Προς το περιεχόμενο

Οδηγός: Dual Boot Vista (ή Windows 7) - XP (με τα Vista/7 εγκατεστημένα πρώτα)


markelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις εγκαταστήσεις τα 7 θα ενημερωθεί αυτόματα ο bootloader και θα έχεις την επιλογή εναλλαγής μεταξύ των 2 λειτουργικών. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω, αυτόματα γίνονται οι αλλαγές.

 

Bootloader

Ο boot loader, που ονομάζεται επίσης και manager, είναι ένα μικρό πρόγραμμα που συνήθως υπάρχει στον MBR του πρώτου δίσκου (π.χ. του primary master ATA δίσκου) του συστήματος, το οποίο φορτώνει το λειτουργικό σύστημα στη μνήμη του υπολογιστή.

 

Τα Windows και το Mac OS έχουν τους δικούς τους Boot Loaders, που χρησιμοποιούνται για τη φόρτωση μόνο του λειτουργικού από το οποίο προέρχονται. Το Linux, από την άλλη μεριά, παρέχει δύο εναλλακτικές: το LILO και το GRUB, που έχουν τη δυνατότητα φόρτωσης πέραν του ενός λειτουργικού συστήματος (Multiboot).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις εγκαταστήσεις τα 7 θα ενημερωθεί αυτόματα ο bootloader και θα έχεις την επιλογή εναλλαγής μεταξύ των 2 λειτουργικών. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω, αυτόματα γίνονται οι αλλαγές.

 

Bootloader

 

Δεν χρειάζεται να χωρίσω τον δίσκο..? Απλα παίρνω τα Windows 7 και τα κάνω Setup...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το αναποδο μπορω να το κανω παιδια;δηλαδη εχω τωρα τα 7 μπορω να βαλω τωρα και xp;η πρεπει να κανω την διαδικασια που λεει το παιδι στο πρωτο ποστ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζεται να χωρίσω τον δίσκο..? Απλα παίρνω τα Windows 7 και τα κάνω Setup...?

 

Ε ρε συ εννοείται θα χωρίσεις το δίσκο. Θα τα βάλεις σε ξεχωριστό partition ή σε άλλο δίσκο.

 

το αναποδο μπορω να το κανω παιδια;δηλαδη εχω τωρα τα 7 μπορω να βαλω τωρα και xp;η πρεπει να κανω την διαδικασια που λεει το παιδι στο πρωτο ποστ;

 

Ναι, αυτά τα βήματα θα ακολουθήσεις ;)

 

Σε κάθε περίπτωση το μόνο που σας νοιάζει είναι ο bootloader. Έχοντας κάνει εγκατάσταση σε ξεχωριστό partition τα 2 λειτουργικά υπάρχουν οι εξής επιλογές.

 

  • XP εγκατεστημένα πρώτα
    • Εγκατάσταση των Vista/7
    • Ο bootloader αναγνωρίζει τα 2 λειτουργικά αυτόματα, μπορείτε να παίξετε με το easybcd για να αλλάξετε ονομασίες και σειρές που εμφανίζονται.

     

    [*]Vista/7 εγκατεστημένα πρώτα

    • Μόλις εγκατασταθούν τα ΧΡ, εγκαθιστάται και ο δικός τους bootloader με αποτέλεσμα να μην εμφανίζονται τα Vista/7 ως επιλογή.
    • Μπουτάρετε από το DVD εγκατάστασης των Vista/7 και κάνετε repair όπως περιγράφεται στον οδηγό.
    • Μετά το repair δεν αναγνωρίζονται τα ΧΡ. Έτσι, εγκαθιστάτε το easybcd στα Vista/7 και προσθέτετε την επιλογή των ΧΡ. Προσοχή στα γράμματα των δίσκων.

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο λειτουργικά συστήματα βαραίνουν όλο το σύστημα του Η/Υ....?

 

Ε ρε συ εννοείται θα χωρίσεις το δίσκο. Θα τα βάλεις σε ξεχωριστό partition ή σε άλλο δίσκο.

 

 

 

Ναι, αυτά τα βήματα θα ακολουθήσεις ;)

 

Σε κάθε περίπτωση το μόνο που σας νοιάζει είναι ο bootloader. Έχοντας κάνει εγκατάσταση σε ξεχωριστό partition τα 2 λειτουργικά υπάρχουν οι εξής επιλογές.

 

  • XP εγκατεστημένα πρώτα
    • Εγκατάσταση των Vista/7
    • Ο bootloader αναγνωρίζει τα 2 λειτουργικά αυτόματα, μπορείτε να παίξετε με το easybcd για να αλλάξετε ονομασίες και σειρές που εμφανίζονται.

     

    [*]Vista/7 εγκατεστημένα πρώτα

    • Μόλις εγκατασταθούν τα ΧΡ, εγκαθιστάται και ο δικός τους bootloader με αποτέλεσμα να μην εμφανίζονται τα Vista/7 ως επιλογή.
    • Μπουτάρετε από το DVD εγκατάστασης των Vista/7 και κάνετε repair όπως περιγράφεται στον οδηγό.
    • Μετά το repair δεν αναγνωρίζονται τα ΧΡ. Έτσι, εγκαθιστάτε το easybcd στα Vista/7 και προσθέτετε την επιλογή των ΧΡ. Προσοχή στα γράμματα των δίσκων.

