Προς το περιεχόμενο

Οδηγός: Dual Boot Vista (ή Windows 7) - XP (με τα Vista/7 εγκατεστημένα πρώτα)


markelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άργησα λίγο λόγω δουλειάς αλλά έχω κάποιες προτάσεις:

 

http://bancaldo.wordpress.com/2008/04/07/downgrade-vista-xp-how-to-integrate-sata-drivers-into-xp-iso/

 

http://maxeasyguide.blogspot.com/2008/04/preparations-for-winxp-installation-cd.html

 

http://news.softpedia.com/news/Install-Windows-XP-On-SATA-Without-a-Floppy-F6-47807.shtml

 

http://paparadit.blogspot.com/2007/06/installing-sata-hard-drive-with-windows.html'>http://paparadit.blogspot.com/2007/06/installing-sata-hard-drive-with-windows.html

 

http://paparadit.blogspot.com/2007/06/installing-sata-hard-drive-with-windows.html

 

Στο Google με "integration sata drivers into windows xp" ή "slipstreaming sata drivers into windows xp with nlite"

θα βρείς πάρα πολλά sites με οδηγίες.

Καλή προσπάθεια.

 

Δοκίμασα, προσπάθησα παιδεύτηκα και το αποτέλεσμα πάντα το ίδιο μήνυμα. "Το πρόγραμμα εγκατάστασης δεν εντόπισε εγκαταστημένες μονάδες σκληρού δίσκου" Τα παρατάω και θα ζήσω μόνο με τα VISTA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν μπορώ να το φανταστώ οτι τα παρατάς!

Στο http://www.nliteos.com/guide/part1.html λέει πως δουλεύει το nLite,

στο http://www.msfn.org/board/Integration-of-Intel-Sata-and-Raid-drive-t107504.html εξηγούν πως ενσωματώνουμε τους sata drivers,

και στο http://www.digitgeek.com/how-to-slipstream-sata-drivers-into-xp-cd/ ένα site απο τα πολλά που περιγράφουν τη διαδικασία.

Δεν μπορεί, κάτι θα γίνει και θα το πετύχεις αυτό που θέλεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα σε όλους και καλό φθινόπωρο σιγά σιγά. Λίγο να συνεχίσω το θέμα παιδιά. Δεν έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση XP και VIsta, την ξέρω αρκετά καλά τη διαδικασία, τουλάχιστον να τη διεκπεραιώνω ώστε να λειτουργούν και τα 2. Το πρόβλημα μου είναι το εξής:

 

Έχω εγκαταστήσει στον υπολογιστή μου κατά σειρά:

α) Windows XP Professional Service Pack 3

β) Windows XP Professional Service Pack 2 (σε άλλο σκληρό δίσκο, υπάρχει λόγος που θέλω να έχω ακόμα μία φορά εγκατεστημένα τα XP)

γ) Windows Vista Ultimate (στον ίδιο σκληρό με τα SP3)

 

Εγκατέστησα φυσικά το EasyBCD αλλά το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω όταν ξεκινάει ο υπολογιστής να μου δείχνει στην οθόνη και τα 3 λειτουργικά συστήματα (με τις επιγραφές που θέλω εγώ) και να διαλέγω αυτό που θέλω. Αντ' αυτού μου δείχνει 2 καταχωρήσεις (Vista και XP) και όταν διαλέγω τα XP με οδηγεί σε νέα οθόνη με τα 2 λειτουργικά συστήματα XP (ακριβώς με το ίδιο όνομα, αλλά φυσικά το ένα είναι το SP2 και το άλλο το SP3). Αυτή τη δεύτερη οθόνη θέλω βασικά να αποφύγω και να μου εμφανίζονται και τα 3 λειτουργικά σε μία.

 

Δοκίμασα με το EasyBCD (τρέχοντας το από τα Vista) να βάλω και 3η καταχώρηση, δηλώνοντας τον οδηγό όπου είναι εγκατεστημένα τα SP2 αλλά δεν λειτουργεί. Λειτουργεί μόνο η μία καταχώρηση η οποία οδηγεί σε δεύτερη οθόνη με τα 2 XP και από κει λειτουργούν κανονικά και τα 2.

 

Ενημερωτικά να πω ότι (γιατί πιστεύω ότι μάλλον κάτι παίζει με τα γράμματα των οδηγών):

Όταν τρέχω το SP3 βλέπει: το δίσκο με τα SP3 σαν C - το SP2 σαν Ε - τα Vista σαν G

Όταν τρέχω το SP2 βλέπει: το δίσκο με τα SP3 σαν C - το SP2 σαν Ε - τα Vista σαν F ???

Όταν τρέχω τα Vista βλέπει: το δίσκο με τα SP3 σαν D - το SP2 σαν F - τα Vista σαν C.

 

Ευπρόσδεκτη κάθε βοήθεια. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!

