Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά σε όλους.

Εκανα quick format σε ενα εξωτερικό δίσκο LACIE 120GB γιατί δεν τον έβλεπε το pc.

Ο δίσκος αυτός είχε περίπου 90GB αρχεία (NTFS) της δουλειάς μου (τα 20GB περίπου χωρίς backup).

Εν συνεχεία εκανα CHKDSK /F /R πριν απο δύο μέρες, το οποιο δεν εχει τελειώσει ακόμη.

Μετά απο αυτά ειναι δυνατόν να επανακτήσω τα αρxεια που είχε ο δίσκος με καποιο πρόγραμμα data recovery ή ολα τελείωσαν?

ενα chkdsk τελειωνει το max σε δυο ωρες σε ενα νορμαλ δισκο

Λοιπον με πηραν τηλεφωνο μετα απο καμια 10 μερες και μου ειπαν οτι το service τους ειπε οτι ο δισκος δεν φτιαχνεται και να μου δωσουν αλλον.Τον δισκο τον πηρα 60 ευρω λογο εκπτωσης-προσφορας ενω κανονικα εκανε 93.

 

Τον ιδιο δισκο δεν τον εχουν να μου δωσουν και μου ειπε οτι κοστολογειται στα 80 ευρω.Μολις το ακουσα τον εκραξα και του ειπα οτι κανονικα εκανε 93 και εγω τον πηρα 60.

 

Στην αρχη μου ειπε να παω να παρω εναν αλλο δισκο με 80 ευρω αλλα μολις τον εκραξα μου ειπε κατι για 60 ευρω(σαν να τσαντιστηκε που ηθελα περισσοτερα λεφτα για δισκο).

 

Επισης δεν θυμαμαι καλα αλλα νομιζω οτι μου ειπε οτι μπορω να παρω τα λεφτα του δισκου πισω(80 ευρω).

 

Ξερει κανεις τιποτα?Τι μπορει να γινει?Δεν θα επρεπε απλα να μου δωσουν εναν αντιστοιχης χωριτικοτητας δισκο?Γινεται επιστροφη χρηματων?

 

Τελος μου ειπε οτι αμα θελω συμπληρωνω λεφτα και παιρνω κατι καλυτερο.Αλλα οι τιμες στο ελεκτροworld ειναι τσιμπιμενες σε σχεση με πλαισιο και ε-σοπ.(11 ευρω διαφορα σε WD KAI TOSHIBA 1 TERRA).Εχει παει κανεις ελεκτροworld να μου πει αν ισχυει το οτι αμα βρεις αλλου κατι φθηνοτερα σου δινουν την διαφορα ?γιατι νομιζω οτι το γραφει στον τοιχο μολις μπαινεις στο μαγαζι.

 

Αυτα τα ολιγα και συγγνωμη αν σας ζαλισα

πρεπει να σου δωσουν η τον ιδιο η καλυτερο χωρις διαφορα,

τα recovery δεν κανουν προβλημα απλα οσο ζοριζεις τον δισκο αμα εχει φυσικη ζημια θα καταρευσει.επισης το zero fill απλα γεμιζει τοιν δισκο με μηδενικα.δεν σημαινει οτι θα φτιαχει τα bad sectors η κατι αλλο.το chkdsk συνηθως θα φτιαξει filesystem αλλα αν εχει bad sectors που δεν μπορουν να διαβαστουν δεν θα καταφερεις κατι.το quick format γινετε γρηγορα μονο και μονο επειδη δεν σβηνει κανενα sector απλα παει και αδιαζει to table με ολες τις εγγραφες οποτε ο δισκος πρακτικα ειναι αδειςοα αλλα θεωρητικα τα δεδομενα ειναι εκει και υπαρχουν.δεν τα μηδενιζει.για αυτο και μπορεις αν κανεις quick format να επαναφερεις τα παντα με 100 τις 100 επιτυχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

...για το filling with zeroes πάντως poulinos -μιας κι εγώ το ανέφερα πολλάκις στις τελευταίες σελίδες- δεν υποννούσα ότι γιατρεύει bad sectors -όχι ότι εννοώ ότι το λες εσύ ότι το είπα, απλά διευκρινίζω για να μη μου ζητάει κανείς "το λόγο", μετά.

