Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μισο λεπτό , μισό... λοιπον το κράτος μας λέει, μην καπνίσεις σε δημόσιο χώρο ΣΚΟΤΩΝΕΙΣ τους συμπολίτες σου. Οι συμπολίτες τώρα και μη-καπνιστές λένε , Ω κύριε κράτος έχεις δίκιο , επιτέλους πήρες μέτρα , σάλτα τώρα εσύ καπνιστή στην τρύπα σου να φουμάρεις.

 

Where is the catch ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν έχει κανένα catch.. απλά εκεί που αρχίζει το δικαίωμα αυτού που δεν θέλει να εισπνέει τον καπνό του άλλου (ο οποίος είναι βλαβερός για την υγεία) σταματάει το δικαίωμα αυτού που θέλει να ανάψει τσιγάρο κοντά σου σε κλειστό δημόσιο χώρο. Κοινή λογική είναι.

Γενικώς υπάρχει παρεξήγηση απο πολλούς για το τί δικαιούνται να κάνουν και τί όχι σε όλους τους τομείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει λες; Εκεί κόλλησες στο δικαίωμα του άλλου και για το που σταματάει η ελευθερία ; Δεν σε εκνευρίζει δηλαδή η υποκρισία του κράτους , δηλαδή τα ζωντόβολα που εμεις ψηφίζουμε; δηλαδή οι συμπολίτες σου που κραυγάζουν για τις βλαβερές συνέπειες του τσιγάρου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε πιάνω Fidelio. Για ποιά υποκρισία του κράτους μιλάς για το συγκεκριμένο θέμα; Μυρίζεσαι συνωμοσία; Απο χώρες της Ε.Ε. ξεκίνησε η ιδέα και παραδειγματιζόμαστε και εμείς εφαρμόζοντάς την. Θα πρότεινες εσύ κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε πιάνω Fidelio. Για ποιά υποκρισία του κράτους μιλάς για το συγκεκριμένο θέμα; Μυρίζεσαι συνωμοσία; Απο χώρες της Ε.Ε. ξεκίνησε η ιδέα και παραδειγματιζόμαστε και εμείς εφαρμόζοντάς την. Θα πρότεινες εσύ κάτι άλλο;

Είναι αλήθεια οτι αντιγράφουμε την Ευρώπη ή καλύτερα (μας επιβάλλεται, δίνεται η γραμμή-όπως θέλετε αποκαλέστε το) να εναρμονιστούμε με τα όσα γίνονται στην Ευρώπη. Στην Ολλανδία που βρίσκομαι 7 μήνες τώρα τα πράγματα είναι ξεκάθαρα και απ' ότι βλέπω όλοι φαίνονται ικανοποιημένοι. Από 1 Ιανουαρίου εφαρμάστηκε απ' ανταχού απαγόρευση του καπνίσματος και σε δημόσιους εξωτερικούς χώρους (στάσεις μέσων μαζικής μεταφοράς για παράδειγμα) εκεί δηλαδή που υπάρχουν συγκεντρωμένοι πολλοί άνθρωποι.

 

Στα τραίνα, στα σημεία αναμονής (αναφέρομαι σε αυτά που βρίσκονται εξωτερικά) υπάρχουν στήλες οι οποίες είναι στην πραγματικότητα τεράστια σταχτοδοχεία και επάνω τους αναγράφει πως δεν επιτρέπεται το κάπνισμα σε απόσταση 3 μ. μακριά από κάθε στήλη. Αυτές οι στήλες βρίσκονται παράμερα και έτσι δημιουργείται μια αντικαπνιστική ζώνη.

