Προς το περιεχόμενο

Aπαγόρευση του καπνίσματος στους δημόσιους χώρους


Toufas

Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;  

209 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Που θα έπρεπε να επιτρέπεται το κάπνισμα, αν ο νόμος τηρείται κατά γράμμα;

    • Παντού εκτός από ΔΥ, Νοσοκομεία/Ιατρεία & Σχολεία/Νηπιαγωγεία.
    • Μόνο σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους που τηρούν τις Ευρωπαϊκές προδιαγραφές. (Προηγ. νόμος)
    • Να μην επιτρέπεται σε κανέναν κλειστό δημόσιο χώρο. (Νυν νόμος)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επομένως panago καταλήγουμε στο οτι η προστασία του πολίτη έχει κόστος στις τσέπες Τους, αλλά αυτό ας το παραβλέψουμε μωρε, δεν μιλάμε τώρα για αυτο , αλλά προκειμένου να υπερασπίσουν το δικαίωμα της ελευεθερίας του ατόμου ας πάθουν και μερικοί καρκίνο , στα @@δια τους. Υπόψην οτι εγώ αναφερομαι στο καπνισμα..

 

O παθητικός καπνιστής θα πάθει καρκίνο, τί ανέκδοτο είναι πάλι αυτό??

Εντάξει άν το τσιγάρο είναι επικύνδινο για καρκίνο είναι βασικά για τον καπνιστή αυτό βασικά το κρίνουν οι γιατροί και ο ίδιος ο παθών κρίνοντας πόσο επικύνδινο είναι για τον εαυτό του το τσιγάρο. Σε τελική ανάλυση κάτι το πολύ επικύνδινο απλούστατα απαγορεύεται η κυκλοφορία του στην αγορά δέν υπάρχει ανάγκη να λέμε εδώ επιτρέπεται εδώ απαγορεύεται.

Απαγόρευση πώλησης τσιγάρου, κάψιμο όλων των καπνοκαλλιεργειών άν τσιγάρο = καρκίνος, αυτή θα μπορούσε να ήταν η λύση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επιμένω σε αυτό που έγραψα στο προηγούμενό μου post. Αν δεν καταλαβαίνεις απο μόνος σου οτι το κάπνισμα σε σκοτώνει, δεν σου φταίει κανένα κράτος. Είναι πολύ αργά για να σταματήσουν την καπνοπαραγωγή. Ο άνθρωπος καπνίζει εδώ και χίλια χρόνια. Στην τελική.. φυσικά στα @@ τους!Δεν καταλαβαίνω γιατί ρίχνεις όλο το βάρος στο κράτος αφού ξέρεις τί άχρηστοι και βολεμένοι είναι οι περισσότεροι. Ό,τι μπορεί απο μόνος του ο καθένας να κάνει. Εγώ για παράδειγμα σε bar με κακό ή ανύπαρκτο εξαερισμό δεν πάω. Έχω επιλογές να πάω αλλού δεν χάνω τίποτα. Απο κει και πέρα αν το κράτος εφαρμόσει ένα τέτοιο μέτρο -έστω και για φοροείσπραξη- εμένα με βοηθάει, μου ακούγεται λογικό και το επικροτώ. Το αν εφαρμοστεί στην πράξη είναι ένα άλλο θέμα εντελώς διαφορετικό. Είναι όμως ένα βήμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O παθητικός καπνιστής θα πάθει καρκίνο, τί ανέκδοτο είναι πάλι αυτό??

Ε όχι δα και ανέκδοτο δεν θα συζητήσουμε για αυτονόητα πράγματα.

 

Απαγόρευση πώλησης τσιγάρου, κάψιμο όλων των καπνοκαλλιεργειών άν τσιγάρο = καρκίνος, αυτή θα μπορούσε να ήταν η λύση ...

...και χιλιάδες άτομα στο δρόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καπνίζω panago , το θεμα είναι οτι αυτο το βήμα που λές εσύ είναι μια κοροίδία. Επισης η τοποθέτηση σου , αναφορικά με τις καπνοβιομηχνίες και την ανεργεία είναι αντιφατική και εγωκεντρική. Δεν γίνεται να μιλάμε για βλαβερές συνέπειες του τσιγάρου στον άνθρωπο και απο την άλλη να λέμε να μην κλείσουν τα εργοστάσια γιατι θα πεινάσει κόσμος. Τι σοι λογική είναι αυτή ;

Είναι γεγονός οτι ο νομοθέτης ως Ζωον κανονικό και ανθρωποειδές, διασφαλίζει πρώτα την τσέπη του και μετά το κοινό καλό, επομένως τέτοιου είδους μέτρα ειναι γελοία που το μονο που κάνουν είναι να επαληθευουν την υποκρισία μας. Και να ήταν μόνο αυτος ο βλακώδης περιορισμός ....τεσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και χιλιάδες άτομα στο δρόμο.

