Προς το περιεχόμενο

iphone custom firmware 1.1.4 για αυτόματο ξεκλείδωμα & Ελληνική υποστήριξη


georgeadams

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και λίγο καιρό έχει κυκλοφορήσει ένα εργαλείο ονόματι Pwnage Tool. Αυτό κάνει 3 πράγματα:

  1. Μέσω του "iPwner" κάνει το iPhone μας να δέχεται "πειραγμένα" firmware.
  2. Μέσω του "IPSW Builder" μας επιτρέπει να πάρουμε το εργοστασιακό firmware της Apple, να του προσθέσουμε διάφορα δικά μας προγράμματα έτσι ώστε να περαστούν αυτόματα στο iPhone όταν κάνουμε Restore με αυτό.
  3. Μέσω της εφαρμογής "BootNeuter" που φορτώνεται στο iphone, μας επιτρέπει να το ξεκλειδώσουμε για χρήση με όλες τις κάρτες SIM.

 

Ο χρήστης minos197 στο forum του MyPhone.gr έκατσε και έφτιαξε ένα custom iPhone 1.1.4 firmware για χρήση με το Pwnage Tool. Στο firmware αυτό συμπεριέλαβε όλα τα απαραίτητα προγράμματα και ρυθμίσεις για ελληνική υποστήριξη στο iPhone μαζί με διάφορα άλλα χρήσιμα προγράμματα. Με αυτόν τον τρόπο δεν χρειάζεται να ψάχνουμε για repositories και περίεργες οδηγίες για να εγκαταστήσουμε ελληνική υποστήριξη στο iPhone μας.

 

Παρακάτω βλέπετε την περιγραφή του ίδιου και οι οδηγίες του για την εγκατάσταση του firmware:

myphone.gr forum : MyPhoneGreek Custom FirmWare

 

Η όλη ιδέα ξεκίνησε για προσωπική ευκολία καθώς κάθε χρήστης που πειράζει το Iphone του ξέρει πόσο εκνευριστικό είναι το restore. Μια εβδομάδα μετά και πολλά πολλά restore έχω την τιμή να σας παρουσιάσω το πρώτο Custom Fimware για Pwned Iphones. Καθώς και εμπεριέχει την δουλεία πολλών συμφορουμιτών το ονόμασα MyphoneGrFirmware... Αρκετά με τα προκαταρτικά ας περάσουμε στο βασικό

 

Τι είναι τούτο? Με λίγα λόγια είναι ένα firmware 1.1.4 που έχω συμπεριλάβει τα εξής:

 

  • Είναι pwnage firmware που σημαίνει κάνεις μια φορά Pwn το τηλέφωνο και μετά το περνάς από το itunes χωρίς κόπο και ειδικά προγράμματα για σπάσιμο.
  • Με το BootNeuter έχεις latest Baseband+Bootloader χωρίς να έχεις το Battery Drainage που εμφανίζουν τα Ziphoned και 3.9Bootloader Firmwares.
  • Μου ήρθε μια πολύ αποτελεσματική ιδεά για να κάνω Relocate Fonts,Ringtones και να φτιάξω τα Permissions για όσους είχαν συναντήσει πρόβλημα να σώζονται οι ρυθμίσεις στο Safari και τα λοιπά. Απλά μετά την εγκατάσταση αφαιρείς το πακέτο που σου λέει
  • Περιέχει από μόνο του τα εξής πακετάκια:

    Από MediaWeb και Kalantz
    CallerId Fix
    CallForwarding Fix
    Deja Vu
    Mobile Enchancer
     
    Ryders Repo
    CarrierLogosGr
    GPRS Icon Fix
     
    Perikleous Repo από τον φίλτατο Περικλή
    Όλα τα Eng/GR, Swe/GR Dictionaries
     
    mentor667 Repository
    GrContact Sorting
    GrCallendar
     
    MinApps
    Neverlock
    Gr Community Sources
     
    iGreek Project
    iGreek 0.0.2
     
    Από διεθνή Repository έχω βάλει τα βασικά και πλέον αναγκαία
    BSD Subsystem
    OpenSSH
    BossPrefs
    BossPrefs Safari DL control
    Term SVN298+Fixes
    WeDict
    Jiggy Runtime
    Big Boss Recommended Sources
    Community Sources
    Sysinfo
    YouTubeFix
    Batteryinfo
    iAmp
  • Μερικά πακέτα έχουν υποστεί τροποποιήσεις για να είναι pwnage compatible, γι' αυτό θα φαίνονται σε άλλο Repo.
  • Τo GrKeyboard, Terminal, CarrierLogos, Community Sources είναι από αυτά και έχω τροποποιήσει το bundle identifier για να μην ζητάνε update όλη την ώρα, και για όσους ξέρουν και τους εκνευρίζει, και για όσους πατάνε update all κατά λάθος.

 

ΟΔΗΓΙΕΣ ΧΡΗΣΗΣ

 

ΠΑΝΤΑ και το ΤΟΝΙΖΩ αυτό να έχετε την "μαμίσια" SIM (AT&T ή O2) μέσα στο iPhone όσο γίνεται το restore. Κατά την εκκίνηση και εκτέλεση startup scripts δημιουργεί το τηλέφωνο τις ρυθμίσεις του. Πιστέψτε με, δεν θέλετε να έχει default τα Unknown.Bundle...