 

Από Ολλανδία για το insomnia, Viperalus

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω επισκεφτεί την Ολλανδία ακόμα δυστυχώς αλλά μιλούσα την άλλη μέρα με έναν παλιό καθηγητή μου (το λέω αυτό επειδή μου έκανε marketing και έχει κρίση επί του θέματος) ο οποίος είχε πάει με τη γυναίκα του και ντράπηκε για το πως έχουν τα πράγματα στην Αθήνα. Το πρόβλημά μας είναι η παιδεία και τίποτα άλλο. Όταν αποκτήσουμε συνείδηση για ορισμένα θέματα, ευαισθητοποιηθούμε και σταματήσουμε από τη μια να παραπονιόμαστε και απο την άλλη να μην κάνουμε τίποτα (να περιμένουμε δηλαδή σαν τα πουλάκια στη φωλιά με ανοιχτό το στόμα) θα δούμε θετικές αλλαγές. Κάτι που μου κακοφαίνεται πολύ είναι όταν ενώ πέφτει μια προοδευτική ιδέα στο τραπέζι, αρχίζουν μερικοί να λένε "ωχ μωρέ στην Ελλάδα είμαστε" και "ναι καλά τώρα δε βαριέσαι" και τέτοια. Έτσι δεν πάμε μπροστά όμως. Δε λέω, η Ρώμη δε χτίστηκε σε μία μέρα αλλά κοιτώντας μακροπρόθεσμα, η ποιότητα ζωής μας μπορεί να καλυτερεύσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορούν πολύ απλά να βαλουν λουκέτο στις καπνοβιομηχανίες ; Τι διάβολο παραλογισμός ειναι αυτος ; ...

:P

 

Kαμία κυβέρνηση δεν συμφέρει να χάσει τους φόρους από τα τσιγάρα.Εγώ αντί της απαγόρευσης έχω άλλη λύση πάντως... Να πάνε τα τσιγάρα από 3 ευρώ στα 7 ευρώ!Θα αρχίσουν όλοι υγειiνή ζωή από κόντρα και μόνο :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε πιάνω Fidelio. Για ποιά υποκρισία του κράτους μιλάς για το συγκεκριμένο θέμα; Μυρίζεσαι συνωμοσία; Απο χώρες της Ε.Ε. ξεκίνησε η ιδέα και παραδειγματιζόμαστε και εμείς εφαρμόζοντάς την. Θα πρότεινες εσύ κάτι άλλο;

 

Μιλάω για τεράστια κέρδη απο το κράτος απο τις καπνοβιομηχανίες , καμία συνωμοσία τα πράγματα ειναι πολύ απλά , ενδιαφέρεται η πολιτεία για την υγεία σου ; είναι ή δεν είναι αποδεδειγμένο οτι ΚΑΙ το παθητικό κάπνισμα είναι άκρως ανθυγιεινό ; Ε , ρε πουστη μου ΚΛΕΙΣΕ τις καπνοβιομηχανίες , τι μαλακίες ειναι αυτες με το χώρο καπνίσματος , με τον χώρο μη -καπνίσματος, με τους δημοσίους χώρους και βύρα και δώστου !Δεν μπορώ να το καταλάβω !!!! Αυτή ειναι η υποκρισία , προκειται για lobby και για τεράστια κέρδη απο τα τσιγάρα , τι νόμιζεις οτι επειδη υπάρχει μια καμπάνια και μια ενημέρωση οτι θα σταματήσει ο κόσμος ως δια μαγείας ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΚΑΠΝΟ ? Ακόμα και σε ιδανικές συνθήκες με συνειδητοποιημένους πολίτες , τα λεφτά θα είναι πολλά ΑΡΗ ! So ,σου έρχεται να πεις ..."χέστε μας με την νομοθεσία σας και την υποκρισία σας για άλλον ένα βλακώδη περιορισμό, ΑΛΛΑ ΤΕΛΕΙΩΣ ΒΛΑΚΩΔΗ, νοιαστηκαν αυτοι για την υγεία μου ;εντάξει , φάε κόσμε ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ ! "