 

Γενικώς ό,τι glitches υπάρχουν από δεδομένα που βόσκουν ακόμα στο δίσκο και δημιουργούν προβλήματα

(έχει τύχει ουκ ολίγες φορές ένα φορματ να μη μου ολοκληρώνεται και να παίρνω μήνυμα για unrecoverable error στη Recovery Console, κι ακόμα και από διαγνωστικά - αλλά με ένα zeroes filling, εφ' όσον ολοκληρωθεί, μετά όλα να είναι μια χαρά, να γίνεται το φορμάτ, κι ο δίσκος να είναι χρησιμοποιήσιμος,,,,έστω κι αν πλέον τον κοιτάω με μισό μάτι και δεν του εμπιστεύομαι αναντικατάστατα δεδομένα),

με ένα filling with zeroes ενδέχεται και να τελειώνουν όλα, και με ένα "κανονικό" φορμάτ, ό,τι sectors είναι ν' αντικατασταθούν απ' την καβάτζα, αντικαθίστανται.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο αυτην την αποψη ναι.αν και συνηθως για να εισαι σιγουρος αν εχει θεμα ο δισκος περα απο το zero filling τρεχεις και τα diagnostics:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...σαφώς, αλλά προσωπικά, αν μου βγάλει το διαγνωστικό σφάλμα, δοκιμάζω κι ένα zeroes filling, κι αν γίνει, μου έχει τύχει ΜΕΤΑ, το...διαγνωστικό να μου λέει "όλα καλά" (με 2 δίσκους, αν θυμάμαι καλά, αυτό)...

Οπότε, η τελευταία...."αλήθεια", είναι για 'μενα αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστος.απλα το format απο τα windows η το scandisk ειναι αχρηστα εφοσον υπαρχουντ α diagnostics και το zero fill.πραγατι το zero fill kai meta ενα diagnostic ειναι το μονο σιγουρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι σε αδιέξοδο....

Αυτη τη στιγμή τρεχει το File Scavenger, προσπαθώντας να επαναφέρει αρχεία απο τον εξωτερικό δίσκο LACIE USB.

Η ένδειξη στο κάτω αριστερό μέρος του προγράμματος λέει: 44% complete, 163550 files displayed, 15364 files in progress.

Το πρόγραμμα ετρεξε γρήγορα μέχρι το 15% περίπου, βρήκε τα 15364 files και μετα αρχισε να καθυστερεί, γράφοντας στο error messages: Media errors reading sectors τάδε to τάδε on D: Use options, search, sector exlusion to skip bad sectors.

Θα επανέλθω στο σημείο αυτό, αφου πρώτα περιγράψω πως εφτασα ως εδω.

Το τελευταίο πρόγραμμα που έτρεξα ήταν το Disk Scrubber. Το έτρεξα στον δίσκο C και ολα ήταν καλά. Μετά το έτρεξα στον εξωτερικό σκληρό LACIE πού είναι συνδεδεμένος σε USB και τα αρχεία του είναι NTFS.

Οταν ανοιξα πάλι το PC, τον δίσκο αυτόν δεν τον ανέφερε ως LACIE I: αλλά ως τοπικό δίσκο I:

Οταν προσπάθησα να τον ανοίξω μου εβγαλε μήνυμα οτι ο δίσκος δεν είναι έτοιμος.

Με λίγα λόγια δεν τον αναγνώριζε με την προηγούμενη μορφή του.

Τότε, καλως ή κακώς, έκανα QUICK FORMAT.

Ο δίσκος αναγνωρίσθηκε αλλά οπως είναι φυσικό φαινόταν άδειος.

Δεν βαριέσαι σκέφτηκα, με ενα Data Recovery θα τα επαναφέρω.

Ετρεξα το Recover My Files αλλά στο 20% περίπου κόλλησε.

Μετά από αρκετές ώρες το σταμάτησα.

Ετρεξα το CHKDSK /f /r πιστεύοντας οτι θα διορθωθούν οι bad sectors και έτσι με Data recovery θα επαναφέρω τα αρχεία μου.

Μετα απο δύο ημέρες το CHKDSK είχε φτάσει στο 80% και μετά και απο τη συζήτηση που κάναμε στο forum το σταμάτησα.

Δοκίμασα το scavenger (την αδυναμία του αγαπητού poulinos) και έφτασα στο τώρα.

Το πρόγραμμα για να φτάσει στο 100% θα χρειαστεί με τον ρυθμό που πάει, περίπου μια εβδομάδα.

Πιστεύω οτι οι bad sectors είναι συνέπεια του Disk Scrubber (http://summitcn.com/hdscrub.html), δηλαδή είναι θέμα software και οτι τα αρχεία μου είναι στη θέση τους.

Υπάρχει κάποιο πρόγραμμα που να θεραπεύει τους bad sectors οταν προέρχονται απο λάθος software?

