Προς το περιεχόμενο

κλεισιμο βεραντας


gponiris

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σκεφτομαι να κλεισω ενα τμημα της βεραντας μου (5τετραγωνικα )για να το κανω αποθηκη,λογω περιορισμενου χωρου στο σπιτι(οπως κανουνε και αλλοι πολλοι).ποιος τροπος ειναι νομιμος και οικονομικος,ωστε να μην εχω προβληματα?καποιοι μου ανεφεραν με τζαμι,μιας και μπορει να μετακινηθει..αλλοι με τεντα...θελω να το κλεισω ερμητικα.σαν να ειναι δωματιο.για αλλη μελλοντικη χρηση.

προσωπικα δεν εχω μεγαλη εμπειρια απο τετοια θεματα γιαυτο και ζηταω να με κατατοπισετε.ευχαριστω εκ των προτερων :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κλείσει δύο μπαλκόνια με τέντες, κάθετες. ανάμεσα στα κενά έχω λωρίδες τέντας που κολάνε με χρατς.

ερμητικά κλειστό "σαν δωμάτιο" δεν είναι, δηλαδή να κοιμηθεί άνθρωπός εκει μέσα δε λέει (κρυο το χειμώνα, πολυ ζεστό το καλοκαίρι), αλλα για αποθήκη ειναι ΟΚ, η βροχή δεν μπαίνει.

Σε γειτονικά μπαλκόνια έχω δει και κλειστά με τζάμι.

 

Αν υπάρχουν νόμιμοι τρόποι (εννοείται χωρις να πληρώσεις καποιο τέλος σε πολεοδομία) δεν ξέρω, πιστευω όχι.

το 99% οσων το κάνουν απλά ρισκάρουν οτι δεν θα τους καρφώσει γείτονας, γιατι μόνο έτσι θα ασχοληθούν μαζί σου.

 

καλύτερα ρώτα κανεναν γνωστό σε πολεοδομία, μηχανικούς, επαγγελματίες σχετικους με οικοδομή, αν υπάρχουν νόμιμοι τρόποι και ποιές οι κυρώσεις αν γίνει καταγγελία.

Αν έχεις τσακωθεί με κανέναν γείτονα, πρόσεχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν υπάρχουν νόμιμοι τρόποι (εννοείται χωρις να πληρώσεις καποιο τέλος σε πολεοδομία) δεν ξέρω, πιστευω όχι.

Δεν υπάρχουν

μόνο αυτό που λέει ο dimitris74

αν δεν κανω λαθος μη μονιμη κατασκευη μπορει να χρησιμοποιηθει.

τετοια ειναι τεντα, ναυλον κλπ

 

και ποιές οι κυρώσεις αν γίνει καταγγελία.

α) πρόστιμο ανέγερσης, με βάση τις αντικειμενικές αξίες

β) πρόστιμο διατήρησης, μέχρι να το ξηλώσεις

 

δυνατότητα νομιμοποίησης (έκδοση οικοδομικής άδειας) εφόσον υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή δόμησης, και συμφωνούν οι πιθανοί συνιδιοκτήτες.

αν είναι πολυκατοικία, λίγο δύσκολο, γιατί αλλάζει η αναλογία των ποσοστών σας, και γιατί θα θέλουν και αυτοί (εν δυνάμει) το μερίδιο που τους αναλογεί απο το υπόλοιπο του συντελεστη

 

στη ελλάδα βέβαια, όλοι περνάμε τον δρόμο με κλειστά μάτια, και όποιον τον πατήσει όχημα

 

ρώτα τον μηχανικό της οικοδομής σου

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σωστα ολα αυτα που αναφερετε.μακαρι να εβρισκα εναν τροπο να το εκλεινα ερμητικα με τεντα.δεν θα ειχα προβλημα.αλλα μου κανει εντυπωση που αλλοι βαζουν τζαμια(οι περισσοτεροι στη γειτονια εχουν).τα τζαμια δεν θεωρουνται μη μονιμη κατασκευη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πολυ σωστα ολα αυτα που αναφερετε.μακαρι να εβρισκα εναν τροπο να το εκλεινα ερμητικα με τεντα.δεν θα ειχα προβλημα.αλλα μου κανει εντυπωση που αλλοι βαζουν τζαμια(οι περισσοτεροι στη γειτονια εχουν).τα τζαμια δεν θεωρουνται μη μονιμη κατασκευη?

 

Επόμενως βάλε κι εσύ τζάμια κι αν σε καρφώσουν,κάρφωσε όλους τους υπόλοιπους :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, όχι πολύ άσχετη που μου ήρθε μόλις τώρα: Πολλές καφετέριες το χειμώνα κλείνουν τον εξωτερικό τους χώρο με διάφορους τρόπους παρεμφερείς με αυτούς που προαναφέρθηκαν πιο πάνω. Σε αυτές τις περιπτώσεις τι ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την αδεια ποσο την πληρωνω?ειναι αναλογα των τεραγωνικων?θεωρειται οτι αυξανω τον χωρο μου με αυτον τον τροπο?οποτε δηλωνω και περισσοτερα τμ στην εφορια?με τι επιβαρυνομαι γενικα?ευχαριστω κ παλι ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το κάνεις, βεβαιώσου ότι κάποιος άλλος δε θα σου δημιουργήσει στο μέλλον πρόβλημα αλλού, δεδομένου ότι θα είσαι ήδη παράνομος και έτσι δε θα μπορείς να τον καρφώσεις. Οι Έλληνες είμαστε πολύ κάφροι σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω πως πλεόν αυτός που κάνει καταγγελία πρέπει να είναι και ο ίδιος νόμιμος γιατί γίνεται και σε εκείνος έλεγχος (αυτό το μέτρο μπήκε σε εφαρμογή λόγω μεγάλου αριθμού καταγγελιών)... αν κάτι τέτοιο ισχύει τσέκαρε τους απέναντι αν είναι νόμιμοι :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...