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρα αφού δεν κλείνουμε τις καπνοβιομηχανίες, να μήν υπάρξει ούτε το μέτρο που συζητάμε για να μην νιώθουμε πως μας κοροιδεύουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιός θυμάται την ατάκα από το "GTA San Andreas" σε διαφήμιση στο ραδιόφωνο."Support the protest now.Let us legally kill anyone who smokes!Vote the anti-smoking law now!"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα πρέπει να περιμένει κανείς απο το κράτος να ενδιαφερθεί για την υγεία του πριν απο αυτόν. Δεν το λέω για σένα αυτό άλλωστε ξέρω οτι προσέχεις. Δεν γίνεται όμως να κλείσουν τα εργοστάσια και ο λόγος, απο τη δική μου οπτική γωνία, δεν είναι τα έσοδα του κράτους (που πρέπει να είναι τεράστια). Μιλάμε για μια απο τις μεγαλύτερες βιομηχανίες του κόσμου όπου απασχολούνται χιλιάδες άτομα. Απο τον αγρότη ο οποίος παράγει καπνό και τον εργάτη που έχει για να τα μαζεύει, μέχρι ακόμα και αυτόν που συνοδεύει με άλλο όχημα το φορτηγό που μεταφέρει τις κούτες (έχω ένα φίλο που το κάνει αυτό γιαυτο το ξέρω ). Εκτός απο την εισπνοή καπνού υπάρχει και κάτι άλλο το ίδιο βλαβερό. Τα καυσαέρια. Αν όμως κλείσουν τα εργοστάσια καπνού, κλείσουν και τα βενζινάδικα, μπορεί μεν να καθαρίσει η ατμόσφαιρα και να βγαίνουμε για καφέ χωρίς να μας κολλάει ο άλλος το τσιγάρο του στη μούρη μας, θα καταρρεύσουμε οικονομικά δε. Άρα εφόσον αποκλείεται να κλείσουν τα εργοστάσια και εφόσον είναι δικαίωμα του καθενός να καπνίζει πρέπει να κοιτάξουμε τί μπορούμε να κάνουμε απο κει και πέρα. Ο περιορισμός των καπνιστών σε σημεία όπου δεν θα ενοχλούν είναι μια καλή κίνηση πιστεύω. Ίσως το κράτος να μην ενδιαφέρεται για την υγεία σου, είναι υποχρεωμένο όμως να ενδιαφερθεί για τα δικαιώματά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς! Από τη στιγμή που αυτό που κάνει κάποιος δεν βλάπτει τον άλλον δεν έχει κανείς δικαίωμα να του πει τι, πως και αν θα το κάνει. Οποιοδήποτε Δημοκρατικό καθεστώς (σημ.: η λέξη δεν υφίσταται πλέον, όπου Δημοκρατία βλέπετε: Οχλοκρατία) δεν έχει λόγο πάνω μου, κανένας νταβάς δεν μπορεί να μου κάνει οτιδήποτε.

 

Κάποιος είπε για παραλογισμό πιο πάνω, οι παραλογισμοί δίνουν και παίρνουν..με ποιό δικαίωμα θα μου δώσει πρόστιμο και θα μου επιβάλει να το πληρώσω εάν δεν φοράω κράνος, εάν δεν φοράω ζώνη στο αυττοκίνητο, εάν περάσω με κόκκινο. Τι σκατά είναι όλα αυτά και μάλιστα στον 21ο αιώνα;! Που σκατά βρίσκεται η εξέλιξη; Μόνο τεχνολογική για να αναπτυχθεί ο υπερκαταναλωτισμός και να γυρίσουν πάλι στις τσέπες τους τα μπακίρια;

 

Δικό μου είναι το κεφάλι, μπορεί να θέλω να το σπάσω κάτω στην άσφαλτο από ηλιθιότητα ή ανωριμότητα με τη μηχανή μου, είναι δικό μου θέμα όμως και δεν αφορά κανέναν άλλον! Το ίδιο και με τις ζώνες ασφαλείας, το ίδιο και με το κόκκινο φανάρι. Δηλαδή εάν τα χαράματα που οι δρόμοι είναι άδειοι και περιμένω 2 λεπτά σε κάποιο φανάρι, βιάζομαι και ξεκινήσω να φύγω στο κόκκινο (όχι να περάσω με φόρα έχει διαφορά), να ξεκινήσω να φύγω διότι είναι ηλιθιότητα, δηλαδή εάν χαλάσουν τα φανάρια πάλι δεν θα ελέγξω το δρόμο να φύγω; θα περιμένω να φτιαχτούν πρώτα;! εκείνη τη στιγμή λοιπόν μπορεί να καραδοκεί 50 μέτρα πιο πέρα ο πιο χαζός μπάτσος του κόσμου και να με γράψει μόνο και μόνο επειδή πέρασα με κόκκινο...είναι τελείως πρωτόγονα όλα αυτά για μένα...

nonono.gif

 

Δεν εννοούσα αυτό που λες εσυ. Εγώ απαντούσα στην πρόταση του Φιντέλιο για το κλείσιμο των καπνοβιομηχανιών.

