Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περί defraggler δεν κατάλαβα γιατί το ανέφερες.

 

Ούτε για το APR τί εννοείς με το "τα διαβάζει όλα". Αν αναφέρεσαι στα περιεχόμενα του δίσκου, δεν μας αφορά αυτό. Με το APR προσπαθείς να κάνεις αυτό που κάνει και το TD : βρίσκει (αν υπάρχει) κάποιο αντίγραφο του/των χαμένου/ων partition και να το ανακτήσει (αλλά όπως είπα, ΣΥΝΗΘΩΣ αν δεν γίνει δουλειά με το TD, δεν γίνεται ούτε με κάποιο άλλο πρόγραμμα...). Η μόνη διαφορά τους είναι ότι συνήθως το APR ενημερώνει (μετά το σκανάρισμα και την εύρεση partition) κατά την απόπειρα να ανακτηθεί κάποιο (συνήθως βγάζει διάφορα partition το σκανάρισμα, και αυτό που πρέπει να δοκιμάσεις ν' ανακτήσεις είναι αυτό που βρίσκεται στην καλύτερη κατάσταση : "excellent" ή "very good" κ.ο.κ)., ότι υφίσταται partition overlapping και σου λέει ότι για να ανακτηθεί αυτό που θες, πρέπει πρώτα να διαγραφεί το invalid partition και μετά να επαναληφθεί η αναζήτηση για partition (και τελικώς η αντικατάστασή του invalid με αυτό που βρέθηκε).

 

...πάντως θα έλεγα (και ήδη είπα) η ιδανικότερη κίνηση (από διάφορες απόψεις) είναι "απλά" να βρεις κάποιον...δανεικό χώρο να κάνεις την ανάκτηση των αρχείων (αντί να το ψάχνεις με ανάκτηση του partition), και μετά, αφού φορμάρεις τον δικό σου, να τα αντιγράψεις εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

kκαλησπερα παιδια!θα ήθελα τη βοηθεια σας.Εχω ενα στικακι στο οποίο εσωζα καθημερινα αρχεια της δουλειας.Κράταγα αντιγραφα αλλα το τελευταιο ηταν πριν 4 μερες.Έπεσε το ρευμα κατα τη χρήση του με αποτέλεσμα να μην διαβαζει καποια αρχεια.Τι να κανω?Εκανα μια αναγνωση μερικές από τις σελίδες αλλα ψιλοχαθηκα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν εννοείς ότι φαίνονται τα αρχεία αλλά δεν διαβάζονται, δεν βλέπω να μπορείς να κάνεις κάτι (μάλλον έπαθε ζημιά το φλασάκι με συνέπεια να έχουν αλλοιωθεί τ' αρχεία που λες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ακριβως ειναι,και φανατζομαι ότι δε μπορει να γινει κατι γιατι τι να κανει recover απο αλλοιωμενα αρχεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα παιδιά,έχω το εξής πρόβλημα.,. έσβησα από τον κάδο κάποιες φωτογραφίες που τα η θελα,,πως μπορώ να τα επαναφέρω,,υπάρχει περιπτώσει με κάποιο πρόγραμμα να τα έχω πίσω, win 7,.,ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικό είναι το αν γίνεται. Βασική προϋπόθεση είναι να μην έχεις γράψει διάφορα στον δίσκο έκτοτε, άρα η διαγραφή να είναι σχετικά πρόσφατη. Τεσπα σε γενικές γραμμές δοκίμασε το Recuva που σου προτάθηκε και είναι και φρη.