Η μοναδική λύση είναι το CHKDSK?

Περιμένω απάντηση.

Μέχρι τότε αφήνω το scanvenger να τρέχει. (Αν το σταματήσω, τα 15364 αρχεία μπορω να τα επανακτήσω?)

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

α) δεν θυμάμαι αν μπορείς στο FS να το σταματήσεις, και να συνεχίσεις με ανάκτηση των μέχρι τούδε αναγνωρισμένων -"λογικά" όμως ναι.

 

β) το chkdsk "ΔΕΝ είναι λύση",,,όπως φαίνεται να έχει η κατάσταση (για την ακρίβεια δεν νομίζω να ολοκληρωθεί καν αν το ξαναρχίσεις - κάποια στιγμή θα σταματήσει με ένδειξη "unrecoverable errors found". Τίποτε όμως δεν σου "απαγορεύει" να το δοκιμάσεις, έστω κι αν κατά πάσα πιθανότητα, ακόμα και να ολοκληρωθεί, ο δίσκος θα απρουσιάζει "την ίδια κατάσταση", πρωτίστως γιατί θα έχει τελειώσει πλέον η καβάτζα του σε sectors, την οποία κάθε δίσκος έχει)

 

γ) ...οι "bad sectors"...είναι bad sectors. Δεν έχει δηλαδή να κάνει "από που προκλήθηκαν". Bad sector σημαίνει "αδυναμία του λειτουργικού, να διαβάσει εγγραφές σε έναν δεδομένο χρόνο" - ή και ολική αδυναμία ανάγνωσης - οπότε και μαρκάρονται από το λειτουργικό ως "άχρηστοι", για να μην κολλάει κατά την ατελέσφορη προσπάθεια ανάγνωσης. Κατά 99%, ισοδυναμούν με προβλήματα στη φυσική επιφάνεια του (των) platter του δίσκου, που φυσικά ούτε μπορούν να προκληθούν από "συμβατικό" software, αλλά ούτε και να διορθωθούν (και δυστυχώς/συνεπώς τα όσα δεδομένα αντοστοιχούν σε αυτές τις περιοχές, "πάνε στράφι"). Το "μόνο" που μπορεί να προκαλέσει ένα τέτοιο software, είναι να κάνει τόσο αχταρμά το σύστημα αρχείων, και να δυσκολεύει/αποτρέπει τη χρήση των chkdsk, format, ίσως και των recovery προγραμμάτων. Επίσης έναν ρόλο (καθαρά εμπειρικά το λέω, δεν ξέρω να το αναλύσω) παίζει να...παίζει και η προσπάθεια διόρθωσης σφαλμάτων (chkdsk), δημιουργίας συστήματος αρχείων (φορμάτ), ανάκτησης δεδομένων (recovery) , επιχειρούμενη μέσω του λειτουργικού. Κάτι "απασχολεί"/δεσμέυει (απ' το λειτουργικό) τον δίσκο, και η προσπάθεια πάει στράφι (μου έχουν τύχει τα παραπάνω να δουλέψουν μόνο είτε από την Recovery Console του CD των Win, είτε από προγράμματα από CD, floppy disk, κτλ). Συν το ότι σε παρόμοιες περιπτώσεις, "το πιο ενδεδειγμένο" είναι η απομάκρυνση του δίσκου από το εξωτερικό κουτί που τον φιλοξενεί, και η τοποθέτησή του εσωτερικά.

Η μόνη "ελπίδα" που εγώ βλέπω στην παρούσα, είναι η προσπάθεια "διατήρησης του δίσκου" (αλλά και "επίσημο αποχαιρετισμό" των δεδομένων), με ένα filling with zeroes.

Επίσης, η τόση καθυστέρηση κατά το τρέξιμο προγραμμάτων, και η αναφορά για "άπειρους" bad sectors, σημαίνει σε σημαντικά μεγάλο ποσοστό ότι ο δίσκος πνέει τα λοίσθια, και είναι "σχεδόν θαύμα" το ότι είναι έστω και κατά τόσο -ακόμα- προσβάσιμος.

All in all, αν υπάρχει "καούρα" για δεδομένα, με βάση τα παραπάνω, η ενδεδειγμένη απόπειρα λύσης είναι η προσέγγιση εξειδικευμένης εταιρίας, στην οποία θα προβούν σε..."εγχείριση" - κι ότι περισσότερο καταφέρουν και σώσουν. Ακριβή ναι μεν λύση, αλλά τουλάχιστον -και ΠΛΕΟΝ- οι περισσότερες (ή έστω αρκετές αξ' αυτών) δίνουν μια ΔΩΡΕΑΝ εκτίμηση της δυνατότητας ανάκτησης, και του επικείμενού της κόστους (που στην καλύτερη θα είναι 2-3 κατοστάρικα, στη μέση μισή χιλιάρα, και στην "συνήθη χειρότερη" ΚΟΝΤΑ στη χιλιάρα). Στην...χείριστη, πολύ πιο πάνω.

