Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειγη ειμαι με Intel X25 με αναβαθμισμενο firmware και κινδυνευω να χασω το δισκο ξαφνικα λεω να κανω ενα backup τον C που εχει τα windows και προγραμματα. Οταν παω με το Acronis TI Home 2010 υπαρχει ενα hidden partition 100MB που εκανε το συστημα κατα την εγκατασταση. Το παιρνω και αυτο backup για να το κανω restore αργοτερα η μονο το C?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλο θα ηταν να παρεις ολο τον δισκο.τωρα γιατι εκανε αυτο με τα 100 Mbyte δεν ξερω.recovery partition 100 mbyte δεν γινεται.τωρα να εχουν βαλει τιποτε αλλο δεν ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

κ γω παθον ειμαι.

εκανα recovery.

περιμενα δε πολλες ωρες κ με διαφορα προγραμματα που αναφερονται σε αυτο το τοπικ.

αλλα

τις φωτογραφιες που επανακτω οπως κ στα αρχεια εγγραφων κ στα .exe

δεν μπορω να τα ανοιξω ξερει κανεις γιατι?

κ πως να λυσω το προβλημα μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδιά την πάτησα ως εξης

Ξάπλωσα το κουτί για δω αν δουλεύει το ανεμιστηράκι της κάρτας γραφικών, άνοιξα τον υπολογιστή και πρέπει να χτύπησαν οι δύο σκληροί επειδή ήταν πλαγιασμένοι.Τον έναν δεν τον διαβάζει καν και τον δεύτερο τον εμφανίζει κάποιες φορές σαν Ma t r (maxtor).Και οι δύο είναι IDE και στον ένα έχω πολλά πραγματα back up.Φυσικά windows δεν μπορεί να φορτώσει.

Να αγοράσω ένα καινούριο φτηνό (μιας που το pc θα το αλλάξω, έχει παλιώσει) και να εγκαταστήσω τα xp, τα δεδομένα πως θα μπορέσω να τα πάρω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...εκτός κι αν τον ξάπλωσες ΕΤΣΙ

 

 

 

cautionthisisspartabyr0.jpg ,

 

 

δε θα είχαν πρόβλημα οι δίσκοι απ' το ξάπλωμα.

 

Αυτό που μάλλον έχει γίνει είναι δεν κάνει καλή επαφή κάποιο καλώδιο σήματος ( = "καλωδιοταινία"). Βγαλ' την - βάλτην (και από την μητρική, και από τον/τους δίσκους), κι αν είχε και τους δυο δίσκους πάνω, άσε στην αρχή μόνο των windows να δεις αν θα φορτώσουν, και μετά βλέπουμε (μη ξεχάσεις όπου χρειάζεται, τα τζαμπεράκια τους να είναι στη σωστή θέση) για ανάκτηση δεδομένων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί το ξάπλωσα πολύ μαλακά.

Μετά τον άνοιξα, έιδα το ανεμιστηράκι οτι είναι εντάξει, τον έκλεισα και τον σήκωσα.

Σε πρώτη φάση το pc άνοιξε κανονικά και έβαλα ένα cd να γράψω κάτι από το δεύτερο σκληρό που έχω για back up.Την ώρα που έγραφε, κόλλησε και έβγαλε μπλε οθόνη, οτι κάτι συμβαίνει με το hardware.Επανεκκίνηση και μετά όπως τα είπα στο προηγούμενο post.

Washcloud θα δοκιμάσω το βράδυ αυτό που λες τώρα είμαι στη δουλειά. Τα τζαμπεράκια τα έχω στις θέσεις master στον ένα(xp) και slave στον άλλο(back up). Πρέπει να μπουν κάπως αλλίως?

Δε γνωρίζω από ψιλοτεχνικά θέματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα τζαμπεράκια τα ανέφερα σε περίπτωση που οι δύο δίσκοι είναι στην ίδια καλωδιοταινία και αποσυνδέσεις τον ένα - όπως κάπου πρότεινα.

 

Επαναλαμβάνω, απλά με τα κουνήματα και τα πειράγματα, κατα πάσα πιθανότητα απλά κάπου δεν γίνεται πλέον καλή επαφή (καλωδιοταινία - ίσως και βύσμα τροφοδοσίας). Απλά βγάλε-βάλε ξανά καλωδιοταινία (στη χειρότερη άλλαξέ την) και βύσματα τροφοδοτικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ Τα ξανακούμπωσα και τώρα δουλεύουν και οι δύο σκληροί.lol

Υπάρχει κάποιος τρόπος ή πρόγραμμα να δώ την κατάσταση των σκληρών για να ηρεμήσω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το διαγνωστικό που παρέχει η εταιρία τους (αν είναι Maxtor, της Seagate, μιας και την έχει αγοράσει εδώ και χρόνια), θα "αποφανθεί" εάν ο δίσκος είναι οκ.

 

Από 'κει και πέρα, με προγράμματα όπως το HDTune, μπορείς να ελέγχεις περιοδικά τις τιμές που δίνει το S.M.A.R.T. του δίσκου, και να δεις και οπτικά εάν υπάρχουν bad sectors, και με άλλα όπως πχ το Active S.M.A.R.T. θα έχεις και "real time monitoring", και ειδοποιήσεις εάν κάτι άλλαξε στην κατάστασή τους (αν είναι βέβαια ένας δίσκος να σε αφήσει στα κρύα του λουτρού, στο κάνει και σε χρόνο dt...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάλι τα ίδια μου κάνει παιδιά.