 

Bασικά αυτός ήταν ο λόγος που ώς τώρα η χώρα μας ήταν πολύ πιό ελαστική στους καπνιστές σε σχέση με τις υπόλοιπες δυτικές χώρες της Ε.Ε. και την Αμερική. Στηρίζει το ένα πόδι της ήδη ανάπηρης οικονομίας της στις καπνοκαλλιέργεις, δυστυχώς δέν υπάρχουν άλλα περιθώρια για εναλλακτικές λύσεις ειδικά αυτή την στιγμή. Δέν είναι δυνατό να πεινάσουν εκατομμύρια άνθρωποι προκειμένου να κοπεί μιά βλαβερή συνήθεια δεμένη στον άνθρωπο εδώ και 500 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι αλλά διαφωνώ με την απαράδεκτη υστερία που μας έπιασε ξαφνικά τόσο με το παθητικό κάπνισμα όσο και με την επιβολή των δικών μας αξιών ή ιδεών σε άλλους. Όποιος γουστάρει να καπνίσει, ας καπνίσει αρκεί να μην ενοχλεί τον διπλανό του. Οι υστερικοί συμπολίτες μου που ουρλιάζουν είναι περισσότερο εκνευριστικοί από τον καπνό του διπλανού μου. Και περισσότερο επικίνδυνοι!

 

Διαφωνώ επίσης με την επιβολή ενός κράτους - μπαμπούλα που επεμβαίνει τόσο απροκάλυπτα στην ιδιωτική μου σφαίρα για να μου πει αν θα καπνίσω, τι θα φάω, πότε θα συνευρεθώ.

Τα πράγματα είναι απλά σε αυτόν τον πλανήτη. Όποιος έχει τη δύναμη και την αριθμητική υπεροχή , κάνει το μαύρο άσπρο. Μας το έχει διδάξει η ιστορία. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες. Δηλαδή τι συζητάμε τώρα, ότι το κάπνισμα είναι επιβλεβές?

Κανονικά θα έπρεπε να είναι παράνομο αφού προκαλεί θάνατο. Αλλά το ότι αποτελεί χόμπι πολλών , είναι η δικαιολογία του "έλα μωρέ". Όταν οι πολλοί χάσουν τη δύναμη τότε τα προφανή θα γίνουν αποδεκτά. Ότι και να συζητάμε τώρα είναι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

super3bingo, αν όντως νομίζεις ότι το παθητικό κάπνισμα δεν είναι επικινδυνο, είσαι παντελώς άσχετος με το θέμα και θα σε συμβούλευα, καλοπροαίρετα, να διαβάσεις λίγο για το ζήτημα πριν μπεις στον κόπο να σχολιάσεις.

Μην αναφερθώ στον ισχυρισμό ότι τα πρόστιμα για το κάπνισμα είναι φοροεισπρακτικό μέσο! Το 75% περίπου της τιμής του πακέτου είναι φόρος που εισπράττει το κράτος. Με αυτό το δεδομένο, ακόμα κι αν πληρώσουν πρόστιμο όλα τα μπαρ και τα καφέ της Ελλάδας, το ποσό θα είναι απειροελάχιστο σε σχέση με τα συνολικά έσοδα από την πώληση πακέτων, που αναμένεται να μειωθούν με την εφαρμογή του μέτρου.

