Προς το περιεχόμενο

to be macbook or to wait..


madtracker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα στα παιδιά του forum..θα ήθελα την βοηθειά σας σ'ενα προβληματισμό μου..Αρχές Ιουλίου έρχεται μια θεία μου απο την Αμερική και λέω να της πώ να μου φέρει ενα macbook μαύρο που ειναι η καψούρα μου!Το πρόβλημα μου ειναι το εξης:

1) το Ιουλιο η apple θα βγάλει την καινούργια σειρά,αξίζει να πάρω το παλιό ή να περιμένω το καινουργιό??

2)πότε ακριβώς βγαίνει το καινούργιο ρε παιδιά μιας και η θεία ερχεται αρχες του μήνα και ποιές οι διαφορές του με το παλιό??

3)το macbook air αξίζει γενικά σαν αγορά η μόνο κουλτούρα slim είναι?? σε οθόνη εχει διαφορά ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαφορά με τα καινούργια μοντέλα θα είναι μεγάλη καθώς η αρχιτεκτονική Centrino 2 θα έχει γρηγορότερους επεξεργαστές/μνήμες/κάρτα γραφικών (την 4500 στα MacBook και όχι την 3100 που έχουν τώρα)/ασύρματη επικοινωνία Wi Max (αν και ακόμα δεν θα μπορείς να την χρησιμοποιήσεις).

Όσον αφορά το Macbook air πληρώνεις καθαρά το slim design καθώς από χαρακτηριστικά είναι πολύ χαμηλότερο και από το φτηνό λευκό Macbook. Στο μόνο που υπερτερεί το Macbook Air είναι η οθόνη Backlit που ίσως έχουν και τα καινούργια Macbook.

Τώρα πότε θα παρουσιάσει η Apple τα καινούργια Macbook είναι άγνωστο καθώς συνήθως παρουσιάζει τους καινούργιους επεξεργαστές πρώτα στα Pro και μετά από κανένα μήνα στα απλά Macbook.... Πάντως από αρχές Αυγούστου και μετά κάθε Τρίτη είναι πιθανή για την παρουσίαση των νέων μοντέλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το MacBook Air είναι για τον ασύρματο κόσμο, ο οποίος δεν υπάρχει στην Ελλάδα.

 

Περίμενε να βγει η νέα σειρά. Αλλά να ξέρεις θα είναι ακριβά στην αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παιδια ποια νεα σειρα? Μα οταν θα βγει η αλλη θα εχει απομυθοποιηθει αυτη... Δωστε ενα 1000αρικο και παρτε ενα να τελειωνετε...

 

Δεν ειναι τα mb στην φαση που ηταν το iphone, να βγει σε δυο μερες το νεο...

 

Οποτε η θα το παρετε η θα περιμενετε για μια ζωη, μολις βγει το νεο θα περιμενετε να βγει κανα μεταχειρισμενο απο τα νεα και δεν τελειωνει ποτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το macbook πρίν λίγους μήνες έκανε την εισαγωγή του με τη νέα γενοιά... το αν θα αλλάξει ακόμα δε το ξέρουμε και επειδή μιλάμε και για ριζικές αλλαγές design προς το παρών φαντάζει μακρινό όνειρο... το χρειάζεσαι;; σου αρέσει;; πάρτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ το έβλεπα κάπως νωρίς να βγαίνει νέο μοντέλο αφου η τελευταία αναβάθμιση έγινε Φεβρουάριο αλλα όλοι λένε απο Ιούλιο μέχρι τέλος Αυγούστου θα βγεί κ είναι κρίμα για 1-2 μήνες να πάρω το παλιό σχεδόν τα ίδια χρήματα μιας που δεν είναι κάτι άμεσα αναγκαίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι μόνο στα ίδια χρήματα αλλά ίσως τα νέα μοντέλα να είναι και (λίγο) πιο φτηνά!!!! Η Apple τον τελευταίο καιρό παρουσιάζει μία στρατηγική μείωσης των τιμών (βλέπε imac και 3G iphone) με σκοπό να τραβήξει περισσότερους πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα έλεγα να το πάρεις τώρα γιατί ακόμη και να ανακοινωθεί και να κυκλοφορήσει αμερική ευρώπη και σε όλο το πολιτισμένο κόσμο σε 2 μήνες να υπολογίζει 1-2 μήνες μετά. σου μιλάω εκ πείρας πέρυσι έγινα μπαμπάς πήρα το macbook pro το οποίο ανακοινώθηκε ακριβώς τέτοιο καιρό και το βρήκα Αύγουστο και τυχερός ήμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι υπάρχει αυτή η καθυστέρηση στην ελληνική αγορά είναι αλήθεια. Από την άλλη όμως το παιδί λέει ότι θα του το στείλουν-φέρουν από την Αμερική οπότε δεν θα πρέπει να τον προβληματίζει αυτό.

