λυπάμαι αλλά διαφωνώ με την απαράδεκτη υστερία που μας έπιασε ξαφνικά

 

Ξαφνικά??? Εδώ και πολύ καιρό κάποιοι φωνάζουν αλλά οι υπόλοιποι τους θεωρούν απλά ενοχλητικούς. Ξαφνικά για αυτούς που δεν τους νοιάζει.

 

Όποιος γουστάρει να καπνίσει, ας καπνίσει αρκεί να μην ενοχλεί τον διπλανό του

 

Εμ αυτό είναι το πρόβλημα ντε. Αν δεν ενοχλεί ας καπνίσει. Αλλά μέσα σε έναν οποινδήποτε κλειστό χώρο, το να μην καπνίσεις δεν ενοχλεί, ενώ το να καπνίσεις ενοχλεί. Συνεπω΄ς πρέπει να συμμορφωθεί ο πρώτος στα διακιώματα του δευτέρου γιατί δεν γίνεται και αλλιώς. Δεν υπάρχει κανένα θέμα ''ιδεολογίας'' ή του να περάσει κάποιος τις ιδέες του στον άλλον με το ζόρι...

 

Κλασικό παράδειγμα ο πατέρας μου, που ήμασταν διακοπές στο εξωτερικό και δεν κάπνιζε σχεδόν πουθενά και με το που πάτησε το πόδι στο αεροδρόμιο άναψε το πρώτο τσιγάρο πριν καν φύγει απο τον αεροδιάδρομο με αποτέλεσμα να φάει κράξιμο απο τους υπεύθυνους του αεροδρομίου και να φωνάζει κιολας μετά νομίζωντας πως έχει δίκιο χρησιμοποιώντας την all time classic ατάκα ''Εδώ είναι Ελλάδα''. Ναι εδώ είναι Ελλάδα και επιτρέπεται να ζαλίσεις τα πα...α των διπλανών σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κοίτα, το ξαφνικά είναι σχετικό. Από τότε που βρέθηκε πόσο επιβλαβές είναι το κάπνισμα και, αργότερα, το παθητικό κάπνισμα, σταδιακά λαμβανονται μέτρα για τη μείωση των επιπτώσεών του. Πριν 30 χρόνια, μέχρι και στην Αμερική, οι γιατροί έκαναν επίσκεψη στο θάλαμο καπνίζοντας. Επομένως, δεν είναι ξαφνικό, αλλά προοδευτικό. Επίσης, όταν προέκυψε το θέμα με τις τρελές αγελάδες, ξαφνικά δεν πήραμε μέτρα; Για τον αμίαντο το ίδιο; Κι ας είναι οι επιπτώσεις χιλιάδες φορές μικρότερες από το κάπνισμα.

 

Τέλος πάντων, το αν θέλει ο καπνιστής να καπνίζει, ο καθολικός να αυτομαστιγώνεται, ο έφηβος να λιώνει 16 ώρες στο WoW είναι προσωπική του επιλογή και ο νόμος καλό θα είναι να μην επιβάλει τέτοιου είδους επιλογές. Η όλη συζήτηση γίνεται όμως για το παθητικό κάπνισμα, για το οποίο υπάρχουν πολύ σοβαρά επιστημονικά στοιχεία ότι προκαλεί μεγάλα προβλήματα υγείας. Επομένως, όπως παρεμβαίνει το κράτος όταν σπας στο ξύλο το ανήλικο παιδί σου, είναι λογικό να παρεμβαίνει κι όταν του προκαλείς αναπνευστικά προβλήματα ή αυξάνεις σημαντικά την πιθανότητα αιφνιδίου θανάτου του κτλ. Σε κάθε περίπτωση, η νομοθεσία στην Ελλάδα δεν ασχολείται καθόλου με τα σπίτια, παρά μόνο με τους κλειστούς δημόσιους χώρους, οπότε κράτα αυτές τις επιφυλάξεις για αρκετά χρόνια αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λογική "κάνω κακό μόνο στον εαυτό μου, δεν πρέπει να αφορά κανέναν άλλο" ειναι πολύ συζητήσιμη. Αξίζει δικό της τοπίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι υπερ της ελευθερης επιλογής. Αν κάποιος κάνει κάτι και βλάπτει τον εαυτό του χωρίς να βλάπει τους άλλους ας το κάνει.