 

Επίσης, καλό θα ήταν να καταλαβαίνουμε και σε ποιον κόσμο ζούμε, πριν κρίνουμε αποφάσεις. Οι καπνοβιομηχανίες είναι πανίσχυρες παγκοσμίως. Είναι βέβαιο ότι χρηματοδοτούν κόμματα, βουλευτές κτλ. Γύρω από το κάπνισμα γίνεται πόλεμος αυτή τη στιγμή σε όλο τον κόσμο. Το ότι δεν είναι εφικτή η εξαφάνιση του τσιγάρου από τη γη, λόγω της δύναμης της βιομηχανίας δε σημαίνει ότι δεν πρέπει να επικροτούμε τα όποια βήματα γίνονται. Είναι σαν να λέμε ότι είναι βλακεία τα καταλυτικά αυτοκίνητα, γιατί κανονικά θα έπρεπε να τα καταστρέψουμε όλα και να υπάρχουν μόνο λεωφορεία, ωστε να μην επιβαρύνεται η ατμόσφαιρα. Πολιτική είναι η τέχνη του εφικτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

super3bingo' date=' αν όντως νομίζεις ότι το παθητικό κάπνισμα δεν είναι επικινδυνο, είσαι παντελώς άσχετος με το θέμα και θα σε συμβούλευα, καλοπροαίρετα, να διαβάσεις λίγο για το ζήτημα πριν μπεις στον κόπο να σχολιάσεις.

Μην αναφερθώ στον ισχυρισμό ότι τα πρόστιμα για το κάπνισμα είναι φοροεισπρακτικό μέσο! Το 75% περίπου της τιμής του πακέτου είναι φόρος που εισπράττει το κράτος. Με αυτό το δεδομένο, ακόμα κι αν πληρώσουν πρόστιμο όλα τα μπαρ και τα καφέ της Ελλάδας, το ποσό θα είναι απειροελάχιστο σε σχέση με τα συνολικά έσοδα από την πώληση πακέτων, που αναμένεται να μειωθούν με την εφαρμογή του μέτρου.[/quote']

 

Άν έχεις ιατρικές γνώσεις γύρω απο το θέμα θα σε προκαλούσα να μου αναλύσεις ποιά η τρομερή ζημιά απλά της αναπνοής κάποιου ψιλοκαπνισμένου αέρα σε έναν υγιέστατο ώριμο άνθρωπο. Κατα πόσο η ζημιά αυτή είναι πιό επικύνδινη της βενζίνης, του νέφους, των ρύπων που καθημερινά αναπνέει.

Εννοώ πάντα το παθητικό κάπνισμα όχι τον καπνιστή σε αυτόν φαίνεται αμέσως η ζημιά με βήχες και όλα τα συναυτώ. Εάν πέσει η τιμή του πακέτου μπράβο αλλά το θεωρώ απίστευτο ειδικά αυτόν τον καιρό που κάθε μέρα διπλασιάζονται οι τιμές να πέσει η τιμή κάποιου προιόντος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν έχεις ιατρικές γνώσεις γύρω απο το θέμα θα σε προκαλούσα να μου αναλύσεις ποιά η τρομερή ζημιά απλά της αναπνοής κάποιου ψιλοκαπνισμένου αέρα σε έναν υγιέστατο ώριμο άνθρωπο. Κατα πόσο η ζημιά αυτή είναι πιό επικύνδινη της βενζίνης, του νέφους, των ρύπων που καθημερινά αναπνέει.

Εννοώ πάντα το παθητικό κάπνισμα όχι τον καπνιστή σε αυτόν φαίνεται αμέσως η ζημιά με βήχες και όλα τα συναυτώ. Εάν πέσει η τιμή του πακέτου μπράβο αλλά το θεωρώ απίστευτο ειδικά αυτόν τον καιρό που κάθε μέρα διπλασιάζονται οι τιμές να πέσει η τιμή κάποιου προιόντος.

Ο ορος παθητικο καπνισμα καταλαβαινεις τι σημαινει;Αν οχι μπορεις να το βρεις σε κανενα λεξικο.Οι γιατροι συμφωνουν οτι το παθητικο καπνισμα ειναι επιβλαβες.Το οτι εσυ δεν συμφωνεις δεν εχει καμμια σημασια.Επισης το οτι υπαρχει νεφος,ρυπανση κανεις δεν το αμφισβητει αυτο ομως δεν σημαινει οτι εγω θελω να επιβαρυνομαι και απο το δικο σου νεφος.

