Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χμμ, στην επιλογή none τα αρχεία που εμφανίζει είναι με όνομα, αλλά βρίσκει μόνο 68 gb από τα περίπου 600 που είχα.... Άστο βρε wash, θα τα επαναφέρω όλα με τα καινούρια ονόματα και μετά θα προσπαθήσω να ξεχωρίσω τα απαραίτητα. Ευκαιρία να φύγει η σαβούρα... Σε υπερευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τίποτα βρε Τζίμη, να 'σαι καλά...

 

(....αν έχεις κουράγιο πάντως, give it a go μετά που θα σώσεις αυτά που βρήκες με το AFR, και με τα : Recover My Files και File Scavenger. Να δεις μην τυχόν αυτά μπορέσουν και βρουν περισσότερα με τα original filenames...Έτσι για να πειραματιστείς δηλαδή....)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

 

 

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση στον washcloud. Ξέρεις κανα πρόγραμμα που να κάνει recovery απο δίσκο που έχει πρόβλημα κυκλικού πλεονασμού? Είναι ενός πελάτη και συγγνώμη που το λέω έτσι θα ήθελα να πειραματιστώ να του τα κάνω recover μπας και βάλω τίποτα στην τσέπη μου :P .Με το AFR και το TD δεν βρήκε τίποτα. (Το Testdisk ειδικά αργεί πάρα πολύ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

CRC error = γάμα τα μέσες-άκρες. Δυστυχώς. (...είναι ένα κλικ πριν την κατάρρευση ο δίσκος).

 

Κατά τ' άλλα, εκτός από κλασσικά το AFR (και τα "ισοδύναμα" File Scavenger και Recover My Files) για προσπάθεια ανάκτησης "χαμένων" αρχείων, μπορείς να δοκιμάσεις είτε με το HDD Regenerator (το οποίο προσπαθεί να διαβάσει unreadable sectors και να επανεγγράψει τα αρχεία σε "στιβαρά" μέρη του δίσκου, εφ' όσον ο δίσκος έχει άθικτο το partition table του), είτε και με παρόμοια επιλογή μέσα από το HD Sentinel [ File/Surface test/Test type - read+WRITE+read test (refresh data area) ]. Tελική απόπειρα με το Spinrite6 από φλόπι (που κάνει τα ίδια - αν μπορεί ν' αναγνωρίσει τον δίσκο, διότι είναι και ψιλοαρχαίο). Θα πάρουν πολύ χρόνο όμως (ίσως μέρες), κι ίσως να μην ολοκληρώνονται καν (ανάλογα με το βαθμό ζημιάς που έχει ο δίσκος). Κι ό,τι καταφέρει (ΑΝ καταφέρει) να σωθεί. Αν δεν υπάρχει partition, μετά από την όποια απόπειρα με τα ανωτέρω, ξανα-μανά προσπάθεια ανάκτησης με το AFR πχ.

 

Νο problem που ρωτάς για πελάτη που λες (...απλά αν είναι κα'νας "φουκαράς", μην τον ξεπαραδιάσεις αν καταφέρεις να σώσεις κάτι...Με πληγώνει που το κάνουν πολλοί, "για το τίποτα", χωρίς να υπολογίζουν ποιόν έχουν απέναντί τους...Αν πάλι τον κόβεις "ζωηρό", ε τότε βάρα στο ψαχνό)

 

 

 

 

* (..."δεν βρήκε τίποτα", εννοείς ότι : α) Το TD το χρησιμοποίησες για ανάκτηση αρχείων (μέσω του photorec.exe προφανώς); Ή έχει χάσει και το partition ο δίσκος; β) το AFR δεν βρήκε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα; Ή δεν βρήκε αυτά που θέλει ο πελάτης; Σε τί κατάσταση είναι ο δίσκος (πέραν του CRC) ; Υπάρχει file system ή έχει γίνει raw;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γίνει μια μέση κατάσταση , και τι εννοώ με αυτό :P O δίσκος είναι 1TB και στην διαχείριση δίσκων/HDsentinel τον βλέπω σαν δίσκο χωρίς partition με 2ΤΒ χώρο.Όχι βασικά καλός πελάτης είναι (δεν γνωρίζει και πολλά από υπολογιστές και τον σέβομαι(κάνα 30άρι αν γίνει) , όχι σαν τον άλλο που του πηρα 120€ γιατί είχε βάλει το zonealarm και τα είχε σφάξει όλα μέσα , μέχρι και την κάρτα δικτύου δεν αναγνώριζε...). Θα δώσω ακόμα μια δοκιμή απόψε και θα δω τί γίνεται :P Ευχαριστώ πάντως !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update με εμένα, τελεσίδικο. Κατάφερα να ανακτήσω σχεδόν όλα μου τα αρχεία, με το Easus Data Recovery Wizard και την επιλογή του "partition recovery". Το παράδοξο είναι ότι από έναν δίσκο των 640 gb, ανέκτησε 712 gb :)

 

Το κακό είναι ότι τα αρχεία (εκτός από 60 περίπου gb), δεν έχουν όνομα. Χρειάζεται πολύ δουλειά τώρα και σίγουρα θα σβήσω πολλά. Ευκαιρία για ξεσκαρτάρισμα.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ Τάσο για την βοήθεια, να είσαι καλά φίλε!!!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά, αν και τη λύση την βρήκες με κάτι που δνε είχα προτείνει εγώ (δεν το έχω δουλέψει το EASEUS). Περίεργο πάντως που δνε έγινε ανάλογη δουλειά με το TD εξ' αρχής, καθώς "τα ίδια (πάνω-κάτω) κάνουνε" τα σχετικά προγράμματα. Έχει ανάλογη εφαρμογή και η σουίτα της Active για παράδειγμα.

