Προς το περιεχόμενο

Καλύτερο Hosting


Mary40

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η datahost.gr γιατί έχει τόσο ακριβά πακέτα; Τι το ιδιαίτερο προσφέρει;

 

Καλησπέρα,

 

τα πακέτα της εταιρίας μας (Datahost) είναι πιο ακριβά από αυτά της αγοράς για τους εξής λόγους:

 

1) Τα μηχανήματα είναι ιδιόκτητα (υπάρχει κόστος αγοράς + συντήρησης)

2) Η φιλοξενία γίνεται σε Ελληνικό Datacenter (Forthnet) όπου η εταιρία νοικιάζει rack + γραμμή (δυστυχώς το bandwidth χονδρικής είναι πολύ ακριβό και για εμάς)

3) Οι λογαριασμοί hosting μοιράζονται σε όσα μηχανήματα χρειαστεί ώστε να είναι σταθεροί + χωρίς προβλήματα

4) Μερικές έξτρα υπηρεσίες με κάθε hosting:

α) Daily, Weekly, Monthy, Yearly backup σε ξεχωριστό archive για κάθε ημέρα/μήνα κτλ και για ξεχωριστή ομάδα αρχείων πχ mysql, ftp files κτλ (βλ. εικόνα για τα daily backups)

β) Υποστήριξη προβλημάτων εφαρμογών, εγκατάσταση εφαρμογών, γενικότερη τεχνική υποστήριξη

γ) άμεση μεταφορά λογαριασμού σε "backup" server σε περίπτωση προβλήματος hardware για την μικρότερη δυνατή διακοπή λειτουργίας της σελίδας

δ) δυνατότητα αποστολής backup σε μορφή CD/DVD στον κάτοχο 2 φορές / έτος για μεγάλα site

ε) δυνατότητα PHP4, PHP5, MYSQL4 , MYSQL5 για οποιαδήποτε εφαρμογή που έχει απαιτήσεις παλιών εκδόσεων

 

Τα πακέτα μας απευθύνονται κυρίως σε εταιρίες που χρειάζονται σταθερότητα και αδιάλειπτη συνδεσιμότητα στο internet και γι αυτό είναι πιο ακριβά.

 

doomya: σίγουρα υπάρχουν εταιρίες που είναι ανώτερες ή εξίσου καλές με τις Ελληνικές. Υπάρχουν όμως μερικές διαφορές:

 

1) λόγω χιλιομετρικής απόστασης η "σελίδα" σου περνάει από 30 hops για να φτάσει στο PC σου στην Ελλάδα. Αυτό σημαίνει 10 φορές μεγαλύτερες πιθανότητες να πέσει η σύνδεση (μιας και εξαρτάσαι από 30 hops και όχι 3-4" και φυσικά χαμηλό response (απόκριση σε dns call ή http request)

 

2) στην Ελλάδα μπορείς να μιλήσεις με κάποιον και ναι, να τον κράξεις κιόλας! Δεν είναι τόσο απρόσωπα όσο στο εξωτερικό

 

3) Τα μηχανήματα είναι λίγο πιο αξιόπιστα, μιας και όλη μας η δουλειά βασίζεται σε αυτά και όχι όπως στις μεγάλες εταιρίες του εξωτερικού που έχουν 8000 servers και τους κρατάνε μέχρι να χαλάσουν οριστικά.

 

Ο λόγος που γράφω τα παραπάνω μπορεί να μην ισχύουν σε όλες τις μεγάλες εταιρίες του εξωτερικού γιατί υπάρχουν σίγουρα και εξαιρέσεις. Αλλά δυστυχώς ή ευτυχώς αυτές είναι οι διαφορές που κάνουν την ποιότητα της υπηρεσίας.

 

Ο καθένας μπορεί να διαλέξει αυτό που του τεριάζει και αυτό φυσικά που τον καλύπτει οικονομικά και τεχνικά. Από εκεί και πέρα το "καλύτερο hosting" είναι καθαρά κάτι υποκειμενικό και έχει να κάνει σε συνάρτηση με αυτό που ψάχνει ο καθένας.

 

PS: Σχετικά με την cretaforce και εγώ επιβραβέυω και δίνω τα συγχαρητήρια μου για την κίνηση που έκανε με το control panel, έστω και σε command line ( ο καθένας έχεις τους λόγους του και πρέπει να τους σεβόμαστε :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators
ΟΠΟΤΕ κυριες και κυριοι οπως διαβασατε οι Ελληνικες εταιριες ειναι για τα πανυγυρια , κοντρες σου λεει ο ενας , cretapanel σου λεει ο αλλος και ξερο ψωμι

και οι πελατες τους πληρωνουν ....

