Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πτώση έχει ως αποτέλεσμα ηλεκτρομηχανική βλάβη.
Αν δεν τον βλέπει το λειτουργικό (ή ακόμη χειρότερα το BIOS) δεν γίνεται τίποτε, να ζήσεις να τον θυμάσαι.

Μόνον εταιρεία ανάκτησης μπορεί να πάρει τα αρχεία.
Γι' αυτό, για φορητούς δίσκους να παίρνετε μοντέλα που καταρχήν αντέχουν πιστοποιημένα σε πτώσεις, 
όχι να κοιτάτε πώς θα πάρετε τον ταχύτερο και μεγαλύτερο 20€ φτηνότερα...

-

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, chriselm είπε

Την έκανα κιεγω... έτρεξα το windows media creation tool σε εξωτερικό σκληρό με 700GB ελεύθερο χώρο και χωρίς καμιά προειδοποίηση από το πρόγραμμα, μου έκανε φορματ όλο το σκληρό για να χρησιμοποιήσει 30 GB....

Τώρα βλέπω το partition με τα 30GB και όλος ο υπόλοιπος δίσκος είναι unallocated.

Παρακαλώ μια βοήθεια, το testdisk βοηθάει σ'αυτή τη περίπτωση ή πάω κατευθείαν για ανάκτηση αρχείων?

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη, πρώτη φορά που κάνω κάτι τέτοιο!!

Ευχαριστώ

Βεβαίως και θα βοηθήσει. Όχι μόνο είναι από τα πιο δυνατά εργαλεία του είδους αλλά είναι και free, σε αντίθεση με τα περισσότερα προγράμματα ανάκτησης που βλέπεις εδώ κατα καιρούς (και γενικά στο διαδίκτύο), που έχουν βασικούς περιορισμούς στην ανάκτηση.

10 ώρες πριν, d@mi@NOS είπε

Ναι δοκίμασα αμέσως μετά το quick search αλλά παλι τίποτα. Και επίσης επανέλαβα την διαδικασία αλλα χωρίς αποτέλεσμα.

Ναι κανένα πρόγραμμα δεν βλέπει διαμέρισμα. 

Μόνο το MiniTool Partition Wizard ρε φίλε που ψάχνοντας το έβαλα όταν πάει να κάνει αναζήτηση για partition κάνει απελπιστικά αργά και δεν τελειώνει ποτέ ( δεν κολλάει στο ψάξιμο) και εμφανίζει οτι απομένουν πχ 9000ωρες και κάτι τέτοια .(edit το άφησα έτρεξε το partition recovery καμία ώρα και ξεκόλλησε κάποια στιγμή ολοκλήρωσε την διαδικασία χωρίς να βρει partition μετά έτρεξα το data recovery πάλι στην αρχή άργησε και μετά ολοκλήρωσε χωρίς να βρει ούτε ένα αρχείο.)

Επίσης να συμπληρώσω οτι ακούγεται απο χθές ενας θόρυβος καθε 5 λεπτά απο τον δίσκο συνεχόμενος μεταλλικός για 5 δευτερόλεπτα και σταματάει χωρίς να χάνετε εστω αυτη η σύνδεση που υπάρχει ήδη στο λάπτοπ με τον αντάπτορα.

Και κατι άλλο κάθε νέα φορά που συνδέω τον δίσκο μου εμφανίζεται το πινακάκι να κάνω προετοιμασία δίσκου (mbr- gtp) χωρίς βέβαια αν προσπαθήσω να ολοκληρώνει την διαδικασία και βγάζει το κλασικό μήνυμα που ανέφερα. Οπότε ούτε νέο partition με αφήνει να ανοίξω.2045873787_1.png.f59d09743f3821871ee0b9329f21593e.png1722905565_.png.b574821fa1b2272244d6da3bba7ee0b9.png

 

 

Από το HDSentinel μας ενδιαφέρει η καρτέλα S.M.A.R.T., παρόλ'αυτά, αυτό που βλέπω είναι ότι:

Το πρόγραμμα αναφέρει 0 ώρες λειτουργίας και 2 start/stop, νούμερα απίθανα αν είχες αρχεία μέσα.

Όχι μόνο ο δίσκος "δε μας τα λέει καλά" (περίεργοι ήχοι, δεν μπορεί να εκχωρήσει διαμέρισμα κλπ), αλλά ούτε και τα δείχνει καλά.

Μπορεί και να είναι πρόβλημα στον controller, πάνω στη πλακέτα δηλαδή.