 

Τεσπα το ζουμί είναι ότι δεν έχασες τ' αρχεία σου, έστω κι αν σε περιμένει...δουλειά.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.

Το laptop δε μπαίνει καν στα windows και αφού κάνει μόνο του διάγνωση μου βγάζει τα εξής:

 

Diagnosis and Repair Details:

 

Name: Volume content check

Result: Completed Succesfully. Error code = 0x0

Time taken = 421ms

 

Root cause found:

....................

System volume on disk is corrupt.

 

 

Δίσκος είναι αυτό?

Και αν ναι τι πρέπει να κάνω για να μη χάσω τα αρχεία μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E "περίπου"...(=ναι, δίσκος - για την ακρίβεια το boot partition. Βέβαια το να έχει χαθεί το boot partition, μπορεί να σημαίνει την ελάχιστη δυνατή ζημιά=απλά τα 'παιξε το partition table - μπορεί όμως και την μέγιστη : ότι στην ουσία ο δίσκος είναι που τραβάει ζόρι. Το οποίο μπορεί να είναι από ελάχιστο έως μέγιστο...).

 

 

 

 

...τεσπα, αυτά με την θεωρία και τις υποθετικές περιπτώσεις. Στην πράξη, αν τ' αρχεία που περιέχει είναι αυτά που σε νοιάζουν πρώτα ΚΑΙ πάνω απ' όλα, το απλούστερο/ευκολότερο/γρηγορότερο που μπορείς να κάνεις γι' αυτά, είναι να ξεβιδώσεις το καπάκι κάτω από το τόπι, να αποσυνδέσεις τον σκληρό (είναι πολύ ευκολότερο απ' ό,τι φαίνεται γραπτώς, και παίρνει λιγότερο χρόνο απ' όσο μου πήρε να γράψω γι' αυτό) και να τον συνδέσεις σε κάποιον "σταθερό υπολογιστή", απ' όπου θα φροντίσεις να πάρεις τ' αρχεία (μέσω των Windows του σταθερού). Αν ΔΕΝ φαίνεται ο δίσκος του λάπτοπ στα Win του σταθερού ώστε να μπορείς ν' αντιγράψεις αρχεία, το ξαναπιάνουμε από εκεί... (...αν πάλι φαίνεται, παίρνεις αρχεία/ ξαναβάζεις τον δίσκο στο τόπι/ και προσπαθείς να του περάσεις εκ νέου Windows/ και τέλος, αν όλα πάνε τόσο ιδανικά όσο η προηγηθείσα περιγραφή). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ αρχήν ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια φίλε wash.

Όταν πάω να συνδέσω το σκληρό του laptop σε desktop pc δεν θα χω πρόβλημα όμως που είναι idle αντί για sata?

Σαν τους σκληρούς τους κανονικούς συνδέω και αυτόν? Ένα καλώδιο για ρεύμα ένα για δεδομένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς ότι είναι IDE ο δίσκος του laptop, θα χρειαστείς ειδικό αντάπτορα (2.5 IDE to 3.5 adapter) για να τον συνδέσεις εσωτερικά (εναλλακτικά, μια σχετική USB θήκη για 2.5άρηδες ΙDE δίσκους). Αν εννοείς ότι είναι IDE η μητρική του σταθερού και SATA ο 2.5άρης, είτε βρίσκεις άλλο πισί (με SATA θύρες), είτε USB θήκη για SATA δίσκους (το SATA interface είναι ίδιο για 2.5άρηδες και 3.5άρηδες όσον αφορά και το data καλώδιο και του ρεύματος).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα. Εχω ενα σκληρο δισκο seagate 3 TB και με εξωτερικο κουτι icy box τον εχω για εξωτερικο με usb 2. Σημερα καθως περνουσα τις ταινιες μ απο το λαπτοπ με windows server 2008 και τελειωσε η αντιγραφη πατησα ασφαλη καταργηση για να τον κλεισω αλλα μου εβγαλε το κλασικο σφαλμα. Ε λεω θα τον κλεισω γιατι επρεπε να φυγω. Οταν τον ξανα ανοιξα μου ζηταει διαμορφωση και δε μπορω να δω τα αρχεια μου... Τι να κανω σωστε με...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια

σε καρτα μνημης mini sd μπορουμε να κανουμε κατι?δεν μου την ανοιγει σε υπολογιστη ουτε αρχεια εμφανιζονται σε κινητο?τα εφτυσε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρέξε το Active File Reocvery. Αν δεν την βλέπει μαζί με τους δίσκους του συστήματος, πάπαλα. Αν την βλέπει, Super Scan και ανάκτηση των αρχείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...