 

""Η μελέτη της ελαστικής συμπεριφοράς των αγγείων με έναν νέο ενδοαγγειακό καθετήρα, τον οποίο επινοήσαμε, έδειξε ότι το παθητικό κάπνισμα έχει μια επιβλαβή επίδραση στη λειτουργική κατάσταση του αγγείου, η οποία διαρκεί για τουλάχιστον 30 λεπτά μετά μία πεντάλεπτη έκθεση στον καπνό του τσιγάρου". Ο κ. Στεφανάδης υπογραμμίζει: "Είναι προφανές λοιπόν ότι τα αγγεία καταπονούνται για πολλές ώρες μέσα στην ημέρα σε ανθρώπους, οι οποίοι στο εργασιακό ή οικογενειακό τους περιβάλλον εκτίθενται παθητικά στον καπνό του τσιγάρου. Οι διαστάσεις του θέματος είναι τεράστιες, εάν αναλογισθεί κανείς την ηθική πλευρά της ακούσιας έκθεσης, καθώς και το ότι εκτίθενται πληθυσμιακές ομάδες ευαίσθητες, αλλά και ανήμπορες να αυτοπροστατευτούν, όπως είναι τα παιδιά". Επιδημιολογικές μελέτες έχουν δείξει ότι οι καρδιακοί θάνατοι από το παθητικό κάπνισμα αποτελούν τα 3/4 του συνόλου των θανάτων από το κάπνισμα αυτό (60.000 περίπου το χρόνο στις ΗΠΑ, 3.000 περίπου κατ' αναλογία στην Ελλάδα)."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευτυχως που δεν εισαι μπατσος.

σκεψου να καπνιζε???

τι ????

5300.:X

 

Από αυτήν την άποψη, κρίμα που δεν είμαι να σκίζω έξυπνους που παίζουν με τη ζωή άλλων επειδή βαριούνται να σεβαστούν νόμους που υπάρχουν για να προστατέψουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω γιατί ρίχνεις όλο το βάρος στο κράτος αφού ξέρεις τί άχρηστοι και βολεμένοι είναι οι περισσότεροι///Απο κει και πέρα αν το κράτος εφαρμόσει ένα τέτοιο μέτρο -έστω και για φοροείσπραξη- εμένα με βοηθάει, μου ακούγεται λογικό και το επικροτώ. Το αν εφαρμοστεί στην πράξη είναι ένα άλλο θέμα εντελώς διαφορετικό. Είναι όμως ένα βήμα.

Εδώ νομίζω πέφτεις σε μια αντίφαση φίλε μου. Από τη μια ζητάς από τον super3bingo να μην τα ζητά όλα από το κράτος και από την άλλη περιμένεις από το κράτος όποτε και αν κάνει κάτι...μου ακούγεται κάπως οξύμωρο.

 

Ό,τι μπορεί απο μόνος του ο καθένας να κάνει. Εγώ για παράδειγμα σε bar με κακό ή ανύπαρκτο εξαερισμό δεν πάω. Έχω επιλογές να πάω αλλού δεν χάνω τίποτα.

Μπορεί να μην νομίζεις οτι δεν σε ενδιαφέρει, αλλά έτσι αυτόματα γκετοποιείς τον εαυτό σου έξω από αυτό και από όποια παρόμοια μπαρ. Ούτε εγώ πιστεύω πως θα μπορούσαν να κλείσουν οι καπνοβιομηχανίες, αλλά μιας και συζητάμε ανοιχτά εδώ πέρα μπορούμε να κάνουμε όνειρα :-D

 

Για τα σχόλια που έκανες panago οτι θα μείνει κόσμος στο δρόμο επειδή δουλεύουν στις καπνοβιομηχανίες, ναι αλλά γιατί να μην παραδεχτούμε και το άλλο, οτι με τη δουλειά τους αυτή στηρίζουν και διαιωνίζουν αυτή την κατάσταση. Εάν δεν δούμε μοιραλατρικά τα πράγματα τότε ίσως έχουμε περισσότερες επιλογές και γιατί όχι κάποτε θα μπορούσαν να αλλάξουν πράγματα εάν στηρίζαμε τις άξιες επιλογές και ανθρώπους μόνο.

 

Αυτοί που δουλεύουν σε μια δουλειά έκαναν την επιλογή τους, ε και αυτοί που ενοχλούνται από το κάπνισμα έχουν δικαίωμα να κάνουν τις δικές τους επιλογές (είναι άλλο θέμα βέβαια αν και πότε θα το κάνουν). Εγώ δεν θα μπορούσα ποτέ να δουλεύω στα σφαγεία για παράδειγμα, είναι επιλογή μου. Εάν οι αγελάδες αύριο-μεθαύριο ξεσηκωνόταν θα ήμουν σε μια γωνία και θα τις έβλεπα που θα χτυπούσαν με τα κέρατά τους τους σφαγείς τους, δεν θα επενέβαινα. Ο καθένας είναι άξιος των επιλογών του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ρε παιδιά έχει κάποιος αυταπάτες ότι ο νόμος θα τηρηθεί; "Νεοέλληνας" και "τήρηση των νόμων" στην ίδια πρόταση είναι κάτι που προκαλεί, το λιγότερο, το γέλωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καπνίζω panago