Θα μπορούσες να ρωτήσεις τον Janos στο forum του HDSentinel γιατί θα μπορούσε να δείχνει κάτι τόσο κουλό, αλλά αν και το CrystalDiskInfo αναφέρει τα ίδια, κάτι βρωμάει στο PCB του δίσκου.

Επεξ/σία από άδικος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, άδικος είπε

Βεβαίως και θα βοηθήσει. Όχι μόνο είναι από τα πιο δυνατά εργαλεία του είδους αλλά είναι και free, σε αντίθεση με τα περισσότερα προγράμματα ανάκτησης που βλέπεις εδώ κατα καιρούς (και γενικά στο διαδίκτύο), που έχουν βασικούς περιορισμούς στην ανάκτηση.

Από το HDSentinel μας ενδιαφέρει η καρτέλα S.M.A.R.T., παρόλ'αυτά, αυτό που βλέπω είναι ότι:

Το πρόγραμμα αναφέρει 0 ώρες λειτουργίας και 2 start/stop, νούμερα απίθανα αν είχες αρχεία μέσα.

Όχι μόνο ο δίσκος "δε μας τα λέει καλά" (περίεργοι ήχοι, δεν μπορεί να εκχωρήσει διαμέρισμα κλπ), αλλά ούτε και τα δείχνει καλά.

Μπορεί και να είναι πρόβλημα στον controller, πάνω στη πλακέτα δηλαδή.

Θα μπορούσες να ρωτήσεις τον Janos στο forum του HDSentinel γιατί θα μπορούσε να δείχνει κάτι τόσο κουλό, αλλά αν και το CrystalDiskInfo αναφέρει τα ίδια, κάτι βρωμάει στο PCB του δίσκου.

Αα μάλιστα θα το κάνω ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, d@mi@NOS είπε

Αα μάλιστα θα το κάνω ευχαριστώ πολύ

Δείξε μας και για την ιστορία τη καρτέλα SMART που ανέφερα, και αν δε σου είναι κόπος να βάλεις το Crystaldiskinfo, εικόνα και από αυτό για σύγκριση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, άδικος είπε

Δείξε μας και για την ιστορία τη καρτέλα SMART που ανέφερα, και αν δε σου είναι κόπος να βάλεις το Crystaldiskinfo, εικόνα και από αυτό για σύγκριση. 

Δεν θα έπρεπε τουλάχιστον το hd sentinel να αναφέρει κάποιο πρόβλημα πχ bad sectors ξερω γω. Και στα 2 προγράμματα  είναι η υγεία του καλή . 

Α και τα νούμερα ειναι fake τον δίσκο τον έχω καποια χρόνια έλεγε αν θυμάμαι καλα 150 ημέρες πανω κάτω .

Χωρίς τίτλο 3.png

Χωρίς τίτλο4.jpg

Επεξ/σία από d@mi@NOS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα εχω ενα σκληρο δισκο 1ΤΒ Μπλε τον οποιο εχω να τον χρεισιμοποιησω απο το 2011 αν θυμαμαι καλα. Τον εκανα γρηγορη διαμορφωση τοτε θυμαμαι σε περιβαλλον παραθυρων 7 υλτιματε ομως τον αφησα εκει τον εβγαλα απο το κουτι του και τον εκανα εξωτερικο εκ τοτε τον διαβαζει ναι αλλα δεν θελει να ανοιξει μεσω του ο υπολογιστης μου εκει που φαινονται ολοι οι σκληροι δισκοι. Τον αφησα στο συρταρι δεν ασχοληθηκα μαζι του τοσα χρονια σαν μια ξεχασμενη αναμνηση. Ομως τωρα ανοιξα το συρταρι τον ειδα εκει και δακρυσα. Με τι προγραμματα μπορω να δω αν σωζονται τα δεδομενα μου ; Ηταν σε αυτο τον δισκο οπου ειχα σχεδον τα μισα αρχεια που κατεβασα απ το γαμα.... ινφο το αθανατο που τωρα δεν τα βρισκεις πουθενα πλεον ολα αυτα τα αρχεια δυστοιχως. Με τι προγραμμα μπορω να δοκιμασω να δω σωζεται τιποτα απο αυτα ;

Σε ενα αλλο σκληρο δισκο πρασινο 2ΤΒ μου επεσε δυο φορες χαμο και χτυπηθηκε. Υπαρχει περιπτωση να μπορω να σωσω τιποτα ; τον συνδεω και δεν τον αναγνωριζει ουτε εξωτερικα ουτε εσωτερικα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για τον δίσκο που έπεσε, στο είπαμε κι αλλού :  κατηγορηματικά ΟΧΙ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, χώνεψέ το.
Μόνον εταιρεία ανάκτησης μπορεί να πάρει τα αρχεία.

