Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω αυτο το προβλημα δηλαδη πειραματιζομουνα να περασω Mac & Windows τα καταφερα αλλα τωρα το pc δεν ανοιγη των ενα τον σκληρο μου που ειχα ολα τα αρχεια εκανα την παραπανω διαδικασια αλλα στο βημα 4 δεν υπαρχει η επειλογη intel που εχω intel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καταρχην καλησπερα σας! Εχει ενας φιλος μου ενα pc του οποιου τα αρχεια (εκτος windows) σβηστηκαν (τραγουδια, photos, κτλ). Ενας γνωστος μου σχετικος με υπολογιστες μου ειπε οτι μπορει να γινει ανακτηση μεχρι και της τελευταιας συνεδριας σε αυτο το pc (πχ σε ποιες σελιδες στο νετ μπηκε) αρκει να μην ανοιχτει ο υπολογιστης γιατι μπορει να γινει ανακτηση απο τη RAM. Κατι τετοιο ειναι εφικτο η μου ελεγε αρλουμπες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το τί ακριβώς είπε/τί εννοούσε.

 

Σε γενικές γραμμές πάντως, αν αυτό που εννοούσε ήταν να ανακτηθούν ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟΣ (..."από τη RAM"), ναι αρλούμπες έλεγε.

 

--------------------------

 

Kατά τ' άλλα, και αν αυτό που ενδιαφέρει τον φίλο που έπαθε το χουνέρι είναι ν' ανακτήσει τ' αρχεία του, και ρωτάς εσύ για λογαριασμό του, ναι, πιθανότατα να μπορεί ν' ανακτήσει μέχρι και όλα τ' αρχεία του. Πρέπει βέβαια να συντρέχουν κάποιες προϋποθέσεις για να δοθεί κατάλληλη απάντηση, όπως να γνωρίζουμε τί ακριβώς έγινε και "σβύστηκαν τ' αρχεία" (κάποιο φορμάτ σε συγκεκριμένο partition; Σε άλλο δίσκο ίσως; Χάλασε κάτι; ), πρέπει ο φίλος έκτοτε ΚΑΝ να μην ανοίγει τα Windows -όσο περισσότερο τα χρησιμοποιεί, τόσο ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ μικραίνουν οι πιθανότητες να ανακτήσει όλα τ' αρχεία, σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να γράψει επάνω στο μέσο (δίσκο ή έστω partition) όπου βρισκόντουσαν, πρέπει να έχει διαθέσιμο ελεύθερο χώρο ο οποίος να δεχτεί τα προς ανάκτηση αρχεία, κ.α. ...

 

Αν λοιπόν τυχόν ρωτάς "φιλολογικά", ναι, μπορεί υπό προϋποθέσεις να γίνει ανάκτηση.

 

Αν πάλι θες οδηγίες για να γίνει πράξη η προσπάθεια ανάκτησης, πες και πάμε παρακάτω με λεπτομέρεις "πώς, με ποιά προγράμματα, τί πρέπει να προσέξει/κάνει" κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εγινε ακριβως ειναι σβηστηκαν τα αρχεια απο τα windows (και απο τον καδο ανακυκλωσης) και εχει μεινει μονο "καθαρο" λειτουργιο μεσα. Μετα απο αυτο του ειπα να μην το πειραξει το pc οποτε το εχει χρησιμοποιησει ελαχιστα. Απ'οτι καταλαβαινω ισως και να υπαρχει καποιος πιο εξειδικευμενος τροπος για την ανακτηση αλλα μιας και πρωτη φορα θα το κανω λες να παω κατευθειαν στο Active File Recovery; Υποθετω οτι πρεπει να κανω backup καποια αρχεια που εχουν μεινει στο σκληρο πριν ξεκινησω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπακάπ έπρεπε/πρέπει ούτως ή άλλως να υπάρχει.

 

Συνεχίζω να μην καταλαβαίνω πώς ακριβώς έγινε η διαγραφή (χειροκίνητα και "ελεγχόμενα"; ) αλλά ας πούμε οκ. Ναι, θα έλεγα πως καλύτερα να χρησιμοποιήσεις μια κι έξω το AFR.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα να σου πω την αληθεια εσβησε καποια αρχεια και μετα το μετανιωσε και μου ζηταει τωρα τη βοηθεια αν μπορει να τα ξαναβρει.. Ωραια τοτε θα χρησιμοποιησω το AFR. Ειναι ευκολο στη χρηση, μολις τωρα το ανοιξα πρωτη φορα απλα κανω superscan στο drive που θελω και μετα recover;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια λοιπον. Μια ερωτηση μονο να σου κανω, το εχω και κανει superscan εδω και ενα 6ωρο και εχει φτασει μονο στο 12%. Ειναι φυσιολογικος χρονος αυτος; Ο σκληρος δισκος ειναι 1tb και ο υπολογιστης δεν ειναι πολυ παλιος, i7 πρωτης γενιας φοραει με 280GTX καρτα γραφικων και 6gb μνημη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φαινεται και τοσο φυσιολογικο, ειχα κανει recover 1 tb δισκο γεματο, με το file scavenger ομως και εκανε περιπου μιαμιση ωρα. Αφου τελειωσει το recovery ας του κανει και ενα check μην ειναι χτυπημενος ο δισκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά περίπτωση με περίπτωση διαφέρει, για τον χρόνο του σκαναρίσματος. Πχ δίσκος με λειτουργικό και πολύ περισσότερα στον αριθμό αρχεία, θα κάνει περισσότερο από δίσκο-αποθήκη. Μέχρι στιγμής δε θα τον έλεγα παράλογο ως χρόνο - και μπορεί στη συνέχεια να μειωθεί.

 

Κατά τ' άλλα, η συγκεκριμένη περίπτωση (στον Σαράντη απευθύνομαι) δεν είχε να κάνει με πρόβλημα που είχε εμφανιστεί, αλλά για διεγραμμένα αρχεία. (Όχι ότι αυτό αποκλείει το να βγει από σπόντα λαυράκι σχετικά με την κατάσταση του δίσκου, και σίγουρα δεν χάνει με την ευκαιρία κάτι να τον τσεκάρει είτε με το εργαλείο των Win, είτε με το μανίσιο, είτε και με κάποιο 3rd party - HD Sentinel πχ)

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το HD sentinel το εχω εγκατεστημενο στο pc μου και παντα ελεγχω τους σκληρους για σφαλματα. Εχουν περασει 29 περιπου ωρες και ειναι στο 49%, δεν με νοιαζει που κανει τοσο πολυ ωρα, αρκει να βγαλω καποια ακρη με τα αρχεια. Σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι πάρα πολύ υπερβολικός χρόνος φίλε μου και εγώ που το έχω χρησιμοποιήσει το πιο πολύ μέσα σε 4 ώρες έχει κάνει scan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...