 

Καλό είναι να υπάρχουν ελευθερίες αλλά να υπάρχει και προστασία των πολιτών.

Δεν μπορούμε να βασιζόμαστε στην καλή θέληση του κάθε συνανθρώπου μας και στον σεβασμό του, γιατί υπάρχουν πολλοί που παραβιάζουν προκλητικά τους νόμους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μας έλεγαν οτι το κράτος ενδιαφέρεται για την υγεία του Έλληνα πολίτη γι'αυτό θα κοπανήσει τσουχτερά πρόστιμα σε μερικούς ατίθασους καπνιστές είναι το μεγαλύτερο ανέκδοτο. Είναι ένα ακόμα μέσο καθαρά φοροεισπραχτικό, τουλάχιστον εδώ υπάρχει το ελαφρυντικό οτι τα ίδια γίνονται και στις χώρες της Ευρωπαικής Ένωσης το θέμα είναι κατά πόσο ακολουθούν την Ε.Ε. και στα θετικά της γιατί τα αρνητικά αμέσως τα οικοιοποιούμαστε με την μεγαλύτερη ταχύτητα.

Ο παθητικός καπνιστής διαθέτει ελάχιστους κινδύνους, ο πραγματικός κίνδυνος είναι για τον ίδιο τον καπνιστή που άν θέλει να καπνίσει όσες απαγορεύσεις και άν του βάλουν θα το κάνει έστω και στην τουαλέτα. Το πρόστιμο για να μήν ενοχλείται ο άλλος που δέν καπνίζει είναι γελοιότητα της κακιάς ώρας, τουλάχιστον άν υπάρξει τέτοια περίπτωση μπορούν να λύσουν την διαφορά και μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ και εγώ γελοίο να υπάρχει πρόστιμο σε αυτόν που ενοχλεί με τον καπνό του, στον πεζό που παραβιάζει το κόκκινο σήμα διάβασης, σε αυτόν που θα πετάξει το σκουπίδι του κάτω, σε αυτόν που κυκλοφορεί με το "εργαλείο" του με τσίτα τα κλαρίνα κλπ. Προσωπικά όμως βρίσκω ακόμα πιο γελοίο να μην καταλαβαίνει ο άλλος τί πρέπει να κάνει απο μόνος του. Γιατί λοιπόν μπαίνουν αυτά τα πρόστιμα; (εκτός απο φοροεισπρακτικούς λόγους) Διότι το κράτος δεν είναι η νταντά των ασυνείδητων. Το κράτος σου παρέχει τη δυνατότητα για δωρεάν μόρφωση αλλά όχι παιδεία. Αν λοιπόν εσυ (ο οποιοσδήποτε) δεν έχεις μάθει απο το σπίτι σου να είσαι σωστός, δεν είναι αναγκασμένο το κράτος να έρθει να σε μάθει και να σου δώσει την αγκαλιά που στερήθηκες απο τους γονείς σου. Ένας φίλος πιο πάνω (ή σε άλλο τοπικ.. δεν θυμάμαι) είπε οτι η παιδεία είναι 90% απο το σπίτι του καθενός. Εγώ λέω πως είναι το 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επομένως panago καταλήγουμε στο οτι η προστασία του πολίτη έχει κόστος στις τσέπες Τους, αλλά αυτό ας το παραβλέψουμε μωρε, δεν μιλάμε τώρα για αυτο , αλλά προκειμένου να υπερασπίσουν το δικαίωμα της ελευεθερίας του ατόμου ας πάθουν και μερικοί καρκίνο , στα @@δια τους. Υπόψην οτι εγώ αναφερομαι στο καπνισμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...