     

ευχαριστω markelos,ειναι πιο ευκολη η διαδικασια αν εχεις xp σιγουρα:-)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 11:47 ----------

 

Δυο λειτουργικά συστήματα βαραίνουν όλο το σύστημα του Η/Υ....?
οχι,δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο,αλλωστε ειναι σε ξεχωριστα διαμερισματα τα λειτουργικα οποτε....
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη ερώτηση έχω τα Windows XP σε έναν δίσκο και σε ένα άλλον βάζω τα Windows 7 τότε θα με ρωτάει ξανα με ποιο λειτουργικο θα ξεκινήσω...? Πρέπει να βάλω τον bootloader....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη ερώτηση έχω τα Windows XP σε έναν δίσκο και σε ένα άλλον βάζω τα Windows 7 τότε θα με ρωτάει ξανα με ποιο λειτουργικο θα ξεκινήσω...? Πρέπει να βάλω τον bootloader....?

 

Σου απάντησα σε προηγούμενο ποστ μου. Που ακριβώς έχεις σκαλώσει και δεν καταλαβαίνεις;

 

Μόλις εγκαταστήσεις τα 7 θα ενημερωθεί αυτόματα ο bootloader και θα έχεις την επιλογή εναλλαγής μεταξύ των 2 λειτουργικών. Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι παραπάνω, αυτόματα γίνονται οι αλλαγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν έβαλα τα Windows 7 σε άλλο δίσκο αλλά ούτε με ρωτάει με ποιο δίσκο θα κάνω boot και με βάζει με τα Windows 7....

 

Ενώ ο άλλος δίσκος περιέχει τα Windows XP..

 

Καμμία λύση....?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:15 ----------

 

Άλλαξα θέση τους δίσκους και έκανα format τον δίσκο με τα Windows 7 μέσω του DVD των Windows και ξανα Setup και μου έβγαλε Boot Manager αλλά λέει να μπω με παλιαότερη έκδοση των Windows και έχει ακόμα άλλες δύο επιλογές και λέει Windows 7.... :confused:

 

Δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται.....

 

Βοήθεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ γιατί κάνεις βιαστικές κινήσεις; Δε χρειαζόταν να κάνεις πάλι φορματ. Ούτε να αλλάζεις τις θέσεις στους δίσκους γιατί μετά δε θα στα αναγνωρίζει πάλι... Δοκίμασες να χρησιμοποιήσεις το easybcd;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε συ γιατί κάνεις βιαστικές κινήσεις; Δε χρειαζόταν να κάνεις πάλι φορματ. Ούτε να αλλάζεις τις θέσεις στους δίσκους γιατί μετά δε θα στα αναγνωρίζει πάλι... Δοκίμασες να χρησιμοποιήσεις το easybcd;

 

Λοιπόν έκανα την αλλαγή θέσεων όπως είπα παραπάνω...

 

Με το πρόγραμμα διέγραψα τα entries και το έφτιαξα απο την αρχή..!!! Έκανα την μετανομασία για να βλέπω με ποιο λειτουργικό μπαίνω και όλα είναι μια χαρά..!!! Απλά έχω την εξής απορία αν θέλω να βγάλω το Dual Boot πως γίνεται...

 

ΥΓ: Χρειαζόταν η αλλαγή σειράς των δίσκων διότι διαφορετικά με έβαζε με τα Windows XP χωρίς να με ρωτήσει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

easyBCD ειναι free στο google και καθαριζεις οποιο απο τα 2-3 κλπ θελεις τωρα μολις το εκανα εγω ειχα 4 dual boot τωρα ομως εχω αλλο προβλημα θελω να διαγραψω χειροκινητα τους φακελους απο τα βιστα που ειχα μεσα και δε γινεται ουτε με διαμορφωση καμια λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

easyBCD ειναι free στο google και καθαριζεις οποιο απο τα 2-3 κλπ θελεις τωρα μολις το εκανα εγω ειχα 4 dual boot τωρα ομως εχω αλλο προβλημα θελω να διαγραψω χειροκινητα τους φακελους απο τα βιστα που ειχα μεσα και δε γινεται ουτε με διαμορφωση καμια λυση?

 

Μάλλον θα είναι προστατευμένα αρχεία. Είτε τους δίνεις δικαιώματα administrator και τα διαγράφεις ή μπαίνεις με ένα linux live cd και τα σβήνεις μια και καλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι μπλεκετε με boot προγραμματα κλπ ?

Οταν εχεις δυο δισκους το πιο απλο ειναι να αποσυνδεσεις το δισκο με το πρωτο λειτουργικο και να εγκαταστησεις το νεο στον αλλο δισκο

Μετα συνδεεις και τον αλλο και μολις ανοιγει το pc απλα επιλεγεις απο ποιον θα κανει boot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...