Προς το περιεχόμενο

Diablo III Topic v1


kostacurtas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να παραθέσω και εγώ κάποιες σκέψεις μου.

 

Για κάποιον που δεν έχει ασχοληθεί με τα προηγούμενα Diablo, το D3 σε γενικές γραμμές είναι ένας καλογυαλισμένος τίτλος με ενδιαφέρον gameplay, κτλ κτλ. Σε αυτό πραγματικά δεν διαφωνώ.

 

Αντίθετα, για κάποιον ο οποίος έχει παίξει/λιώσει τους προηγούμενους τίτλους, δεν νομίζω να του προσφέρει τίποτα παραπάνω, εκτός από τον τομέα των γραφικών (είναι και μια δεκαετία διαφορά) και τον χειρισμό που είναι ένα βήμα μπροστά σε σχέση με τον προκάτοχό του, χωρίς να είναι κάτι το καινοτόμο.

 

Όπως και οι προκάτοχοί του το end game ουσιαστικά είναι το grind για να αποκτήσεις καλύτερο gear προκειμένου να γίνει δυνατότερος ο χαρακτήρας και πάει λέγοντας. Οι βασικές όμως διαφορές/πατάτες έχουν να κάνουν με το πόσο πρόχειρα έστησαν αυτό τον μηχανισμό σε σχέση με τα παλαιότερα. Εξηγούμαι:

 

1) Τόσο στο 1 όσο και στο 2 για να φτάσεις στο μέγιστο lvl έναν χαρακτήρα έπρεπε να πεθάνεις. Στο πρώτο είχα έναν warrior 43-45 (με το cap στο 50) και πραγματικά είχα λιώσει άπειρες ώρες με κάποια φιλαράκια με τα 56άρια modemάκια της εποχής. Στο 2 πάλι, το cap ήταν στο 99, τα xp από lvl σε lvl από ένα σημείο και μετά ανέβαιναν σχεδόν εκθετικά και όταν πέθαινες έχανες μέρος τους. Χαρακτηριστικά αναφέρω ότι μου είχε τύχει να χάσω κοντά το 80% για να πάω από 96 στο 97 με την μάγισσα. Αντίθετα στο Diablo 3 για να τερματίσεις (όσον αφορά το lvl) έναν χαρακτήρα σε 25 ώρες έχεις καθαρίσει.

 

2) Αφού λοιπόν τερμάτισες το lvl του χαρακτήρα σου αυτό που πρέπει να κάνεις μετά είναι να τον ντύσεις και να προχωρήσεις στο Inferno. Έτσι ερχόμαστε στο μεγαλύτερο πρόβλημα που έχει το παιχνίδι που είναι το gear.

 

α) Δεν υπάρχει customization στα socketed αντικείμενα πέρα από τα gems. Σε αντιπαράθεση στο D2 είχαμε τα runes όπως επίσης και τα rune words (Breath of the Dying και τα μυαλά στα κάγκελα).

 

β) Τα στατιστικά όπως σε όλα τα diablo στα rare είναι random. Το πρόβλημα όμως είναι πως τα affixes είναι περισσότερα όπως επίσης και το εύρος των τιμών που αυτά μπορούν να πάρουν με αποτέλεσμα οι πιθανότητες ένα αντικείμενο να έχει έναν αποδεκτό συνδυασμό με καλά στατιστικά να είναι λιγότερες.

 

γ) Σε σχέση με το παραπάνω έρχεται και το πρόβλημα με τα class specific items αλλά και τα legendaries και sets. Προσωπικά θα έπρεπε κάποια stats να μην rollάρονταν καθόλου για συγκεκριμένα αντικείμενα, πχ intelligence σε mighty weapon ή στο Immortal King set.

