Προς το περιεχόμενο

Ξερει κανεις με τι ποσοστο κερδους δουλευουν τα plaisio,eshop ktl??


underdawg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη δουλευα στο πλαισιο εχω να πω οτι τα κερδη ειναι δυσαναλογα με τους μισθους.

Τοσα εκατομυρια ευρω κερδη, 8 φορες συνεχομενες μεσα στις 500 πιο αναπτυσομενες εταιρειες της χρονιας στην Ευρωπη και ενας απλος πωλητης παιρνει 680 ευρω. μια ταμιας 640.

Οτι να`ναι. Αφηστε που γι`αυτα τα 680 ευρω σου πινουν το αιμα για να κανεις τζιρο να πουλας και τετοια

 

Sorry ρε φίλε αλλά ο πωλητής και ο ταμίας ανειδίκευτοι εργάτες δεν είναι;Πόσα να πάρουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν παιρνεις αυξηση. Αυξηση παιρνεις μονο αν γινεις υπευθυνος του τμηματος σου και γινεις 10ωρος. ουσιαστικα πληρωνεσαι αυτες τις 2 ωρες παραπανω.

Ξερω ατομα που ειναι 4 χρονια και παιρνουν 700 και κατι ψιλα. Και τωρα σου λεω ηλικιες 28-29. Υπαρχει εξελιξη αλλα πολυ αργη.

Δεν ειναι τυχαιο που λιγοι ειναι αυτοι που παραμενουν τελικα. Ολοι το βλεπουν σαν μια προσωρινη απασχοληση γιατι κανεις δεν μπορει να φτιαξει την ζωη του με 700 ευρω. Δεν σου λεω για πιτσιρικια 18-19 χρονων που για αρχη τα 680 ευρω ειναι καλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sorry ρε φίλε αλλά ο πωλητής και ο ταμίας ανειδίκευτοι εργάτες δεν είναι;Πόσα να πάρουν;

 

Το οτι αυτος ειναι ο μισθος του ανειδικευτου εργατη το ξερουμε. Δεν σημαινει οτι αυτο το αποδεχομαστε κιολας.

Επισης το πλαισιο και το καθε πλαισιο αμα πληρωνε κατι παραπανω στους υπαλληλους του, αυτοι με τη σειρα τους θα το εκτιμουσανε και στο τελος θα εβγαινε κερδισμενο και το πλαισιο και οι υπαλληλοι.

 

Αλλα εντάξει, αφου υπαρχουν ανθρωποι που εκφραζουν τετοιες αποριες σαν αυτη που εξεφρασες εσυ σε μια εποχη που τα 700? δεν φτανουν ουτε για να εισαι κλεισμενος ολη μερα στο σπιτι, σηκωνω τα χερια ψηλα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν φανταζεσαι με τι ρυθμο ανανεωνεται το προσωπικο. Καθε λιγο και λιγακι εφευγε καποιος γιατι εβρισκε αλλου δουλεια με καλυτερες απολαβες.

Μην μιλησω για τα bonus που για να παρεις πρεπει να βρεθουν ολοι οι πλανητες σε ευθεια γραμμη... Αλλα και παλι απιθανο το κοβω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που σημαινει οτι ερχονται συνεχως νεοι υπαλληλοι οι οποιοι ισα που προλαβαινουν να μαθουν τη δουλεια και μετα φευγουν. Αυτο ειναι σαφώς κατα της επιχειρησης...

Το θεμα ειναι οτι η λογικη τους ειναι ʽΔεν βγαζω 10 μυριακια κερδος?ʽ ε!χεστηκα τι μου λεει τωρα ο critter.

Το θεμα ειναι οτι κανονικα η λογικη τους θα επρεπε να ειναι "βγαζω 10 μυριακια κερδος?Γιατι να μν βγαλω 20?"..Και φυσικα αυτο δεν γινεται με μειωσεις μισθων υπαλληλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα με τον Critter. Και ο λόγος που το λέω, δεν έχει να κάνει μόνο με το αν μπορούν να τα βγάλουν πέρα οι υπάλληλοι με 700 το μήνα, αλλά με τη ζήμια που έχει η ίδια η εταιρία.

