Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Απλα να επαναφερουμε τη ''πριν το φορματ'' κατασταση δε παιζει ε?

 

Αφου μονο τα boot sectors/ root sectors Περαχτηκαν απο το quick format...!

 

Νταξει δεν θελω να μου τα βρει και με τα σωστα directories, αλλα εστω τα filenames...???

 

Εβαλα να κανει τσεκ... ξαναγραφω μολις τελειωσει.

 

(ΤΟ deep analysis του testdisk... τζιφος²) :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το ειχα συναντησει το θεμα με τα ονοματα...

Δε θυμαμαι πως ειχε λυθει -ειχε βοηθησει φιλος με Hyrens boot cd, Dos κ.λπ.

παντως μετα ανακτηθηκαν, με τα "κανονικα" τους filenames στο recovery :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..δεν είναι θέμα "χρονοβόρου και μη" (τυχαίνει δε να ξέρω ότι ο George ΕΧΕΙ χρησιμοποιήσει ήδη το testdisk) - απλά τα καλύτερα αποτελέσματα από χρήση recovery software τα έχω προσωπικά δει από το AFR...

(και γενικώς το πιο εύχρηστο, κτλ κτλ)

 

E, που να ξέρω πως παίζει συνωμοσία στο background? :P

 

Το testdisk εμένα μου δούλεψε μια χαρά τις προάλλες που είχα κάνει ακριβώς την ίδια μλκ...

 

Το χρονοβόρo το έθεσα εδώ:

Χρησιμοποιήστε ΠΡΩΤΑ το Active File Recovery πριν απ' όλα.

Ίσως σας γλιτώσει χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εβαλα το file scavenger να ψαχνει, πηγα και ειδα την ηττα του ολυμπιακου, γυρισα... και μεσα στα αρχεια που ευρεθησαν ηταν και ολα αυτα που ηθελα.

 

+1 στο file scavenger Που προτεινε πριν καποιες σελιδες στο παρον θεμα ο πουλινος λοιπον :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοιγω καινούργιο θέμα είπα να καταθέσω το πρόβλημα μου εδώ πρώτα.

 

Στο PC μου έχω 2 σκληρούς, master που έχει και το λειτουργικό (Xindows XP, Home) και slave (για τσινίες, κατεβασματα, μουσική, backup των αρχείων του master.

 

Το πρόβλημα ξεκίνησε όταν προσπάθησα να βάλω στη θέση του slave το σκληρό ενός φίλου που είχε σταματήσει να bootαρει. Κατα λάθος (πάντα έτσι δε γίνεται?) έβαλα το σκληρο τoυ φίλου μου στη θέση του master και το σύστημα πήγε να φορτώσει windows από τον δικό του σκληρο, με αποτέλεσμα να έχω την συμπεριφορα του δικού του PC.

 

(Εδώ να περιγράψω σύντομα τη συμπεριφορά αυτή: Στο startup ξεκινά κανονικά μέχρι που φορτώνει και την εικόνα Microsoft Windows XP και μετά βγάζει μια μπλε οθόνη για μισό δευτερόλεπτο και ξαναξεκινά το boot.)

 

Όταν κατάλαβα το λάθος μου έβαλα πάνω το δικό μου master ξανά, αλλά πλέον ούτε το δικό μου PC μπορούσε να ξεκινήσει!!!:cry:

 

Για την ακρίβεια το πρόβλημα είναι παρόμοιο με αυτό που περιέγραψα παραπάνω. Όταν ξεκινά το φόρτωμα των windows XP μου λέει ότι τα windows δεν τερμάτησαν σωστά και μου ζητά να διαλέξω ανάμεσα σε safe mode, normal operation κλπ. Αν επιλέξω safe mode καταλήγει σε reboot, αν δε πάω σε normal operation καταλήγει σε μπλέ οθόνη, ότι loading of windows was stopped to prevent damage of my computer και μετά από λίγο πάει ξανά σε reboot.

 

Δοκίμασα το recovery μέσω του CD που έχω πάρει από το πλαίσιο με την αγορά του PC, αλλά καταλήγει στο ίδιο αποτέλεσμα όταν πάει σε recovery.

 

Αποτέλεσμα: Δεν μπορώ να φορτώσω windows και δεν θέλω φυσικά να κάνω format στο σκληρό γιατι έχω κανα εξάμηνο να πάρω backup.

