Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

οταν πάω να κάνω analyze μου βγάζει Partition: Read Error

κάνω search partitions kai μου βγάζει read error at 2/1/1/. Μετα αρχίζει και ανεβαίνει 3/1/1 4/1/1 5/1/1 και μου δινει μονο μια επιλογη stop. εκανα και αυτο και δεν βρηκε partition και μου ζήτησε να ψαξει deeper.

Mallon pao gia format;;; i uparxei sotiria;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

^ Δοκίμασε (αν μας ξαναεπισκεφτείς) να μεταφέρεις τ' αρχεία σου (σε άλλο δίσκο) με τη χρήση κάπου προγράμματος ανάκτησης. Το Recuva πχ, ή αν δεν κάνει δουλειά δοκίμασε το Active File Recovery.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας και απο εμενα.Οπως ολοι ετσι και εγω εχασα παρα πολλα αρχεια απο τον εξωτερικο μου δισκο.Εν συντομια εξηγω εδω τι εχω παθει :

 

http://www.insomnia.gr/topic/427420-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CF%83%CE%BA%CE%BF/

 

Αυτη την στιγμη που σας γραφω εχω ξεκινησει Long Scan με το File Scavenger.Εκατσα και διαβασα σχεδον ολα τα post σε αυτες τις 61 σελιδες (χαρα στο κουραγιο μου)και δεν ειδα καπου να εχει καποιος προβλημα με τους φακελους του να εχουν γινει αρχεια οπως σε εμενα μετα απο τον ελεγχο σφαλματων που εκανα.Πρακτικα αν το σκεφτεις ειναι αδυνατο να βρω τα αρχεια μου μεσα σε "αρχεια".Αυτο διορθωνεται με καποιο τροπο;Οταν ολοκληρωθει το scan θα μπορω να σας πω αν βρηκε κατι.Το Recuva παντως δεν βρηκε.Αν δεν βρει ουτε αυτο θα δοκιμασω και με το Active File Recovery σαν επομενο βημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια επαθα το κλασσικο you need to format before use the disk...απο οτι καταλαβα δεν το γλιτωνω το φορματ απλα ηθελα να ρωτησω το πιο ευκολο σε χρηση προγραμμα για recovery αυτη τη στιγμη(το θεμα ειναι απο 2008 για αυτο ρωταω)..

 

ισως να μην κανω καν recovery αλλα θελω να δω τουλαχιστον τι ειχα μεσα για να τα ξαναπερασω μετα..τι προτεινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολούθα πρώτα τις οδηγίες από NBestgirl για ανάκτηση του partition στη σελ. 4 αυτού του thread, και ίσως γλυτώσεις και το "φορμάτ".

 

 

 

 

Κατά τ' άλλα, κι αν δεν πιάσει το αποπάνω, "εύκολο" πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων, δεν υπάρχει, όχι τουλάχιστον με την έννοια ότι θα χρειαστεί να κάνεις μόνο 2 κλικ για να το ξεκινήσεις, κι ακόμα ένα για ν' ανακτηθούν τ' αρχεία. Απ' την άλλη, δε χρειάζεται και πτυχίο για να το τρέξεις, το "ψαχουλεύεις" λίγο / ό,τι τυχόν δεν καταλαβαίνεις (ΑΦΟΥ όμως το ψαχουλέψεις...) κι εδώ, και λέγεται Active File Recovery, και είναι το καλύτερο που μπορείς να χρησιμοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σε ένα SAMSUNG HD204UI (1) μου έβγαλε έτσι ξαφνικά οτι δεν είναι εκχωρημένος ο σκληρός και γινόταν μόνο format...

Με το Active Partition κατάφερα να τα δω τα περιεχόμενα και αν τα μεταφέρω σε άλλο τουλάχιστον τα δεδομένα που ήθελα.

Τώρα με το Hard Disk Sentinel μου βγάζει το εξής μύνημα :

There are 22 weak sectors found on the disk surface. They may be remapped any time in the later use of the disk.

At this point, warranty replacement of the disk is not yet possible, only if the health drops further.

Problems occurred between the communication of the disk and the host 990 times.

It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.

No actions needed.

Είναι για αντικατάσταση?

Και άλλος ένας SAMSUNG HD204UI μου βγάζει Problems occurred between the communication of the disk and the host 1067 times.Σε αυτό άλλξα καλώδιο sata και ρέυματος αλλά συνέχεια ανεβαίνει ο αριθμός times...

Τι ενέργειες μπορώ να κάνω για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο για τα δεδομένα?

Ευχαριστώ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά, τα προβλήματα με host ενδέχεται να είναι από προβληματικά καλώδια δεδομένων. Άλλαξες βέβαια στον έναν, αλλά γιατρειά δε βλέπεις (δοκίμασε το ίδιο και στον άλλον πάντως). Οπότε, δεν αποκλείεται να είναι και πρόβλημα με την τροφοδοσία (άλλαξε θέση στα βύσματα τροφοδοσίας, κι αν υπάρχουν πολλές συσκευές, αποσύνδεσε καμμιά). Καλό θα ήταν αν υπήρχε εξτρά τροφοδοτικό, να το δοκίμαζες. Και ακόμη πρακτικότερα, να δοκίμαζες τους δίσκους σε άλλο σύστημα. Φοβάμαι πάντως πως είναι ζήτημα των μοτέρ των δίσκων, και ΙΣΩΣ κάποια στιγμή (ποιός ξέρει πότε - αν και δεν φαίνονται ευοίωνα τα στοιχεία) να σταματήσουν και να λειτουργούν.

