Προς το περιεχόμενο

Τα έχασα όλα; Hard Disk Data Recovery


NBestgirl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν θέλω να επαναφέρω σβησμένα αρχεία, απλά να τα αντιγράψω σε άλλο δίσκο γιατί αυτός βρίσκεται μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας (τα windows κολλάνε καθώς πάνε να τον φορτώσουν και δεν μπάινουν τελικά).

Ενώ τον βρήκα με τα εργαλεία του Hiren (και το Easy Recovery και το Disk Commander) δεν μου βγάζει τον άλλον δίσκο μου στο "destination" που έχουν αυτά τα προγράμματα μπας και κάνω κανά paste, ποαρά μόνο το floppy και το CD. Και οι δυο είναι στον ίδιο sata controller, NTFS, οπότε αν ήταν θέμα αναγνώρισης δε θα έβρισκε καν τον χαλασμένο στην αρχή που επιλέγω ποιον θέλω για recovery.Έχω φτάσει στην πηγή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στα Windows ο καλός δίσκος φαίνεται μια χαρά όταν είναι μόνο αυτός συνδεδεμένος, όταν συνδέω και τον χαλασμένο κολλάει στην οθόνη εκκίνησης των windows και πριν καν μπω σε αυτά (προφανώς όταν πάει να φορτώσει και τον χαλασμένο).

Είναι αρκετά, αλλά θα τα έγραφα και σε DVD, δε νομίζω όμως μέσα από Boot λειτουργία να υποστηρίζεται dvd-burning, τουλάχιστον από τα δυο προγράμματα που ανέφερα.

Το ERD Commander bootable CDπου παλιότερα με είχε σώσει σε ίδια κατάσταση, δυστυχώς κολλάει και αυτό όταν φορτώνει τον σκληρό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Το αρχικό μήνυμα θα ήταν αυτό:

 

"Παιδιά τα πράγματα έχουν ως εξής:

 

Είχα ένα mirroring raid με δύο 120GB Western Digital δίσκους, σε έναν SiliImage controller, ενσωματωμένο σε μητρική MSI. Την Παρασκευή ο ένας «χτύπησε» και μπαίνοντας στα Windows το raid δεν υπήρχε. Κάνω reboot, μπαίνω στην οθόνη ελέγχου του controller, κάνω «create raid» και μου δίνει 2 επιλογές: η πρώτη ήταν να το φτιάξω από την αρχή και η δεύτερη ήταν για περίπτωση που αντικαθιστώ έναν χαλασμένο δίσκο με έναν καινούριο στο raid και κατόπιν την επιλογή “with data copy” και “without data copy”. Δεν είχα εύκαιρο κάποιον άλλο δίσκο οπότε επιλέγω τη δεύτερη επιλογή, κατόπιν “with data copy” επιλέγω ως source disk τον καλό και destination τον «χτυπημένο» σε μια προσπάθεια να «χτίσω» ξανά το raid. Τα δεδομένα αντιγράφηκαν όπως έδειξε στην οθόνη ελέγχου του controller αλλά όταν μπήκα στα Windows, αναγνώριζε μεν τον δίσκο, αλλά θέλουν να τον κάνω format πριν τον ανοίξουν. Αν κάνω format προφανώς θα χαθούν τα αρχεία, οπότε το αποκλείω.

 

Υπάρχει τρόπος να σώσω τα αρχεία όπως ήταν (τακτοποιημένα σε folders κτλ); Δεν υποτίθεται ότι το mirroring μας προστατεύει ακριβώς από πιθανή απώλεια δεδομένων; Γιατί με «κρέμασε»; Έκανα κάτι λάθος;"

 

 

Μετά, διάβασα το θέμα αυτό και ακολουθώντας τις οδηγίες του post 32 είμαι στη διαδικασία ανάκτησης των δεδομένων όπως ήταν. Ευχαριστώ τα παιδιά που ασχοληθηκαν (washcloud κτλ), αλλά το ερώτημα με το raid παραμένει: τι πήγε στραβά στην αποκατάσταση του raid;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, λοιπόν αυτό είναι το μόνο που δεν έκανα. Πάντως, εφόσον ανέκτησα τα πάντα και επειδή βγαίνουμε λίγο offtopic, θα ανοίξω θέμα στην ενότητα αυτή για τον τρόπο που αντικαθιστάς χαλασμένο δίσκο σε mirroring raid.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...