Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οδυσσέα, και για τις δύο περιπτώσεις κοίτα εδώ : http://www.insomnia....y/page__st__30.

 

Μόνο που για τον δίσκο του λάπτοπ που δεν μπουτάρει (εφ' όσον κατάλαβα καλά), θα πρέπει να τον βγάλεις από εκεί και να τον συνδέσεις σε σταθερό υπολογιστή. Δοθέντος ότι κατά πάσα πιθανότητα είναι SATA δίσκος, συνδέεται όπως και οι SATA δίσκοι που μπαίνουν εσωτερικά στους σταθερούς (...μην είναι κα'να Mac το "λάπτοπ" μόνο, και είναι τρεχαγύρευε το σύστημα αρχείων του δίσκου...).

 

 

 

edt: Disqualified, κάτσε να δούμε πρώτα αν ανακτιούνται τα partition, και μετά πάει σε πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και για τα δύο το πρώτο που δοκιμάζεις είναι το testdisk

http://theelf.iwoly.com/itknowledge/TestDisk.html

 

Αν δεν τα καταφέρει να ξαναβγάλει τα διαμερίσματα τότε μόνο με πρόγραμμα ανάκτησης π.χ.recuva για ελεύθερο active@file recovery για με λεφτά.Κάνεις εύρεση (scan) και τα γράφεις σε άλλο δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλες φορες το βλεπει και αλλες οχι. δοκιμασα το testdisk_win αλλα βλεπει μονο το δικο του σκληρο. αυτο που εχει προβλημμα το εχω συνδεσει σαν εξωτερικο και δεν το βλεπει.α και δεν εχω mac..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς. Δε θα ήταν πρόβλημα για το Test Disk αν ήταν Mac, αλλά για τα προγράμματα ανάκτησης αρχείων...

 

Αφού το TD δεν πορπατεί (που ΚΑΝΟΝΙΚΑ, θα έπρεπε, αν όπως λες απλά έκανες φορμάτ....αλλά τεσπα), προχωράς σε ανάκτηση αρχείων. Δοκίμασε να την κάνεις πρώτα, όπως προειπώθηκε, με το πρόγραμμα Recuva που είναι και δωρεάν, και αν δεν τα βρίσκει όλα τ' αρχεία σου, βλέπουμε για άλλα προγράμματα...

 

Αυτό για τον εξωτερικό. Για τον λαπτοπίσιο δε μας έγραψες περισσότερα, οπότε ισχύουν τα προηγούμενα που είχαμε πει.

 

 

 

 

 

 

αλλες φορες το βλεπει και αλλες οχι

...εδώ, εγώ σ' έχασα. Ποιό πράγμα βλέπει (όποτε γουστάρει) τί πράγμα ακριβώς...; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για τον εξωτερικό. Για τον λαπτοπίσιο δε μας έγραψες περισσότερα, οπότε ισχύουν τα προηγούμενα που είχαμε πει.

 

 

 

 

...εδώ, εγώ σ' έχασα. Ποιό πράγμα βλέπει (όποτε γουστάρει) τί πράγμα ακριβώς...; 

 

δεν βλεπει και τα 2 διαμερισματα του δισκου που ειχα στο laptop. σημερα θα δοκιμασω να το περασω σε 1 pc οπως μου ειπες μηπως και σωσουμε τα αρχεια του laptop...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν βλεπει και τα 2 διαμερισματα του δισκου που ειχα στο laptop. σημερα θα δοκιμασω να το περασω σε 1 pc οπως μου ειπες μηπως και σωσουμε τα αρχεια του laptop...

 

το περασα στο pc αλλα τιποτα. το TD δεν βλεπει τιποτα μονο τους σκληρους του pc.

οσο για τον εξωτερικο προσπαθω να κανω recover με το ( easeus data recovery) δεν ξερω τι θα γινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε την προσπάθεια ανάκτησης αρχείων με το EasUS που λες, και στους δύο δίσκους. Αν βρεις όλα τ' αρχεία σου, καλώς. Αλλιώς βλέπουμε (τα αρχεία σου πάντως είναι κατά πάσα πιθανότητα προσβάσιμα, από προγράμματα ανάκτησης. Το λέω για να το έχεις κατά νου. Στην πράξη βέβαια θα δούμε, και ειδικά με τον δίσκο του λάπτοπ, τί μπορεί να γίνει).

 

Και μετά πάμε και παρακάτω με το τί να κάνεις με τους δίσκους ως hardware.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνε την προσπάθεια ανάκτησης αρχείων με το EasUS που λες, και στους δύο δίσκους. Αν βρεις όλα τ' αρχεία σου, καλώς. Αλλιώς βλέπουμε (τα αρχεία σου πάντως είναι κατά πάσα πιθανότητα προσβάσιμα, από προγράμματα ανάκτησης. Το λέω για να το έχεις κατά νου. Στην πράξη βέβαια θα δούμε, και ειδικά με τον δίσκο του λάπτοπ, τί μπορεί να γίνει).