Έχω ένα laptop και φυσικά έχει vista home premium.

Επειδή είναι όμως από το εργοστάσιο έτοιμος ο σκληρός με τα vista δεν μπορώ να του βάλω τα XP για αυτό βρήκα όλους τους drivers και το έκανα format .

Τώρα θα βάλω το norton partition magic και θα σπάσω το σκληρό.

Αν προτίνεται τίποτα άλλο πείται το!:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!

Έχω ένα laptop και φυσικά έχει vista home premium.

Επειδή είναι όμως από το εργοστάσιο έτοιμος ο σκληρός με τα vista δεν μπορώ να του βάλω τα XP για αυτό βρήκα όλους τους drivers και το έκανα format .

Τώρα θα βάλω το norton partition magic και θα σπάσω το σκληρό.

Αν προτίνεται τίποτα άλλο πείται το!:-D

Όχι ρε συ μην τον σπάσεις το σκληρό, κρίμα είναι:P

Τί ακριβώς θες να κάνεις? Αφού όπως λες έκανες φορματ για να βάλεις τα ΧΡ δε θα χρησιμοποιήσεις dual-boot σύστημα. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδια! Εχω κ εγω ενα laptop HP με ενσωματωμενα vista και ως γνωστον στα HP δεν σου δινουν dvd των vista γιατι υπαρχουν σε ενα partition του σκληρου! Η απορια μου ειναι στο βημα που λες να βαλουμε το dvd των vista, εγω τι πρεπει να κανω αφου δν εχω dvd??!!

Και δεν ξερω πως μπορω να φτιαξω ενα απο το partition...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Εχω κ εγω ενα laptop HP με ενσωματωμενα vista και ως γνωστον στα HP δεν σου δινουν dvd των vista γιατι υπαρχουν σε ενα partition του σκληρου! Η απορια μου ειναι στο βημα που λες να βαλουμε το dvd των vista, εγω τι πρεπει να κανω αφου δν εχω dvd??!!

Και δεν ξερω πως μπορω να φτιαξω ενα απο το partition...

 

αν ακολουθησεις τον οδηγο του markelos,

εχεις ηδη χωρισει το δισκο στα 2.

εγκατεστησες τα xp στο 2ο,

και το pc μπουταρει κανονικά (και αυτοματα χωρις να διαλεξεις λειτουργικο) στα XP.

 

αν εφτασες ως εδώ, καλά:

 

κατεβασε το EasyBCD που αναφέρει ο markelos, (ενα βημα μετά το vista dvd).

εγκατεστησε το στα XP (δουλευει και σε xp και σε vista).

 

πατάς στο Manage Bootloader

x1p4JHjVbcjTC9lr_x-mznpdhbCpNGI59VbwYPmTYCP9FrCzb1HV9ujClNSMtnjhCO1IS5nicejiCBHq5LcuJkk364Sbq-f17M_B_rl4hTkG3mwAJMv-DRer7gBazQYCU0tYT6lKqixOFF5pnxh8TeKSw

 

επιλέγεις "Reinstall Vista boot loader" και πατάς το κουμπι "Write MBR"

 

 

τώρα... το τι κάνεις "παίζεται". μπορεις να κλεισεις το easybcd, και να το ξανανοιξεις, η να κανεις ενα restart να δεις αν πράγματι θα βγει το vista boot menu και θα φορτωσουν τα vista.

Οπως και να' χει.. πρεπει να πας πάλι στο easybcd, και συνεχιζεις οτι γραφει ο οδηγος, πάμε στην καρτέλα Add/Remove Entries ... για να προσθεσεις τα XP στο βιστα μενου.

 

-----------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

plan B : αν με οσα εγραψα δεν μπορέσεις να επαναφερεις το βιστα μενου, το μονο που μπορω να προτίνω ειναι να πάρεις ενα Vista DVD απο φίλο, ή .iso απο Σουηδό μπάρμπα :)

Δεν θα χρειαστείς serials, activations κλπ, Δεν θα το χρησιμοποιήσεις για εγκατάσταση του λειτουργικού (αφου έχεις ηδη νόμιμα win, τι να τα κανεις τα άλλα; ..)

Απλά θα μπουτάρεις με αυτό για να κάνεις το repair του boot menu με τον "αυτόματο" ή "χειροκίνητο" τρόπο του markelos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια! Εχω κ εγω ενα laptop HP με ενσωματωμενα vista και ως γνωστον στα HP δεν σου δινουν dvd των vista γιατι υπαρχουν σε ενα partition του σκληρου! Η απορια μου ειναι στο βημα που λες να βαλουμε το dvd των vista, εγω τι πρεπει να κανω αφου δν εχω dvd??!!

Και δεν ξερω πως μπορω να φτιαξω ενα απο το partition...