Μια δεν αναγνωρίζει τους σκληρούς, μια τους διαβάζει φορτώνει τα win κανονικά και χανετε η οθόνη(πρώτα δείχνει τεραγωνάκια και μετά χάνετε εντελώς) δείτε και εδώ http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=343129

Έκανα φορμάτ πριν κάνα μήνα, να ήταν ζαβά τα win που έβαλα? Δε μπορώ να καταλάβω

 

Ok παίδες

Μου έδωσε ένας φίλος μια παλιά καρτα γραφικών και τώρα όλα εντάξει μέχρι στγμής(ελπίζω)

Οι σκληροί γιατί επηρεάζονταν δεν ξέρω!!!

Επεξ/σία από avisinos
Problem solved
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κουτί το ξάπλωσα πολύ μαλακά.

Μετά τον άνοιξα, έιδα το ανεμιστηράκι οτι είναι εντάξει, τον έκλεισα και τον σήκωσα.

Σε πρώτη φάση το pc άνοιξε κανονικά και έβαλα ένα cd να γράψω κάτι από το δεύτερο σκληρό που έχω για back up.Την ώρα που έγραφε, κόλλησε και έβγαλε μπλε οθόνη, οτι κάτι συμβαίνει με το hardware.Επανεκκίνηση και μετά όπως τα είπα στο προηγούμενο post.

Washcloud θα δοκιμάσω το βράδυ αυτό που λες τώρα είμαι στη δουλειά. Τα τζαμπεράκια τα έχω στις θέσεις master στον ένα(xp) και slave στον άλλο(back up). Πρέπει να μπουν κάπως αλλίως?

Δε γνωρίζω από ψιλοτεχνικά θέματα

αν και αυτο που θα πω δεν εχει σημασια απλα το αναφερω γενικα.μερικοι δισκοι εχουν διαφορετικη θεση για το Jumper οταν ειναι μονο mαστερ και διαφορετικη οταν ειναι master με slave present

Το διαγνωστικό που παρέχει η εταιρία τους (αν είναι Maxtor, της Seagate, μιας και την έχει αγοράσει εδώ και χρόνια), θα "αποφανθεί" εάν ο δίσκος είναι οκ.

 

Από 'κει και πέρα, με προγράμματα όπως το HDTune, μπορείς να ελέγχεις περιοδικά τις τιμές που δίνει το S.M.A.R.T. του δίσκου, και να δεις και οπτικά εάν υπάρχουν bad sectors, και με άλλα όπως πχ το Active S.M.A.R.T. θα έχεις και "real time monitoring", και ειδοποιήσεις εάν κάτι άλλαξε στην κατάστασή τους (αν είναι βέβαια ένας δίσκος να σε αφήσει στα κρύα του λουτρού, στο κάνει και σε χρόνο dt...)

apla να ενεργοποιησει το smart απο το bios.απο την αλλη μην νομιζει οτι με το smart γλυτωσε τα παντα διοτι υπαρχει περιπτωση να τα φτυσει ενας δισκος ειτε απο ρευμα ειτε απο κατι αλλο και το smart να μην βγαλει τιποτα

Πάλι τα ίδια μου κάνει παιδιά.

Μια δεν αναγνωρίζει τους σκληρούς, μια τους διαβάζει φορτώνει τα win κανονικά και χανετε η οθόνη(πρώτα δείχνει τεραγωνάκια και μετά χάνετε εντελώς) δείτε και εδώ http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=343129

Έκανα φορμάτ πριν κάνα μήνα, να ήταν ζαβά τα win που έβαλα? Δε μπορώ να καταλάβω

 

Ok παίδες

Μου έδωσε ένας φίλος μια παλιά καρτα γραφικών και τώρα όλα εντάξει μέχρι στγμής(ελπίζω)

Οι σκληροί γιατί επηρεάζονταν δεν ξέρω!!!

 

στο pc μπορει οτιδηποτε να επηρεασει οτιδηποτε αφου ολα πανε σαν συνολο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι τα ίδια μου κάνει παιδιά.

Μια δεν αναγνωρίζει τους σκληρούς, μια τους διαβάζει φορτώνει τα win κανονικά και χανετε η οθόνη(πρώτα δείχνει τεραγωνάκια και μετά χάνετε εντελώς) δείτε και εδώ http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=343129

Έκανα φορμάτ πριν κάνα μήνα, να ήταν ζαβά τα win που έβαλα? Δε μπορώ να καταλάβω

 

Ok παίδες

Μου έδωσε ένας φίλος μια παλιά καρτα γραφικών και τώρα όλα εντάξει μέχρι στγμής(ελπίζω)

Οι σκληροί γιατί επηρεάζονταν δεν ξέρω!!!

 

Το pc δουλεύει κανονικά παιδιά αλλά με τον ένα σκληρό.Μόλις τώρα δοκίμασα να κουμπώσω και τον δεύτερο και πάλι δεν τους αναγνώριζε.Οπότε τον ξεκούμποσα πάλι και γράφω το post.

Οι σκληροι επαναλαμβάνω είναι στην ίδια καλωδιοταινία.Μήπως αν έβαζα το jumper του δεύτερου σε καμμιά άλλη θέση γινόταν τίποτα?Καμιά ιδέα που να το κουμπώσω(είναι στο slave)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μαλακία και νεύρα έκανα format σε ένα δίσκο εχθές με πολύτιμα δεδομένα.

Δεν έχει γραφεί τίποτα από πάνω. Μπορώ να ανακτήσω όλα τα αρχεία. Έχω δοκιμάσει ΟΟ Format Recovery, File Scavenger, Active File Recovery.

Θέλω αν υπαρχει κάποιο πρόγραμμα που να τα ανακτά οπως ήταν πχ:

xxx\yyy\zzz.txt κλπ

γινεται αυτό και αν ναι προτείνετε πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...