Ακριβώς! Από τη στιγμή που αυτό που κάνει κάποιος δεν βλάπτει τον άλλον δεν έχει κανείς δικαίωμα να του πει τι, πως και αν θα το κάνει. Οποιοδήποτε Δημοκρατικό καθεστώς (σημ.: η λέξη δεν υφίσταται πλέον, όπου Δημοκρατία βλέπετε: Οχλοκρατία) δεν έχει λόγο πάνω μου, κανένας νταβάς δεν μπορεί να μου κάνει οτιδήποτε.

 

Κάποιος είπε για παραλογισμό πιο πάνω, οι παραλογισμοί δίνουν και παίρνουν..με ποιό δικαίωμα θα μου δώσει πρόστιμο και θα μου επιβάλει να το πληρώσω εάν δεν φοράω κράνος, εάν δεν φοράω ζώνη στο αυττοκίνητο, εάν περάσω με κόκκινο. Τι σκατά είναι όλα αυτά και μάλιστα στον 21ο αιώνα;! Που σκατά βρίσκεται η εξέλιξη; Μόνο τεχνολογική για να αναπτυχθεί ο υπερκαταναλωτισμός και να γυρίσουν πάλι στις τσέπες τους τα μπακίρια;

 

Δικό μου είναι το κεφάλι, μπορεί να θέλω να το σπάσω κάτω στην άσφαλτο από ηλιθιότητα ή ανωριμότητα με τη μηχανή μου, είναι δικό μου θέμα όμως και δεν αφορά κανέναν άλλον! Το ίδιο και με τις ζώνες ασφαλείας, το ίδιο και με το κόκκινο φανάρι. Δηλαδή εάν τα χαράματα που οι δρόμοι είναι άδειοι και περιμένω 2 λεπτά σε κάποιο φανάρι, βιάζομαι και ξεκινήσω να φύγω στο κόκκινο (όχι να περάσω με φόρα έχει διαφορά), να ξεκινήσω να φύγω διότι είναι ηλιθιότητα, δηλαδή εάν χαλάσουν τα φανάρια πάλι δεν θα ελέγξω το δρόμο να φύγω; θα περιμένω να φτιαχτούν πρώτα;! εκείνη τη στιγμή λοιπόν μπορεί να καραδοκεί 50 μέτρα πιο πέρα ο πιο χαζός μπάτσος του κόσμου και να με γράψει μόνο και μόνο επειδή πέρασα με κόκκινο...είναι τελείως πρωτόγονα όλα αυτά για μένα...

nonono.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς! Από τη στιγμή που αυτό που κάνει κάποιος δεν βλάπτει τον άλλον δεν έχει κανείς δικαίωμα να του πει τι, πως και αν θα το κάνει. Οποιοδήποτε Δημοκρατικό καθεστώς (σημ.: η λέξη δεν υφίσταται πλέον, όπου Δημοκρατία βλέπετε: Οχλοκρατία) δεν έχει λόγο πάνω μου, κανένας νταβάς δεν μπορεί να μου κάνει οτιδήποτε.

 

Κάποιος είπε για παραλογισμό πιο πάνω, οι παραλογισμοί δίνουν και παίρνουν..με ποιό δικαίωμα θα μου δώσει πρόστιμο και θα μου επιβάλει να το πληρώσω εάν δεν φοράω κράνος, εάν δεν φοράω ζώνη στο αυττοκίνητο, εάν περάσω με κόκκινο. Τι σκατά είναι όλα αυτά και μάλιστα στον 21ο αιώνα;! Που σκατά βρίσκεται η εξέλιξη; Μόνο τεχνολογική για να αναπτυχθεί ο υπερκαταναλωτισμός και να γυρίσουν πάλι στις τσέπες τους τα μπακίρια;

 

Δικό μου είναι το κεφάλι, μπορεί να θέλω να το σπάσω κάτω στην άσφαλτο από ηλιθιότητα ή ανωριμότητα με τη μηχανή μου, είναι δικό μου θέμα όμως και δεν αφορά κανέναν άλλον! Το ίδιο και με τις ζώνες ασφαλείας, το ίδιο και με το κόκκινο φανάρι. Δηλαδή εάν τα χαράματα που οι δρόμοι είναι άδειοι και περιμένω 2 λεπτά σε κάποιο φανάρι, βιάζομαι και ξεκινήσω να φύγω στο κόκκινο (όχι να περάσω με φόρα έχει διαφορά), να ξεκινήσω να φύγω διότι είναι ηλιθιότητα, δηλαδή εάν χαλάσουν τα φανάρια πάλι δεν θα ελέγξω το δρόμο να φύγω; θα περιμένω να φτιαχτούν πρώτα;! εκείνη τη στιγμή λοιπόν μπορεί να καραδοκεί 50 μέτρα πιο πέρα ο πιο χαζός μπάτσος του κόσμου και να με γράψει μόνο και μόνο επειδή πέρασα με κόκκινο...είναι τελείως πρωτόγονα όλα αυτά για μένα...