 

(...γενικά ναι, το να "αδειάσεις" απλά τον κάδο ανακύκλωσης, δε σημαίνει ότι οι εγγραφές στον σκληρό διαγράφονται : αυτό που γίνεται είναι ότι δηλώνεται ο χώρος που καταλαμβάνουν στον σκληρό ως ελεύθερος προς γράψιμο, ώστε οτιδήποτε καινούριο γράφεται, γράφεται πάνω σε αυτές τις εγγραφές. Μ' άλλα λόγια, αρχικά αυτό που σβύνεται όταν αδειάζεις τον κάδο, είναι ένα "μητρώο" των εγγραφών αυτών, κι όχι οι ίδιες καθ' εαυτές. Κι όπως σε μια κασσέτα που μπορείς να ξαναγράψεις πάνω στο παλιό περιεχόμενο, το ίδιο ισχύει κι εδώ. Μην το καθυστερείς όμως, γιατί και μόνο που μπαίνεις στα Windows, αν ο δίσκος που λες είναι αυτός που τα έχει, γίνονται εγγραφές. Το ίδιο και χειρότερο με το που χρησιμοποιείς κάποιον browser, και χείριστο αν υπάρχει κανένα πρόγραμμα για torrent που ξεκινά να κατεβάζει με το που μπαίνεις Windows. Επίσης οι πιθανότητες να βρεις αυτά που θες μειώνονται όσο πιο λίγος ελέυθερος χώρος υπάρχει στον δίσκο. Το ιδανικό είναι, με το που θα δεις αυτά που γράφω, αν μιλάμε για τον βασικό σκληρό, να κλείσεις το μηχάνημα, να συνδέσεις τον δίσκο σε άλλο, και από εκεί να τρέξεις το Recuva και να μας πεις αν κατάφερες να τα βρεις.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

washcloud,δεν μπορώ να κάνω κάτι διότι είναι σε γραφείο και s/k δεν δουλεύουμε,,το δεύτερο είναι οτι έχω δοκιμάσει πριν κάποια αλλα recovery,και δεν ξέρω μήπως έκανα ζημια? όπως λες μετά από καιρό αν μπορέσω,,όμως ελεύθερος χώρος υπάρχει πάνω από 80 της εκατο,--(αν μιλάμε για τον βασικό σκληρό, να κλείσεις το μηχάνημα, να συνδέσεις τον δίσκο σε άλλο)--δύσκολα διότι δεν είναι δικο μου,ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θετικό το ότι υπάρχει "αρκετός" ελεύθερος χώρος. Όπως και θετικό από τη μια το ότι είναι πισί δουλειάς, και άρα (πιθανότατα) δεν θα κατεβαίνουν torrent κτλ. Απλώς "θετικό" όμως. Δεν είναι εξασφάλιση, διότι τ' αρχεία δεν γράφονται σε σειρά, αλλά ας πούμε τυχαία σε περιοχές του δίσκου. Απλά αυξάνονται οι πιθανότητες, όσο πιο ελεύθερος χώρος υπάρχει, να βρεθούν τ' αρχεία (όπως επίσης αυξάνονται με το όσο λιγότερα είναι, και όσο μικρότερα σε μέγεθος το καθ' ένα...).

 

"Ζημιά", δεν ξέρει κανείς αν έκανες. Η σίγουρη "ζημιά", είναι ότι εγκαταστάθηκαν τα προγράμματα που λες (άρα γράφτηκε ο δίσκος κτλ) (..αναρωτιέμαι ποιά προγράμματα λες μάλιστα). Τώρα πόσο αυτό έτυχε να σημαίνει γράψιμο από πάνω στ' αρχεία που σ΄ενδιαφέρουν, μόνο στην πράξη θα φανεί.

 