Το ξέρω οτι δεν καπνίζεις ορέ, όπως ξέρω οτι προσέχεις και είσαι κομάντο. (Καλά με ξέχασες; ) δεν απευθυνόμουν προσωπικά σε σένα.:-)

 

το θεμα είναι οτι αυτο το βήμα που λές εσύ είναι μια κοροίδία. Επισης η τοποθέτηση σου , αναφορικά με τις καπνοβιομηχνίες και την ανεργεία είναι αντιφατική και εγωκεντρική. Δεν γίνεται να μιλάμε για βλαβερές συνέπειες του τσιγάρου στον άνθρωπο και απο την άλλη να λέμε να μην κλείσουν τα εργοστάσια γιατι θα πεινάσει κόσμος. Τι σοι λογική είναι αυτή;

 

Overview φίλε. Πριν κάνεις κάτι (όχι εσύ :P) πρέπει να υπολογίσεις όλα τα side effects. Δεν μπορείς έτσι να κλείνεις εργοστάσια σκεπτόμενος μόνο τα θετικά και όχι τα αρνητικά. Χιλιάδες άτομα στην Ελλάδα ζουν τις οικογένειές τους απο το τσιγάρο. Κακό; Κακό δεν είναι ο άλλος να βγάζει λεφτά απο το τσιγάρο. Κακό είναι να το αγοράζουν και να το καπνίζουν (για αυτούς που το κάνουν). Μόνο έτσι θα μπορέσουν να κλείσουν τα εργοστάσια. Να συνειδητοποιήσει ο κόσμος οτι το κάπνισμα βλάπτει σοβαρά την υγεία.

 

Είναι γεγονός οτι ο νομοθέτης ως Ζωον κανονικό και ανθρωποειδές, διασφαλίζει πρώτα την τσέπη του και μετά το κοινό καλό, επομένως τέτοιου είδους μέτρα ειναι γελοία που το μονο που κάνουν είναι να επαληθευουν την υποκρισία μας. Και να ήταν μόνο αυτος ο βλακώδης περιορισμός ....τεσπα.

Τί προτείνεις εσύ λοιπόν σαν λύση όταν το πρόβλημα είναι, ο καπνός των άλλων και η επιρροή του στην υγεία μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν έχεις ιατρικές γνώσεις γύρω απο το θέμα θα σε προκαλούσα να μου αναλύσεις ποιά η τρομερή ζημιά απλά της αναπνοής κάποιου ψιλοκαπνισμένου αέρα σε έναν υγιέστατο ώριμο άνθρωπο. Κατα πόσο η ζημιά αυτή είναι πιό επικύνδινη της βενζίνης, του νέφους, των ρύπων που καθημερινά αναπνέει.

Εννοώ πάντα το παθητικό κάπνισμα όχι τον καπνιστή σε αυτόν φαίνεται αμέσως η ζημιά με βήχες και όλα τα συναυτώ. Εάν πέσει η τιμή του πακέτου μπράβο αλλά το θεωρώ απίστευτο ειδικά αυτόν τον καιρό που κάθε μέρα διπλασιάζονται οι τιμές να πέσει η τιμή κάποιου προιόντος.

 

1. Δεν είπα ότι θα μειωθεί η τιμή του πακέτου. Είπα ότι θα μειωθούν τα έσοδα γιατί θα μειωθεί η κατανάλωση.

2. Σε τεχνολογικό φόρουμ μπαίνεις, άρα μια αναζήτηση στο google μπορείς να την κάνεις και να δεις τις συνέπειες του παθητικού καπνίσματος. Ωστόσο, για να μη μπλέκεις με επιστημονικές ορολογίες, ορίστε τι λέει το CDC, επίσημος και αναγνωρισμένος φορέας:

 

Definition of Secondhand Smoke

 

* Secondhand smoke, also known as environmental tobacco smoke, is a complex mixture of gases and particles that includes smoke from the burning cigarette, cigar, or pipe tip (sidestream smoke) and exhaled mainstream smoke.

* Secondhand smoke contains at least 250 chemicals known to be toxic, including more than 50 that can cause cancer.