 

Το παιχνίδι στο σύνολό του μπορεί να είναι καλό αλλά δεν είναι του επιπέδου των προκατόχων του ή του ονόματος της Blizzard. Η αίσθηση που μου άφησε είναι ότι αποτελεί κάτι ΜΙΣΟ το οποίο βγήκε μόνο και μόνο για να καλύψει την τρύπα του καλοκαιριού στο wow και τίποτα παραπάνω. Σε αυτό πιστεύω βοηθάει και μια στροφή που έχει κάνει η Blizzard στο να προσελκύσει άτομα που δεν έχουν ασχοληθεί στο παρελθόν με την εταιρία ή με τους προηγούμενους τίτλους της παρά να κρατήσει τους παλαιότερους παίκτες. Αυτό πιστεύω φαίνεται περισσότερο στο wow αλλά είναι για άλλο thread.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 17,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πλέον μετά απο ένα μήνα φαρμ στο inferno το έκανα uninstall και εγώ αφού δεν μου κινεί καθόλου το ενδιαφέρον πια. Η friend list και αυτή νεκρή αφού οι 9 στους 10 έχουν να loggάρουν 10+ μέρες.

Έχω την ιδέα πως είναι πρώτη φορά που blizzard game φευγει τόσο άπατο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο 80 περιπου ωρες gameplay και ευρισκομενος επιπεδο level 56 με Βαρβαρο στη μεση περιπου του hell.

λοιπόν, θα βγάλω κι εγώ το e-peen μου και θα πω την γνώμη μου για κάθε άσχετο που πετάγεται ενώ είναι στα μέσα του hell και νομίζει ότι είναι pr0.

 

δεν είμαι 10 χρονων όπως είπα και μερικές σελίδες πριν, έπαιξα Diablo 1 + hellfire, Diablo 2 + LoD και WoW για καμια 5ετια, καλά ως εδώ?

το παιχνίδι στην παρούσα κατάσταση του απλά ΔΕΝ! πάρτε το χαμπάρι, εάν είσαι 20χρονων την στιγμή αυτή ΌΧΙ δεν ξέρεις από gaming. δεν έζησες atari->PS3 (αν μεγάλωσες επί counter-strike δεν σε κάνει μαμια gamer)

 

σταματήστε επιτέλους να το παίζεται "μαμιαδες", το παιχνίδι στο σύνολο του gaming community δεν άρεσε τέλεια και παύλα. sεσάς που αρέσει είστε η μειοψηφία πάρτε το χαμπάρι και συνήθως είστε άτομα που δεν είχαν επαφή με προηγούμενα games τις Blizz.. (δεν το λέω για όλους φυσικά)

 

κόψτε λοιπόν την ειρωνεία του "δεν σας άρεσε το D3 x0ax0a lol n00bs" και βάλτε το επιτέλους να δουλέψει πριν ποστάρετε.

 

επίσης πληροφοριακά, είμαι Act 3 Inf. με Monk προχωράω άνετα όλα τα mobs, αλλα στα elites βρίσκω τοίχο.. θέλω 3-4 ψόφους για να τα φάω και εάν... βαριέμαι να skipαρο όλα τα elites/champions για να λέω μονο και μονο ότι clear το Inferno... δεν μου προσφέρει ευχαρίστηση αυτό.

 

Βρε παιδιά.. pvp έχει ή όχι ακόμα;Τί ζητάω;

οχι

 

ρε φιλε, δεν με νοιαζει η γνωμη του καθε 10χρονου (και δεν εννοω εσενα αλλα τους πολλους που εχουν το παιχνιδι). Απο τη στιγμη που το παιχνιδι εχει σουπερ ιστορια, γραφικα, gameplay, σε κραταει για ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ωρες ΚΑΙ πολλα αλλα, για μενα ειναι τοπ. Το να μπαινει ο καθενας και να λεει, "ειναι πατατα επειδη δεν μπορω να παιξω inferno" η επειδη δεν μπορουν να πουλησουν κατι, η επειδη δεν πεφτουν σουπερ αντικειμενα η επειδη τους επιασαν τον **** και πληρωσαν 60 ευρω ενω ολη η Ελλαδα πληρωνε 45, ε δεν στεκει

22711132.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπόν, θα βγάλω κι εγώ το e-peen μου και θα πω την γνώμη μου για κάθε άσχετο που πετάγεται ενώ είναι στα μέσα του hell και νομίζει ότι είναι pr0.

