Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμμ.. Όχι ακριβώς για ανάκτηση η ερώτηση, αλλά έπεσε εξωτερικός δίσκος Maxtor 2TB M3 portable. Στην πρώτη προσπάθεια να τον συνδέσω τον είδε μετά από λίγο, άρχισα να ανοίγω φακέλους για να δω αν ανοίγουν, πάω να περάσω Hard Disk Sentinel για να τον ελέγξω πιο διεξοδικά, βλέπω δεν ανοίγει (το Hard Disk Sentinel). Αποσυνδέω τον σκληρό, ανοίγει αμέσως. Από τότε όποτε συνδέω τον σκληρό δεν τον βλέπει καν, αρχίζει να γυρίζει και τον ακούω μέσα να σκαλώνει.

Ο δίσκος είναι εντός εγγύησης, τα αρχεία που έχω μέσα είναι backup (αρχείων δουλειάς βέβαια ως επί το πλείστον, αλλά δεν έχω χάσει κάτι που να μην το έχω κι αλλού -άλλες 2 φορές για την ακρίβεια, σε 2 διαφορετικούς σταθερούς υπολογιστές), οπότε δεν με απασχολεί η ανάκτηση τους. Απλά επειδή έχει μέσα και κάτι φωτογραφίες, backup φίλου, υπάρχει περίπτωση στο μαγαζί που θα το επιστρέψω για την εγγύηση να επιχειρήσουν επισκευή και να δουν τα αρχεία μέσα; Η διαδικασία γνωρίζει κανείς ποιος είναι όταν παίρνουν χτυπημένο σκληρό; Απλά τον πετάνε και δίνουν την αντικατάσταση; Ή θα τον στείλουν πίσω στην Seagate κι αυτή μπορεί να τον επισκευάσει και να πουληθεί ως refurbished (έχοντας αποκτήσει πρόσβαση στα αρχεία μου);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το καταστημα δεν θα ασχοληθει με την επισκευη του δισκου.Ο δισκος θα γυρισει η στον προμηθευτη που αγοραζει δισκους το καταστημα, η στη μαμα εταιρια.Τωρα αν γινεται προσπαθεια επισκευης η ανακτησης αρχειων σε χαλασμενους δισκους κανεις δεν μπορει να στο απαντησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/8/2018 στις 8:03 ΜΜ, Homecinemakias είπε

Καλησπέρα. Έχω έναν δίσκο 2 τέρα της Toshiba εδώ και 2-3 χρόνια χαλασμένο. Δεν ξέρω εαν κατάλαβα καλά αλλα οι τιμές στις εταιρίες ανάκτησης είναι διαπραγματεύσιμες; Αναλόγως τι θα πείς, σε τι άτομο θα πέσεις κλπ; Και εξακολουθούν να είναι ακριβές τέτοιες υπηρεσίες; Όπως πρίν 3 χρόνια που μου χάλασε;

Οι ακριβές τιμές ναι ισχύουν ακόμα και θα συνεχίζουν να ισχύουν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την έκανα την πατάτα...

Άλλαξα κουτί στο pc μου, αλλά κατα λάθος έβαλα ανάποδα στην υποδοχή της μητρικής το usb header των μπροστινών θυρών USB (πώς το κατάφερα, ένας θεός ξέρει...).

Μέχρι να πάρω χαμπάρι τη βλακεία μου, έκαψα ένα 64ρι stick και έναν Toshiba Canvio Basics 2TB με backup και φωτογραφίες. Ούτε λαμπάκι ανοίγει, ούτε γυρνάει, ούτε τίποτε... Από ό,τι είδα στο YouTube, ο Toshiba είναι custom με το USB 3.0 βύσμα κολλημένο πάνω στην πλακέτα του σκληρού. Άρα δεν παίζει να τον ανοίξω και να τον συνδέσω με sata καλώδιο στη μητρική για να δω αν λειτουργεί.

Έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να σώσω τα δεδομένα μου; Έχει η Toshiba sevice στην Ελλάδα;

Επεξ/σία από cirith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cirith είπε

Την έκανα την πατάτα...

Άλλαξα κουτί στο pc μου, αλλά κατα λάθος έβαλα ανάποδα στην υποδοχή της μητρικής το usb header των μπροστινών θυρών USB (πώς το κατάφερα, ένας θεός ξέρει...).

Μέχρι να πάρω χαμπάρι τη βλακεία μου, έκαψα ένα 64ρι stick και έναν Toshiba Canvio Basics 2TB με backup και φωτογραφίες. Ούτε λαμπάκι ανοίγει, ούτε γυρνάει, ούτε τίποτε... Από ό,τι είδα στο YouTube, ο Toshiba είναι custom με το USB 3.0 βύσμα κολλημένο πάνω στην πλακέτα του σκληρού. Άρα δεν παίζει να τον ανοίξω και να τον συνδέσω με sata καλώδιο στη μητρική για να δω αν λειτουργεί.

Έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να σώσω τα δεδομένα μου; Έχει η Toshiba sevice στην Ελλάδα;

Ο μόνος τρόπος είναι να βρεις έναν ίδιο και να αλλάξεις την πλακέτα. Μόλις δουλέψει να πάρεις όλα τα δεδομένα γιατί μπορεί να μην δουλέψει δεύτερη φορά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, fmarkos είπε

Ο μόνος τρόπος είναι να βρεις έναν ίδιο και να αλλάξεις την πλακέτα. Μόλις δουλέψει να πάρεις όλα τα δεδομένα γιατί μπορεί να μην δουλέψει δεύτερη φορά. 

Γκουγκλάρισα την κατάσταση και είδα ότι δυστυχώς μάλλον δεν αρκεί η αλλαγή πλακέτας.

Θέλει και "μεταμόσχευση" ολοκληρωμένων από την παλιά πλακέτα στη νέα για να "διαβάσει" το δίσκο. Κάποιοι στην Αμερική ισχυρίζονται ότι το κάνουν "δι' αλληλογραφίας", αλλά μάλλον είναι μεγάλο το ρίσκο...

https://www.ebay.com/itm/Repair-For-MQ01UBB200-AA00-AY000U-HDKFD02AYA01-T-G3448A-Toshiba-USB-2-5-PCB/152428146238?hash=item237d6cee3e:g:rFgAAOSwwPhWjsRp

Επεξ/σία από cirith
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 2/18/2018 στις 12:00 ΠΜ, cirith είπε

Γκουγκλάρισα την κατάσταση και είδα ότι δυστυχώς μάλλον δεν αρκεί η αλλαγή πλακέτας.

Θέλει και "μεταμόσχευση" ολοκληρωμένων από την παλιά πλακέτα στη νέα για να "διαβάσει" το δίσκο. Κάποιοι στην Αμερική ισχυρίζονται ότι το κάνουν "δι' αλληλογραφίας", αλλά μάλλον είναι μεγάλο το ρίσκο...

https://www.ebay.com/itm/Repair-For-MQ01UBB200-AA00-AY000U-HDKFD02AYA01-T-G3448A-Toshiba-USB-2-5-PCB/152428146238?hash=item237d6cee3e:g:rFgAAOSwwPhWjsRp

Πήγαινε σε μια εταιρία ανάκτησης αν σε ενδιαφέρουν τα δεδομένα σου και μην πειραματίζεσαι γιατί ή θα τα χάσεις εντελώς με πειραματισμούς ή θα πληρώσεις τα διπλά για να στα ανακτήσουν!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδιά,

έχω και γω ερώτηση για data recovery και για να μην ανοίγω νέο θέμα το γράφω εδώ που βλέπω ότι είναι και το μεγαλύτερο νήμα σχετικά με το θέμα μου.

Μια "καλή" συνάδελφος έσβησε όλα τα αρχεία από τον υπολογιστή της για εκδίκηση επειδή φεύγει από τη δουλειά. Χρησιμοποίησα δύο προγράμματα για recovery, και τα δύο μου επανέφεραν όλα τα αρχεία, τα οποία είχαν "περάσει" πρώτα μια βόλτα από τον κάδο ανακύκλωσης.

Μιλάμε για αρχεία ms office τα περισσότερα αλλά και .odt από Libre office. Κάποια έχουν έρθει σωστά, τα περισσότερα όμως μου βγάζει σφάλμα κωδικοποίησης και μου τα δείχνει κινέζικα. Είναι όντως θέμα κωδικοποίησης ή απλά είναι corrupted τα αρχεία? 

Μπορώ να κάνω κάτι για να τα επαναφέρω σωστά?

Ευχαριστώ

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, BlueBlood7 said:

Τα προγράμματα που τα εγκατέστησες(ποια?)? Στον δίσκο που τα αρχεία σβήστηκαν ή σε άλλο?

Το ένα αν θυμάμαι καλά ίσως να το έτρεξα από στικακι χωρίς εγκατάσταση. Το άλλο από τον ίδιο δίσκο σίγουρα. 

Έχει σημασία ε? 

Τα προγράμματα είναι μια παλιά έκδοση που του file scavenger που βρήκα στο θείο και το άλλο δεν το θυμάμαι. Είναι ένα από τα free που βρήκα με μια πρόχειρη αναζήτηση 

Επεξ/σία από BillT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχει σημασία. Ποτέ δεν κάνουμε εγκατάσταση προγράμματα ανάκτησης στον δίσκο από τον οποίο θέλουμε να ανακτήσουμε δεδομένα. Τα κάνεις πολύ χειρότερα. 

Προσπάθησε να ανακτήσεις με διάφορα προγράμματα ανάκτησης ξεκινώντας από το recuva. Το καθένα λειτουργεί διαφορετικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok φίλε μου, σε ευχαριστώ. 

Θα το ξαναδοκιμάσω όταν έχω ξανά πρόσβαση στον υπολογιστή. 

Θεωρείς δηλαδή ότι το πρόβλημα του encoding δεν είναι συνηθισμένο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, BillT είπε

Ok φίλε μου, σε ευχαριστώ. 

