Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Alex εχουμε ενα σακο στην αιθουσα των προγραμματων, τα πρωινα ειναι αδεια.

Χρειαζεται γαντια η επιδεσμους?

Αν ηθελα να ξεκινησω δοκιμαστικα τι θα προτεινες?Τι να προσεξω,διαρκεια κτλ.

Τι γαντια και επιδεσμους ρε, βαρα εκει περα μεχρι να ματωσεις! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Όλη μερα περίμενα να πάω προπονηση. Κύλησε όμορφα και καλα , ευτυχως η μια βδομάδα δεν μ επηρέασε.

 

Γυρνώντας παραλίγο να τράκαρω μ ενα μαλακιστήρι στη Βουλιαγμένης , που θα προκαλούσε ατύχημα μ αυτον (που κι ας ψόφαγε χεστηκα) εμενα , τον ταξιτζή που ηταν στη δεξιά λωρίδα κι ιςως και μ άλλους που θα έπεφταν πανω μας.

 

Τέλοσπαντων ευτυχως γύρισα καλα σπιτάκι μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζόρι μάγκες. Πολύ δουλειά,υποχρεώσεις τελευταία.

Προπόνηση οk. 3φορές χ 1,30 ώρες την εβδομάδα.

Φαι οk. Ετοιμάζει ταπεράκια η γυναίκα μου + λίγο on τα ψιλοκαταφέρνω.

Ύπνος not ok. Kάνα 5ωρο καθημερινά και ήδη στην βδομάδα πάνω αρχίζουν να φαίνονται τα αρνητικά αποτελέσματα της έλειψής του :(


Alex εχουμε ενα σακο στην αιθουσα των προγραμματων, τα πρωινα ειναι αδεια.
Χρειαζεται γαντια η επιδεσμους?

Αν ηθελα να ξεκινησω δοκιμαστικα τι θα προτεινες?Τι να προσεξω,διαρκεια κτλ.

Για αρχή πάρε αυτά του grapling που έχου στο brazilian-mma και krav maga.

O σακος θέλει πρόγραμμα. Αργότερα που θα έχω χρόνο θα σου πώ.και εγώ.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex εχουμε ενα σακο στην αιθουσα των προγραμματων, τα πρωινα ειναι αδεια.

Χρειαζεται γαντια η επιδεσμους?

Αν ηθελα να ξεκινησω δοκιμαστικα τι θα προτεινες?Τι να προσεξω,διαρκεια κτλ.

 

αρχικά θέλει να δεις κάποια βασικά βίντεο για τεχνική για να μην βαράς όπως να ναι. Αν βαράς άχαρα όλο και κάτι θα τραυματίσεις όπως και να το δέσεις το χέρι

 

 

Για κάποιον που ξεκινάει θα έλεγα καλύτερα με γάντια πυγμαχίας και επιδέσμους. 

 

Εγώ προσωπικα σάκο στο γυμναστήριο (εκτός προπόνησης muai thai) χτυπάω με γάντια mma χωρίς επίδεσμο αλλά δεν το προτείνω σε κάποιον που ξεκινάει. O λόγος δεν είναι ότι με mma gloves είναι καλύτερα, απλά αν κάθε φορά έχεις να δένεις και να λύνεις επιδέσμους θα βαριέσαι και δεν θα το κάνεις. Το mma glove το φοράς και τέλος. 

 

Για να ξεκινήσεις αρχικά δούλεψε 5 συνεδρίες μόνο jab και cross, straight punches δηλαδή, τίποτα άλλο. Αφού καταλάβεις (λέμε τώρα) λίγο πολύ πως παίζουνε ασχολήσου 5 συνεδρίες με jab cross και hooks (κροσέ). Θέλει προσοχή στο hook όχι πολύ δύναμη στην αρχή γιατί μπορείς να τραυματίσεις τους ώμους. Δες αρκετά βίντεο για την τεχνική να καταλάβεις το χτύπημα. Μετά βάλε και uppercut και συνέχισε με συνδυασμούς από όλα τα χτυπήματα μαζί. 

 

Να μην γελιόμαστε είναι αρκετά δύσκολο να μάθεις να βαράς με σωστή τεχνική από youtube video, δεν θα γίνεις Tyson αλλά θα μάθεις να κάνεις καλό cardio και με τα χρόνια τα χτυπήματα σου θα δυναμώνουν πολύ. 

 

Αρχικά κάθε συνεδρία κάνε 6 σετ του 1.5 λεπτού. Μετά κάνα μήνα ανέβασε στα 2 λεπτά, και όταν νιώθεις έτοιμος στα 2.5 και 3. Πάνω από 3 δεν χρειάζεται αν αντέχεις απλά ανεβάζεις ταχύτητα και δύναμη. Κανεις δεν αντέχει πολύ πάνω από τρίλεπτο full power η διαφορά είναι πόσο volume και δύναμη βγάζει ο καθένας σε αυτό το τρίλεπτο.. και οι γύροι στο box το πολύ τρίλεπτοι είναι.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex εχουμε ενα σακο στην αιθουσα των προγραμματων, τα πρωινα ειναι αδεια.

Χρειαζεται γαντια η επιδεσμους?

Αν ηθελα να ξεκινησω δοκιμαστικα τι θα προτεινες?Τι να προσεξω,διαρκεια κτλ.