 

Σε κάθε περίπτωση, η μόνη λύση για "ήσυχο κεφάλι", είναι "δυστυχώς" να έχεις αντίγραφα των αρχείων που περιέχουν, σε άλλο μέσο (σκληρό, ή δισκάκια DVD).

 

Όσο για το αν ο δίσκος είναι γι' αντικατάσταση (σύμφωνα με το HDS) δεν είναι - αν εννοείς χρήση της εγγύησης.

 

(Τυπικό ειν' αυτό βέβαια, στην πράξη, καθώς η γραμμή που χωρίζει τη ζωή από το θάνατο ενός δίσκου, ειδικά αν είναι από μοτέρ, είναι ακαθόριστη...)

 

 

 

 

*...τώρα τσέκαρα το μοντέλο, και βλέπω είναι "EcoGreen", κι αναρωτιέμαι αν τουλάχιστον τα "host" θέματα, έχουν να κάνουν με το ότι ο δίσκος ανεβο/κατεβάζει στροφές από κατασκευής του, και δεν είναι ότι υπάρχει πρόβλημα.......Δυστυχώς δεν ξέρω κάτι στάνταρ με την περίπτωση όμως.... Μπορείς πάντως να το ψάξεις στο Google (ή και να στείλεις μήνυμα στο tech support της Samsung να ρωτήσεις), και αν είναι κάτι τέτοιο, παίζει να βρεις απαντήσεις.

 

Κι επαναλαμβάνω, και οκ να είναι ένας δίσκος, δεν μπορείς να τον...βασίζεσαι και πρέπει απ' την πρώτη στιγμή να διατηρείς αντίγραφα...

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ washcloud!

Έχω αλλάξει βύσματα τροφοδοσίας.(ένα 750αρι therlmatake εχω)

Πάντα τα S.O.S τα έχω και σε άλλο σκληρό!Απλά είναι δύσκολο να 'εχω 2-4tb+ και σαν backup...

Το ζήτημα είναι αυτός που μου έβγαλε πρόβλημα(There are 22 weak sectors found on the disk surface. They may be remapped any time in the later use of the disk.)Και health πήγε στο 87 μέσα σε μια μέρα και πότε μου το αναγνωρίζει το pc και πότε όχι(το βγάζει σαν μην εκχωρημένος) το έχω χρησιμοποιήσει 7 ημέρες.Το είχα έξω απο το pc και το έβαζα μόνο για να κάνω copy paste αρχεία.Οπότε θα πρέπει να γίνει dead για να το στείλω για εγγυήση?

Tεσπα θα στείλω ενα email να ρωτήσω.

Ευχαριστώ ξανά! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι έχει βγάλει και 22 bs σε μια βδομάδα μέσα μόνο, βεβαίως και δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικό, σε συνδυασμό με "προβλήματα στον host".

Ελφ, νομίζω ότι όταν φτάσει σε 0% η "υγεία" που αναφέρει το HDS, τότε είναι που και το μανίσιο διαγνωστικό θα βγάλει "failure". Ας το χρησιμοποιήσει πάντως κι αυτό - καθώς είναι η "επίσημη αιτιολογία", για να αιτηθεί αντικατάστασης, δίσκου που (φαινομενικά) δουλεύει (καθώς και 0% να δείξει το HDS, δεν θα το "αναγνωρίσουν").

 

 

 

 

Dreaming, εγώ στη θέση σου (αν πεις να δοκιμάσεις αντικατάσταση), θα τον...αποτελείωνα από μόνος μου τον δίσκο, αν δεν τον δεχτούν πίσω (που είναι και το πιθανότερο) με τη μία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

help....από κάτι εξαιρετικά δύσκολο!

Έχω χάσει δεδομένα από ένα σκληρό δίσκο, βιβλία, υλικό αναντικατάστατο, :wub: πολύτιμο....

Το κόστος αν το στείλω σε εταιρία ανάκτησης, είναι μεγάλο!!

Ο δίσκος ειναι Western Digital) 3000JB - 00KFA0 , 10.07.2006

Το πρόβλημα κυρίως εντοπίζεται στην πλακέτα που οδηγεί στο μοτερ περιστροφής ...

διαφορετικά θα έβρσικα τρόπο για την ανάκτηση. Το περίεργο ειναι πως μέχρι να πάω τον δίσκο σε τεχνικό, σε άλλο υπολογιστή που δοκίμασα για λίγο τον διάβαζε όμως κολούσε....Σκέφτηκα το καλύτερο να πάει σε τεχνικό και η διάγνωση ήταν "πέραν επισκευής", εκτός αν βρεθεί η ίδια πλακέτα ! ...:-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν είχα πάρει θα δεν θα ήμουν τωρα σε απελπιστική κατασταση φίλε...

Τον τελευταίο χρόνο με τόσο φορτο, που χρόνος για πολυτέλειες ...:-(

και έτυχε να χτυπήσει από τους τρεις δίσκους , αυτός ! ... εχει σπανιο διασωστικό υλικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...