Συμβουλή μου, με το που θα ξαναπάς γραφείο, τρέξε το Active File Recovery από ένα φλασάκι (υποθέτω θα έχεις) όπου θα κατεβάσεις portable έκδοσή του, κι ό,τι βρει αυτό. Είναι απ' τα καλύτερα προγράμματα ανάκτησης, εξ' ου και επί πληρωμή, κανονικά (αλλά ως γνωστόν, όλο και κάπου θα βρεις κάποιο...απλήρωτο). Αν δεν βρει αυτό, παράτα το για περαιτέρω ψαξίματα, θα έλεγα. Εκτός κι αν μιλάμε για "πολύ σημαντικά αρχεία" (και μάλιστα, για τόσο σημαντικά, και δη εργασίας, το ορθόν είναι να απευθυνθεί κανείς σε εξειδικευμένες εταιρίες ανάκτησης, όπου γενικά όμως πιάνουν κώλους και κατοστάρικα που είναι στις τσέπες πριν από αυτούς, ΟΤΑΝ μπορούν, ακόμη και αυτές, να βρούνε τμήματα έστω των αρχείων). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε, την έκανα και εγώ την γκάφα μου. Δεν κινούμε για να μην τα κάνω χειρότερα και θα ήθελα λίγη βοήθεια... Λοιπόν, έκανα αυτό

 

 

>SELECT DISK 1
CLEAN
CREATE PARTITION PRIMARY
SELECT PARTITION 1
ACTIVE
FORMAT FS=NTFS
ASSIGN
EXIT

 

από command prompt και DISKPART, νομίζωντας ότι ήταν το φλασάκι μου, έλα όμως που ήταν ο δίσκος με τα δεδομένα... Στο 2% της διαδικασίας, αφού δε δεχόταν cancel, έκανα restart. Στην διαχείριση δίσκων, τον βλέπει σαν raw. Δοκίμασα το teskdisk, αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Έχετε κάποια ιδέα για το πώς να κινηθώ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τζίμη, αν υπάρχει ελεύθερος χώρος να δεχτεί τα αρχεία που έχει ο δίσκος που έπαθε τη ζημιά, καλύτερα κατευθείαν προσπάθεια ανάκτησης των αρχείων, αφού όπως λες με το TD (για να ανακτηθεί το partition και όχι τα αρχεία - "να ξαναγίνει ο δίσκος όπως ήταν" δηλαδή) δεν...

 

Χρειάζεσαι το Active File Recovery. "Ξέρεις μέρη να το βρεις" υποθέτω, οπότε βουρ, και μετά επιλογή του δίσκου από τη λίστα του με τους δίσκους στα αριστερά του, και είτε με δεξί κλικ "Super Scan", είτε πατώντας το σχετικό κουμπάκι στη γραμμή εργαλείων. Ανάλογα -κυρίως- το μέγεθος του δίσκου, μπορεί να πάρει και μερικές ώρες. Όταν ολοκληρωθεί, μπαίνεις στον φάκελο "Scan Results" που θα προκύψει στο κάτω μέρος της λίστα των δίσκων που προείπα, και κοιτάς τί θες ν' ανακτήσεις (ανάκτηση=αντιγραφή αυτών που βρήκε, σε άλλο δίσκο που θα ορίσεις) πάλι είτε με δεξί κλικ, είτε πατώντας το κουμπάκι "Recover". Δώσε βάση και στο φάκελο "Lost And Found!" που θα περιέχεται μαζί με τα της "ρίζας" του δίσκου - ενδέχεται διάφορα από τα αρχεία σου να βρίσκονται σε κάποιο του υπο-φάκελο...

 

Σε γενικές γραμμές και καλώς εχόντων των πραγμάτων, δεν χάθηκε κάτι από τα αρχεία σου. Αυτό βέβαια, πρέπει να φανεί και στην πράξη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα Wash. Τι ταρζανιά έκανα! Λοιπόν, δεν έχω άλλον σκληρό, οπότε σε πρώτη φάση δοκιμάζω πάλι με το teskdisk, γιατί αυτό θα ήταν το ιδανικό... Παράλληλα, "βρήκα" και το AFR, το έτρεξα, και το αποτέλεσμα είναι αυτό. Ακόμα και έτσι, νομίζω πως τα πιο πολλά θα τα σώσω, αλλά μένει να αγοράσω και έναν σκληρό... Θα ενημερώσω οσονούπω...

post-74242-0-30738100-1337489622_thumb.jpg

post-74242-0-25689500-1337489623_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...