Πρώτα από όλα όπως σου είπε ο Αλεξ πρέπει να μάθεις να χτυπάς.

π,χ 2 βασικά που πρέπει να έχεις στο νου σου είναι πρώτον να χτυπάς πάντα με το seiken .Δηλαδή τους κόμπους του δείκτη και παράμεσου, Έτσι ο καρπός σου θα έχει την σωστή φορά και δεν υπάρχει κίνδυνος να γυρίσει και να τραυματιστείς.

Δεύτερον.στην γροθιά συμμετέχει και η μέση. Και πιο δυνατό είναι το χτύπημα και υπάρχει κίνδυνος αν δεν στρίψεις να τραυματίσεις τον ώμο σου. Και άλλα πολλά ,ψάξου..

Πολύ καλά βιντέακια για έναν που αρχίζει τώρα και θέλει να εντάξει τον σάκο στην αεροβική του είναι τα παρακάτω.

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζόρι μάγκες. Πολύ δουλειά,υποχρεώσεις τελευταία.

Προπόνηση οk. 3φορές χ 1,30 ώρες την εβδομάδα.

Φαι οk. Ετοιμάζει ταπεράκια η γυναίκα μου + λίγο on τα ψιλοκαταφέρνω.

Ύπνος not ok. Kάνα 5ωρο καθημερινά και ήδη στην βδομάδα πάνω αρχίζουν να φαίνονται τα αρνητικά αποτελέσματα της έλειψής του :(

 

Το 5 ωρες υπνο δεν  υπαρχει πουθενα να ξερεις για καποιον που ειναι δραστηριος και γυμναζεται .Εγω  με 7-8   ωρες φορτιζω κατω απο αυτες ειναι σαν να μην εχω κοιμηθει .

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω δεν αντέχω με λιγότερο από 8ωρο ύπνο, όπως και τα "ξενύχτια". Δεν αποδίδω με τίποτα την επόμενη μέρα...

η νύφη μου που έχει το 5μηνών μωρό απορώ πως την παλεύει. Ανά δύο ώρες είναι ξύπνια, ειδικά τώρα που βγάζει τσιρίδες λόγω δοντιών. ω θεοί τέτοια βλέπω και το να αποκτήσω παιδί φαντάζει ουτοπικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχεροί όσοι κοιμούνται 7-8 ώρες την ημέρα... :-)

Aν ειμαι εγω τυχερος που κοιμαμαι 7 ωρες η Μαργαριτα ειναι ο θηλυκος Γκαστονε!

 

 

Παντως ειναι πολυ βασικο  ο  επαρκης και ποιοτικος υπνος διοτι ειναι σημαντικο σταδιο της αποκαταστασης .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο σημαντικό κομμάτι της ζωής μας είναι ο ύπνος και δεν εννοώ φυσικά να κοιμόμαστε σαν τα μοσχάρια ούτε ο ύπνος να είναι η απόλαυση μας, εννοώ να έχουμε οπωσδήποτε 7/8 ώρες απόλυτης ξεκούρασης για να αδειάσει το μυαλό και να φορτώσει ενέργεια το σώμα ώστε να μπορέσουμε να αποδώσουμε! Αν δεν κοιμάσαι καλά τίποτα δεν δουλεύει καλά..

Να σας πω και κάτι να το ξέρετε, αν πάτε μια συνεδρία σε έναν ψυχίατρο το πρώτο πράγμα που θα σας ρωτήσει είναι το πως είναι η σχέση σας με τον ύπνο, αν κοιμάστε καλά κτλ

Δεν έχω πάει, έχω όμως φίλο έναν από τους καλύτερους στρατιωτικούς ψυχιατρους στην Αθήνα!

Επίσης δεν πάνε στο ψυχίατρο οι τρελοί, να το ξεκαθαρίσουμε αυτό γιατί ορισμένων το μυαλό έχει μείνει στο 1850 .

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ώρες δε λένε τίποτα απο μόνες τους! Μπορεί να πέσω για ύπνο στις 3 και να ξυπνήσω 1-2 και να νιώθω κούραση.

Γι αυτο τωρα με την εξεταστική που ξυπνάω νωρίς, προσπαθώ να το κρατήσω γενικά σα προγράμμα να κοιμάμαι και νωρίς.. προς το παρόν απο τις 3 έχω παει στο 12-1 , κατι ειναι :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα προφανώς και ένας ψυχολόγος/ψυχίατρος θα σε ρωτήσει αν κοιμάσαι τα βράδια αφού η αϋπνία συσχετίζεται με την κατάθλιψη. 
Και δεν λέω αμπελοφιλοσοφίες, έχω παράδειγμα στο οικογενειακό μου περιβάλλον 


Οι ώρες δε λένε τίποτα απο μόνες τους! Μπορεί να πέσω για ύπνο στις 3 και να ξυπνήσω 1-2 και να νιώθω κούραση.
Γι αυτο τωρα με την εξεταστική που ξυπνάω νωρίς, προσπαθώ να το κρατήσω γενικά σα προγράμμα να κοιμάμαι και νωρίς.. προς το παρόν απο τις 3 έχω παει στο 12-1 , κατι ειναι :P

με θυρεοειδή ταβάνι πως άντεχες τα ξενύχτια; δεν είχες αναίτια κούραση και υπνηλία; εγώ με 8 tsh νιώθω ζόμπι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...