nonono.gif

 

Na ηξερες μονο ποσοι εχουν περασει με κοκκινο στις δυο το πρωι και ηταν σιγουροι οτι δεν ερχεται κανεις και προκαλεσαν ατυχημα καταληγωντας αυτοι και αλλοι που δεν εφταιγαν στο ΚΑΤ.Και για να μην ρωτησεις που το ξερω σου απαντω οτι εχω συγγενη γαιτρο που δουλευει στο ΚΑΤ.Πιστευεις οτι κανεις απο αυτους που παιρνουν με κοκκινο και προκαλουν ατυχημα νομιζει οτι θα το προκαλεσει;Ολοι ειναι σιγοροι οτι δεν θα προκαλεσουν τιποτα.Οσο για το κρανος και τη ζωνη με την ιδια λογικη να επιτρεψουμε και τα ναρκωτικα σε οποιον θελει να πεθανει.Αν εσυ παθεις ατυχημα επειδη δεν φορας ζωνη το κρατος θα επωμιστει αν οχι ολο ενα μερος απο τα εξοδα της νοσηλειας σου και της αναρρωσης σου.Αυτα που εσενα σου φαινονται προτωγονα στις πολιτισμενες χωρες θεωρουνται στανταρτ.Αλλα ξεχασα εδω ειναι Ελλαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Na ηξερες μονο ποσοι εχουν περασει με κοκκινο στις δυο το πρωι και ηταν σιγουροι οτι δεν ερχεται κανεις και προκαλεσαν ατυχημα καταληγωντας αυτοι και αλλοι που δεν εφταιγαν στο ΚΑΤ.Και για να μην ρωτησεις που το ξερω σου απαντω οτι εχω συγγενη γαιτρο που δουλευει στο ΚΑΤ.Πιστευεις οτι κανεις απο αυτους που παιρνουν με κοκκινο και προκαλουν ατυχημα νομιζει οτι θα το προκαλεσει;Ολοι ειναι σιγοροι οτι δεν θα προκαλεσουν τιποτα.

Ατυχήματα και δυστυχήματα θα συμβαίνουν στον αιώνα των άπαντα, απλά εγώ μιλάω για τον παραλογισμό του "πέρασες με κόκκινο θα σε γράψω". Δηλαδή εάν είναι χαλασμένα τα φανάρια πάλι δεν θα ελέγξω το δρόμο για να περάσω; Και εάν δεν ελέγξω σωστά θα γίνει ατύχημα/δυστύχημα. Πρέπει δηλαδή να έχω το φόβο του πρόστιμου για να μην περάσω με κόκκινο; Αυτή η κοινωνία στηρίζεται στην επιβολή του φόβου για να με νουθετήσει; Εάν ναι τότε είναι όντως πρωτόγονη...πάει καιρός που φοβέριζαν οι παππούδες και οι γιαγιάδες τα παιδιά τους...αν δεν το φας το φαγητό σου θα έρθει ο κακός ο λύκος...Τα πρόστιμα αυτά είναι μια πολύ καλή δικαιολογία για να αρμέγουν έμμεσους φόρους.

 

Οσο για το κρανος και τη ζωνη με την ιδια λογικη να επιτρεψουμε και τα ναρκωτικα σε οποιον θελει να πεθανει.Αν εσυ παθεις ατυχημα επειδη δεν φορας ζωνη το κρατος θα επωμιστει αν οχι ολο ενα μερος απο τα εξοδα της νοσηλειας σου και της αναρρωσης σου.

Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό με την ιδια λογικη να επιτρεψουμε και τα ναρκωτικα σε οποιον θελει να πεθανει γιατί, εσύ τον γέννησες και θα ορίσεις πότε θα πεθάνει ο καθένας; Εάν θέλει να πεθάνει από ναρκωτικά ή επειδή δεν φορούσε το κράνος σε ενδιαφέρει καθόλου εσένα ή έχεις λόγο επάνω του;

Όσο για τα νοσήλεια, γι' αυτό το λόγο πληρώνει ο κόσμος ασφάλειες, εάν το σύστημα της υγείας είναι ατελές δεν θα στραφούμε αλλού, δεν θα επιβάλουμε πρόστιμα στον κόσμο να μην πεθαίνει επειδή το σύστημα υγείας είναι ατελές :confused: :-D

Πονάει χέρι κόβω κεφάλι;

 

Τα του Καίσαρως τω Καίσαρει...να μην τρώμε εύκολα το κουτόχορτο που πασχίζουν να μας ταΐσουν... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιπεράλους, είσαι στο αμάξι σου στο φανάρι χωρίς ζώνη, έρχομαι και πέφτω πάνω σου με 20 χλμ, σου σπάει ο σβέρκος, ψοφάς.

 

Είσαι πάνω στη μηχανή χωρίς κράνος, βγαίνω λίγο παραέξω εγώ, πέφτεις πάνω μου με 20, πέφτεις κάτω, μυαλά παντού.

 

Γιατί εγώ να μην πληρώσω έναν προφυλακτήρα και ένα παπί και να βαρέσω ισόβια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βιπεράλους, είσαι στο αμάξι σου στο φανάρι χωρίς ζώνη, έρχομαι και πέφτω πάνω σου με 20 χλμ, σου σπάει ο σβέρκος, ψοφάς.

 

Είσαι πάνω στη μηχανή χωρίς κράνος, βγαίνω λίγο παραέξω εγώ, πέφτεις πάνω μου με 20, πέφτεις κάτω, μυαλά παντού.

 

Γιατί εγώ να μην πληρώσω έναν προφυλακτήρα και ένα παπί και να βαρέσω ισόβια;

Σ' αυτό δεν διαφωνώ, διάβασε καλύτερα αυτά που έγραψα πιο πάνω φίλε μου. Μιλώ για το πρίν. Όταν κάποιος κάνει κάτι να πληρώνει πάντα, πόσο δε μάλλον όταν αφαιρεί τη ζωή του άλλου άθελα ή ηθελημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατυχήματα και δυστυχήματα θα συμβαίνουν στον αιώνα των άπαντα, απλά εγώ μιλάω για τον παραλογισμό του "πέρασες με κόκκινο θα σε γράψω". Δηλαδή εάν είναι χαλασμένα τα φανάρια πάλι δεν θα ελέγξω το δρόμο για να περάσω; Και εάν δεν ελέγξω σωστά θα γίνει ατύχημα/δυστύχημα. Πρέπει δηλαδή να έχω το φόβο του πρόστιμου για να μην περάσω με κόκκινο; Αυτή η κοινωνία στηρίζεται στην επιβολή του φόβου για να με νουθετήσει; Εάν ναι τότε είναι όντως πρωτόγονη...πάει καιρός που φοβέριζαν οι παππούδες και οι γιαγιάδες τα παιδιά τους...αν δεν το φας το φαγητό σου θα έρθει ο κακός ο λύκος...Τα πρόστιμα αυτά είναι μια πολύ καλή δικαιολογία για να αρμέγουν έμμεσους φόρους.

 

 

Δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό με την ιδια λογικη να επιτρεψουμε και τα ναρκωτικα σε οποιον θελει να πεθανει γιατί, εσύ τον γέννησες και θα ορίσεις πότε θα πεθάνει ο καθένας; Εάν θέλει να πεθάνει από ναρκωτικά ή επειδή δεν φορούσε το κράνος σε ενδιαφέρει καθόλου εσένα ή έχεις λόγο επάνω του;

Όσο για τα νοσήλεια, γι' αυτό το λόγο πληρώνει ο κόσμος ασφάλειες, εάν το σύστημα της υγείας είναι ατελές δεν θα στραφούμε αλλού, δεν θα επιβάλουμε πρόστιμα στον κόσμο να μην πεθαίνει επειδή το σύστημα υγείας είναι ατελές :confused: :-D

Πονάει χέρι κόβω κεφάλι;

 

Τα του Καίσαρως τω Καίσαρει...να μην τρώμε εύκολα το κουτόχορτο που πασχίζουν να μας ταΐσουν... ;)

