Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και τι ειναι το καλυτερο που ειναι να κανω ρε παιδια?wash μου βρηκε μονο τα αρχεια απο την αντιγραφη(clone-hdclone)που εκανα και ειχε κολλησει το προγραμμα στο 99 τοις εκατο και μετα δεν εβλεπε τον σκληρο δισκο το αναφερω στο αρχικο post μου.τα αλλα αρχεια που ηταν αυτουσια στον σκληρο δεν τα εδειξε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συνεχίζω να μην σε καταλαβαίνω - και αυτό που φταίει είναι ο τρόπος που παραθέτεις πληροφορίες...

 

Ξανά : το Test Disk επαναφέρει partitions. ΑΝ εννοείς πως ναι, ακολούθησες τις οδηγίες της σελ.4, πήγαν "άλα καλά", και μετά από το απαιτούμενο restart, ΕΧΕΙΣ πλέον πρόσβαση στον δίσκο, ο οποίος ΕΧΕΙ πλέον το/τα partitions που είχε και πριν τη "ζημιά", ΑΛΛΑ με το που "μπαίνεις μέσα" βλέπεις ΛΙΓΟΤΕΡΑ περιεχόμενα από αυτά που ήξερες να έχει προ ζημιάς,,,,,,,,,τότε, αν και χλωμό το κόβω να έχει γίνει όπως το περιγράφω, θα συζητήσουμε για πρόγραμμα ανάκτησης αρχείων πλέον.

 

Βοήθα για να σε βοηθήσουμε : Γίνε πιο ξεκάθαρος/συγκεκριμένος, γιατί δεν είμαστε εκεί να βλέπουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

washcloud βλεπω μονο τα αρχεια που εγιναν ανιτγραφη μεσω clone δεν βλεπω τα αρχεια που ειχε πριν το clone,αρχιζοντας εξ αρχης ο ξαδελφος μου μου εδωσε τον εξωτερικο του σκληρο(500g-266 ελευθερα) να περασω κατι αρχεια απο το παλιο του pc(η διαδικασια εγινε στο παλιο του pc χρονολογιας 2004)που το εχω εγω,ψαχνοντας πως θα το κανω βρηκα την διαδικασια μεσω clone(hd clone-αντιγραφη δισκου σε εναν αλλο αν καταλαβα καλα)ετσι λοιπον το εκανα,καθως φτανει στο 99 τοις εκατο κολλαει και μαυριζει το προγραμμα(δεν μπορουσα να κανω τιποτα και ετσι εκανα το εκλεισα,πλεον πηγαινω στο δισκο(my computer) και δεν υπαρχει και στο disk mangment το εχει σαν unallocated space,αναφερω οτι το hd clone μου ζητησε να κανω αν θελω partition αλλα δεν εκανα,ετσι εχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεσπα, δοκίμασε, αν έχεις ελεύθερο χώρο σε κάποιο δίσκο, με το Active File Recovery (και το κουμπάκι του για Super Scan), να ανακτήσεις σε αυτόν τα αρχεία που ψάχνεις.

 

Αν μετά το σκανάρισμα δεις ότι τα βρίσκει, τα επιλέγεις και πατάς "Recover". Θ' ανοίξει παραθυράκι όπου θα ορίζεις ΠΟΥ θ' ανακτηθούν.

 

Φοβάμαι όμως ότι (πάλι με "ανάκατες" πληροφορίες που δίνεις...Σόρι, αλλά έτσι είναι...) αυτό που έκανες με το πρόγραμμα που λες, είναι το εξής : έκανες cloning τον δίσκο του ξαδέρφου πάνω στον δικό σου. Το οποίο για να το δώσω σαν αντιστοιχία με κασσέτες (ήχου ή βίντεο) πχ, είναι σα να έγραψες "νέα πράγματα πάνω απ' τα παλιά", και ΟΧΙ απλά να μεταφέρεις τα αρχεία του ξεδέρφου στον ΕΛΕΥΘΕΡΟ χώρο του δικού σου δίσκου. Μ' άλλα λόγια, Χαράλαμπε, κλάφτα. Ελπίζω να κάνω λάθος και να μην κατάλαβα καλά (...) σχετικά με το τί έκανες με τους δυο δίσκους.