 

...Αλλά τα παραπάνω σε γενικές γραμμές τα ανέφερα και πριν, μαζί και με άλλα, οπότε κάπου εδώ, τουλάχιστον εγώ νομίζω γίνομαι περιττός.

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a.το software δεν εκανε το προβλημα.το προβλημα υπαρχει.

β.αν θιυμαμε καλα ναι στο file scavenger αν το σταματησεις μπορεις να επαναφερεις τα αρχεια που εχει βρει αλλα μετα θα ξαναπαει απο την αρχη.δεν υπαρχει η δυνατοτητα resume.

γ.τα bad sectors δεν θα διορθωθουν με κανενα προγραμμα και κατα 99 τις εκατο ουτε με zero fill .απλα η τον πας σε ετερεια και οτι παρουν αυτοι αν μπορεσουν ναπαρουν κατι.αν ηταν θεμα κεφαλης δισκου οκ αλλα αμα ειναι επιφανεια τοτε την εκατσες.

δ.δεν μου εχει πετυχει περιπτωση να χρησιμοποιειται ο δισκος γιατι συνηθως εχανα αρχεια απο αλλο δισκο οχι του λειτουργικου οποτε δυσκολο να χρησιμοποιουσε κατι το δισκο αυτο.επισης επαναφαορα των αρχειων παντα σε αλλο δισκο.οτι απο lacie egine σκετο i ειναι οτι πλεον σε λιγο δεν θα μπορει να διαβαζει ουτε partition table ουτε κατι αλλο για να ξερει τι ειναι ο δισκος.to chkdsk δεν θα σου προσφερει τιποτα απλα θα μαρκαρει οπως ειπε ο φιλος τα sector αυτα για να μην ειναι προσπελασιμα.απο την στιγμι που ο δισκος βγαζει bad εκει δοκιμαζεις οπως ξαναειπε ο φιλος απο πανω ενα zero fill και ενα diagnostic και μετα τον αλλαζεις.πρωτα βεβεα παιρνεις βackup αμα μπορεις.και πλεον backup εις διπλουν/και το quick format ουτε κακο εκανε ουτε καλο .δεν σβηνει αρχεια απλα διαγραφει το table με το που υπαρχει που και απλα φενεται ο δισκος οτι ειναι αδειος ενω στην πραξη τα data ειναι εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν κανω disk image σε ενα αλλο δίσκο, σημαίνει οτι εχω σωσει τον προβληματικο δισκο οπως ειναι αυτη τη στιγμη και μετα μπορω φορτωνοντας το disk image σε ενα προγραμμα data recovery να το 'επεξεργαστω'?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(ναι)

...σημαίνει ότι αφ' ενός παύεις ν' ασχολιέσαι με τον ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ δίσκο (οπότε μπορείς να τον δώσεις γι' αλλαγή κτλ)

κι αφ' ετέρου δεν διακινδυνεύεις την περαιτέρω κατάρρευσή του (και χάσιμο περισσότερων δεδομένων κτλ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν κανω disk image σε ενα αλλο δίσκο, σημαίνει οτι εχω σωσει τον προβληματικο δισκο οπως ειναι αυτη τη στιγμη και μετα μπορω φορτωνοντας το disk image σε ενα προγραμμα data recovery να το 'επεξεργαστω'?

 

αμα πας να κανειςς ghost τον προβληματικο δισκο μαλλον δεν θα καταφερει να γινει κατα 99 τις εκατο.αν τον ειχες κανει πριν χαλασει τοτε επαναφερεις το image σε εναν καλο δισκο και εχεις οτι ειχες σωσει στο image.το disk image πως να το φορτωσεις σε data recovery?τι σχεση εχει το ενα με το αλλο.αν το ghost γινει τωρα δεν θα παιξει αν το ειχες κανει πιο πριν τοτε απλα για να δεις τα αρχεια που εχει μεσα η θα πρεπει να το ανοιξεις με το προγραμμα που εκανες ghost poy οσο ξερω δεν γινετε η να το επαναφερεις σε εναν δισκο.το data recovery εχει νοημα σε δισκο που εχεις σβησει.αν εννοεις να παρεις ghost τωρα ωστε να ξεσκισεις τον δισκο στις δοκιμες απλα δεν νομιζω σε τετοιο χαλι να καταφερει να γινει ghost η αν γινει τα μισα θα τα βγαλει σαν errors

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εγώ πάντως με την αφορμή της σωστής διευκρίνησης/συμβουλής από poulinos, να πω πως εννοούσα "γενικώς".