Εσυ παραλογιζεσαι αν δεν το εχεις καταλαβει.Μιλας για χαλασμενα φαναρια που ειναι ειδικη περιπτωση.Με την ιδια λογικη να παιρναμε ολοι με κοκκινο γιατι αν χαλασουν τα φαναρια στις 12 το μεσημερι τι θα κανουμε;Ο φοβος του προστιμου υπαρχει γιατι μερικοι ειναι χαζοι και δεν καταλαβαινουν.Εγω παντως δεν περναω με κοκκινο οχι επειδη φοβαμαι αλλα βαζω το μυαλο μου να λειτουργησει.Τωρα η καραμελιτσα με τους φορους.Αν δεν το ξερεις φροντισε να μαθεις οτι τα προστιμα καταληγουν στο δημο που εγινε η παραβαση εκτος απο αυτα που γινονται στην εθνικη οδο.Τωρα ποιος τρωει κουτοχορτο αστο δεν πειραζει.Το τρωω εγω.Εσυ που εισαι ο ξυπνιος περνα με κοκκινο και οταν ο μη γενοιτο καταληξεις σε κανενα νοσοκομειο αρχισε να κατηγορεις το κρατος τους δρομους τους αμερικανους τον κοκκαλη τον βαρδινογιαννη εκτος βεβαια απο τον εαυτο σου.Και κατι τελευταιο που σε ρωτησα και δεν απαντησες.Πιστευεις οτι ολοι αυτοι που προκαλουν ατυχηματα επειδη παραβιαζουν τον κοκ ξυπνησαν το πρωι και ειπαν σημερα θα προκαλεσω ατυχημα;Ολοι σαν εσενα σκεφτονται.Εγω ειμαι οδηγαρα και δεν θα παθω τιποτα με τις γνωστα αποτελεσματα βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν κόπτεστε για τους νόμους, γιατί δεν πάτε να κάνετε τα ίδια σε άλλες χώρες;

 

Ξέχασα, εκεί υπάρχουν νόμοι.... ωραία καραμέλα που την ακούω συνέχεια. Και στην Ελλάδα υπάρχουν νόμοι αλλά δεν υπάρχει ο μηχανισμός που θα τους επιβάλει. Γιατί αν περιμένουμε από τις αρχές καλά κρασιά.

 

Και μετά λέτε πως είναι τέτοια η κατάσταση στην Ελλάδα. χαχαχα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει δηλαδή να έχω το φόβο του πρόστιμου για να μην περάσω με κόκκινο; Αυτή η κοινωνία στηρίζεται στην επιβολή του φόβου για να με νουθετήσει;

 

Αφού δεν καταλαβαίνεις αλλιώς...

 

Ποιος σου είπε ότι εγώ θέλω να κυκλοφορώ στον ίδιο δρόμο με έναν τύπο που φτιάχνει δικούς του κανόνες επειδή "δεν τρώει κουτόχορτο;" Πέντε χιλιάρικα και αφαίρεση διπλώματος αν ήταν στο χέρι μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν περναω με κοκκινο οχι επειδη φοβαμαι αλλα βαζω το μυαλο μου να λειτουργησει.

Δεν θα περάσεις γιατί φοβάσαι το πρόστιμο..διότι εάν δεν λειτουργούσαν τα φανάρια θα έλεγχες το δρόμο και θα περνούσες ;)

 

Και κατι τελευταιο που σε ρωτησα και δεν απαντησες.Πιστευεις οτι ολοι αυτοι που προκαλουν ατυχηματα επειδη παραβιαζουν τον κοκ ξυπνησαν το πρωι και ειπαν σημερα θα προκαλεσω ατυχημα;

Απάντησα πιο πάνω, αν δεν το πρόσεξες και με αναγκάζεις να ξαναγράφω και να σπαταλάω θερμίδες, σου επιβάλω πρόστιμο. :devil: :mrgreen:

 

Αφού δεν κόπτεστε για τους νόμους' date=' γιατί δεν πάτε να κάνετε τα ίδια σε άλλες χώρες;

 

Ξέχασα, εκεί υπάρχουν νόμοι.... ωραία καραμέλα που την ακούω συνέχεια. Και στην Ελλάδα υπάρχουν νόμοι αλλά δεν υπάρχει ο μηχανισμός που θα τους επιβάλει. Γιατί αν περιμένουμε από τις αρχές καλά κρασιά.[/quote']

