Προς το περιεχόμενο

Altec IDO silver. Προβλήματα και λύσεις


kgian

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω αυτό το τόπικ για όσους σαν και εμένα αγόρασαν την ρποσφορά του καρφούρ. Για όσους δεν ξέρουν ήταν μια προσφορά για 21/22 Μαίου, media center pc altec iDO, AMD 4000+, 2 giga RAM, 500HDD, μαζί με δορυφορικό πιάτο, και 2 χρόνια άλτεκ 24άρα στα 299E τελική.

 

Να πω λοιπόν πως είχα κάποια προβλήματα με το εξειδικευμένο λογισμικό της άλτεκ για media center, την εφαρμογή ido. Κάποια κουμπιά στο τηλεκοντρόλ δεν δούλευαν σύμφωνα με το manual και είχε κάποια κρασαρίσματα. Τελικά κατέβασα και εγκατέστησα την τελευταία έκδοση 1.02 απο εδώ

http://ido.altectelecoms.gr/greekdownload/silver.html

και τώρα όλα είναι πολύ πολύ καλύτερα.

 

Και μια απορία. Το blusoleil (bluetooth driver) μου βγάζει ότι είναι περιορισμένης χρήσης και μπορεί να μεταφέρει μόνο 5μβ δεδομένα. Τι παίζει με αυτό; Σαν οδηγός συσκευής δεν θα έπρεπε να είναι πλήρης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 642
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και μια απορία. Το blusoleil (bluetooth driver) μου βγάζει ότι είναι περιορισμένης χρήσης και μπορεί να μεταφέρει μόνο 5μβ δεδομένα. Τι παίζει με αυτό; Σαν οδηγός συσκευής δεν θα έπρεπε να είναι πλήρης;

 

Δεν το ξέρω, πως μπορώ να το τσεκάρω κι εγώ στο δικό μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτω δεξιά, πατάς το εικονίδιο του ΒΤ και σου γράφει στον τίτλο του παραθύρου αυτό για τα 5μβ. Εγώ χτες που το δοκίμασα χωρίς Internet δεν είχα πρόβλημα, σήμερα που το σύνδεσα στο ρούτερ μου έβγαλε το μύνημα περιορισμένης χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετίζω και γω αυτή τη γωνιά ως αγοραστής και γω πλέον του i-do με την προσφορά του καρφούρ..Επειδή οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες στο θέμα της εγκατάστασης, μπορεί κάποιος από όσους το αγόρασαν και έχει ήδη ασχοληθεί, αν δεν βαριέται, να γράψει κάποια βήματα που πρέπει να γίνουν (τι εγκαθιστάμε; αν παίζει ρόλο η σειρά)...από εκεί και πέρα, μία άλλη απορία...καταρχάς, σίγουρα η σύνδεση ADSL είναι 24αρα, γιατί τουλάχιστον μέσα στα χαρτιά, αλλά και στο κιβώτιο εξωτερικά αναφέρει 1mb..στο θέμα της σύνδεσης ξέρετε αν υπάρχει κάποια προθεσμία από την ημερομηνία αγοράς που μέσα σ' αυτή πρέπει να ζητήσουμε ενεργοποίηση του ADSL..Ρωτάω, γιατί είχα σύνδεση vodafone για κάποιους μήνες ακόμα, και θα με συνέφερε αν μπορούσα να παρατείνω την ενεργοποίηση...ζητάω πολλά με τις ερωτήσεις μου ε..; ευχαριστώ πάντως εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετίζω και γω αυτή τη γωνιά ως αγοραστής και γω πλέον του i-do με την προσφορά του καρφούρ..Επειδή οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες στο θέμα της εγκατάστασης, μπορεί κάποιος από όσους το αγόρασαν και έχει ήδη ασχοληθεί, αν δεν βαριέται, να γράψει κάποια βήματα που πρέπει να γίνουν (τι εγκαθιστάμε; αν παίζει ρόλο η σειρά)...από εκεί και πέρα, μία άλλη απορία...καταρχάς, σίγουρα η σύνδεση ADSL είναι 24αρα, γιατί τουλάχιστον μέσα στα χαρτιά, αλλά και στο κιβώτιο εξωτερικά αναφέρει 1mb..στο θέμα της σύνδεσης ξέρετε αν υπάρχει κάποια προθεσμία από την ημερομηνία αγοράς που μέσα σ' αυτή πρέπει να ζητήσουμε ενεργοποίηση του ADSL..Ρωτάω, γιατί είχα σύνδεση vodafone για κάποιους μήνες ακόμα, και θα με συνέφερε αν μπορούσα να παρατείνω την ενεργοποίηση...ζητάω πολλά με τις ερωτήσεις μου ε..; ευχαριστώ πάντως εκ των προτέρων για τις όποιες απαντήσεις...