 

  1. Αν είστε ήδη σε pwned iphone απλα κατεβάζετε και κάνετε shift+restore.Δεν γίνεται πιο απλό.
  2. Αν δεν είστε σε pwned iphone πρέπει απλά να το κάνετε restore σε εργοστασιακό 1.1.4 και pwned (Oδηγίες εδώ Windows και MAC) και μετά restore στο Custom Fmw.
  3. Ανοίξτε τον Safari και μπείτε στο Google ίσα για να δημιουργήσει τον φάκελο cookies στο var/mobile/Library.Βασικό βήμα για να φτιαχτούν τα permissions σωστά
  4. Μετά που σας πει WinPwn Starupscript Completed απλα ανοίγετε τον Installer και αφαιρείτε το Afaireste me πακετάκι.
  5. Κάνουμε 2 χειροκίνητες επανεκκινήσεις και στο BossPrefs ανοιγοκλείνουμε τουλαχιστον 2 φορές το κάθε switch για να δούμε πως δουλεύουν σωστά.Στο Πρώτο reboot πολλά δεν θα δουλεύουν μην πανικοβάλλεστε...
  6. Βάζουμε την δικιά μας sim και απολαμβάνουμε ένα πλήρως εξελληνισμένο Iphone.

 

Περιμένω εντυπώσεις...

 

Downloads:

Pwnage για Windows

Pwnage για Mac

MyphoneGr Custom Firmware - Part1

MyphoneGr Custom Firmware - Part2

 

ΜΗΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΣΕ IPOD TOUCH ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ...

 

πηγή: minos197 στο myphone.gr forum

 

Τα παραπάνω τα διάβασα χθες στο forum του MyPhone.gr. Καθώς σκόπευα εδώ και μέρες να κάνω ένα restore στο iPhone μου για να καθαρίσω διάφορα "σκουπίδια" από δοκιμές που είχα κάνει, είπα να τα δοκιμάσω. Όντως, δούλεψαν μια χαρά! Είπα λοιπόν να τα μοιραστώ μαζί σας.

 

Οι δικές μου παρατηρήσεις/προσθήκες στη διδικασία:

  • Εκτός από τα παραπάνω, θα χρειαστείτε και το original απείραχτο firmware 1.1.4 του iPhone που μπορείτε να βρείτε εδώ.
  • Για κάποιο λόγο μετά το τέλος της όλης διαδικασίας είδα πως έλειπε από τον Installer το Official AppTapp Repository. Το έβαλα μόνος μου προσθέτοντας το source: http://repository.apptapp.com

 

 

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλειο. Και μόλις τελείωσα το restore ρε γαμώτο και έπεσα πάνω σε αυτό το θέμα. Δεν θα τον πετύχω πουθενά αυτόν τον Μέρφυ και το νόμο του; Θα του δείξω εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλό post θα πρότεινα να γινει sticky πριν χαθέι θα βοηθήσει πολύ κόσμο. Εγω εχω να πώ να μην ξεχνάτε να συνδεέτε στο iphone σε recovery mode στο dock σχεδόν σε όλες τις φάσεις γιατί αλλιώς θα μπλέξετε με τα activation.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

eikonaim2.jpg

eikonaim2.f2a7e1af8c.jpg

 

 

προσπαθησα αλλα μαλλον τα κανα σκ@τα για δειτε και πειτε μου τι να κανω

σημειωση οτι δοκιμασα και dfu mode με itunes αλλα τπτ το βλεπει σαν να μην ειναι συνδεδεμενο και τελος την καρτα της at&t δεν την εχω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φτιαξα με ZiPhone περασε την 1.1.4.Τωρα οσων αφορα το αλλο (winpwn) ξανα προσπαθησα το κανω pwned με το εργοστασιακο firmware (iPhone1,1_1.1.4_4A102_Restore)ολα καλα μου λεει pwned ok! ,οταν ομως μετα ανοιγω το itunes να μεταφορτωσω το custom firmware το itunes βγαζει το παραπανω στην εικονα

 

 

εν τελη σκεφτομαι επειδη το κινιτο οπως ξανα ειπα το αγορασα μεταχειρισμενο δεν γνωριζω ποιο ειναι το default εργοστασιοκο του firmware , με αποτελεσμα μηπως με την 1.1.4 τσαμπα προσπαθω να το φαιρω σε restore

 

 

 

 

καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
to pwnage tool που δινεις για mac ειναι exe η εγω κατι δεν καταλαβαινω?

 

Όντως, έχει γίνει λάθος στα links που παραθέτει ο georgeadams, το link για το Pwnage του MacOS οδηγεί στην έκδοση για Windows και αντίστοιχα, το link για το WinPwnage των Windows οδηγεί στην έκδοση για MacOS.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Super Moderators
Καλημερα,

Αναβαθμηση απο FW 1.1.4 σε 2.1 με τι πio Tools γινετε?

Σας ευχαριστω:-)

 

Την αναβάθμιση την πραγματοποιείς μέσω του iTunes.

 

Αλλά (υποθέτω ότι έχεις το iPhone 1ης γενιάς) θα πρέπει να 'δημιουργήσεις' το δικό σου firmware 2.1 μέσω του Pwnage Tool (αν έχεις MacOS X) ή του Quickpwn (αν έχεις Windows).

 

Για περισσότερα, ρίξε μια ματιά εδώ:

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=231042 - στο σημείο 2 (που επιγράφεται Firmware 2.1).

 

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...