Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, BillT είπε

Ok φίλε μου, σε ευχαριστώ. 

Θα το ξαναδοκιμάσω όταν έχω ξανά πρόσβαση στον υπολογιστή. 

Θεωρείς δηλαδή ότι το πρόβλημα του encoding δεν είναι συνηθισμένο? 

Είναι συνηθισμένο. Αλλά όπως ειπώθηκε αν γράψεις δεδομένα πάνω από τα υπάρχοντα δυσκολεύεις πολύ την κατάσταση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλημερα, εχω ενα δισκο adata 500αρι usb 3.0.

  οταν παω να τον ενωσω και στους υπολογιστε μου γραφει

"δεν εxετε  προσβαση στον δισκο F."  μεσα εχω ταινιες. πως στο καλο σωνονται? ρωτησα στο πλαισιο και θελουν 80 Ε μονο για έλεγχο ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gsa1967 είπε

καλημερα, εχω ενα δισκο adata 500αρι usb 3.0.

  οταν παω να τον ενωσω και στους υπολογιστε μου γραφει

"δεν εxετε  προσβαση στον δισκο F."  μεσα εχω ταινιες. πως στο καλο σωνονται? ρωτησα στο πλαισιο και θελουν 80 Ε μονο για έλεγχο ! 

Αν μπορείς βάλτον από το κουτί και σύνδεσε τον με sata. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, fmarkos είπε

Αν μπορείς βάλτον από το κουτί και σύνδεσε τον με sata. 

καλημερα , τι εννοεις? εξωτερικος δισκος ειναι. τι να του κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας παιδιά, έχω και εγώ πρόβλημα με έναν σκληρό δίσκο και χρειάζομαι βοήθεια.

Είχα έναν εξωτερικό 3 terra γεμάτο σειρές και anime. Δεν έχασα σημαντικά δεδομένα αλλά μου πήρε 4-5 χρόνια να τα κατεβάσω όλα αυτά.

Ο δίσκος είχε βγάλει προβλήματα αναγνώρισης σύνδεσης usb 3-4 φορές τα οποία λυνόταν είτε από μόνα τους είτε όποτε έκανα αναβάθμιση το bios.

Σε κάποια φάση άρχισε να μου την δίνει το λαμπάκι που είχε και αναβόσβηνε και αποφάσισα να τον βγάλω από το case.

Είδα ένα σχετικό βίντεο, αλλά όπως φαίνεται καθώς έβγαζα την θήκη κουνήθηκε αρκετά ο δίσκος και χάλασε, άρχισε να κάνει έναν clicking sound.

'Εψαξα τι σημαίνει αυτός ο ήχος και διάβασα ότι κόλλησε η βελόνα του. 

Είδα πάλι σχετικό βίντεο, τον άνοιξα και πήγα την βελόνα στην θέση της.

'Ομως μόλις τον ξανασύνδεσα μου λέει ότι έχει καταστραφεί το MBR και μάλιστα ό,τι και να διαλέξω δεν γίνεται τίποτα.

Από εκεί και πέρα δεν βρήκα λύση. Κατέβασα κάποια προγραμματάκια που υποτίθεται διορθώνουν την MBR αλλά δεν δούλεψαν.

Πήγα μετά από αυτά σε ειδικό και μου λέει δεν μπορώ να κάνω τίποτα.

Καμία ιδέα κανείς; 

Επεξ/σία από Fmshd
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την ωρα που ανοιξες εσωτερικα τον δισκο εχασες καθε ελπιδα να σωσεις τα αρχεια σου.Η μονη λυση που εχεις αν καιγεσαι για τα δεδομενα σου, να τον πας σε εταιρια ανακτησης δεδομενων.Το κοστος για ανακτηση δεδομενων ειναι ασυμφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mr_Terror είπε

Απο την ωρα που ανοιξες εσωτερικα τον δισκο εχασες καθε ελπιδα να σωσεις τα αρχεια σου.Η μονη λυση που εχεις αν καιγεσαι για τα δεδομενα σου, να τον πας σε εταιρια ανακτησης δεδομενων.Το κοστος για ανακτηση δεδομενων ειναι ασυμφορο.