 

Τί το ήθελες το "cloning", αλήθεια; Γιατί δεν μετέφερες απλώς μ' ένα απλό copy/paste τα αρχεία που ήθελε ο ξάδερφος, στον ελεύθερο χώρο του δικού σου...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αδελφε wash αντιγραφη του παλιου δισκου απο το παλιο pc πανω στον εξωτερικο που μου τον εδωσε(αυτος που εχει προβλημα) να του περασω τα αρχεια το αναποδο δηλαδη(αντιγραφη στον εξωτερικο),,προβλημα προβλημα δεν εχω αλλο δισκο να περασω 250 g...καμια αλλη λυση εχουμε?να βαλω check disk να επαναφερω τα αρχεια που μου βγαζει μηπως δει και τα αλλα?hd regenerator?regenerator choice(αλλα μου λεει προσοχη οταν το κανετε να μην εχει σημαντικα αρχεια μεσα)τα εχω παιξει ασχημα ο ξαδελφος μου θα παρει καλασνικοφ και θα με κυνηγαει,ουφ,wash σειρα πρωτο εχει το scavenger για επαναφορα και την γνωμη σου?

 

 

ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΑ ΧΟΡΤΑ B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wash εχουμε καμια εναλακτικη να επαναφερουμε τον δισκο,δυστηχως δεν εχω αλλον να γραψω τα αρχεια,ετσι περιοριζομαι μονο στην επαναφορα του,καμια βοηθεια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως σου είχα πει (και το ξανατονίζω : ΜΗΝ το πάρεις "προσωπικά", απλώς σου μιλάω με ειλικρίνεια), με μπερδεύει ο τρόπος που έγραψες ΚΑΘΕ φορά, και με αφήνει ολίγον "στο σκοτάδι", αναφορικά με το τί έχει ακριβώς παιχτεί (...μπορεί κάποιος άλλος να σε "έπιασε", αλλά δυστυχώς δεν βλέπω άλλον ν' απαντάει...). Οπότε, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο να προτείνω. Σε γενικές γραμμές, δύο τρόποι υπάρχουν για ανάκτηση : είτε ανάκτηση του/των partition, είτε ανάκτηση απ' ευθείας των "raw" αρχείων. Aν όντως έκανες καλά τη διαδικασία με το πρόγραμμα Test Disk που λέγαμε, κι αν όντως αυτό βρήκε-ανέκτησε το/τα προηγούμενο/α partition, πολύ φοβάμαι (αν και ΔΕΝ έχω καταλάβει τί ακριβώς έκανες με το "cloning πρόγραμμα" - και δεν το εξήγησες, όπως ρώτησα) ότι έχεις ΓΡΑΨΕΙ πάνω στον δίσκο του ξαδέρφου (αν κατάλαβα καλά...) και δεν υπάρχει, όχι περίπτωση "ανάκτησης partition" (που θα βόλευε, προκειμένου ν' ανακτάς αρχεία), αλλά ούτε περίπτωση ανάκτησης αρχείων...

 

Τεσπα, τα "regeneration" προγράμματα που αναφέρεις, ξέχνα τα, ΔΕΝ είναι "λύση" για αυτό που θέλεις. Επίσης, το AFR που είχα προτείνει, τρεχ' το (κουμπάκι Super Scan), έστω για να δεις αν ΒΛΕΠΕΙ κάτι από τ' αρχεία που ψάχνεις (του ξαδέρφου...), έστω κι αν δεν έχεις τον χώρο για να τ' ανακτήσεις (στην -χλωμή, λέω εγώ- περίπτωση που κάτι βλέπει από αυτά). Έστω για να δούμε ότι ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ αρχεία. Κάνε αυτό, και θα δούμε μετά τί θα κάνουμε με χώρο που λες... (Ξέχνα επίσης την ιδέα "να επαναφέρω τον δίσκο". Είναι άτοπο και ως έκφραση, αλλά, κυρίως, ως πρακτική, ειδικά αν έχει συμβεί αυτό που νομίζω ότι έχει συμβεί : αυτό που μπορείς να "επαναφέρεις", είναι ΑΠΛΑ ο δίσκος, κενός από τα πάντα).