Θα το ξαναδοκιμάσω όταν έχω ξανά πρόσβαση στον υπολογιστή. 

Θεωρείς δηλαδή ότι το πρόβλημα του encoding δεν είναι συνηθισμένο? 

Για να καταλάβεις, όταν σβήσεις ένα αρχείο αυτό που κάνεις είναι να το αφαιρέσεις από την λίστα αρχείων (να το πω απλά). Τα δεδομένα δεν φεύγουν άμεσα από τον δίσκο ουσιαστικά διαγράφονται όταν θα γράψεις κάτι άλλο από πάνω. Όταν θέλουμε να κάνουμε ανάκτηση διαγραμμένων ο καλύτερος τρόπος είναι να μπει ο δίσκος σε κάποιο άλλο μηχάνημα που έχει το πρόγραμμα να σκαναριστεί και η επαναφορά των αρχείων να γίνει σε άλλον σκληρό. Όταν πέρασες το πρόγραμμα στον σκληρό κατά πάσα πιθανότητα τα δεδομένα γράφτηκαν πάω από τα δεδομένα των διαγραμμένων αρχείων ή πάνω από κάποιο κομμάτι τους με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη η επαναφορά τους. Μπορείς να επαναφέρειw δεδομένα από σκληρό δίσκο ακόμα και μετά από format, αρκεί να μην έχει γραφτεί κάτι από πάνω. Δύσκολα θα επαναφέρεις ότι σου έβγαλε πρόβλημα σε αυτή την φάση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, BillT said:

Γεια σας παιδιά,

έχω και γω ερώτηση για data recovery και για να μην ανοίγω νέο θέμα το γράφω εδώ που βλέπω ότι είναι και το μεγαλύτερο νήμα σχετικά με το θέμα μου.

Μια "καλή" συνάδελφος έσβησε όλα τα αρχεία από τον υπολογιστή της για εκδίκηση επειδή φεύγει από τη δουλειά. Χρησιμοποίησα δύο προγράμματα για recovery, και τα δύο μου επανέφεραν όλα τα αρχεία, τα οποία είχαν "περάσει" πρώτα μια βόλτα από τον κάδο ανακύκλωσης.

Μιλάμε για αρχεία ms office τα περισσότερα αλλά και .odt από Libre office. Κάποια έχουν έρθει σωστά, τα περισσότερα όμως μου βγάζει σφάλμα κωδικοποίησης και μου τα δείχνει κινέζικα. Είναι όντως θέμα κωδικοποίησης ή απλά είναι corrupted τα αρχεία? 

Μπορώ να κάνω κάτι για να τα επαναφέρω σωστά?

Ευχαριστώ

easeUS data recovery

Έσωσα 1 TB αρχεία τον Ιανουάριο. Απλά βρες το από site με σπασμένα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, fmarkos said:

Για να καταλάβεις, όταν σβήσεις ένα αρχείο αυτό που κάνεις είναι να το αφαιρέσεις από την λίστα αρχείων (να το πω απλά). Τα δεδομένα δεν φεύγουν άμεσα από τον δίσκο ουσιαστικά διαγράφονται όταν θα γράψεις κάτι άλλο από πάνω. Όταν θέλουμε να κάνουμε ανάκτηση διαγραμμένων ο καλύτερος τρόπος είναι να μπει ο δίσκος σε κάποιο άλλο μηχάνημα που έχει το πρόγραμμα να σκαναριστεί και η επαναφορά των αρχείων να γίνει σε άλλον σκληρό. Όταν πέρασες το πρόγραμμα στον σκληρό κατά πάσα πιθανότητα τα δεδομένα γράφτηκαν πάω από τα δεδομένα των διαγραμμένων αρχείων ή πάνω από κάποιο κομμάτι τους με αποτέλεσμα να είναι αδύνατη η επαναφορά τους. Μπορείς να επαναφέρειw δεδομένα από σκληρό δίσκο ακόμα και μετά από format, αρκεί να μην έχει γραφτεί κάτι από πάνω. Δύσκολα θα επαναφέρεις ότι σου έβγαλε πρόβλημα σε αυτή την φάση. 

το ότι δεν πρέπει να γράψεις κάτι στο δίσκο πάνω κάτω το ήξερα. Όμως εδώ μιλάμε για ένα δίσκο και ένα pc που έτσι κι αλλιώς ήταν σε πλήρη λειτουργία. Δεν γνωρίζω λοιπόν ούτε πότε έγινε η διαγραφή των αρχείων, ούτε αν μετά τη διαγραφή έκανε κάποιες άλλες εργασίες η συνάδελφος. Τεσπα, στην δική μου περίπτωση δεν έγινε και τίποτα φοβερό αν δεν τα βρω, αλλά σίγουρα θα είναι μια γλυκιά εκδίκηση από τη δική  μου πλευρά αν τα ανακτήσω. θα δοκιμάσω και τα προγράμματα που αναφέρατε εδώ και ότι γίνει!!!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...