Προς το περιεχόμενο

[INFO] Η δύναμη της Κονσόλας


Manos-Sx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 4 μήνες μετά...
  • Απαντ. 889
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη τωρα το καλοκαιρι το νετμπουκ μου με το kodi ζεσταινεται πολυ και δυσκολευεται να παιξει ακομα και ενα 480p stream, σκεφτηκα να κανω ενα script που θα τσεκαρει την θερμοκρασια του και αν ειναι πχ πανω απο 60 βαθμους, θα το κλεινει με systemctl shutdown.
Για αρχη, ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος να τρεχει αυτο το script? Φανταζομαι με cron job που θα το τσεκαρει καθε 5 λεπτα πχ. Και μετα, πως θα παιρνω τη θερμοκρασια? Αρκει πχ το output απο το sensors και grep?

Το τεσταρισμα θα γινει στο δικο μου συστημα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jim_p είπε

Επειδη τωρα το καλοκαιρι το νετμπουκ μου με το kodi ζεσταινεται πολυ και δυσκολευεται να παιξει ακομα και ενα 480p stream, σκεφτηκα να κανω ενα script που θα τσεκαρει την θερμοκρασια του και αν ειναι πχ πανω απο 60 βαθμους, θα το κλεινει με systemctl shutdown.
Για αρχη, ποιος ειναι ο πιο ευκολος τροπος να τρεχει αυτο το script? Φανταζομαι με cron job που θα το τσεκαρει καθε 5 λεπτα πχ. Και μετα, πως θα παιρνω τη θερμοκρασια? Αρκει πχ το output απο το sensors και grep?

Το τεσταρισμα θα γινει στο δικο μου συστημα :P

Same ό,τι έγραψα και στο adslgr 😛

Δεν υπάρχουν δεκάδες δαίμονες για αυτή τη δουλειά; Γιατί να μπλέξεις με scriptάκια και cron;Από εκεί και πέρα αν θέλεις οπωσδήποτε να γίνει με script, υπάρχουν πολλοί τρόποι να πάρεις την θερμοκρασία. Οι πιο συνήθεις είναι:
1) Parse την έξοδο της εντολής sensors του πακέτου lm_sensors. Τρέξε sensors (ή ακόμη καλύτερα sensors -u για να έχεις raw output και δες ποια μεταβλητή χρειάζεσαι για την θερμοκρασία). Λογικά θα έχεις μία "γενική" θερμοκρασία επεξεργαστή και μία θερμοκρασία για κάθε πυρήνα.

# sensors -u coretemp-isa-0000                                  
coretemp-isa-0000                            
Adapter: ISA adapter
Package id 0:
  temp1_input: 42.000
  temp1_max: 80.000
  temp1_crit: 100.000
  temp1_crit_alarm: 0.000
Core 0:
  temp2_input: 42.000
  temp2_max: 80.000
  temp2_crit: 100.000
  temp2_crit_alarm: 0.000
... κτλ ...

# sensors -u coretemp-isa-0000 | grep temp1_input               
  temp1_input: 42.000                                           
# sensors -u coretemp-isa-0000 | grep temp1_input | cut -d : -f2-
 42.000


Η εντολή sensors -u coretemp-isa-0000 διαβάζει τις παραμέτρους μόνο του coretemp που είναι οι θερμοκρασίες επεξεργαστή για Intel Core2 και όχι και του chip της μητρικής (γιατί αλλιώς θα έχουμε πολλές μεταβλητές με όνομα temp1_input). Η grep κρατάει μόνο την θερμοκρασία του ενός πυρήνα και η cut κρατάει μόνο την θερμοκρασία. Ανάλογα με τον επεξεργαστή που έχεις, ίσως χρειαστεί να αλλάξεις μεταβλητές.