 

 

Πού βρίσκεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wash ισως κατι μπορεις να καταλαβεις εδω,http://www.insomnia.gr/topic/455152-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CF%81%CE%B5%CF%85%CF%83%CE%B7-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CF%87%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CE%B4%CE%B5%CE%B4%CE%BF%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89/,,τα αρχεια επισης τα βλεπει ολα και τα παλια και απο το clone με ενα προγραμα που εβαλα.

 

να φουνταρω τωρα η αυριο B)

 

ωχ παναγια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το hdclone είναι το προγραμματακι με τη Ντολυ (το πρόβατο); Αν ναι τότε όπως λέει και ο φίλος wash, το προσέγγισες λάθος εξ αρχής το όλο θέμα μεταφοράς αρχείων απο τον εσωτερικό στον εξωτερικό δίσκο. Το hdclone προσπάθησε προφανώς να κλωνοποιησει τον εσωτερικό αλλα λόγω κάποιας επιλογής ή λόγω χώρου διέγραψε τα παλιά δεδομένα του εξωτερικού με την εικόνα που δημιούργησε απο τον εσωτερικό. Κοινώς την έκανες απο κούπες.

Αλήθεια τα αρχεία που δημιούργησε το hdclone τι μέγεθος έχουν;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aδερφέ, το είχα ήδη δει και το άλλο θρεντ που υπέδειξες ( ο δε outoforder, τον οποίο επιμένεις να ρωτάς, σου είχε πει για το Acronis Disk Director, το οποίο κάνει την ίδια δουλειά με το Test Disk που σου είπα εγώ : εύρεση/ανάκτηση partition. Δεν νομίζω, με βάση αυτά που γράφει, να έχει κάτι άλλο κατά νου για να σε βοηθήσει - άσε που δεν υπάρχει και κάτι άλλο, όπως σου εξήγησα στο προηγούμενό μου ποστ...).

Δεν υπάρχει κάτι, ούτε σε εκείνο που να βοηθάει στην...καταννόηση που λέω. Το θέμα είναι το πώς διατυπώνεις τα "γεγονότα", όπως πχ τί ΑΚΡΙΒΩΣ ενέργειες έκανες, τί ακριβώς κάνει το πρόγραμμα που λες ότι χρησιμοποίησες για cloning, τί ακριβώς έχεις κάνει με προγράμματα ανάκτησης κτλ. Οι αναφορές σου είναι ασαφείς, και επιπλέον ο τρόπος γραφής σου "πολύ προσωπικός". Και δυστυχώς, όταν είμαστε από μακρυά, ΜΟΝΟ οι πλήρως καταννοητές περιγραφές βοηθούν...

Για παράδειγμα, άντε να καταλάβω εγώ τί εννοείς με το

 

τα αρχεια επισης τα βλεπει ολα και τα παλια και απο το clone με ενα προγραμα που εβαλα

 

...ΠΟΙΟ είναι αυτό το πρόγραμμα που έβαλες; Πότε το χρησιμοποίησες; Χθες; Ή μέρες πριν; Με ΠΟΙΟΝ τρόπο εννοείς ότι "βλέπει ΟΟΟλα τα αρχεία" ("παλιά και νέα" = του ξαδέρφου ΚΑΙ τα του αποτελέσματος της χρήσης του "cloning" προγράμματος); ...Κι αφού "τα βλέπει" (....αναρωτιέμαι τί ΕΙΔΟΥΣ πρόγραμμα είναι αυτό. Ανάκτησης; Ή κάτι άλλο; ), ποιό είναι το πρόβλημα να τα αντιγράψεις; Ο ελεύθερος χώρος που είπες ότι δεν έχεις; Ή είναι κάτι άλλο που δεν έχει σχέση; Με "ανάκτηση"....;

 

 

Anyway, σε ρώτησα επίσης πού βρίσκεσαι, και ούτε σε αυτό απάντησες... Βοήθα, για να σε βοηθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χρησιμοποιησα το TestDisk και μου επανεφερε partitions σε σκληρο! Ενδιαφερον! ποτε δεν πιστευα οτι αυτα τα προγραμματα κανουν δουλεια και δεν ειναι χασιμο χρονου! :-D

 

Ο σκληρος ηταν μη εκκινησιμος απο Laptop με read disk error να εμφανιζεται στο boot. τον εβαλα εξωτερικο σε esata σε pc... τα windows ελεγαν οτι ηθελε format και δεν εβλεπαν partitions... Το AFR ειδε partitions και αρχισε να βρισκει αρχεια.... το διεκοψα και δουλεψα με το testdisk και μετα το restart υπαρχει κανονικη προσβαση μεσα απο τα windows στις κατατμησεις!