 

Prosexe ligo pos milas. Asxetos eisai kai fainesai an thes na katebo kai na sou apantiso sto epipedo sou.

Thes kai ofthalmiatro giati ego EGRAPSA KATHARA oti grafo prosopikh gnomh kai DEn thelo na ginei simio antiparatheshs. Oute egrapsa kati eksarxhs gia sena. Egrapsa mono ti gnomh mou opote allh fora na prosexis na diabazis prota kai na krinis sosta ta grafomena. Pote den enoisa amesa i emmesa oti eimai PRO. Pantos gia thn istoria tha sou po oti ta games pou exo midenisei ego genika de tha ta midenisis oute se 5 zoes. Den xeris poios einai apenanti sou opote mi les polla ainte giati me ekneyrises bradiatika.

 

δεν είμαι 10 χρονων όπως είπα και μερικές σελίδες πριν, έπαιξα Diablo 1 + hellfire, Diablo 2 + LoD και WoW για καμια 5ετια, καλά ως εδώ?

 

Apo osa egrapses gia mena tha elega oti eisai 15 eton alla telospanton mikrh shmasia exei. Ayta pou epekses esu gia mia 5etia ego prosopika ta exo gia proino alla den bghka pote na to kauxitho.

 

το παιχνίδι στην παρούσα κατάσταση του απλά ΔΕΝ! πάρτε το χαμπάρι, εάν είσαι 20χρονων την στιγμή αυτή ΌΧΙ δεν ξέρεις από

gaming. δεν έζησες atari->PS3 (αν μεγάλωσες επί counter-strike δεν σε κάνει μαμια gamer)

 

σταματήστε επιτέλους να το παίζεται "μαμιαδες", το παιχνίδι στο σύνολο του gaming community δεν άρεσε τέλεια και παύλα. sεσάς που αρέσει είστε η μειοψηφία πάρτε το χαμπάρι και συνήθως είστε άτομα που δεν είχαν επαφή με προηγούμενα games τις Blizz.. (δεν το λέω για όλους φυσικά)

 

Mamias to paizeis esu ego den to epeksa pote, diabase parapano mpas kai ksestrabotheis.

 

ι

 

 

22711132.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και εγώ την τρολλια μου. Πάντοτε απορουσα για πιο λόγο καποιος παίζει το ίδιο παιχνίδι δεύτερη φορά. Τη χαρα βρίσκεται να παίζεται καπάκι το ίδιο παιχνίδι, τις ίδιες πίστες, την ίδια ιστορία; να είχαν περάσει μερικά χρόνια, τοτε σαν ανάμνηση το καταλαβαίνω. Και αν αλλάξετε χαρακτήρα, πόσο διαφορετικό γίνεται το παιχνίδι;

 

Υπάρχουν ελάχιστα παιχνίδια (πχ mass effect) που οι επιλογές σου επηρεάζουν το σενάριο. Εκει το κατεβαίνω. Αλλα το ίδιο παιχνίδι γιατι απλα εισαι βάρβαρος ή καλογερος;

 

Χίλιες φορές καλύτερα ένα άλλο παιχνίδι...

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω δεν καταλαβαινω οταν καποιος δεν του αρεσει το παιχνιδι γιατι να μπαινει στο νημα και να σχολιαζει με τοσο μενος τα αρνητικα του.

κανετε σαν να σας αναγκαζει με το ζορι η blizz να παιζετε :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σας χαλάμε το feng shui δηλαδή? όσα θετικά και να γράψεις το game καλύτερο δεν γίνεται, όχι χωρίς 2-3 βαρβάτα patch τουλάχιστον.