Πάντως αν επρόκειτο για μία απλή ανανέωση, όπως αυτή που έγινε τον Φεβρουάριο, θα του έλεγα και εγώ να το αγόραζε αμέσως και να μην περιμένει. Όμως στην συγκεκριμένη περίπτωση μιλάμε για αλλαγή ολόκληρης της αρχιτεκτονικής, όπως είχε γίνει πρίν 5 ακριβώς χρόνια όταν κυκλοφόρησε ο Centrino.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αλλαγη που αναμενεται να γινει γινει τον Ιουλιο γενικοτερα στους φορητους, ειναι η Montevina platform .

 

Η αλλαγη θα ειναι αναλογη με αυτην που εγινε πριν περιπου ενα χρονο οταν περασαμε στην Santa rosa platform. (στην οποια ειμαστε ακομα, απλα εχουμε Penryn επεξεργαστες)

 

 

Οι βασικες αλλαγες ειναι η αισθητα καλυτερη ενσωματωμενη καρτα γραφικων(ικανη για hd decoding) GMA X4500, λιγο πιο γρηγορες μνημες και επεξεργαστες Penryn με αυξημενο bus , προαιρετικο WiMax κλπ κλπ.

 

 

 

 

Intel Delays Montevina Launch

Centrino 2 aka Montevina is the next version of Intel's popular Centrino platform for laptops. Computer makers are expected to begin shipping Centrino 2 systems to retail shops in July, with production expected to reach high volumes during the first week of August, an Intel spokesperson was reported saying.

 

Αυτα γενικοτερα για τους φορητους με Montevina platform. Συνηθως η apple , τουλαχιστον στα mbp, υιοθετει τους καινουριους επεξεργαστες-πλατφορμα της intel αμεσα.

Ακουγεται οτι το ιδιο θα κανει και με τα macbook.

 

 

 

Γενικοτερα ομως δεν ειναι μονο αυτη η αλλαγη που αναμενουμε στα macbook.

Αναμενεται οτι ισως αλλαξει το design τους αισθητα (ειναι ιδιο εδω και 2 χρονια) και οτι θα βαλει οθονες με LED backlighting .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά ρε παιδιά το πορισμά ποιο είναι?? εχω μπριζώθει και η θεία μια φορά το χρόνο έρχεται...η αλήθεια ειναι οτι δεν μου χρειάζεται άμεσα αλλα ειναι πολυ κ@βλ@ντα το άτιμο :D

helpppppp me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τελικά ρε παιδιά το πορισμά ποιο είναι?? εχω μπριζώθει και η θεία μια φορά το χρόνο έρχεται...η αλήθεια ειναι οτι δεν μου χρειάζεται άμεσα αλλα ειναι πολυ κ@βλ@ντα το άτιμο :D

helpppppp me

 

To πόρισμα είναι ότι αν πρόκειται για 1 μήνα και κάτι, περιμένεις να βγουν τα καινούρια.

Αυτό όμως με σιγουριά δεν το ξέρουμε και έτσι θα έχουμε δύσκολο καλοκαίρι εκεί στον Μιχαλάκι παίζοντας ρακέτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...