 

υπαρχει διαφορα μεταξυ Active File Recovery και Active Partition Recovery Toolkit?? απο τα screenshot βλεπω οτι ειναι τα ιδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω την φάση του "τούλκιτ", αλλά ΥΠΟΘΕΤΩ πως έτσι έχουν, ίσως, ονομάσει τη σουίτα των εργαλείων τους...; Το σύνολο δηλαδή αυτών σε ένα πακέτο (υπάρχει το κλασσικό filerecovery.exe, το επίσης κλασσικό partitionrecovery.exe που κάνει την ίδια δουλειά με το Test Disk - προφανώς έχουν και άλλα εργαλεία μέσα όπως δημιουργία bootable media, ίσως και κάποιον "απλό undeleter" κλπ...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

wash sorry μου εφερε πολυ ενταση ολο το γεγονος και ψαχνομαι σαν τον βεγκο,θα προσπαθησω οσο δυναμαι να σου εξηγησω..το clone ειναι ενα προγραμμα για αντιγραφη δισκου πανω σε εναν αλλο καθως ηθελα να κανω αντιγραφη χρησημοποιησα αυτο το προγραμμα ξεκιναω και η διαδικασια σταματει στο 99 τοις εκατο κολλαει το προγραμμα και πλεον ο δισκος που γινοταν η αντιγραφη δεν φαινοταν καθολου,βρισκοντας το πρωτο recovery program ειδα οτι τα αρχεια υπαρχουν ολα μεσα και τα παλια και τα νεα(οτι καταφερε μαλλον να αντιφραψη το clone προγραμμα-το test disk deixnei Μονο αυτα),το προγραμμα που εβαλα ειναι το recovery files για να δω τι ακριβως βλεπει μερες πριν(τα νεα ειναι αυτα που διαπιστωσα οτι εγραψε),wash το προβλημα ειναι οτι αυτα τα προγραματα απ οσο εχω καταλαβει λενε οτι πρεπει να τα αντιγραψεις αλλου και οχι στον ιδιο δισκο,υπαρχει κατι αλλο?με βασεις λοιπον αυτες τις διαπιστωσεις το προβλημα εντοπιζεται στο να φανει ο δισκος και οχι σε ανακτηση(αυτο πιστευω)συμφωνα και με την πολυ σωστη αναφορα του outfolder(shgoyra ayto symvainei-με ποιο πρόγραμμα τον έκανες clone?

 

πάντως επειδή δεν τελείωσε η διαδικασία απλά έχει χάσει τα partition tables, τα αρχεία σου είναι όλα μέσα εκεί, μη βιαστείς και φυσικά μην τον φορμάρεις αν τα αρχεία είναι σημαντικά.

υπάρχει τρόπος να επαναφέρεις τη δομή του δίσκου, δεν θυμάμαι τώρα πως γιατί πάνε πολλοί μήνες που τα έκανα συχνά αυτά αλλά με το acronis disk manager υπάρχει επιλογή για σκανάρισμα και επαναφορά των διαμερισμάτων.

 

θυμήθηκα, με το Acronis disk director server ξεκινάς το recovery partitions και ακολουθείς απλά τα βήματα, δεν ξέρω στην καινούργια version πως γίνεται γιατί εγω έχω το παλιό Acronis Disk Director Server® version 10.0)

 

για να προσπαθησω να γινω πιο σαφης,,το backtarck σου λεει εγκατασταση πανω στο δισκο(και χωρις να κανεις partition)την ιδια επιλογη ειχε και το hd clone δεν μπορω να καταλαβω τι εγινε γαμωτ..?

 

wash eimai se adraneia edw kai mia mera prospathw kati na skeftw.(se poio shmeio vriskesai?)ouf...

 

 

linux you can save me?

 

αν υποθεσουμε οτι επαναφερω τα αρχεια me to tesdisk λετε να μπορεσει να διαβαστει ολος ο δισκος οπως πριν?????????????????????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...