δεν μας αναγκάζει κανεις να το παίζουμε, εξάλλου δεν το παίζουμε πια, αλλα το να σχολιάζεις με "lol noob l2p" κάθε έναν που γραφει κάτι αρνητικό για το game είναι κάπως...

και γραφει πουθενά ότι απαγορεύεται να το κράξεις? αν είναι έτσι να μπαίνουμε σε όλα τα thread και να γράφουμε τι ωραία και μαγικά που είναι όλα τα games

 

@greeneye βασικά αναφερόμουν κυρίως στο Doug, αλλα δεν πειράζει σε πιάνει κι εσένα.

από τα λεγόμενα σου (στα προηγούμενα post) καταλαβαίνω ότι (να το πω ωραία) δεν έχεις ασχοληθεί ποτε σοβαρά με το Diablo, η έστω κάποιο άλλο game τις Blizz.

Μπορω ευκολα να φανταστω οτι οι περισσοτεροι μουρμουριδες το φτασανε level 60 και νομιζουν οτι πιασανε τον παπα απο τα @@ και δεν εχει τιποτα αλλο να κανουν

περιμέναμε τόσα χρονια για να πάμε level 60? είσαι σοβαρός τώρα? μιλάς με την μεγάλη εμπειρία που έχεις στο forum?

εδώ μέσα έχει άτομα που κάνανε high-end PvE και PvP στο WoW και κάρβουνα του Diablo που δεν πιάνουν μια η ώρες μου μαζί με τις δικες σου μπροστά τους (άσχετα ότι δεν γραφουν), και μας πετάς τέτοια διαμάντια?

 

βασικά τώρα που ξαναδιαβάζω το post σου, παρατηρώ ότι δεν έχεις καμια επαφή με online gaming. (κι αν δεν ισχύει αυτό για δώσε 2-3 παραδείγματα online games που έχεις λιώσει για να καταλάβω με τι άτομο μιλάω)

 

επίσης (sry αλλα δεν μπορώ :P ) από το 1996 (D1) μέχρι σήμερα 16 χρονια, εσύ τα έχεις για πρωινό? πρόσεχε με το e-peen, θα τρυπήσεις το φεγγάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω δεν καταλαβαινω οταν καποιος δεν του αρεσει το παιχνιδι γιατι να μπαινει στο νημα και να σχολιαζει με τοσο μενος τα αρνητικα του.

κανετε σαν να σας αναγκαζει με το ζορι η blizz να παιζετε :mrgreen:

Με το ζόρι όχι, αλλά δεν παύει να είναι ένα προϊόν το οποιο πληρώσαμε και έχουμε/είχαμε απαιτήσεις από αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sugizo lypamai λλα το επιπεδο σου ειναι πολυ χαμηλο για να ΞΑΝΑ-κατεβω σε αυτο. Απο τι στιγμη που γραφεις χωρις να

διαβαζεις προσεκτικα τι γραφει ο αλλος (γιατι το εκανες και για αλλους οχι μονο για μενα) απαξιω να σου απαντησω ξανα.

Αμα δε σου αρεσει το game σταματα να παιζεις σταματα να γραφεις και κατσε φτιαξε το δικο σου Diablo !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω συνεχιζω να απορω παντως. Το παιχνιδι εχει 1 και μονο προβλημα. Το loot. Τα ειπε και ενας πιο πανω καλυτερα (int σε mighty weaps, unique items και γενικα το ολο RNG). Ναι συμφωνοι ειναι σοβαρο προβλημα οταν μιλαμε για farm game. Αλλα απο την αλλη ειπαν οι ανθρωποι οτι το παλευουν και οσοι ξερουν την blizzard ξερουν τι patches βγαζει και ποσο μπορουν να αλλαξουν ενα game.