 

HEEELP!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόμοια προβλήματα έχω αντιμετωπίσει και γω,με δυό δίσκους που έχω με XP.

Την τελευταία φορά που έκανα φορμάτ στον ένα,μετά από μερικές επανεκκινήσεις δεν ξαναμπήκε στα XP,μέχρι που χρησιμοποίησα το recovery console για να φτιαχτεί το boot sequence.

 

Mε αυτά κι'αυτά, σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω και δεύτερο desktop για αν αποφύγω τις μαλακίες του dual boot και τις παραξενιές του sata.

 

Αν βάλεις πρόχειρα(τρόπος του λέγειν)XP σε κάποιον δίσκο ή χρησιμοποιήσεις κάποιο boot cd θα μπορέσεις να κάνεις back up.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν βάλεις πρόχειρα(τρόπος του λέγειν)XP σε κάποιον δίσκο ή χρησιμοποιήσεις κάποιο boot cd θα μπορέσεις να κάνεις back up.

 

 

Αυτό βλέπω να κάνω. Ξέρεις πώς? Μπορώ να φορτώσω κανένα Λινουξ?

 

Η κατάσταση τώρα είναι λίγο πολύ η παρακάτω:

 

Χθες το βράδυ δεν μπορούσα να φορτώσω ούτε τα windows, ούτε να βρω άκρη με το restoration CD. Σήμερα κατάφερα να κάνω ένα restore ως το τέλος, και όταν ξεκινούσε κολλησε γιατι κάτι βρήκε που δεν του άρεσε στον D (slave) και ξαναέκανε reboot.

 

Αργότερα έκανα boot και πέρασε όλες τις φάσεις χωρίς να πάει μόνος του σε reboot, αλλά κατέληξε σε μαύρη οθόνη.

 

Ο ένας δίσκος είναι Μαστερ, ο άλλος slave, βλέπω στο ΒΙΟS.

 

Έχω καταλήξει σε κατάσταση όπου μετά το reboot παίρνω ή μπλέ οθόνη που μου λέει ότι κάποιο hardware fault τον κάνει να κλείσει ή μαύρη οθόνη και τίποτα.

 

Στο Safe Mode αφού φορτώσει το giveio.sys κολάει και πάει σε reboot.

Θα ψαξω για το giveio.sys αύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια διαβασα το τοπικ και θελω να πω οτι με βοηθησατε πολυ με τις συμβουλες σας ..

 

και γω εχθες εκανα μια βλακεια και τωρα :cry: τα αρχεια μου

 

δοκιμασα μερικα recovery προγραμματα αλλα κανενα δεν εκανε σωστα την δουλεια του

υστερα εβαλα το file scanvenger και το αφησα να ψαχνει..μου βρηκε τα αρχεια μου αλλα μετα τι κανουμε? μου τα δειχνει στο step 1 και μπορω να τα τσεκαρω....

 

οποιος μπορει ας βοηθησει... ειναι κριμα να χασω τοσα files.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..δεν ξέρω το interface του συνονόματε, αλλά φαντάζομαι έχει επιλογές να ορίσεις ΠΟΥ θα σώσει τα αρχεία που βρήκε.

Σίγουρα πάντως, σε ΑΛΛΟΝ δίσκο από αυτόν που "έπαθε τη ζημιά" (..και σε άλλο partition του ίδου δίσκου γίνεται,,,αλλά γενικά καλό είναι να τα σώσεις σε άλλο δίσκο. Σίγουρα πάντως με την ΚΑΜΜΙΑ στο partition που έχει το ζόρι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμβουλή : Δεν ξέρω τί ακριβώς παρουσίασε ο δίσκος σου, αλλά προτείνω μετά το σώσιμο σε άλλο δίσκο, να κατεβάσεις το εργαλείο που δίνει η εταιρία του, να κάνεις "write zeros" (πες το "πλήρες φορμάτ"), κι αν δε σου βγάλει προβήματα - θα σε "ενημερώσει" το ίδιο το πρόγραμμα - μόνο τότε ξαναεμπιστεύσου τον, για να του ξαναπεράσεις αυτά τα αρχεία, κι ενδεχομένως ίσως και windows)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.τα επαναφερεις σε αλλον δισκο και αμα εχεις τελιωσει ναι τα βαζεις στον προηγουμενο αν ειναι οκ.η κανεις zero fill η εχει ενα diagnostic δικο του που δεν χριαζεται zero fill .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...