 

(...ειδικώς, έχω ήδη πει πως για "θαύμα" ΜΑΛΛΟΝ πρόκειται που ακόμα υπάρχει access στον δίσκο, κρίνοντας από τα στοιχεία που δόθηκαν, οπότε ναι συμφωνώ - δεν πιστεύω ούτ' εγώ πως θα καταφέρει να παρθεί image, αν και "τίποτα δεν του απαγορεύει να το δοκιμάσει")

 

Πουλίνε, δεν ξέρω αν έχεις δίκιο που "κόλλησες" στο πως το διατύπωσε - εγώ πάντως ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ πως εννοεί ακριβώς την "επαναφορά" του image σε ΑΛΛΟ δίσκο (ή partition anyway), και ΜΕΤΑ να ψάξει με recovery κτλ για κανένα αρχείο...

 

(δεν ξέρω βέβαια τί ακριβώς γίνεται με το image που παίρνουν κάποια απ' τα "καθαρά recovery" προγράμματα, αν δηλαδή μπορούν αυτά να λειτουργήσουν ως editors, και να κάνεις τη δουλειά χωρίς να χρειάζεσαι "ολόκληρο δίσκο/partition" τον οποίο "κανονικά" χρειάζεσαι, χρησιμοποιώντας το Ghost, το Acronis κτλ, "αποσυμπιέζοντας" εκεί πχ το image ενός δίσκου ή ενός partition....

Υποθέτω βέβαια πως αυτό ακριβώς κάνουν - την έχω δει σε μερικά τη δυνατότητα να πάρουν image, απλά δεν το 'χω ψάξει...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η η ζαλαδα φταιει η εγω δεν καταλαβαινω τι θελει να κανει ο φιλος μας.με τι θελει να παρει image και τι θελει να κανει?και τι περιμενει να γινει?αν το θεμα ειναι οτι και Image να παρεις παλι θα εχει προβληματα αφουθ δεν θα διαβαστουν ολα.β.ειτε επαναφερεις image ειτε αρχεια μονο παλι πρεπει να ειναι σε αλλο δισκο υποχρεωτικα.δεν εχω δει recovery να παιρνει image και ποιο το νοημα να παρεις Image χαλασμενο δισκο η με σβησμενα αρχεια.εσυ τα αρχεια θες να επαναφερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε κοίτα, συμφωνώ είπαμε πώς "πνίγεται"......αλλά ο πνιγμένος από το image ΕΕΕ ...από τα μαλλιά του πιάνεται...

 

Κατά τ' άλλα όμως, αν ένας δίσκος δείχνει ότι δεν πάει καλά, ΕΙΝΑΙ μία λογική το να πάρεις image, αν το καταφέρει το πρόγραμμα, πριν καταρρεύσει τελείως...(διότι όσο είναι online ο δίσκος και του ζαλίζεται ο έρωτας.......)

 

Συν το ότι μπορεί ο συγκεκριμένος να έχει λόγους να θέλει να δώσει πίσω τον δίσκο κτλ (κάτι είπε πως είναι της δουλειάς κτλ)

 

Κι ένα τελευταίο, δίνεις τον δίσκο για RΜΑ, αλλά κρατάς image κλπ κλπ

 

Ολ' αυτά βέβαια, με την προϋπόθεση όπως είπα ότι ΘΑ μπορέσει να παρθεί image, ότι ΘΑ βρεθεί κανένα αρχείο εκεί μέσα στην τελική κτλ...

 

 

Στο Active File Recovery πάντως, ΕΧΕΙ επιλογή "παρσίματος image". Tί σόι image θα 'ναι αυτό- δεν ξέρω.

Όταν το δοκιμάσω...θα ξέρω.

Λογικά πάντως μια συμπιεσμένη εκδοχή/αντιγραφή των data θα είναι, που μετά το ανοίγεις με το ίδιο πρόγραμμα και κάνεις extract ό,τι δεις και γουστάρεις κτλκτλ

 

...Ίσως πάλι να είναι κανονικό partition/disk cloning....

2 σε ένα πρόγραμμα κι έτσι...

Αλλά είπαμε...δεν το έχω τρέξει μέχρι τώρα αυτό το function! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...