Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το καλύτερο πρόγραμμα που τα επαναφέρει ολα και γρήγορο είναι το File Scavenger

I second that.

Με έχει σώσει, απλά και άμεσα, τη στιγμή που άλλα πολυδιαφημιζόμενα δεν έβρισκαν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχουμε ένα σκληρό seagate εξωτερικό 640gb, δούλευέ κανονικά και τα έφτυσε ξαφνικά. Δοκίμασα όλα τα progs εδώ, και όλα τα hdd repair, κανένα δεν έκανε δουλειά. Να το κάνω ένα quick φορματ και Μέτα recovery?έχει μέσα 500gb, όλη η Ζωή του φίλου.... κάπως πρέπει να σωθεί...ideas?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουμε ένα σκληρό seagate εξωτερικό 640gb, δούλευέ κανονικά και τα έφτυσε ξαφνικά. Δοκίμασα όλα τα progs εδώ, και όλα τα hdd repair, κανένα δεν έκανε δουλειά. Να το κάνω ένα quick φορματ και Μέτα recovery?έχει μέσα 500gb, όλη η Ζωή του φίλου.... κάπως πρέπει να σωθεί...ideas?

Όταν λες δεν έκανε δουλειά; δεν βρήκε τον δίσκο;δεν βρήκε αρχεία;τι;

Γενικά όσο λιγότερο τον πειράζεις τόσο το καλύτερο για την ανάκτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον βλέπει σαν unformatted και ζητάει format...

στα partition progs, leei bad disk

se hdd health checks eine full bad sectors.

στο file scavenger τα βρήκε όλα αλλα στο trial version ...μετά με το full version δε βρίσκει tpt...

και από κει και πέρα όλα τα αλλα τα ίδια, bad disk κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο περιπτώσεις:

ή πραγματικά πέθανε εντελώς ο δίσκος (εδώ είναι ύποπτο ότι το FS είδε τα αρχεία)

ή υπάρχει πρόβλημα στην σύνδεση με τον H/Y(ποιο πιθανό αφού είδε τα αρχεία έστω μια φορά),σου είναι εύκολο να τον βγάλεις από την θήκη και να τον συνδέσεις εσωτερικά;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλημα με εσωτερικο σκληρο 250 γιγα

Ενω φαινεται τι εχει μεσα δεν μπορω να αντιγραψω η να μεταφερω τα αρχεια απο εκει σε αλλον δισκο

 

Κολλαει απιστευτα και μπλοκαρει ολο το κομπιουτερ....

 

 

 

Υγ. Τα εν λογω αρχεια παιζουν αψογα εκει μεσα παντως και αυτο μου κανει εντυπωση.....

Ενω ο συγκεκριμενος σκληρος εφαγε φορματ πριν λιγους μηνες οταν ξαναεστησα το κομπιουτερ

 

Φοβαμαι μην εχει χτυπησει η δεν ξερω και γω τι αλλο και πανε χαμενα 115 γιγα που εχω σωσμενα εκει

 

Οποιος γνωριζει κατι περι αυτουυ, ας δωσει τα φωτα του ....

 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον μαγκες,εχω εναν WD My Passport 320GB ο οποιος ξαφνικα μου ζηταει κωδικο για να ξεκλειδωσει (αρε ατιμο SmartWare).Εννοειτε οτι τον κωδικο ουτε που τον εχω φανταστει.Απο λιγο ψαξιμο ειδα οτι εχει τυχει σε αρκετους και η μονη λυση ειναι format και ανακτηση (τα δεδομενα τα χρειαζομαι).Εχει κανενας καμια αλλη λυση υποψιν ή να τον παρει το ποταμι και οτι γινει εγινε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Θα βάλω και εδώ το post μήπως και απαντήσει κάποιος παλιότερος.

 

κράσαρε ο εξωτερικός δίσκος που είχα. Είναι ένας WD 250Gb με USB.

Δεν τον έβλεπε καθόλου το σύστημα, άνοιξα το κουτί και έβγαλα τον δίσκο που είναι ένας WD2500JB με σύνδεση IDE.

Τον έβαλα σαν εσωτερικό για να δω αν τον αναγνωρίζει, αλλά πάλι τίποτα. Δεν ξέρω αν είναι θέμα controler γιατί όταν τον συνδέω γυρίζει ο δίσκος μέσα, αλλά μόλις ξεκινήσει κάτι 3 χτυπηματάκια (τακ, τακ, τακ :(), αλλά μετά φαίνεται ότι γυρίζει.

Βέβαια τα windows δεν τον βλέπουν και στο Bios αντί να δείχνει το όνομα του δίσκου ή έστω none, δεν βγάζει τίποτα...

 

Για πείτε τι θα μπορούσα να κάνω. υπάρχει με κάποιο πρόγραμμα που θα μπορούσα να δω. Έχει μέσα όλες τις φωτογραφίες μου και όλα τα τραγούδια. Για τα τραγούδια δεν με νοιάζει, αλλά τις φώτο τις θέλω. Είναι πολλών χρώνων και είναι από τα παιδιά μου που είναι μοναδικές.

 

Αν έχει επίσης κάποιος έναν WD εσωτερικό και είναι WD2500JB τον αγοράζω για να αλλάξω τον controler μήπως και παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως έχουμε ξαναπεί, αν δεν βλέπεται στο BIOS, είναι σα να πας στον ράφτη και του λες να σου φαρδύνει το κοστούμι που άφησες σπίτι.

 

 

 

 

Πέραν της αλλαγής πλακέτας και προσπάθειας μπας και έτσι ειδωθεί, τίποτ' άλλο δεν παίζει.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δεν είμαι σίγουρος πως ποστάρω στο σωστό thread (αν είμαι λάθος πείτε να το μεταφέρω) επειδή δεν έχω harware failure, αλλά η ιστορία έχεις ως εξής.

Έχω τα ΧΡ σε sata2 και δεδομένα σε ide. Όταν έκανα την εγκατάσταση ονόμασε τον ide C και έβαλε το boot.ini εκεί. Θέλω να τον αντικαταστήσω και προσπάθησα να μεταφέρω το boot.ini στο D με τη fixboot στη recovery console ανεπιτυχώς. Του έκανε μετά disk check και δε δουλεύει πια.

Έχω βγάλει τα δεδομένα του με το GetDataBack αλλά αναρωτιέμαι μήπως μπορώ να επαναφέρω και το o/s. Το testdisk δε μου βρίσκει ntfs partition και μου λέει πως ο δίσκος δεν είναι 160G αλλά 4ΤΒ. Υπάρχει ελπίδα να το φέρω στην παλιά του κατάσταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το heads 255 μου το είπε και το πρόγραμμα να το κάνω. Δεν ξέρω τι είναι, αλλά προσπάθησα να το φτιάξω με εκείνες τις οδηγίες ανεπιτυχώς. Ακόμα δε φαίνεται το ntfs με το analyze.

 

edit: Δεν ξέρω τι έγινε, αλλά έπρεπε να κάνω analyze πολλές πολλές φορές. Τελικά βρέθηκε το partition και επανέφερα τον back-up boot sector. Τώρα ο δίσκος δουλεύει όπως πριν, μένει να επαναφέρω τα ΧΡ (bsod, αυτό είναι άλλο ανέκδοτο).

Επεξ/σία από ondine
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...