Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε συ Τεο, τι προπόνηση για Beginerrs ήταν αυτή; 100 jabs με το αριστερό και σαν τελείωσαν ήθελα να το ξεβιδώσω και να το πετάξω σε ένα κάδο σκουπιδιών που χω παραδίπλα. Έφαγα ζόρι στον ώμο και στην πάπια (που λέμε κι εμείς οι παλιοί).

 

Μ' άρεσε, καθιερώθηκε σαβατιάτικη προπόνηση με σάκο. :)

Ωραίος Γιάννο!

Εντάξει ο πήχης ας πονάει γυμνάζεται. Τον ώμο να τον προσέχεις. Χρησιμοποιείς την μέση ; Αν όχι μάθε σε κάθε χτύπημα να την στρίβεις. Στα κροσέ (hook) προπαντός, ο ώμος τρώει την ανάδραση από περίεργη γωνία. Η επαναφορά με την μέση απορροφά τις δυνάμεις αυτές και δεν πάνε όλες ψηλά στον ώμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Την στρίβω ναι, το πρόσεξα αυτό. Μ ενόχλησε εκείνη τη στιγμή καθοτι άμαθος αλλα εντάξει, θα στρώσει, το ξέρουμε το έργο.

 

Πολύ ωραία προπόνηση ο σάκος, εχει δίκιο ο Αλεξ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλη μαγκιά ο σακος..

 

εγώ προσπαθώ να μάθω σκηνάκι (απλό ε όχι doubles και ιστορίες) και από συγχρονισμό είμαι γαμάτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω, ποτε δεν κατάφερα να μάθω σχοινάκι. Δεν πρεπει να υπάρχει πιο ανεπίδεκτος μαθησεως. Μπράβο σου αν τα καταφέρεις ειναι φοβερή προπόνηση για την καρδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω, ποτε δεν κατάφερα να μάθω σχοινάκι. Δεν πρεπει να υπάρχει πιο ανεπίδεκτος μαθησεως. Μπράβο σου αν τα καταφέρεις ειναι φοβερή προπόνηση για την καρδιά!

τουλ. θα βλέπεις τις κοράκλες σου να κάνουν και θα τις καμαρώνεις !

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

wtf..

 

:whistle:  Τουλάχιστον δεν έδωσαν ντόπα στο παιδί, κάτι είναι και αυτό...

 

Στα δικά μας, μάλλον έχει ξανασυζητηθεί, αλλά με τόσες σελίδες thread είναι αδύνατο να το εντοπίσω. Πόσες φορές τη βδομάδα θεωρείτε ικανοποιητικές για να πηγαίνει κανείς gym; Ένας μέσος άνθρωπος για νορμαλ ανάπτυξη μυών με μέτριο επίπεδο εκγύμνασης, όχι σοβαρή bodybuilding φάση δηλαδή, αλλά ούτε και αρχάριος.

 

Μέχρι τώρα πηγαίνω 3 φορές τη βδομάδα, 1-1.5 ώρα τη φορά, αρκετά εντατική άσκηση και χωρίς υπερβολικά διαλείμματα. Να αυξήσω τη συχνότητα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεγάλη μαγκιά ο σακος..

 

εγώ προσπαθώ να μάθω σκηνάκι (απλό ε όχι doubles και ιστορίες) και από συγχρονισμό είμαι γαμάτα...

 

Και εμενα με ειχε δυσκολεψει ο συγχρονισμος στο σχοινακι.

Εβλεπα αλλους που κανανε με το ενα ποδι εναλλαξ σηκωμενο μονιμως λιγο μπροστα σαν κουτσο ή καποιοι αλλοι σαν να χοροπηδανε και προσπαθουσα κι εγω ετσι χωρις επιτυχια.

 

Τελικα τα καταφερα οταν το εκανα με απλη αναπηδηση και τα δυο ποδια ενωμενα στους αστραγαλους μονιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα δικά μας, μάλλον έχει ξανασυζητηθεί, αλλά με τόσες σελίδες thread είναι αδύνατο να το εντοπίσω. Πόσες φορές τη βδομάδα θεωρείτε ικανοποιητικές για να πηγαίνει κανείς gym; Ένας μέσος άνθρωπος για νορμαλ ανάπτυξη μυών με μέτριο επίπεδο εκγύμνασης, όχι σοβαρή bodybuilding φάση δηλαδή, αλλά ούτε και αρχάριος.

