Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νομίζω από την περιγραφή των γεγονότων είναι σαφές πως οι δικές μου ενέργειες προκάλεσαν το πρόβλημα. Θα είναι πραγματικά παράδοξο να έτυχε να γίνει ζημιά την ίδια περιόδο. Αν έχετε κάτι κατά νου ευχαρίστως να το εξετάσω βέβαια.

Αυτές τις ημέρες έχω το δίσκο ως βοηθητικό (τα δεδομένα μου εκεί είναι) και προσπαθώ να επαναφέρω τα ΧΡ. Δε βλέπω να τα καταφέρνω, αλλά δε θέλω να βγω offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ρωτήσει για hardware πρόβλημα, ΠΡΙΝ κάνεις το edit στο προηγούμενό σου μήνυμα. Όσο για τα ΧΡ, πόσταρε στο ανάλογο section του φόρουμ (πάντως, αν δεν υπάρχει πρόβλημα hardware, μπορεί να επιδιορθωθούν τα ΧΡ, μέσω της χρήσης του CD τους. Yπάρχει σχετική επιλογή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ναι απλά δεν είναι από δίσκο αλλά από usb, εκεί δυσκολεύτηκαν τα προηγούμενα προγράμματα

γράφουν unrecoverable δλδ, δεν είναι ότι δεν το βρίσκουν

επανέρχομαι και thnx

 

EDIT:

μπα τπτ, δοκίμασα και με το fs αλλά τα προγράμματα επαναφέρουν τα overwritten δεδομένα

μιας και είναι txt το αρχείο μπορώ και τα αναγνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το overwrite στο σημείο έγινε μετά από rename φακέλου

χρησιμοποιώντας άπειρα undo στον windows explorer υπάρχει περίπτωση να επανέλθει κάτι χρησιμοποιώντας recovery πάλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού χρησιμοποίησες το FS και ΔΕΝ το βρήκε, ξέχνα το...

 

Τα δε undo του Explorer δεν μπορούν να βοηθήσουν σε κάτι.

 

Αν και το FS είναι από τα top προγράμματα πάντως, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις και το Active File Recovery. Κι αν ούτε αυτό δεν, μετά τέλος.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού χρησιμοποίησες το FS και ΔΕΝ το βρήκε, ξέχνα το...

 

Τα δε undo του Explorer δεν μπορούν να βοηθήσουν σε κάτι.

 

Αν και το FS είναι από τα top προγράμματα πάντως, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις και το Active File Recovery. Κι αν ούτε αυτό δεν, μετά τέλος.

έλεγα μήπως τα undo επαναφέρουν τα αρχεία (που γράφτηκαν στη θέση του διεγραμμένου αρχείου) στην προηγούμενη θέση τους και αν θα επανερχόταν το σημείο στην φάση πριν γραφτούν αυτά ώστε να γίνει απόπειρα recovery χωρίς overwritten αλλά δεν νομίζω να γίνεται τέτοια επαναφορά

το πιο πιθανό είναι ο explorer να τα μεταφέρει πάλι σε καινούρια θέση και απλά να κάνει αντίστροφες εντολές παρά undo

πώς το δοκίμασες το fs free?

όχι, αλλά δεν είναι τα προγράμματα το πρόβλημα

για να καταλάβεις το file scavenger ήταν το λιγότερο advanced από όσα δοκίμασα, δλδ τα περισσότερα έμοιαζαν φοβερά σε σχέση με τα απλά recovery προγράμματα, αλλά του ριξα μια δοκιμή μιας και το πρότεινες

 

*ο λόγος που τα βρίσκει μετά από format σε κανονικούς δίσκους είναι ότι τα νέα αρχεία βρίσκονται σε διαφορετικό επίπεδο και επομένως ουσιαστικά σε διαφορετική θέση

όταν γίνεται complete overwrite στην ακριβώς ίδια θέση του αρχείου, όμως δεν γίνεται κάτι

edit: είναι ουσιαστικά σαν να κάνεις 'oversave' και να προσπαθείς να ανακτήσεις την προηγούμενη version του αρχείου από το προηγούμενο save

προσπαθώ να βρω τπτ από τα temporary αρχεία αλλά ενώ συνέχεια μπουκώνει με αρχεία αυτό το κωλοfolder, σήμερα που τα θέλω δεν έχει κρατήσει τπτ..

 

anyway ευχαριστώ για το χρόνο σας, μαλακία μου που έσβησα το λάθος αρχείο και κράτησα το άδειο και μετά έκανα rename σε άλλο φάκελο και γαμήθηκε το σύμπαν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο πρόγραμμα προτείνεται για να κανω ένα σκαν στο σκληρό για πιθανά προβλήματα που δεν έχουν γίνει ακόμα αντιληπτά ?

πχ μπαντ σέκτορς σε αρχείο που δεν έχω προσπελάσει κλπ κλπ .

 

 

και κάτι ακόμα ρε παιδιά , μπας και είναι προστακτική ανάγκη να δημιουργηθεί ένα στίκυ που θα έχει τα απαραίτητα προγράμματα επαναφοράς δεδομένων αλλά ακόμα και τα προγράμματα μονιτορινκ για σκληρούς ?

 

διάβασα όλο το θέμα και δεν κατέληξα ποιο είναι καλό -όχι το καλύτερο, απλά αξιόπιστο- για αυτό που θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ ΗD Sentinel

 

(...όσο για το στίκι, προσωπικά έχω σκεφτεί πολλές φορές να γράψω ένα πολυ-θρεντ που να περιέχει "τα πάντα για τους δίσκους" - αρχές λειτουργίας για κατανόηση απαραίτητα βασικών γνώσεων για το τί είναι, πώς λειτουργεί, και τί "χρειάζεται" ένας δίσκος/ μεθόδους recovery ανάλογα με την περίπτωση συμπτωμάτων, αλλά και ειδών δίσκων/ troubleshooting guide κ.α.,,,,αλλά στη σκέψη έχω μείνει.....)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ ΗD Sentinel

 

(...όσο για το στίκι, προσωπικά έχω σκεφτεί πολλές φορές να γράψω ένα πολυ-θρεντ που να περιέχει "τα πάντα για τους δίσκους" - αρχές λειτουργίας για κατανόηση απαραίτητα βασικών γνώσεων για το τί είναι, πώς λειτουργεί, και τί "χρειάζεται" ένας δίσκος/ μεθόδους recovery ανάλογα με την περίπτωση συμπτωμάτων, αλλά και ειδών δίσκων/ troubleshooting guide κ.α.,,,,αλλά στη σκέψη έχω μείνει.....)

 

για το σέντινελ , έχει προταθεί πολλάκις σε περιπτώσεις ανάκτησεις δεδομένων αλλά δεν ήξερα ότι κάνει και καλό μονιτορινκ.

το ψάχνω .

 

για το στίκυ, όπως το σκέφτεσαι γουόσυ, αυτό θα ήταν υπερστικυ νομίζω. ίσως αν χωριστεί σε επιμέρους τομείς , όπως , αρχες λειτουργίας, βασικές αρχές ρηκάβερυ, τρόποι παρακολούθησης της κατάστασης του σκληρού κλπ να ήταν πιο εύκολη η γραφή του όσον αφορά τους απαιτούμενους χρόνους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...