Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

post-233668-0-31339800-1329265026_thumb.jpgιναι με τα λευκα γραμματα

Yποθέτω ότι αν δεν υπάρχει ο δίσκος του λαπτοπ πάνω, αλλά υπάρχει ο άλλος δίσκος που επίσης αναφέρεται ως RAID, το μηχάνημα ξεκινάει κανονικά;

 

 

(...σε ποιό σημείο κολλάει με τον δίσκο του λαπτοπ πάνω; Είτε περίγραψε, είτε πάρε πάλι μια φωτό)

 

 

Υπαρχει καποιο file recovery που να μπορει να κανει δουλεια σε τετοια περιπτωση??

 

μολις ο δισκος αρχισει τα ΚΛΑΝΚ ΚΛΟΥΝΚ δεν σταματαει με τιποτα...κολαει εκει... πως θα το προσπερασουν αυτο τα προγραμματα για να ψαξουν παραπερα??

Ανεξαρτήτως θορύβων, τρέξε το Active File Recovery να δοκιμάσεις μπας και δεν κολλήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Yποθέτω ότι αν δεν υπάρχει ο δίσκος του λαπτοπ πάνω, αλλά υπάρχει ο άλλος δίσκος που επίσης αναφέρεται ως RAID, το μηχάνημα ξεκινάει κανονικά;

 

 

(...σε ποιό σημείο κολλάει με τον δίσκο του λαπτοπ πάνω; Είτε περίγραψε, είτε πάρε πάλι μια φωτό)

 

 

γεια σου κ παλι λοιπον εβαλα τον δισκο σε ενα αλλο pc και ξεκινησε κανονικα στην εκκινηση εκει που ειναι τα μαυρα γραμματα ο δισκος φαινοταν μπηκα στο setup και εκει το εβλεπε, οταν ομως ολοκληρωθηκε η εκκινηση παω στον υπολογιστη μου και δεν το βλεπω, παω στη διαχειρηση συσκευων και παλι δεν φαινεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

to δοκιμασα αλλα το TestDisk δεν βλεπει το σκληρο. κατι αλλο που προσεξα στην διαχειρηση συσκευων ειναι

post-233668-0-44730300-1329431232_thumb.jpg

post-233668-0-93399200-1329431288_thumb.jpg

post-233668-0-23354300-1329431341_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλικάρια έκανα μακαμιά και θα ήθελα την βοηθειά σας.

Πατάω δεξί κλικ -> φορματ -> quick format στον λάθος σκληρό και όπως αναμενόμενο έχασα τα αρχεία μου.

 

Δοκίμασα τώρα 2 προγράμματα, το ένα είναι το get data back και το άλλο είναι το active file recovery (στο quick scan του) και το μόνο που μου βγάζει και στις 2 περιπτώσεις τα παρακάτω...

ehfbk3.jpg

 

να δοκιμάσω κάτι άλλο; κάνω κάτι λάθος; θυμάμαι παλιότερα είχα διαγράψει καταλάθος αντί για ένα τραγούδι, όλο τον φάκελο με την μουσική και με το active file recovery έκανα τη δουλειά μου.

 

ακόμα να πω πως από τότε που τον διαμόρφωσα δεν τον πείραξα καθόλου.

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασε ΟΛΗ τη σελ. 4 του παρόντος θρεντ, για να δοκιμάσεις πρώτα ανάκτηση του partition (για να μην κάνεις ανάκτηση των αρχείων) με το Test Disk. Aν δεν βγει άκρη, τα ξαναλέμε.

 

*...what is "μακαμιά"...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω μια απορία... ο δίσκος που φορμαρα ήταν παρτιτιον....θα έχω πρόβλημα αν επιλέξω (αναγκαστηκά) στο 2ο βήμα όλο τον σκληρό;

 

*μου ξέφυγε ένα μ παραπάνω... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν υπάρχει θέμα, όσα partitions κι αν είναι. Το TD άλλωστε, (αντίγραφα των) partitions βρίσκει, κι επιλέγεις ποιό/ποιά θες να επαναφέρεις.

 

(...είτε ένα ήταν δηλαδή, είτε και τέσσερα, δεν υπάρχει πρόβλημα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα φιλαράκι μου έδωσε ένα χαλασμένο Maxtor One Touch III 600GB. Αποτελείται από 2 δίσκους των 300gb ο ένας και συνδέεται με το pc μέσω usb ή firewire. Δυστυχώς και με τους 2 τρόπους σύνδεσης δεν μπόρεσα να δω τη συσκευή.

Έτσι τους έβγαλα από το κουτί τους και τους τοποθέτησα στον controller της μητρικής μου. Τους είδε και τους 2 στα windows, αλλά όπως ήταν λογικό δεν αναγνώρισε το file system τους.

Restart λοιπόν και μπαίνω στο bios να ρυθμίσω το raid. Βάζω raid 0, αλλά δεν ξέρω τι stripe size να βάλω. Δοκίμασα και 32kb και 64kb αλλά όταν πατούσα continue, το pc σταματούσε να αποκρίνεται (εκτός και αν πρέπει να περιμένω πολλή ώρα).

Τι κάνω λοιπόν; Να το αφήσω καμιά ώρα να δημιουργήσει(?) το raid ή υπάρχει άλλος τρόπος να δω τα data που έχουν μέσα οι δίσκοι;

 

edit: μάλλον θα δοκιμάσω softwarική λύση τύπου raid reconstructor ή r-studio. Οποιαδήποτε άλλη πρόταση ευπρόσδεκτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...καλύτερα πρώτα να πάρεις τ' αρχεία με κανένα σχετικό πρόγραμμα που κάνει ανάκτηση από RAID συστοιχίες (το Active File Recovery πχ) μην τυχόν και κάνεις τίποτε στραβά στην προσπάθεια να ξαναστήσεις τη συστοιχία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

oκ ευχαριστώ!

 

Τελικά ο ένας εκ των 2 δίσκων είναι κλασμένος(κολλάει το pc ακριβώς μετά το μέτρημα της ram). Άρα κάνω image τα raw data του καλού και μετά βάζω την πλακέτα του στον χαλασμένο μπας και δουλέψει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Νομίζω πως ναι, το να πάρεις images των δίσκων (την έχει την δυνατότητα το AFR), είναι αυτό που πρέπει να κάνεις....(παίδεμα βέβαια ολ' αυτά, αλλά......). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...