Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν SATA σκληρό δίσκο (πρέπει να είναι ο WD 5000AAKS), τον οποίο τον έχω σε ένα εξωτερικό κουτί AC RYAN και τον συνδέω στον υπολογιστή μέσω USB.

 

Πριν από λίγες μέρες πήγα να μπω σε ένα φάκελο και μου έβγαλε το μύνημα που φαίνεται στην πρώτη από τις 3 εικόνες. Το ίδιο μύνημα βγαίνει όταν πάω να μπω σε 2 ακόμη φακέλους.

 

Επίσης όταν πάω να ανοίξω κάποια αρχεία txt μου βγαίνει το μύνημα που φαίνεται στην δεύτερη εικόνα. Φυσικά το αρχείο υπάρχει. Άλλα 2 txt αρχεία τα ανοίγει, αλλά τα δείχνει άδεια.

 

Έτρεξα το chkdsk (χωρίς να του πω να διορθώσει τυχόν βλάβες) και μου έβγαλε αυτά που φαίνονται στην τρίτη εικόνα.

 

Το συμβαίνει βρε παιδιά; Χάθηκαν οριστικά τα αρχεία ή σώζονται; Και πως σώζονται αν σώζονται. Να αφήσω το chkdsk να διορθώσει τα προβλήματα ή θα τα κάνει χειρότερα;

post-26456-129063052814_thumb.jpg

post-26456-129063052815_thumb.jpg

post-26456-129063052816_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Aν έχεις αλλού χώρο, δοκίμασε να ανακτήσεις τα πάντα μέσα από κάποιο recovery πρόγραμμα (Active File Recovery πχ).

 

Αν τυχόν και συναντήσει δυσκολίες, τότε ναι, δοκίμασε τη διόρθωση σφαλμάτων του chkdsk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εχω πατησει κι εγω ετσι.

 

Αν και ειμαι του freeware ενα προγραμμα που αξιζει που πληρωσα ητανε το zero assumption recovery. κατεβασε το δοκιμαστικο και αν σου τα βρισκει οπως εκανε και σε μενα (εν αντιθεσει με τα πολλα υποσχομενα διασημα αχρηστα σχετικα προγραμματα) αξιζει να το αγορασεις(στη δωρεαν εκδοση δεν σωζει αρχεια. Η λογικη του απλη: κανει ενα full scan και σου βγαζει φακελους/αρχεια σε λιστα - τσεκαρεις οτι θες κ τα σωζεις σε αλλο δισκο. κανει 50usd αλλα παντα εντος σαββατοκυριακου κανει παντα εκπτωση και το δινει 30. http://www.z-a-recovery.com

δοκιμασε το - δουλεψα ολα τα getbackdata κλπ που κυκλοφορουν μεχρι να καταληξω

 

 

καλο κουραγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πολύ περίεργο,διότι,τον δοκίμασα σε έναν άλλον υπολογιστή και τίποτα δε συνέβη.Μετά το πήγα πίσω στο μαγαζί που το είχα αγοράσει για να το πάνε στην αντιπροσωπεία.Όμως όπως τον βάλανε σε ένα λάπτοπ,ο δίσκος δούλεψε κανονικά.Το ίδιο συνέβεη κ με το δικό μου λάπτοπ δηλ δούλεψε όπως πάντα.Τσέκαρα κιόλας τις attributes στο smart και μου τα έβγαλε όλα ΟΚ.Κι όμως σήμερα όμως μου έβγαλε το ίδιο μήνυμα,το οποίο αναφέρεται στο caching(αυτό δε σημαίνει καθυστερημένη εγγραφή?)-http://support.microsoft.com/kb/330174/el. Προφανώς κάτι τρέχει με το caching και πρέπει να το απενεργοποιήσω(?).Αυτό το πρόβλημα μήπως οφείλεται σε driver, διοτι όπως θυμάμαι τα windows τον αναγνώριζαν με το driver που χρησιμοποιεί πάντα,όμως όταν πήγαινα να κάνω ασφαλής καταργηση μου εμφάνιζε και άλλο ένα driver της western digital,το οποίο εγκαταστάθηκε αργότερα,καθώς δεν εγκατέστησα το λογισμικό που είχε μέσα ο δίσκος(που είχε και το driver).Μήπως όταν τον καταφέρω να ξαναδουλέψει να κανω scan για σφάλματα?Μήπως φταίει το καλώδιο το οποίο το είχα προσωρινά αποσυνδέσει όταν τον πήγα πίσω(δύσκολο).Καμιά πρόταση?