 

Λοιπόν, ακόμα δεν έχω παραλάβει το πιάτο μιας και δεν χωρούσε στο αυτοκίνητο και θα μου το στείλουν με μεταφορική! Κατα τα άλλα το συνδέεις ανάλογα με την οθόνη/τηλεόραση και τα ηχεία που έχεις.

Με το που το ανοίγεις είναι έτοιμο στημένο και ξεκινάει το ειδικό πρόγραμμα ido. Αν θελεις κατέβασε και εγκατέστησε την τελευταία έκδοση απο το λινκ που δίνω στο πρώτο μου ποστ.

 

Η σύνδεση είναι σίγουρα 24αρα , πάρε τηλ στο 13813 και ρώτα. Ρώτα τους επίσης για το πόσο καιρό έχεις μέχρι να την ενεργοποιήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα πριν λίγο το 13813 να ρωτήσω μέχρι πότε μπορώ να ενεργοποιήσω το ιντερνετ και αφού έπεσα μάλλον σε κάποια που δεν γνώριζε πολλά και μου είπε να περιμένω στη συνέχεια με ρώτησε πότε θέλω εγώ και της είπα ότι θα προτιμούσα σε 20 μέρες. Η απάντηση της ήταν ότι επειδή δεν ξέρουν τι θα ισχύει για τον Ιούνιο (αν δηλαδή θα ισχύει και τότε η προσφορά) μου είπε να ξανακαλέσω στις 31 Μαίου.. λίγο μπερδεμένα με δεδομένο ότι στο φίλο john who του είπαν μέχρι τέλος Ιουνίου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακου λοιπόν History τι έκανα εγώ:

Πήρα στο 13813 και μου είπαν πως η προσφορά μου έχει λήξει και μετά πήρα στο καρφούρ (εξυπηρέτηση πελατών) και έστειλαν μέιλ στην αλτεκ και σε μιά ώρα με πήραν τηλέφωνο απογειωμένοι απο την Αλτεκ και μου είπαν πως ισχύει μέχρι 31 Ιουνίου.

Αυτά

 

Ακόμη πέρασα σήμερα απο το καρφούρ στο Μακεδονία και έχει 5-6 τεμάχια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά , έχω πρόβλημα με την σύνδεση hdmi, ενώ το post screen (αυτό με τα άσπρα γράμματα σε μαύρο φόντο κλπ) το δείχνει κανονικά, δείχνει και το loading bar των windows vista και μόλις πάει να μπει στο desktop χάνεται το σήμα hdmi και μπορώ να δουλέψω μόνο αν το συνδέσω μέσω vga. Έχει κανείς άλλος αυτό το πρόβλημα;

 

το forum της altec για το ido silver δεν σε αφήνει (εσκεμένα) να κάνεις εγγραφή πάντως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ δεν είχα πρόβλημα με το HDMI απλά δεν μπορόυσα μετά να στρώσω την εικόνα, έβγαινε έξω απο την τηλεόραση ένα τμήμα της και το σύνδεσα vga και ησύχασα... TV Samsung 32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μολις το πηρα.Εβαλα την κεντρικη μοναδα για να την δοκιμασω.Οταν ξεκιναει κανει περιπου 5 μπιπ.Ειναι φυσιολογικο?το κανει σε κανεναν αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειμαι κατοχος αλλα φανταζομαι μιλας για μππ μητρκης οποτε περιεγραψε τον τροπο που ακουγονται τα μπιπ(θελω να πω ειναι 5 συνεχομενα, ειναι ενα μεγαλο στην αρχη και 4 συνεχομενα,...) και πες λιγο και τι Bios εχει η μητρικη(AMI,AWARD,Phoenix) αυτο το βλεπεις με το που ξεκιναει ο υπολογιστης ειναι τοπρωτο που γραφει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...