 

Και μετά πάμε και παρακάτω με το τί να κάνεις με τους δίσκους ως hardware.

 

λοιπον washcloud απο τον εξωτερικο δισκο εσωσα πολλα αρχεια με το EasUS. οσο για τον δισκο του laptop τον εδωσα σε εναν φιλο μου προγραμματιστη γιατι δεν ηθελα να το ρισκαρω. παντως σ'ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες που μου εδωσες.... :-D :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τον disqualified να ευχαριστήσεις πρωτ' απ' όλα. Εκείνος σου πρωτοπρότεινε το πρόγραμμα (εγώ απλά επιβεβαίωσα όταν είπες ότι το έβαλες και το τρέχεις)

 

(...προσωπικά θα είχα προτείνει άλλο, που θεωρώ "καλύκτερο",  και που στη χειρότερη θα έβρισκε τον ίδιο αριθμό αρχείων, αλλά έχει άλλα καλά) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...τον disqualified να ευχαριστήσεις πρωτ' απ' όλα. Εκείνος σου πρωτοπρότεινε το πρόγραμμα (εγώ απλά επιβεβαίωσα όταν είπες ότι το έβαλες και το τρέχεις)

 

(...προσωπικά θα είχα προτείνει άλλο, που θεωρώ "καλύκτερο",  και που στη χειρότερη θα έβρισκε τον ίδιο αριθμό αρχείων, αλλά έχει άλλα καλά) 

 

το ευχαριστω εννοειται πως ειναι για ολους που με βοηθησαν :-D :-D .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το : γοοουυυρρ γοοουυυρρ γοοουυυρρ !ΚΛΑΝΚ ΚΛΟΥΝΚ! γοοουυυρρ γοοουυυρρ γοοουυυρρ !ΚΛΑΝΚ ΚΛΟΥΝΚ! κτλ κτλ...

 

 

τι προβλημα ειναι? πλακετας ? κεφαλης? μοτερ?

 

ο δισκος αναγνωριζεται σας εξωτερικος usb αλλα οταν πας να τον ανοιξεις (οταν μετα απο 1-2 λεπτα εμφανιστει στον "υπολογιστη μου" ζηταει διαμορφωση.

 

σωνεται η κατασταση με κανα utility?

κατεβασα αυτο:

 

http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?locale=en-US&name=samsung-eswin&vgnextoid=b3184d298cac2310VgnVCM1000001a48090aRCRD

 

που ειναι για τους εξωτερικους τις samsung. τον βλεπει αλλα δεν εχει πολλες επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γιουτίλιτι της εταιρίας του είναι κατά βάση για ν' αποφανθεί εάν η κατάστασή του σε δικαιώνει ώστε να ζητήσεις αντικατάσταση (εφ' όσον ισχύει η εγγύησή του - για την οποία υπάρχει σχετικός wizzard στο site της Seagate. Bάζεις το σήριαλ νάμπερ του -και κάτι άλλες αηδίες...- και σου λέει).

 

ΑΝ παίζουν "ΚΛΑΝΚ", μάλλον έχει "αρπάξει" ο μηχανισμός κίνησης των κεφαλών. Γάμα τα με μεγάλα γράμματα δηλαδή. Αλλά δεν είναι κι απαραίτητα αυτό, μπορεί να είναι "απλώς" πρόβλημα της πλακέτας. Σκατά με φράουλες δηλαδή.

 

Δοκίμασε αρχικά την τύχη σου εδώ (διάβασε όλη την σελίδα). Και βλέπουμε.

 

(...έχεις εγγύηση αντικατάστασης; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην ο δισκος ειναι ο samsung story station 2TB USB 3.0 :-D

 

Στο site της samsung για την εγγυηση με στελνει στην seagate...

εχει εγγυηση μεχρι τελη μαιου 2014... (περιεργο!)

 

το θεμα ειναι μπας και παρουμε κανα αρχειο... :rolleyes:

 

θα παιξω με αυτα που γραφει στη σελιδα και θα δω!

εχω πιθανοτητες για κατι ? η μπαααα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είχα δει και πριν ότι είναι Sam. H Sea την έχει πια εξαγοράσει όμως, γι' αυτό και αναφέρθηκα σε αυτήν.

 

Πιθανότητες; Έχεις. Πόσες; Κανείς δεν ξέρει. Άστοχο το ερώτημα λοιπόν. Τρεξ' το και βλέπουμε για παρακάτω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...