 

Health Effects of Secondhand Smoke Exposure

 

* Secondhand smoke exposure causes heart disease and lung cancer in nonsmoking adults.

* Nonsmokers who are exposed to secondhand smoke at home or work increase their heart disease risk by 25–30% and their lung cancer risk by 20–30%.

* Breathing secondhand smoke has immediate harmful effects on the cardiovascular system that can increase the risk of heart attack. People who already have heart disease are at especially high risk.

* Secondhand smoke exposure causes respiratory symptoms in children and slows their lung growth.

* Secondhand smoke causes sudden infant death syndrome (SIDS), acute respiratory infections, ear problems, and more frequent and severe asthma attacks in children.

* There is no risk-free level of secondhand smoke exposure. Even brief exposure can be dangerous.

 

http://www.cdc.gov/tobacco/data_statistics/Factsheets/SecondhandSmoke.htm

 

Στην Ιταλία, λίγους μόνο μήνες μετά την επιβολή της αντίστοιχης απαγόρευσης, οι εισαγωγές στα νοσοκομεία για εμφράγματα σε ΜΗ καπνιστές, μειώθηκε κατά 10%. Πιστεύω ότι κάθε άνθρωπος με κοινή λογική ή και λιγότερη, μόλις δει τα στοιχεία που υπάρχουν για τις συνέπειες του παθητικού καπνίσματος, θα γίνει ένθερμος υπέρμαχος των μέτρων. Το κακό είναι ότι κανείς δεν ενδιαφέρεται να τα μάθει και τα φοβερά μας μέσα δεν καταβάλλουν καμία προσπάθεια να τα διαδώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ νομίζω πέφτεις σε μια αντίφαση φίλε μου. Από τη μια ζητάς από τον super3bingo να μην τα ζητά όλα από το κράτος και από την άλλη περιμένεις από το κράτος όποτε και αν κάνει κάτι...μου ακούγεται κάπως οξύμωρο.

Μιλώντας συγκερκιμένα για το θέμα μας (καπνός) δεν περίμενα τίποτα απο το κράτος. Αυτό που είπα είναι οτι καλώς εφαρμόζουν κάτι τέτοιο. Μάλιστα με έκπληξη διάβασα οτι θα απαγορέψουν το κάπνισμα σε δημόσιους χώρους. (και δεν ζήτησα τίποτα απο τον superbingo. Απο τον fidelio ζητάω! :P)

 

 

Μπορεί να μην νομίζεις οτι δεν σε ενδιαφέρει, αλλά έτσι αυτόματα γκετοποιείς τον εαυτό σου έξω από αυτό και από όποια παρόμοια μπαρ. Ούτε εγώ πιστεύω πως θα μπορούσαν να κλείσουν οι καπνοβιομηχανίες, αλλά μιας και συζητάμε ανοιχτά εδώ πέρα μπορούμε να κάνουμε όνειρα :-D

 

Ζημιά σε μένα κάνω αν γκετοποιηθώ και δεν πηγαίνω στα τσιγαρόμπαρα ή στο barman που δεν ανοίγει τον εξαερισμό; Η καπνίλα σε κλειστούς χώρους ενοχλεί ακόμα και τους καπνιστές, φαντάσου τους μη.

 

Για τα σχόλια που έκανες panago οτι θα μείνει κόσμος στο δρόμο επειδή δουλεύουν στις καπνοβιομηχανίες, ναι αλλά γιατί να μην παραδεχτούμε και το άλλο, οτι με τη δουλειά τους αυτή στηρίζουν και διαιωνίζουν αυτή την κατάσταση. Εάν δεν δούμε μοιραλατρικά τα πράγματα τότε ίσως έχουμε περισσότερες επιλογές και γιατί όχι κάποτε θα μπορούσαν να αλλάξουν πράγματα εάν στηρίζαμε τις άξιες επιλογές και ανθρώπους μόνο.

 

Ναι μπαίνουμε δυστυχώς σε φαύλο κύκλο. Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Μόνο ο λαός μπορεί να κλείσει τις καπνοβιομηχανίες και μάλιστα πολύ πιο ανώδυνα. Αν σταματούσαν σιγά σιγά οι άνθρωποι να καπνίζουν με τον ίδιο ρυθμό θα έφευγαν οι εργάτες απο τα εργοστάσια και θα έβρισκαν αλλού δουλειά πιο εύκολα απο το αν έκλειναν όλα σε μια μέρα και βρίσκονταν χιλιάδες εργάτες άνεργοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...