Προς το περιεχόμενο

Opera 9.50 Final


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ʽΈτοιμη η τελική έκδοση του Opera 9.50, του γνωστού browser ο οποίος αν και δεν έχει καταφέρει να αποσπάσει σημαντικό μερίδιο από την αντίστοιχη αγορά, εντούτοις ξεχωρίζει για τις σημαντικές του δυνατότητες όπως υποστήριξη Torrent, Tabs,προστασία από κακόβουλες ιστοσελίδες, mouse gestures κ.α

 

Τα σπουδαιότερα νέα χαρακτηριστικά του Opera 9.5 είναι κυρίως

 

  • η νέα μηχανή browser που όπως δηλώνει η εταιρεία, κατατάσσουν τον Opera στη κορυφή των πιο γρήγορων browser με την ανώτερη υποστήριξη των προτύπων Web. Επιπλέον το είναι διπλάσια πιο γρήγορη στο rendering της JavaScript και της HTML, από τη έκδοση 9.2 ενώ έχει γρηγορότερη απόκριση στα plugins τρίτων κατασκευαστών και στο άνοιγμα του προγράμματος.
  • η ενσωμάτωση της δωρεάν υπηρεσίας Opera Link η οποία σας επιτρέπει να έχετε πρόσβαση στους σελιδοδείκτες σας (bookmarks) από οπουδήποτε και μέσα από οποιαδήποτε συσκευή όπως ένα κινητό τηλέφωνο το οποίο θα τρέχει τον Opera Mini. Μάλιστα οποιαδήποτε αλλαγή των bookmarks σε οποιαδήποτε συσκευή (PC, Mac, Mobile) θα περάσει αυτόματα σε όλες τις συσκευές που έχετε συνδέσει στο Opera Link.
  • το Quick Find το οποίο θυμάται όχι μόνο το τίτλο των ιστοσελίδων και τις διευθύνσεις τις οποίες επισκέπτεστε, αλλά και το περιεχόμενο. ʽΈτσι σε περίπτωση που δεν θυμάστε σε ποια σελίδα είδατε κάτι ενδιαφέρον, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να πληκτρολογήσετε μια λέξη που θυμάστε από τη συγκεκριμένη ιστοσελίδα. Ο Opera 9.50 θα εμφανίσει άμεσα τις ιστοσελίδες οι οποίες περιλαμβάνουν τη λέξη που εισάγατε και που έχετε επισκεφθεί πρόσφατα.

 

Η international έκδοση του Opera 9.5 που μπορείτε να κατεβάσετε παρακάτω, περιλαμβάνει εκτός των άλλων και εξελληνισμένα μενού.

 

File.png Download: Opera 9.50 International

Link.png Site: Opera.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 113
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γρηγορος και ελαφρυς

 

αλλα

 

πολλες σελιδες δεν εμφανιζονται σωστα

 

τα add ons του σε σχεση με του firefox ειναι της πλακας

 

δεν εχει ορθογραφικα λεξικα

 

Firefox Rules

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρήγορος, ελαφρύς, ΣΟΥΠΕΡ εύχρηστος.

 

Θα συμφωνήσω ότι κάποιες σελίδες δεν εμφανίζονται σωστά. ( το πολλές νομίζω είναι υπερβολή )

 

Όσο για τα ορθογραφικά λεξικά, 1 ματιά ρίξε στο φόρουμ και ρώτησε πόσοι από αυτούς τα χρησιμοποιούν :lol:

 

Λάθος, έχει ορθογραφικό λεξικό

 

http://www.nirmaltv.com/2008/01/09/how-to-do-spell-check-in-opera-browser/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ο opera είναι μακραν ο καλύτερος αλλά ρε γαμώτο δεν συνεργάζεται με κανένα download manager. Ελπίζω η καινούργια έκδοση να έχει κάνει κάτι για αυτό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

νομίζω ότι πρέπει να κάνεις manually disable για κάθε file type τον opera, ώστε να ανοίγει ο download manager για αυτά τα αρχεία που θες...

 

για αυτό γύρισα σε Firefox :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρήγορος, ελαφρύς, ΣΟΥΠΕΡ εύχρηστος.

 

Θα συμφωνήσω ότι κάποιες σελίδες δεν εμφανίζονται σωστά. ( το πολλές νομίζω είναι υπερβολή )

 

Όσο για τα ορθογραφικά λεξικά, 1 ματιά ρίξε στο φόρουμ και ρώτησε πόσοι από αυτούς τα χρησιμοποιούν :lol:

 

Λάθος, έχει ορθογραφικό λεξικό

 

http://www.nirmaltv.com/2008/01/09/how-to-do-spell-check-in-opera-browser/

 

 

Sorry δικιο εχεις αλλα ειναι δυσχρηστο καμια σχεση με αυτα του Firefox

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άψογα, το καλύτερο έγινε ακόμα καλύτερο :-)

 

Αυτό με τα bookmarks αν παίζει καλά θα είναι κορυφαίο. Και όσο για τους download managers νομίζω ότι αυτό που είπε ο thresh ισχύει. Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει προβλήματα πάντως. Και υπάρχει πάντα και το "Copy link to clipboard: ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μ αρέσουν τα εικονίδια στα μενού στο νέο σκιν, το οποίο κατά τα άλλα είναι πιο ωραίο πάντως.

 

Γενικά μπροστά από τους άλλους κυρίως σε ταχύτητα.

 

Τώρα αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος για συγχρονισμένα bookmarks μεταξύ firefox της σχολής και opera ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ακολούθησα τις οδηγίες που είχε η προηγούμενη έκδοση του opera σχετικά με το πως να κάνεις το DAP να δουλέψει με τον opera αλλά και πάλι τίποτα. Τέλος πάντων. Άλλο είναι το θέμα εδω πέρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι πρέπει να κάνεις manually disable για κάθε file type τον opera, ώστε να ανοίγει ο download manager για αυτά τα αρχεία που θες...

 

για αυτό γύρισα σε Firefox :-(

 

και εγώ γι'αυτό αλλά και για τα add-ons.

η νέα έκδοση μου φαίνεται πιο ελαφριά και ότι ανοίγει αρκετά ταχύτερα τις σελίδες!

και το νέο skin μου αρέσει πολύ, πολύ στυλάτα τα νέα κουμπάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατήρησα ότι το νέο στυλάκι του, έχει μειώσει στο μισό το χώρο για Bookmarks που βάζαμε κάτω απο τα μενού του στο πάνω μερός της σελίδας (αυτά με τα εικονίδια). Ξέρει κανείς πως επανέρχεται στο κανονικό ;;

 

Για την MAIN BAR λέω. Έχει γίνει ΜΙΣΗ και αρκετά από τα bookmarks που είχα δε τα χωράει πλέον με αποτέλεσμα να μη τα δείχνει καθόλου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...