[Άσχετο.Θεωρητικά πειράζει ένας φάκελος να έχει μεγάλο μέγεθος-πχ 200Gb? ώστε όταν πάει να τον διαβάζει η αυτόματη εκκίνηση να συμβεί σφάλμα στο caching?Το λέω διοτι το σφάλμα στο caching το έκανε απο ότι παρατήρησα σε ένα μόνο φάκελο.'Η μήπως όλα αυτα που λέω είναι βλακείες?]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα βλακεία....πήρε χτες ένα WD 500GB και επειδή δεν μου τον εμφάνιζε...έκανα διαμόρφωση μέσα απο τα windows και χαθήκαν τα αρχεία που είχε μέσα απο την WD.Τι κάνω τώρα παιδιά για να τόν κάνω όπως στην αρχή .....Παρακαλώ βοηθήστε με?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
λογικα στο site tis wd θα υπαρχουν.αλλα και χωρις αυτα παλι δεν εχεις θεμα.

Δεν μπορώ να τα βρω ....τι ενoείς δεν θα έχω πρόβλημα?Κάποιος που είχε το ίδιο πρόβλημα με εμένα να με βοηθήσει?

Που μπορώ να βρω τα προγράμματα?Και πως κάνω partition?

Επεξ/σία από axilleaslarisa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

partition κανεις κανονικα μεσα απο τα windows οπως και σε οποιονδηποτε σκληρο εσωτερικο η εξωτερικο.β.αν μπεις http://www.wdc.com πρεπει να τα εχουν αλλα δεν ειναι κατι χρησιμο.δεξι κλικ my computer manage Και disk management για να κανεις partition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

partition κανεις κανονικα μεσα απο τα windows οπως και σε οποιονδηποτε σκληρο εσωτερικο η εξωτερικο.β.αν μπεις http://www.wdc.com πρεπει να τα εχουν αλλα δεν ειναι κατι χρησιμο.δεξι κλικ my computer manage Και disk management για να κανεις partition

 

δεξι κλικ my computer manage Και disk management για να κανεις partition

που ειναι αυτα τώρα να τα βρω?

Σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι που ειναθι?το εικονιδιο my computer ο υπολογιστης μου δεν ξερεις που βρισκεται???

 

Ωραία μέχρι εκεί εφτασα μετα τι κάνω συρίκνωση δισκου όταν μπω στη διαχείρηση δίσκων??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν κανεις συρικνωση.εξαρτατε πως ειναι ο δισκος σου και τι θες να κανεις?αμα ειναι ενα κομματι στην ουσια τον σβηνεις και τον κανεις δυο.με δεξι κλικ πανω στουυς δισκοιυς παιζεις η στα partition.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν έχεις αλλού χώρο, δοκίμασε να ανακτήσεις τα πάντα μέσα από κάποιο recovery πρόγραμμα (Active File Recovery πχ).

 

Αν τυχόν και συναντήσει δυσκολίες, τότε ναι, δοκίμασε τη διόρθωση σφαλμάτων του chkdsk

 

Την εχω πατησει κι εγω ετσι.

 

Αν και ειμαι του freeware ενα προγραμμα που αξιζει που πληρωσα ητανε το zero assumption recovery. κατεβασε το δοκιμαστικο και αν σου τα βρισκει οπως εκανε και σε μενα (εν αντιθεσει με τα πολλα υποσχομενα διασημα αχρηστα σχετικα προγραμματα) αξιζει να το αγορασεις(στη δωρεαν εκδοση δεν σωζει αρχεια. Η λογικη του απλη: κανει ενα full scan και σου βγαζει φακελους/αρχεια σε λιστα - τσεκαρεις οτι θες κ τα σωζεις σε αλλο δισκο. κανει 50usd αλλα παντα εντος σαββατοκυριακου κανει παντα εκπτωση και το δινει 30. http://www.z-a-recovery.com

δοκιμασε το - δουλεψα ολα τα getbackdata κλπ που κυκλοφορουν μεχρι να καταληξω

 

 

καλο κουραγιο!

 

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

 

tsifotis όντως το πρόγραμμα που μου πρότεινες δείχνει πολύ καλό. Φαίνεται να έχει όντως επαναφέρει όλα τα αρχεία. Βέβαια τα τσεκάρω ακόμη πριν φορμάρω τον δίσκο.

 

Μου είχε ξαναπαρουσιαστεί αυτό το πρόβλημα όταν είχα πρωτογράψει αρχεία στον δίσκο για backup. Τότε δεν είχα δώσει και πολύ σημασία, γιατί δεν είχα σβήσει τα αρχικά αρχεία και δεν δημιουργήθηκε ουσιαστικό πρόβλημα. Το ότι συνέβη για δεύτερη φορά όμως με προβληματίζει. Το πρόβλημα είναι το ίδιο ακριβώς. Κάπως καταστρέφεται η δομή των καταλόγων και μπερδεύονται - χάνονται αρχεία ή ενώ εμφανίζονται γίνονται μη προσβάσιμα. Ο δίσκος όμως δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα (bad clusters κλπ). Υπάρχει περίπτωση το πρόβλημα να δημιουργείται από το εξωτερικό κουτί που τον έχω βάλει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αν και αργα ναι ενα κουτι μπορει να κανει διαφορα θεματα για αυτο μπορουμε παντα να δοκιμαζουμε και τον δισκο ξεχωριστα οταν αυτο γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...