Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάτα εκείνο "οκ", μπας και πάει παρακάτω για deeper search. Aυτά πάντως δεν είναι partitions που περιέχουν τ' αρχεία σου. Είτε NTFS θα πρέπει να είναι, είτε έστω FAT32. Όχι όμως FAT16 & 12...

 

Μήπως τελικά άλλαξες όντως πριν κάτι στη γεωμετρία; 500άρης δεν είναι ο δίσκος κανονικά;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς ότι : ΕΚΑΝΕΣ (το είδες, το επέλεξες, το εκτέλεσες) deeper search τελικά, και αφού τελείωσε σου εμφάνισε το παράθυρο της πρώτης εικόνας, και αφού πάτησες "Enter to continue" όπως γράφει στο κάτω της μέρος, αντί να σου εμφανίσει παράθυρο με επιλογές, η μία εκ των οποίων για "write to disk", σου έβγαλε το παράθυρο της δεύτερης εικόνας....;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....τότε κάτι στραβά έκανες/έγινε, κι αντί απλά να πατηθεί το "Enter to continue" (με ήδη επιλεγμένο το NTFS partition, όπως ακριβώς φαίνεται να ΕΧΕΙ ανευρεθεί, στην 1η εικόνα), ΜΑΛΛΟΝ επιλέχτηκε το 2ο partition (FAT12) και συνέχισε η διαδικασία....

 

Τεσπα, τί να πω, ξαναρχίνα το απ' την αρχή αν είναι το πρόγραμμα (με deeper search, όταν αυτό εμφανιστεί), και βεβαιώσου ότι στο τέλος θα επιλεχθούν/πατηθούν αυτά που πρέπει...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω οτι άλλαξα την γεωμετρία του δίσκου! Γιατι στο σημείο που πρέπει να επιλέξω το partition μου, δεν υπάρχει σύστημα NTFS παρα μόνο FAT12...

Μπορώ να κάνω κάτι γιαυτό???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, άλλο το ένα, άλλο το άλλο... Αν όταν ξεκινάει το πρόγραμμα, και μπαίνεις στο Geometry και βλέπεις

 

500GB /468GiB "60801" (=cylinders) "255" (=heads) "63" (=sectors) και "512" (=sector size), δεν έχεις αλλάξει κάτι...

 

 

 

 

Όσο για το αντίγραφο του partition, αφού το είδαμε να αναφέρεται, υπάρχει. Κάτι δεν έγινε καλά (πάνω στη "βιασύνη" ΙΣΩΣ σου ξέφυγε καμμιά "δαχτυλιά", και επιλέχτηκε κατά λάθος, την προηγούμενη φορά, το "FAT" partition....). ΛΟΓΙΚΑ, αν δεν το έχεις ξανατρέξει από προχτές που το έτρεχες, και αν το ξανατρέξεις, και δώσεις απόλυτη προσοχή, θα παν όλα καλά, και θα φτάσεις στο deeper search σημείο (θυμίσου ότι "δεν το έβλεπες"...Και κάτι έκανες λάθος για να μην το έβλεπες...Μέχρι που έγιναν όλα σωστά. Το ίδιο πιθανολογώ παίζει και με το NTFS partition : το βρίσκει το TD, αλλά θέλει προσοχή μην κάνεις λάθος, κι αφού βρεθεί και το επιλέξεις να επιλέξεις επίσης "write to disk", και τέλος restart του υπολογιστή - από τα Windows, κι όχι απ' το κουμπί του υπολογιστή ε).

 

Αν και πάλι δεν βγάλεις άκρη, κι έχεις ελεύθερο χώρο να δεχτεί όσα αρχεία θέλεις από τον 500άρη δίσκο, πας για πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων (Recover My Files ας πούμε, που πρέπει να το βρεις "σπασμένο" όμως).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, τρέχω και πάλι το testdisk και έχουμε τα ακόλουθα... Δεν λέει πουθενά για NTFS μέχρι στιγμής....

Τώρα περιμένω να τελειώσει το deeper search...

 

Α,λογικά δεν άλλαξα την γεωμετρία γιατί είναι όλα όπως τα γράφεις παραπάνω...

post-234955-0-31765500-1340812862_thumb.png

post-234955-0-17554200-1340812872_thumb.png

post-234955-0-55449900-1340812884_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να λεω και βλακειες αλλα αν βαλεις το σκληρο σε αλλο πισι ως slave?δε θα βοηθησει αυτο?τη πατησα και γω ετσι μια φορα και τα εχασα ολα δυστυχως.τωρα απλα τα βαζω σε ενα σκληρο και ειμαι ησηχος η τα εκτυπωνω(δε ακουω μουσικη η βλεπω ταινιες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορει να λεω και βλακειες αλλα αν βαλεις το σκληρο σε αλλο πισι ως slave?δε θα βοηθησει αυτο?τη πατησα και γω ετσι μια φορα και τα εχασα ολα δυστυχως.τωρα απλα τα βαζω σε ενα σκληρο και ειμαι ησηχος η τα εκτυπωνω(δε ακουω μουσικη η βλεπω ταινιες)

όχι φίλε μου... Δυστυχώς το ίδιο πράγμα θα είναι!!!όπως και να συνδεθεί, όπου και να συνδεθεί δεν θα αλλάξει τίποτα! Ουσιαστικά αυτό που λές, είναι κάτι που μπορείς να κάνεις όταν στο ίδιο διαμέρισμα έχεις και λειτουργικό σύστημα, π.χ. windows xp, και δεν μπορεί να φορτώσει για κάποιον λόγο, μεταφέρεις τον δίσκο σε άλλον υπολογιστή, σαν 2ο να πάρεις τα αρχεία σου! Στην δικιά μου περίπτωση είναι διαγραμμένα...κατα κάποιο τρόπο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...