 

λοιπον για να τελιωνουμε και μιας και ειμαι χρονια στο "κουρμπετι "

 

λοιπον διαλεξτε μια αξιολογη εταιρια στο εξωτερικο , θα ειναι και ποιο φτηνη και ξεμπερδεψατε , και αφηστε τους ελληνικους να λενε για αργα ping και κολοκυθια τουμπανα ....

 

ΤΗΕ ΕΝΔ:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Χαλάρωσε λιγάκι με το επιθετικό ύφος που έχεις στα τελευταία σου posts και πρόσεξε τους χαρακτηρισμούς σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξης κομματι στο co-location υπαρχει ενα μικρο typo:

 

"Ολοκληρομένη λύση παροχής στατιστικών για τον server http://stats.datahost.gr (user: test, pass: test) που περιλαμβάνει την κίνηση (traffic), στατιστικά του hardware, φόρτο επεξεργαστή κ.α. "

 

To link για το τεστ οδηγει στο http://stats.datahos.gr αντι για stats.datahost.gr (επισης το test/test δεν δουλευει, λαθος κωδικος λεει)

 

Για το co-location πληρωνεις το νοικι του 140 ευρω για 4U και επιπλεον 130 ευρω για τα 100GB? Μπορεις να μου εξηγησεις πως λειτουργει αυτο ακριβως; Τι ταχυτητες δινει προς τα εξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ για τα τυπογραφικά, την ανεβάσαμε λιγάκι βιαστικά για κάποιους διαφημιστικούς λόγους. Σύντομα θα διορθωθούν, σε ευχαριστώ για την παρατήρηση :)

 

Για το co-location είναι ακριβώς όπως το είπες. Οι ταχύτητα είναι στα 600Mbit (του datacenter) με 100Mbit port στο switch. Οπότε έχεις max peak στα 100mbit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mike_Vasiliou k Doomya μην ανχωνεστε ..Στημενα ειναι εδω ολα.. Για να κερδισουν εντυπωσεις κ κανενα πελατη , οι σοβαρες και οι πραγματικες-μεγαλες εταιριες δεν μπαινουν σε forum..Οποιος εχει μυαλο καταλαβαινει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο σ' αυτό :) Βέβαια καμμιά φορά είναι καλό να γράφεις και κάτι γιατί ο κόσμος δυστυχώς δεν γνωρίζει και μπορεί πολύ εύκολα να κάνει λάθος επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mike_Vasiliou k Doomya μην ανχωνεστε ..Στημενα ειναι εδω ολα.. Για να κερδισουν εντυπωσεις κ κανενα πελατη , οι σοβαρες και οι πραγματικες-μεγαλες εταιριες δεν μπαινουν σε forum..Οποιος εχει μυαλο καταλαβαινει...

 

Ενώ εσύ, με ημερομηνία εγγραφής πριν 6 ημέρες και 5 μοναδικά posts σε αυτό το thread, δεν είσαι καθόλου στημένος... B)

 

Προφανώς δεν έχεις μπει ποτέ σε κάποιο μεγάλο forum του εξωτερικού, όπου ακόμα και οι μεγαλύτερες εταιρίες έχουν άτομα που απαντάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελειως ακυρο αυτο που ειπες..Ετυχε!ειχε πολλα μειζον θεματα εδω..!αλλωστε εγω δεν εχω εταιρια hosting !τον CPanel k τον apache υποστηριξα..Απο οτι καλαβαινεις δεν τα εφτιαξα εγω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Νομίζω πως γενικότερα ξέφυγε λίγο η κουβέντα, αφού το ερώτημα που τέθηκε αρχικά ήταν άλλο. Anyway, το τι επιλέγει ο καθένας, όπως σωστά ανέφερε κάποιος, είναι καθαρά υποκειμενικό.

 

Για να απαντήσω και στο αρχικό ερώτημα, θεωρώ πολύ καλή εταιρεία web hosting την EUNet ( http://www.eunet.gr ) και το λέω κυρίως από άποψη ταχύτητας. Εκεί έχω και το δικό μου site που φτιάχνω τώρα αλλά την 'πάτησα' από την άποψη ότι δεν υπολόγισα το επιτρεπόμενο traffic / μήνα και, έχοντας κλείσει μόλις 2 βδομάδες στην EUNet, ψάχνω ήδη άλλη εταιρεία για τη σελίδα μου. Φυσικά τους πήρα τηλέφωνο και τους ενημέρωσα και θα πάρω τα χρήματά μου πίσω και γενικότερα ήταν πολύ καλή η αντιμετώπισή τους.