Γιατί έχασα κάθε ελπίδα; Όλα προσεκτικά τα έκανα.
Εταιρία ανάκτησης δεδομένων υπάρχει στην Ελλάδα ή μιλάς για εξωτερικό; Ξέρεις σε τι τιμές θα κυμάνεται το κόστος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν ανοιξες τον σκληρο σε περιβαλλον δωματιου εκανες ζημια.Η  σκονη απο το περιβαλλον καθεται στα μηχανικα μερη του δισκου και προκαλουν ζημια.Οι δισκοι ανοιγονται σε ειδικους χωρους χωρις σκονη.Υπαρχουν στην Ελλαδα εταιριες ανακτησης δεδομενων.Το κοστος ειναι μεγαλο.Ειδικα στην περιπτωση σου, δεν αξιζει να πληρωσεις για δεδομενα που σιγα σιγα μπορεις να τα ξανακατεβασεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Mr_Terror είπε

Οταν ανοιξες τον σκληρο σε περιβαλλον δωματιου εκανες ζημια.Η  σκονη απο το περιβαλλον καθεται στα μηχανικα μερη του δισκου και προκαλουν ζημια.Οι δισκοι ανοιγονται σε ειδικους χωρους χωρις σκονη.Υπαρχουν στην Ελλαδα εταιριες ανακτησης δεδομενων.Το κοστος ειναι μεγαλο.Ειδικα στην περιπτωση σου, δεν αξιζει να πληρωσεις για δεδομενα που σιγα σιγα μπορεις να τα ξανακατεβασεις.

Ο δίσκος είναι εξωτερικός. Αυτό που λέει ο φίλος είναι ότι τον έβγαλε από την θήκη. όχι ότι τον άνοιξε.

 

3 ώρες πριν, Fmshd είπε

Γιατί έχασα κάθε ελπίδα; Όλα προσεκτικά τα έκανα.
Εταιρία ανάκτησης δεδομένων υπάρχει στην Ελλάδα ή μιλάς για εξωτερικό; Ξέρεις σε τι τιμές θα κυμάνεται το κόστος; 

Από 800 ευρώ και πάνω. Τώρα αν τους κλαφτείς λίγο και έχεις πρόβλημα οικονομικό ενδέχεται να σου κάνουν καλύτερη τιμή. μαζί τους θα κουβεντιάσεις. Για Ελλάδα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις Mr_Terror και BlueBlood7, ρωτάω για να αποφασίσω αν θα τον πετάξω ή αν με κάποιο προγραμματάκι υπάρχει ελπίδα στο μέλλον. 

Τον άνοιξα σε περιβάλλον δωματίου αλλά δεν υπήρχαν σκόνες, και από ότι είδα όταν ο δίσκος γυρνάει υπάρχει το φιλτράκι στην γωνία για να φυγοκεντριστούν οι σκόνες.

Η αλήθεια είναι ότι ούτε 100 ευρώ δεν θα έδινα για να ανακτήσω σειρές, γι' αυτό ρώτησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Mr_Terror είπε

Το παλικαρι εγραψε οτι τον ανοιξε και πηγε την βελονα στη θεση του.Φανταστικα οτι το εκανε με το χερι.Εκτος αν δεν καταλαβα σωστα.

Ναι σωστά αυτό το έκανε στην συνέχεια και ήταν λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Fmshd είπε

Τον άνοιξα σε περιβάλλον δωματίου αλλά δεν υπήρχαν σκόνες, και από ότι είδα όταν ο δίσκος γυρνάει υπάρχει το φιλτράκι στην γωνία για να φυγοκεντριστούν οι σκόνες.

Η αλήθεια είναι ότι ούτε 100 ευρώ δεν θα έδινα για να ανακτήσω σειρές, γι' αυτό ρώτησα.

Σκόνη υπάρχει παντού και πάντα, εκτός από πολύ συγκεκριμένες συνθήκες (π.χ. εξειδικευμένα εργαστήρια), άσχετα αν δεν τη βλέπεις με γυμνό μάτι.

Έχω κι εγώ καμμένο δίσκο 3ΤΒ που δεν τον έχω πάει ακόμα σε κάποια εταιρεία ανάκτησης δεδομένων, από αυτά που έχω διαβάσει όμως, τα 100€ που εσύ δε θα έδινες, είναι πολύ λίγα σε σχέση με αυτά που ζητάνε.

Αν ήταν 100€, εγώ θα τα έδινα για πλάκα για να ανακτήσω τα περισσότερα απ' τα δεδομένα που έχω χάσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω ένα WD Elements 2T. Μια μέρα ενώ ήταν συνδεδεμένος κ πάνω στον πύργο του pc, έπεσε στο πάτωμα. Αφού κρασσαρε δοκίμασα με το get data back κ βρήκα όλα τα αρχεία. Όμως η ανάκτηση ήταν τρομακτικά αργή. Με το minitools partition wizard έκανα format δύο φορές απανωτα γιατί κόλλησε στην εξερεύνηση των Windows 10 χωρίς να γράψω τίποτα στο σκληρό. Τώρα που προσπαθώ να ξαναβρώ τα αρχεία είναι αδύνατον. Τα έχασα για πάντα ή απλά δεν εντοπίζει τις θέσεις τους; Έχετε καμία ιδέα τι να κάνω μπας κ σώσω τίποτα ακόμα πριν τον βγάλω άχρηστο; 🤤

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...