Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/9/2018 στις 6:43 ΜΜ, CoOliO είπε

Παίδες καλησπέρα..Το ξαδερφάκι μου έκανε restore τα windows 8 στο λάπτοπ του και έχασε τις φωτογραφίες και τα βίντεο του..Κ το κακό είναι πως το χρησιμοποίησε για κάνα 3ημερο και πιθανόν γράφτηκαν πληροφορίες από πάνω...Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που εμπιστεύεστε για να αναλάβει την επαναφορά?Θα το αγοράσω εκτός και αν έχει κάποια δοκιμαστική έκδοση για να δω τι πληροφορίες θα βρει..

Καλημέρα! Από τη στιγμή που έκανε restore τα windows τότε έχουν ήδη γραφτεί πληροφορίες από πάνω και δεν είναι άλλες από το ίδιο το λειτουργικό και αν προσθέσεις και οτι χρησιμοποιήθηκε το pc κανά 3ήμερο τότε μην περιμένεις και πολλά. Δε γνωρίζω αν με το restore έχει γίνει και full format, γτ αν εχει συμβεί κάτι τέτοιο τότε θα έχει χάσει και όλα του τα δεδομένα. Αν δεν έκανε full format τότε ίσως έχει ελπίδες να πάρει πίσω κάποια αρχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν και το έχουμε συζητήσει ξανά στο παρελθόν, επανέρχομαι μήπως έχει αλλάξει κάτι μιας και έχει περάσει καιρός.

Έχω ένα χτυπημένο δίσκο 3ΤΒ με μουσική, που θα ήθελα να ανακτήσω τα δεδομένα.

Με βολεύει πολύ η TicTac που είναι πολύ κοντά στη δουλειά, αλλά και η FixDisk στην Ηλιούπολη. Η πρώτη χρεώνει 60€ μόνο για έλεγχο, η δεύτερη χρεώνει μόνο αν καταφέρει να κάνει ανάκτηση.

Μετά υπάρχει και η Northwind στο κέντρο που κι αυτή δε χρεώνει τη διάγνωση, αλλά δε βολεύει τόσο λόγω ωρών λειτουργίας και επειδή είναι στο κέντρο.

Και στην εξίσωση μπαίνει και ότι αν ανοιχτεί ο δίσκος και δεν γίνει ανάκτηση, νομίζω χάνεις τις όποιες πιθανότητες είχες να πας αλλού και να το καταφέρουν.

Οπότε ποια προτείνετε; Γι' αρχή μ' ενδιαφέρει να δω αν γίνεται να πάρω τα αρχεία μου, και μετά πόσο θα κοστίσει, και προφανώς το μικρότερο δυνατό κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, και εγώ έχω δίσκο που δεν τον βλέπουν τα bios και κάνει το χαρακτηριστικό 'τσακ' η βελόνα.. 

Υπάρχει περίπτωση να γίνει τπτ για ανάκτησή? Τις εταιρίες που ανέφερε ο φίλος από πάνω δεν τις ήξερα, στην τύχη βρήκα στο ίντερνετ ένα site texnikoi.com και έλεγα να δοκιμάσω την τύχη μου σε αυτούς. 

Έχει κανείς εμπειρία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/10/2018 στις 8:20 ΜΜ, k_dinos είπε

Καλησπέρα, και εγώ έχω δίσκο που δεν τον βλέπουν τα bios και κάνει το χαρακτηριστικό 'τσακ' η βελόνα.. 

Υπάρχει περίπτωση να γίνει τπτ για ανάκτησή? Τις εταιρίες που ανέφερε ο φίλος από πάνω δεν τις ήξερα, στην τύχη βρήκα στο ίντερνετ ένα site texnikoi.com και έλεγα να δοκιμάσω την τύχη μου σε αυτούς. 

Έχει κανείς εμπειρία? 

Από τη στιγμή που υπάρχουν εξειδικευμένες εταιρίες ανάκτησης δεδομένων με πιστοποιήσεις ISO κλπ σχετικά με τις διαδικασίες που ακολουθούν γτ να πάς σε τεχνικό? Πως σε διασφαλίζει ότι θα κάνει σωστή δουλειά και θα είναι εχέμυθος? 

Στη θέση σου θα διάλεγα μια εταιρία με δωρεαν διάγνωση, θα τόνιζα να μην ανοιχτεί ο δίσκος και θα ζήταγα διάγνωση για να ξέρω βλάβη και κόστος. Ανάλογα με αυτά που θα μου έλεγαν και αν μπορούσα να ανταπεξέλθω στο κόστος, θα προχωρούσα ή οχι στην ανάκτηση του δίσκου. 