 

Τωρα τα υπολοιπα που λετε ειναι απλα μπουρδες. Το gameplay του παιχνιδιου κατ'εμε ειναι πιο απολαυστικο και απο τα καλυτερα action games (καθε ειδους) απλα για την ωρα αφου φτασεις σε ενα σοβαρο επιπεδο stats δεν εχει νοημα να farmareis για τον παραπανω λογο.

 

Παντως το ολο θεμα με "τα λεφτουδακια σας" ειναι τραγικο. Λες και ακομη και αν απογοητευτικατε ειναι τα πρωτα η τα τελευταια λεφτα σας που δε πιασαν τοπο

 

Edit: Προφανως δε συμφωνω με τον greeneye τον Doug και οποιονδηποτε αλλο ακομη απολαμβανει το παιχνιδι επειδη απλα δε καταλαβαινει το προβλημα στο "endgame" γιατι απλα δεν εχει φτασει σε αυτο. Και γω σταματησα το game. Και γω περιμενα 10 χρονια και δε κοιμηθηκα τη μερα του release. Απλα ειναι λιγο κουραστικη η ολη "μου φαγαν το μπιφτεκι μου" φαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω συνεχιζω να απορω παντως. Το παιχνιδι εχει 1 και μονο προβλημα. Το loot. Τα ειπε και ενας πιο πανω καλυτερα (int σε mighty weaps, unique items και γενικα το ολο RNG). Ναι συμφωνοι ειναι σοβαρο προβλημα οταν μιλαμε για farm game. Αλλα απο την αλλη ειπαν οι ανθρωποι οτι το παλευουν και οσοι ξερουν την blizzard ξερουν τι patches βγαζει και ποσο μπορουν να αλλαξουν ενα game.

 

Τωρα τα υπολοιπα που λετε ειναι απλα μπουρδες. Το gameplay του παιχνιδιου κατ'εμε ειναι πιο απολαυστικο και απο τα καλυτερα action games (καθε ειδους) απλα για την ωρα αφου φτασεις σε ενα σοβαρο επιπεδο stats δεν εχει νοημα να farmareis για τον παραπανω λογο.

 

Παντως το ολο θεμα με "τα λεφτουδακια σας" ειναι τραγικο. Λες και ακομη και αν απογοητευτικατε ειναι τα πρωτα η τα τελευταια λεφτα σας που δε πιασαν τοπο

 

Edit: Προφανως δε συμφωνω με τον greeneye τον Doug και οποιονδηποτε αλλο ακομη απολαμβανει το παιχνιδι επειδη απλα δε καταλαβαινει το προβλημα στο "endgame" γιατι απλα δεν εχει φτασει σε αυτο. Και γω σταματησα το game. Και γω περιμενα 10 χρονια και δε κοιμηθηκα τη μερα του release. Απλα ειναι λιγο κουραστικη η ολη "μου φαγαν το μπιφτεκι μου" φαση.

 

Ουσιαστικα φιλε συμφωνω μαζι σου,αλλωστε το loot το ανεφερα και εγω παραπανω μαζι με αλλα. Oso afora to endgame το εχω καταλαβει και εγω απλα εγω ειπα οτι ουσιαστικα για μενα δεν τελιωνει το game αφου μπορεις να το "μηδενισεις" με αλλους 4 χαρακτηρες και να πιασεις 500 ωρες gameplay. Αυτο θα το κανω εγω. Η Βλιζζαρδ δεν ειπε ποτε οτι θα βγαλει το diablo για να παιζουμε για ολη μας τη ζωη με 50-60 ευρω αγορα εφαπαξ ! :))) Επισης εχει ενα σωρο achievements να κανεις που ξεχασα να το αναφερω παραπανω. Ειμαι και εγω σιγουρος οτι με τα patches oi krazantes ακομα θα το κραζουν αλλα στα κρυφα θα το παιζουν ολη μερα και νυκτα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...