Τυχαίνει να εργάζομαι σε μεγάλη εταιρία του χώρου της πληροφορικής. Η φιλοσοφία που επικρατεί είναι "να βρούμε μερικά παιδάκια που να παίρνουν 680 ευρώ και να είναι ευχαριστημένοι". Το θέμα είναι ότι μόλις τα παιδάκια ωριμάσουν λίγο και βρουν καμιά καλύτερη ευκαιρία φεύγουν. Πάνω δηλαδή που αποκτούν την εμπειρία και μαθαίνουν τη δουλειά τους χάνεις και άντε μετά να βρεις καινούριους και να τους εκπαιδεύσεις. Φτου και από την αρχή δηλαδή. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να μένει πάντα η εταιρία με ανειδίκευτο προσωπικό.

Και αναρωτιέμαι σαν απλώς υπάλληλος. Δεν θα ήταν καλύτερα για την εταιρία να έδινε μερικές παροχές παραπάνω στους εργαζομένους (φυσικά σε αυτούς που το αξίζουν) και να τους κρατούσε για μεγάλύτερο διάστημα; Γιατί αν είναι ευχαριστημένοι οι εργαζόμενοι και θα παραμείνουν στην εταιρία και θα αποδώσουν καλύτερα.

Διότι μπακαλίστικα μπορεί η εταιρία να έχει μεγαλύτερα κέρδη αν πληρώνει τους υπαλλήλους της με 680 απ'ότι αν τους δίνει 900. Δεν υπολογίζουν όμως τη ζημία που έχει από τις συνεχόμενες προσλήψεις-εκπαιδεύσεις νέων ατόμων που δεν ξέρουν τη δουλειά και οι οποίοι σε περίπου έξι μήνες με ένα χρόνο θα φύγουν.

 

Όσον αφορά το θέμα του topic στη δική μου εταιρία δουλεύουμε με 20-35 %.

 

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Critter & algait μιλατε και λετε σωστα πραγματα αλλα ποιος σας ακουει?? Και 5 να συμφωνησουν μαζι σαν αν ανοιξουν επιχειρηση τα ιδια θα κανουν, ειμαι σιγουρος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 χρόνια αργότερα...

Ξεθάβω το θέμα για να ρωτήσω και εγώ πόσο είναι το κέρδος πχ όταν σε γνωστά μαγαζιά το κινητό έχει 720 ευρώ και σε διάφορα ηλεκτρονικά καταστήματα έχει 570 πχ, τελικά πόσο το παίρνουν αυτοί?

 

Και επίσης πες ότι θες να ανοίξεις ένα ηλεκτρονικό μαγαζί στην Ελλάδα με ποιόν μιλάς ας πούμε για κινητά της Σαμσουνγκ, με την εδώ εταιρεία ή με την ευρωπαϊκή αντιπρόσωπο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενας απλος πωλητης παιρνει 680 ευρω. μια ταμιας 640.

Οτι να`ναι. Αφηστε που γι`αυτα τα 680 ευρω σου πινουν το αιμα για να κανεις τζιρο να πουλας και τετοια

 

Ποσο μας λειπει το 2008...

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

επειδη δουλευα στο πλαισιο εχω να πω οτι τα κερδη ειναι δυσαναλογα με τους μισθους.

Τοσα εκατομυρια ευρω κερδη, 8 φορες συνεχομενες μεσα στις 500 πιο αναπτυσομενες εταιρειες της χρονιας στην Ευρωπη και ενας απλος πωλητης παιρνει 680 ευρω. μια ταμιας 640.

Οτι να`ναι. Αφηστε που γι`αυτα τα 680 ευρω σου πινουν το αιμα για να κανεις τζιρο να πουλας και τετοια

 

Αν και παμπάλαιο το post αξίζει νομίζω να αποσαφηνίσουμε κάποιο στοιχείο, αφού ξαναβγήκε στην επιφάνεια το θέμα.

Επειδή έχω δουλέψει σε μια από τις 500 ταχύτερα αναπτυσόμενες εταιρίες στην Ευρώπη (όχι στο Πλαίσιο) να πω ότι βασικό κριτήριο ήταν (δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι) ο αριθμός των ατόμων που προσλάμβανε!!!

Και το ενδιαφέρον στην υπόθεση είναι ότι δεν συνυπολογίζονταν ο αριθμός των ατόμων που αποχωρούσαν ή απολύονταν. Μόνο προσλήψεις.

Έτσι και φυσικά είναι αναμενόμενο το Πλαίσιο να ανήκει σε αυτές τις εταιρίες αφού το πηγαιν-έλα του προσωπικού δεν έχει τέλος.

Ακόμα και ο κυρ Στάθης με το χασάπικο της γωνίας θα μπορούσε να ανήκει σε αυτή την λίστα αν κάθε μέρα έκανε μια πρόσληψη και την επόμενη τον απέλυε

Επεξ/σία από haris_216
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...