Αν τώρα βρεις κάποια εταιρία που σου κάνει, είναι πολύ πιθανό να παραλαμβάνουν το δίσκο σου δωρεάν με courier οπότε μην ψάχνεις εταιρία που σε βολεύει αλλά εταιρία που δείχνει-είναι άξια εμπιστοσύνης.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, whatsmyname είπε

Από τη στιγμή που υπάρχουν εξειδικευμένες εταιρίες ανάκτησης δεδομένων με πιστοποιήσεις ISO κλπ σχετικά με τις διαδικασίες που ακολουθούν γτ να πάς σε τεχνικό? Πως σε διασφαλίζει ότι θα κάνει σωστή δουλειά και θα είναι εχέμυθος? 

Στη θέση σου θα διάλεγα μια εταιρία με δωρεαν διάγνωση, θα τόνιζα να μην ανοιχτεί ο δίσκος και θα ζήταγα διάγνωση για να ξέρω βλάβη και κόστος. Ανάλογα με αυτά που θα μου έλεγαν και αν μπορούσα να ανταπεξέλθω στο κόστος, θα προχωρούσα ή οχι στην ανάκτηση του δίσκου. 

Αν τώρα βρεις κάποια εταιρία που σου κάνει, είναι πολύ πιθανό να παραλαμβάνουν το δίσκο σου δωρεάν με courier οπότε μην ψάχνεις εταιρία που σε βολεύει αλλά εταιρία που δείχνει-είναι άξια εμπιστοσύνης.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, έκανα ήδη το πρώτο βήμα που προτείνεις, η διάγνωση ήταν ότι έχουν θέμα οι κεφαλές και το κόστος είναι 650€ + ΦΠΑ.

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να το παλέψω με προγράμματα όπως easeus κτλ που μπαίνουν και ελέγχουν στα BIOS πριν το λειτουργικό ή να περιμένω το δώρο Χριστουγέννων... 

 

Επεξ/σία από k_dinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, k_dinos είπε

Σε ευχαριστώ για την απάντηση, έκανα ήδη το πρώτο βήμα που προτείνεις, η διάγνωση ήταν ότι έχουν θέμα οι κεφαλές και το κόστος είναι 650€ + ΦΠΑ.

Δεν ξέρω αν έχει νόημα να το παλέψω με προγράμματα όπως easeus κτλ που μπαίνουν και ελέγχουν στα BIOS πριν το λειτουργικό ή να περιμένω το δώρο Χριστουγέννων... 

Από τη στιγμή που έχουν θέμα οι κεφαλές σου τότε η ανάκτησή σου δε μπορεί να γίνει χωρίς αλλαγή κεφαλών. Επομένως τα σκέτα προγράμματα δε θα σε βοηθήσουν, ισα ισα δίνοντας ρεύμα στο δίσκο σου μπορείς να χειροτερέψεις τη βλάβη μέχρι και να κανεις το δίσκο σου μη ανακτήσιμο, οπότε άστον ήσυχο κι όταν έχεις λεφτά πήγαινε να σου τον ανακτήσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα ssd Patriot Burst ο οποίος απ ότι φαίνεται παρέδωσε πνεύμα και πλέον το μόνο που κάνει είναι να εμφανίζεται ως satafirm s11 στο bios και τη διαχείριση δίσκων  με όλο το χώρο unallocated . Κατά τα λοιπά μηδέν σημεία ζωής. Προφανώς ψόφησε.

Το κακό είναι ότι περιέχει ορισμένα data για τα οποία δεν υπάρχει backup.

Έχει κανένας υπόψιν καμία ιστορία επιτυχίας από ελληνική εταιρία ανάκτησης αρχείων από εντελώς πεθαμένο ssd ; 

Με λίγα λόγια υπάρχει περίπτωση να βρεθεί άκρη εντός Ελλάδας αν μιλάμε για forensic data recovery κατάσταση ή να ψαχτώ για ontrack ή κάτι παρόμοιο έξω ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχώς με τους SSD η ανάκτηση είναι ΠΟΛΥ δυσκολότερη από τους κλασσικούς σκληρούς δίσκους.

ΠΡΟΣΟΧΗ με τους SSD ακόμη και αν είναι καινούριοι ΠΑΝΤΑ να λειτουργήτε με την λογική ότι αν αύριο δεν ανάψει πόσο ζημιά θα πάθω?