Και παρεμπιπτόντως, μην επιχειρήσεις σε καμιά περίπτωση να τον ανοίξεις 
(εκτός αν σκοπεύεις να τον στείλεις για ανακύκλωση).
Το κόστος ενδεχόμενης ανάκτησης μπορεί να ανεβεί ακόμη και κατά μια τάξη....

Για τον άλλον που δεν διαβάζεται, εξαρτάται από την αστοχία.
Αν το πρόβλημα δεν είναι ηλεκτρομηχανικό ίσως γίνεται κάτι, αλλιώς ξέχνα το, 
θα πρέπει και γι αυτόν να απευθυνθείς σε εταιρεία ανάκτησης.

-
 

Επεξ/σία από V.I.Smirnov
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, V.I.Smirnov είπε

Για τον δίσκο που έπεσε, στο είπαμε κι αλλού :  κατηγορηματικά ΟΧΙ, ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ, χώνεψέ το.
Μόνον εταιρεία ανάκτησης μπορεί να πάρει τα αρχεία.

Και παρεμπιπτόντως, μην επιχειρήσεις σε καμιά περίπτωση να τον ανοίξεις 
(εκτός αν σκοπεύεις να τον στείλεις για ανακύκλωση).
Το κόστος ενδεχόμενης ανάκτησης μπορεί να ανεβεί ακόμη και κατά μια τάξη....

Για τον άλλον που δεν διαβάζεται, εξαρτάται από την αστοχία.
Αν το πρόβλημα δεν είναι ηλεκτρομηχανικό ίσως γίνεται κάτι, αλλιώς ξέχνα το, 
θα πρέπει και γι αυτόν να απευθυνθείς σε εταιρεία ανάκτησης.

-
 

Καλησπερα τους εχω στειλει ηδη σε μια εταιρια ανακτησης δεδομενων και περιμενω να μου πουνε αποτελεσματα. Η Διαγνωση ειναι δωρεαν δεν χρεωνεται. Το κανουν σε 3 δοσεις ετσι θα ειναι ευκολοτερο για μενα να τους πληρωσω. Στην Λευκωσια. Εκτιμειτε μου ειπε απο 300 ευρω ως τα 700 το πιο πολυ.

Επεξ/σία από thelos257
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ανοιξα το λαπτοπ και ελαβα στο ξεκινημα το μήνυμα οτι υπαρχει θέμα με consistency του δίσκου όποτε έκανε αυτόματα chkdsk και άρχισε να διορθώνει τα corrupt files. 

Δυστυχως δεν ξεκινησε ποτέ το laptop παρότι ο δισκος ηταν ο δευτερος του και οχι το λειτουργικό. (τον αγόρασα το 2020 και ηταν περισσοτερο για αποθηκευση αρχειων ).Τελευταια που τον τσεκαρα προ μηνος ειχε 100% health στο SENTINEL.

Καταφερα με safe mode να μπω αφου ξαναεκανε  chkdsk και ειδα τον δισκο αλλά στο task manager ηταν 100% το usage.

Χωριτηκοτητα 932, Format = 0, δισκος συστηματος 0, Pagefile sys 0, Τυπος HDD

Αφου τον αφαιρεσα τελειως λειτουργει μια χαρά το laptop.

Το θεμα ειναι τι κάνουμε με τα αρχεια που ειχα μέσα πως τα ανακτουμε. 

Αν βαλω ενα usb cable θα μπορεσω να δω τον δίσκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα. Θέλω παρακαλώ την βοήθεια σας γιατί έχω απελπιστεί. Για κάποιο λόγο ενώ δούλευα στο λάπτοπ και σηκώθηκα για μια δουλειά στην επιστροφή στο χώρο εργασίας το λάπτοπ είχε κλήσει όλα τα αρχεία word excel internet που δούλευα, σαν να είχε κάνει επανεκκίνηση. Στην προσπάθεια μου να τα ξαναανοίξω ένα αρχείο excel (το ποιό σημαντικό που δούλευα) καθώς και ένας φάκελος που περιείχε πάρα πολλά χρήσιμα έγγραφα σε μορφή word-excel-jpeg κτλ (ο οποίος φάκελος παρεμπιπτόντως δεν ήταν ανοικτός από εμένα καθόλου σήμερα), καταστράφηκαν και δεν ανοίγουν. Δοκίμασα ότι βοήθεια βρήκα στο ίντερνετ για να ανοίξει αλλά μάταιος κόπος. Ούτε το excel ούτε ο φάκελος. Μου βγάζει μήνυμα ότι είναι κατεστραμμένα. Επειδή είναι λίγο ΣΟΣ το θέμα έχει κανείς καμιά ιδέα τι να κάνω; Το office που έχω στο λάπτοπ είναι 07 αν αυτό βοηθάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, thessalos_ said:

 έχει κανείς καμιά ιδέα τι να κάνω; Το office που έχω στο λάπτοπ είναι 07 αν αυτό βοηθάει.

πρεπει να δωσεις πιο πολλες πληροφοριες βαλε screenshots τι σου διχνει η οθονη οταν πας να ανοιξεις το αρχειο και γενικα τα μυνηματα των windows

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Aris_ είπε

πρεπει να δωσεις πιο πολλες πληροφοριες βαλε screenshots τι σου διχνει η οθονη οταν πας να ανοιξεις το αρχειο και γενικα τα μυνηματα των windows

 

Από χτες εχω κάνει μεταφορά των αρχείων σε εξωτερικό δίσκο. Χαθήκανε αρκετά αρχεία αλλά δεν με απασχολεί πλέον τόσο αυτο. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε μάλλον από χτύπημα δικό μου μπροστά και δίπλα στο πληκτρολόγιο. Τώρα αυτό που με απασχολεί είναι να καταστήσω το λάπτοπ λειτουργικό. Ο δίσκος μετά και την μεταφορά τα έπαιξε και έκανε επανεκκίνηση και διεργασίες επιδιόρθωσης. Το λάπτοπ είναι το HP Omen 17,3'' cb0011nv-i7-9750H-16GB-256GB-GeForce-GTX-1660 Ti-FHD. Έχει πάνω και 250αρη ssd για τα windows. Οπότε για αρχή ίσως γίνεται να διαχωριστεί και να βγεί εκτός ο hdd ώστε να λειτουργεί εξ ολοκλήρου με τον ssd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
54 λεπτά πριν, thessalos_ είπε

Από χτες εχω κάνει μεταφορά των αρχείων σε εξωτερικό δίσκο. Χαθήκανε αρκετά αρχεία αλλά δεν με απασχολεί πλέον τόσο αυτο. Το πρόβλημα δημιουργήθηκε μάλλον από χτύπημα δικό μου μπροστά και δίπλα στο πληκτρολόγιο. Τώρα αυτό που με απασχολεί είναι να καταστήσω το λάπτοπ λειτουργικό. Ο δίσκος μετά και την μεταφορά τα έπαιξε και έκανε επανεκκίνηση και διεργασίες επιδιόρθωσης. Το λάπτοπ είναι το HP Omen 17,3'' cb0011nv-i7-9750H-16GB-256GB-GeForce-GTX-1660 Ti-FHD. Έχει πάνω και 250αρη ssd για τα windows. Οπότε για αρχή ίσως γίνεται να διαχωριστεί και να βγεί εκτός ο hdd ώστε να λειτουργεί εξ ολοκλήρου με τον ssd;

Ένα καλός τρόπος για να μην χάνεις αρχεία αλλά και όταν τα χάσεις να μπορείς να τα επαναφερεις είναι το filehistory του windows.

Συνδέεις έναν εξωτερικό σκληρό μόνο για αυτήν την δουλειά και το ρυθμίζεις να κάνει ωραίο* backup των αρχείων που δουλεύεις.

Ειναι κριμα να ταλαιπωρείται κάποιος και να χανει ώρες δουλειάς επειδη δεν έχει κάνει backup. 
Το filehistory του windows είναι και αυτό μια «παραλλαγή» του timemachine backup του Mac OS.Δυστυχώς αρκετοι  χρήστες και εκεί έχουν άγνοια των δυνατοτήτων του λειτουργικού συστήματος.

ΥΓ. Και μόνο ssd να έχεις στο laptop δεν εξαφανίζεται ο κίνδυνος να χάσεις πάλι τα αρχεία σου από κάποιο λόγο.

 

* ωριαίο (&#@-@μενο autocorrect)

Επεξ/σία από atheatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...