 

Μέχρι τώρα πηγαίνω 3 φορές τη βδομάδα, 1-1.5 ώρα τη φορά, αρκετά εντατική άσκηση και χωρίς υπερβολικά διαλείμματα. Να αυξήσω τη συχνότητα;

Ανάλογα το πως έχεις χωρίσει την προπόνησή σου. Γενικά όμως σαν rule of thumb είναι οι 3 φορές minimum. 

 

Μετά όπως είπα πάει ανάλογα το πως έχεις χωρίσει την προπόνησή σου. Αν για παράδειγμα κάνεις full body workouts ε δεν θα πας να κάνεις 5 φορές την εβδομάδα, μένεις στις 3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω, ποτε δεν κατάφερα να μάθω σχοινάκι. Δεν πρεπει να υπάρχει πιο ανεπίδεκτος μαθησεως. Μπράβο σου αν τα καταφέρεις ειναι φοβερή προπόνηση για την καρδιά!

 

Υπάρχει, υπάρχει. Το δικό μου το σκοινάκι, το χάρισα, δεν άντεχα να μην τα καταφέρνω! :-D

 

Όσο για το άρθρο, υπάρχει κάποιος επιστημονικός τρόπος να αποδειχθεί εάν αυτό που λέει ισχύει ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς citation needed. Δεν είδα πουθενά πηγή που να εξετάζει αυτό που λένε.

 

Επίσης μπορεί να ακούγεται μεγάλο το 224% αλλά κλάιν. Πάμε από το 1γρ. λιπαρά στα 3,κάτι. Λες και ό,τι υπολογίζουμε είναι ακριβές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λες εσυ που τρως 125γρ ρύζι; Μαν, με εκπλησεις.

 

Με αυτά και με αυτά, μόλις έκανα τις πρώτες μου 2 καμψεις με ενα χέρι :) Α, και μόλις γύρισα απο θαλασσα. Δε μπήκα όλος, η γυναίκα μου βούτηξε κανονικά. Μη δει λίγο ήλιο αυτή η οικογένεια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λες εσυ που τρως 125γρ ρύζι; Μαν, με εκπλησεις.

 

Με αυτά και με αυτά, μόλις έκανα τις πρώτες μου 2 καμψεις με ενα χέρι :) Α, και μόλις γύρισα απο θαλασσα. Δε μπήκα όλος, η γυναίκα μου βούτηξε κανονικά. Μη δει λίγο ήλιο αυτή η οικογένεια...

Μπα εδώ και κάμποσο δεν μετράω. Απλά κάνω track το βάρος και αν χρειαστεί προσαρμόζω (μέχρι τώρα πάντως δεν έχει χρειαστεί προσαρμογή).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το πως έχεις χωρίσει την προπόνησή σου. Γενικά όμως σαν rule of thumb είναι οι 3 φορές minimum. 

 

Μετά όπως είπα πάει ανάλογα το πως έχεις χωρίσει την προπόνησή σου. Αν για παράδειγμα κάνεις full body workouts ε δεν θα πας να κάνεις 5 φορές την εβδομάδα, μένεις στις 3.

 

Thanks για την απάντηση. Γενικά στο gym που πάω μου έχουν κάνει πρόγραμμα για 3 μέρες ως εξής: πλάτη-τρικέφαλοι/πόδια-ώμοι/στήθος-δικέφαλοι. 4 ασκήσεις για τις μεγάλες ομάδες και 3 για τις μικρές με 4x10 επαναλήψεις πάνω κάτω. Και εννοείται κάθε φορά λίγο αερόβια και κοιλιακοί ή/και ραχιαίοι.

 

Απλά κάποιες φορές που βρίσκω χρόνο και για 4η φορά, αρχίζω από την αρχή το πρόγραμμα του τριημέρου, δηλαδή μπορεί να επαναλάβω μία μυική βδομάδα σε 6 αντί για 7 μέρες.

 

Το θέμα είναι ότι δεν είμαι βέβαιος ότι μπορώ να δεσμεύσω τον εαυτό μου να βρίσκω κάθε βδοβάδα χρόνο για 4 προπονήσεις, οπότε το έχω αφήσει έτσι για την ώρα, γιατί μάλλον είναι καλύτερο να κάνω λίγο παραπάνω από το πρόγραμμα παρά να το τρενάρω.

 

Θα ήταν όμως καλύτερο να έβγαζα πρόγραμμα 4 ημερών και να το προσπαθούσα συστηματικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...