2) Κατευθείαν από το /sys χωρίς την εκτέλεση του sensors

# cat /sys/devices/platform/coretemp.0/hwmon/hwmon0/temp1_input
43000


Ακόμη πιο εύκολο μια και δεν χρειάζεται ούτε να τρέχεις grep / cut ούτε το εμφανίζει σαν δεκαδικό ούτε τίποτα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείς επίσης να δοκιμάσεις να κάνεις undervolt ή/και να αλλάξεις θερμοαγωγιμη παστα στον επεξεργαστή. Και τα δύο λογικά θα μειωσουν τη θερμοκρασία του CPU

Επεξ/σία από pmav99
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανω undervolt στον atom θα τον εχω μονο για να παιζει ιντερνετικο ραδιοφωνο, γιατι μεχρι εκει θα επαρκει η ισχυς του μετα. Παστα δεν γινεται να αλλαξω γιατι η "παστα" του ειναι ενα αυτοκολλητο που κολλαει σε ενα μεγαλο μεταλλικο κομματι κατω απο το πληκτρολογιο και τιποτε αλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 14/6/2019 στις 12:13 ΜΜ, jim_p είπε

Αν κανω undervolt στον atom θα τον εχω μονο για να παιζει ιντερνετικο ραδιοφωνο, γιατι μεχρι εκει θα επαρκει η ισχυς του μετα. Παστα δεν γινεται να αλλαξω γιατι η "παστα" του ειναι ενα αυτοκολλητο που κολλαει σε ενα μεγαλο μεταλλικο κομματι κατω απο το πληκτρολογιο και τιποτε αλλο.

ωωω , ετσι που το λες θα δεις μεγαλη πτωση θερμοκρασιας.

αυτο το αυτοκολητο ξερενεται ευκολα και απο θερμοαγωγιμο γινετε θερμομωνοτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια χαρά,

Πρόσφατα χρειάστηκε να αποδιπλοποιήσω γραμμές από αρχεία διατηρώντας τη σειρά των γραμμών και βρήκα την παρακάτω εντολή (awk):

awk '!visited[$0]++' original_file > deduplicated_file

Δημοσίευσα και ένα κείμενο που εξηγεί πως λειτουργεί ο συγκεκριμένος κώδικας στο blog μου. Αν σας ενδιαφέρει μπορείτε να το διαβάσετε εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

θελω ενα script το οποιο 
οταν δεν θα εχω διαδικτυο ( σημειωση θα ειναι συνδεδεμενο το μηχανημα  σε wifi ) 
να ενεργοποιηται αυτοματα ενα service (απο systemctl ) και οταν θα εχω 
διαδικτυο τοτε να σταματαει το service ..

υπαρχει τετοιο πραγμα;; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή, συν oxygene και χείρα κίνει. Ψάξε "bash check network connectivity" ή κάτι παρεμφερές και θα βρεις χιλιάδες αποτελέσματα που κάνουν ping / wget / curl / whatever, όπως είπε ο oxygene. Τα περισσότερα δεν είναι 100% δόκιμα γιατί το "έχω δίκτυο" είναι δύσκολη έννοια και δεν μπορούν να καλυφθούν όλες οι περιπτώσεις αλλά αρκούν.

Επεξ/σία από imitheos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μια μικρή βοηθεία παιδια ... 
στο λαπτοπ της μανας μου τρέχει το xubuntu lts  εγω της το περασα ... 
αλλά το ζητημα ειναι οτι δεν θελει να κανει της αναβαθμισεις ...
οποτε θελω να αυτοματοποει της  αναθαβμισεις ..
εβαλα και το unattended updates  
φυσικα θα βαλω να γινετε στο cronjob το ucaresystem

 και τώρα παμε στο ζουμι ... 
 

οταν ειναι να ερθει η επομενη εκοδση του ubuntu lts μεσω του θελω να σκριπτακι 
να γινει αυτοματη η αναβαθμιση .. καμια ιδεα ;; 

Επεξ/σία από jemadux
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειμαι κατα της αυτοματης ενημερωσης (δηλαδη πισω απο το παρασκηνιο) πες οτι ξεκινα η ενημερωση και κατα τη διαρκεια κανει επανεκκινηση κοβωντας στη μεση το update, δεν ειναι windows παρακαλω περιμενετε για ολοκληρωση update

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, μπουρτζοβλαχος είπε

ειμαι κατα της αυτοματης ενημερωσης (δηλαδη πισω απο το παρασκηνιο) πες οτι ξεκινα η ενημερωση και κατα τη διαρκεια κανει επανεκκινηση κοβωντας στη μεση το update, δεν ειναι windows παρακαλω περιμενετε για ολοκληρωση update

μακαρι να μπορουσα να της το πω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...