Εκεί υπάρχουν νόμοι αλλά υπάρχουν και δικαιώματα που πρώτοι φροντίζουν να σου τα ανακοινώσουν και όχι όπως με την κατάσταση που υπάρχει στην Ελλάδα, την μοναδική τριτοκοσμική χώρα εντός Ευρώπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ατυχήματα και δυστυχήματα θα συμβαίνουν στον αιώνα των άπαντα, απλά εγώ μιλάω για τον παραλογισμό του "πέρασες με κόκκινο θα σε γράψω". Δηλαδή εάν είναι χαλασμένα τα φανάρια πάλι δεν θα ελέγξω το δρόμο για να περάσω; Και εάν δεν ελέγξω σωστά θα γίνει ατύχημα/δυστύχημα. Πρέπει δηλαδή να έχω το φόβο του πρόστιμου για να μην περάσω με κόκκινο; Αυτή η κοινωνία στηρίζεται στην επιβολή του φόβου για να με νουθετήσει; Εάν ναι τότε είναι όντως πρωτόγονη...πάει καιρός που φοβέριζαν οι παππούδες και οι γιαγιάδες τα παιδιά τους...αν δεν το φας το φαγητό σου θα έρθει ο κακός ο λύκος...Τα πρόστιμα αυτά είναι μια πολύ καλή δικαιολογία για να αρμέγουν έμμεσους φόρους.

Ναι να συμπληρώσω όμως ότι συνήθως για την περίπτωση που δεν λειτουργεί το φανάρι υπάρχουν πινακίδες που ρυθμίζουν κάποια πράγματα, με καταλαβαίνεις νομίζω. Κατά τα άλλα συμμερίζομαι τον προβληματισμό, η αυτορύθμιση είναι το ίδιο σημαντική με τους νόμους και τους μηχανισμούς που ελέγχουν την τηρησή τους. Αναγκαστικά το ένα αντιπαλεύει το άλλο σ'ενα βαθμό. Ένα οξύμωρο όμως φίλε, στην Ελλάδα π.χ. στον δρόμο είμαστε πρωταθλητές σε τέτοιου είδους "πρωτοβουλίες" αλλά σε πολλούς άλλους τομείς είμαστε πρωταθλητές στην παθητικότητα αλλά και φτάνουμε στο άλλο άκρο να κάνουμε κατάχρηση των νόμων, ως οδηγοί θέλουμε να είμαστε αυτόνομοι και πολλές φορές αυτή η επιδίωξη καταλήγει σε αυθαιρεσίες, παράλληλα όμως είμαστε ένα έθνος δικομανών, ρουφιάνων και γκρινιάρηδων "ζητιάνων". Σηκώνει μεγάλη συζήτηση και έχω ξεφύγει ήδη.

 

Στο κυρίως θέμα τώρα, είμαι σε θέση να νιώθω και τις δυο πλευρές, όταν το κόβω ενοχλούμε απίστευτα απ'τον καπνό σε σημείο δυσφορίας, όταν το ξαναρχίζω στις εξόδους ξεχνάω την ευαισθησία και τις σκέψεις που έκανα για τον μη καπνιστή διπλανό μου "αναγκαστικά". Θεωρώ τώρα πολύ δύσκολο να εφαρμοστεί στην Ελλάδα καθώς είναι καθαρά εισαγόμενη νομοθεσία. Δεν είμαστε "έτοιμοι" ακόμη και αν νομίζετε ότι θα εφαρμοστεί με την καταστολή είστε βαθιά γελασμένοι. Στην καλύτερη περίπτωση θα δημιουργηθούν άτυπα γκέτο σε κάποιες περιοχές και είδη μαγαζιών, αλλού πάλι απλά θα φέρνουν τα τασάκια απ'το σπίτι αν δεν τους τα παρέχει για τους τύπους ο μαγαζάτορας . Φαντάζομαι αν ήμουνα φανατικός αντικαπνιστής θα θεωρούσα ότι είναι τουλάχιστον μια αρχή αυτός ο νόμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν καταλαβαίνεις αλλιώς...

 

Ποιος σου είπε ότι εγώ θέλω να κυκλοφορώ στον ίδιο δρόμο με έναν τύπο που φτιάχνει δικούς του κανόνες επειδή "δεν τρώει κουτόχορτο;" Πέντε χιλιάρικα και αφαίρεση διπλώματος αν ήταν στο χέρι μου.

 

ευτυχως που δεν εισαι μπατσος.

σκεψου να καπνιζε???

τι ????

5300.:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και λίγα λέει. Εγώ τον τύπο που περνά με κόκκινο ρισκάροντας να σκοτώσει εμένα που περνάω ανέμελος με το πράσινό μου, θα χαιρόμουν να τον έβλεπα κρεμασμένο στην πλατεία, μια Κυριακή πρωί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...