 

Ψάχνω μία εβδομάδα τώρα από google, από λίστες με κορυφαίες εταιρείες web hosting και από διάφορα forum. Έχω σημειώσει διάφορες εταιρείες (και εσωτερικού και εξωτερικού). Βλέπω τα αντίστοιχα πακέτα αλλά κάνω και αντίστοιχα ping και ανοίγω σελίδες πελατών τους για να βλέπω ταχύτητα. Η cretaforce μου φαίνεται πολύ καλή επιλογή διότι δίνει μεγάλο bandwith και τα πακέτα είναι αρκετά φτηνά ενώ οι ταχύτητές της είναι καλές. Και η intechs μου έκανε καλή εντύπωση αν και είναι λίγο πιο ακριβή. Η datahost.gr πετάει από θέμα ταχύτητας αλλά δυστυχώς δε μου αρκεί το bandwith.

 

Υπόψιν ότι το θέμα του site μου, αφορά flash games (στυλ games.gr) και ανεβάζω είτε μέσω ftp είτε μέσω του cms μου, αρκετά swf αρχεία. Δεν ξέρω τι bandwith θα χρειαζόμουν για να είχα την... άνεσή μου αλλά μέσα σε 2 εβδομάδες με 45 flash games και 10 περίπου χρήστες την ημέρα στο site, έφτασα τα 4 gb(φαντάζομαι μέσα σε αυτά ήταν και το uploading των αρχείων κλπ ενώ τελευταία που δεν έχω ανεβάσει τίποτα επίτηδες, παρατηρώ σταθερό traffic).

 

Αν έχει κανείς να προτείνει κάποια εταιρεία ακόμα ή αν θα μπορούσε να μου πει στο περίπου τι bandwidth θα ήταν καλό για ένα τέτοιο site, θα βοηθούσε σημαντικά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

BonJovi δεν προτείνω κάποια εταιρεία αλλά όπως (αν θυμάμαι καλά) έχει ξαναειπωθεί μία επίσκεψη και λίγη ενασχόληση στο http://www.webhostingtalk.com μπορείς να βρεις αρκετά καλούς πάροχους σε αρκετά καλές τιμές. Είναι σημείο αναφοράς ακόμα για τους περισσότερους στο θέμα του webhosting

 

Υπάρχει αρκετές μούφες και στο εξωτερικό και εδώ. Το ατού των Ελληνικών εταιρειών είναι η αμεσότητα της επικοινωνίας το αρνητικό είναι ότι με τη διαφορά USD και Euro ακόμα και οι φθηνότεροι είναι πιο ακριβοί

 

Αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει κανείς να προτείνει κάποια εταιρεία ακόμα ή αν θα μπορούσε να μου πει στο περίπου τι bandwidth θα ήταν καλό για ένα τέτοιο site, θα βοηθούσε σημαντικά :)

 

Θα σου πρότεινα να επικοινωνήσεις με τους webhosts που σε ενδιαφέρουν τα πακέτα τους και να ζητήσεις δοκιμαστικό account για 1 μήνα. Στη συνέχεια θα ξέρεις τις απαιτήσεις της ιστοσελίδας σου για τους πρώτους μήνες οπότε και πιο πακέτο θα χρειαστείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ρε παιδια τι έγινε;;;Αυτό ήτανε;;;Δεν γίνεται να συνεχίσουμε την κουβέντα μας;;;Π.Χ Δεν θα μπορούσε κάποιο παληκάρι που έχει χρόνο, αν έχει και να μας εξηγήσει τις βασικές αγγλικές ορολογίες πχ resseler, shared κλπ στα ελληνικά, ώστε και οι αδαείς να αποκτήσουν δικαίωμα στο όνειρο, ενός δικού τους site;;;Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα..

Σας ευχαριστώ πολύ..Να σας ρωτήσω και άλλο...Ας Υποθέσουμε ότι αγοράζω-κατωχυρώνω την http://www.@@@@@@@.gr. Μπορώ αυτό το site μου να το έχω σε δύο εταιρείες;;Δηλαδή μπορουν να μου το φιλοξενουν ταυτόγχρονα δύο εταιρείες;;;Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...