Οι σημερινοί SSD είναι ποιο αξιόπιστοι από τους κλασικούς δίσκους αλλά ΔΕΝ γίνεται ανάκτηση όπως γινόταν. Μιλάμε για ξαφνικό θάνατο που έχει ελάχιστες πιθανότητες μεν αλλά υπολογίσιμες.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/10/2018 στις 12:36 ΠΜ, kyrnikos είπε

Έχω ένα ssd Patriot Burst ο οποίος απ ότι φαίνεται παρέδωσε πνεύμα και πλέον το μόνο που κάνει είναι να εμφανίζεται ως satafirm s11 στο bios και τη διαχείριση δίσκων  με όλο το χώρο unallocated . Κατά τα λοιπά μηδέν σημεία ζωής. Προφανώς ψόφησε.

Το κακό είναι ότι περιέχει ορισμένα data για τα οποία δεν υπάρχει backup.

Έχει κανένας υπόψιν καμία ιστορία επιτυχίας από ελληνική εταιρία ανάκτησης αρχείων από εντελώς πεθαμένο ssd ; 

Με λίγα λόγια υπάρχει περίπτωση να βρεθεί άκρη εντός Ελλάδας αν μιλάμε για forensic data recovery κατάσταση ή να ψαχτώ για ontrack ή κάτι παρόμοιο έξω ;

Οι σοβαρές εταιρίες ανάκτησης θα σου ανακτήσουν και τον SSD, ΑΝ βεβαίως υπάρχει ο αλγόριθμος αποκρυπτογράφησης του controller σου, οπότε πήγαινέ τον. Οι εταιρίες εξωτερικού χρεώνουν τιμές εξωτερικού οπότε δε νομίζω να θες να κάνεις κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σε όλους,

εμένα μου συνέβει το εξής περίεργο.  είχα αγοράσει πρίν μερικά χρόνια (4) εναν δίσκο εξωτερικο WD 1TB για να αποθηκέυω φωτογραφίες τον χρησιμοποιούσα 3-4 φορές τον χρόνο, πριν 2 εβδομάδες συνέδεσα τον εξωτερικό στον υπολογιστή και δεν μου τον εμφανίζει καθόλου.

να σημειώσω τα εξής

1. το ρεύμα ειναι οκ άλλωστε βλέπω το λαμπάκι στον σκληρό οτι δουλεύει.

2. δεν ακούω τον γνωστό ήχο της κεφαλής

τον έδωσα στο ΙΤ της εταιρείας που δουλεύω και μου είπαν οτι πρέπει να πάει για ανάκτηση δεδομένων. ξερετε να μου προτείνεται καποια εταιρεία?

 

 

ευχαριστώ

Κώστας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

Στις 12/11/2018 στις 11:47 ΠΜ, kmangr79 είπε

καλημέρα σε όλους,

εμένα μου συνέβει το εξής περίεργο.  είχα αγοράσει πρίν μερικά χρόνια (4) εναν δίσκο εξωτερικο WD 1TB για να αποθηκέυω φωτογραφίες τον χρησιμοποιούσα 3-4 φορές τον χρόνο, πριν 2 εβδομάδες συνέδεσα τον εξωτερικό στον υπολογιστή και δεν μου τον εμφανίζει καθόλου.

να σημειώσω τα εξής

1. το ρεύμα ειναι οκ άλλωστε βλέπω το λαμπάκι στον σκληρό οτι δουλεύει.

2. δεν ακούω τον γνωστό ήχο της κεφαλής

τον έδωσα στο ΙΤ της εταιρείας που δουλεύω και μου είπαν οτι πρέπει να πάει για ανάκτηση δεδομένων. ξερετε να μου προτείνεται καποια εταιρεία?

ευχαριστώ

Κώστας

Καλύτερα νομίζω να πας στη Northwind που είναι και trusted partner της WD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παιδιά καλημέρα και καλό μήνα. χθές χρησιμοποιώντας την εντολή clean από το diskpart, έσβησα καταλάθος το σκληρό. Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιήσατε για ανάκτηση; μπορεί κάποιο freeware να κάνει καλή δουλειά; Το δίσκο τον άφησα έτσι και μόνο γράμμα του έχω ξαναορίσει χωρίς format. Ευχαριστώ

Επεξ/σία από gdriver
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 03/12/2018 at 08:57, gdriver said:

παιδιά καλημέρα και καλό μήνα. χθές χρησιμοποιώντας την εντολή clean από το diskpart, έσβησα καταλάθος το σκληρό. Ποιό πρόγραμμα χρησιμοποιήσατε για ανάκτηση; μπορεί κάποιο freeware να κάνει καλή δουλειά; Το δίσκο τον άφησα έτσι και μόνο γράμμα του έχω ξαναορίσει χωρίς format. Ευχαριστώ

file scavenger.

δεν ειναι Free.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...