 

Μπορείς να φτιάξεις boot DVD μέσα απο τα Vista.

Εχει ένα που λέει δημιουργία αντιγράφων ή κάτι τέτοιο σχετικό. Επιλέγεις τη δημιουργία dvd ή cd (12 νομίζω) και σου τα φτιάχνει, αχρείαστα να είναι.

 

 

-----Προστέθηκε 24/11/2008 στις 11 : 21 : 54-----

 

 

Ξαναποστάρω στο καπάκι γιατί το πρόβλημά μου είναι το εξής:

 

ενώ κάνει format το 2ό partition και αντιγράφει τα αρχεία των XP, στο 1ό restart που κάνει το pc για να ξεκινήσει η εγκατάσταση των Win XP ... δεν βρίσκει τίποτα πλέον και μένει σε ένα "Press any key to Boot from CD..." και σε κάτι κινέζικα δίπλα που δεν ξέρω τι είναι.

Τα κινέζικα βγαίνουν μετά απο λίγο εφόσον δεν πατήσω κανένα κουμπί.

 

Ο υπολογιστής είναι altec και έχει και ένα κομμάτι του δίσκου με κάποιο image νομίζω, γιατί το cd γράφει οτι το λειτουργικό είναι προεγκατεστημένο.

 

Πως το φτιάχνουμε αυτό; να βρει δηλαδή την εγκατάσταση των xp και να προχωρήσει; φαντάζομαι ίδιο πρόβλημα ίσως έχουν και μερικοί χρήστες laptop με προεγκατεστημένο λειτουργικό.

Εχω κολλήσει στο βήμα 2 με 3, στη μέση.

 

anyone?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

καλησπέρα σε όλους και καλές γιορτές...απο το 3ο βήμα και κάτω δεν μπορώ να συνεχίσω επειδή τα vista μου τα είχαν προεγκατεστημένα μέσα στο laptop,μήπως έχετε να μου προτείνετε καμία ιδέα?ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλημέρα, αγόρασα ένα laptop HP με προεγκατεστημένα Vista, μετά απο πολύ ψάξιμο στο νετ, βρήκα πως να περάσω τους drivers του sata σκληρού στο cd των xp. Κατάφερα να εγκαταστήσω τα windows, αλλά μόλις μου λέει οτι ολοκληρώθηκε η εγκατάσταση και κάνει επανεκκίνηση, βγάζει την κλασική μπλε οθόνη. Έχω δοκιμάσει περίπου καμιά δεκαριά φορές και όλο με διαφορετικό τρόπο, αλλά το αποτέλεσμα είναι το ίδιο...

Καμιά ιδέα τι μπορεί να είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Λοιπον το προβλημα λυθηκε.Βεβαια ηθελε λιγο "σπρωξιμο" και καθως εψαχνα και βρηκα τον ιδιο οδηγο ειδα καποιες αναφορες που ελεγαν για το προβλημα μου.

Αυτο που ηθελε ηταν να αντιγραψω στον d: 2 αρχεια (ntldr , ntdetect.com)

Μετα προσθεσα με το προγραμματακι τα XP στην αρχη στον c: (δεν σου δινει και αλλη επιλογη οπως γραφεις στον οδηγο) και μετα οπως και εσυ πολυ σωστα ειπες απο τα settings του booloader για τα XP το γυρισα στον d:, -> restart-> επιλογη XP και τελος καλο ολα καλα.

 

panosvlass εκανα το ιδιο αλλα ενω δεν παιρνω πλεον μηνυμα για το NTLDR missing οταν επιλέγω τα ΧΡ ,δεν ξεκινανε αλλα μενει σε μια μαυρη οθονη..

Τα vista bootαρουν κανονικα και εκει εχω C τα vista, D τα ΧΡ ,E image που υπηρχε απο πριν, και F το dvd.Εκανες και κατι αλλο αν θυμασαι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ξαναδιατυπώσει την απορία σε άλλο topic αλλά δεν πήρα σαφή απάντηση.

Εγκαθιστώ XP σ' ένα partition, συνεχίζω με Vista σ' ένα δεύτερο. Μου εμφανίζονται και τα 2 λειτουργικά στην εκκίνηση (το XP με την ένδειξη Προηγούμενη έκδοση κλπ). Κάνω boot στα Vista τρέχω το EasyBCD, διορθώνω την καταχώρηση των XP και όλα καλά.

Είπα να συνδυάσω τα 2 λειτουργικά με το Acronis. Μου τα εμφανίζει και τα 2 στο μενού. Όποιο όμως και να διαλέξω πρώτα με οδηγεί στην οθόνη επιλογής λειτουργικών που είχα έτσι κι αλλιώς πριν το Acronis. Ξέρει κανείς τι πρέπει να κάνω για να ξεκινάει απευθείας το λειτουργικό με το που θα κάνω κλικ στο μενού του Acronis;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...