Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλήθεια, τι στόχο έχεις; τι σε οδηγεί στις προπονήσεις αντιστάσεων; 

 

Γενικά ξεκίνησα πριν 2,5 χρόνια για να χάσω κάποια περιττά κιλά, παράλληλα με μία ελαφριά μυική ενδυνάμωση.

Πλέον το μεγαλύτερο μέρος τους έχει φύγει και στοχεύω περισσότερο σε μυικό όγκο. Οι αντιστάσεις προέκυψαν γιατί είναι το default μάλλον...

Αν και πρέπει να αρχίσω επιτέλους και σοβαρή διατροφή παράλληλα (όχι ότι μέχρι τώρα τρώω ό,τι γουστάρω), γιατί αυτό το άτιμο τελευταίο λίπος στην κοιλιά δεν λέει να φύγει με τίποτα. Όχι ότι θέλω να στεγνώσω εντελώς, κάτι που μάλλον δεν γίνεται παράλληλα και με όγκο...

 

Ε ναι λογικο να ειναι σε καλυτερη κατασταση, αφου αυτα σε πηγαινουν οπουδηποτε, ανεβαινεις σκαλες κλπ.

Σωστά, +1 ότι για κακή (ή καλή τελικά) μου τύχη περπατάω αρκετή ανηφόρα/κατηφόρα καθημερινά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Χριστινα Παππα. Με κιλα δεν επαιζε πολλα αλλα εχει ενα κωλο φουλ στητο η ατιμη

Δως της χαιρετισματα απο εναν θαυμαστη της την δεκαετια του 90.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ξεκίνησα πριν 2,5 χρόνια για να χάσω κάποια περιττά κιλά, παράλληλα με μία ελαφριά μυική ενδυνάμωση.

Πλέον το μεγαλύτερο μέρος τους έχει φύγει και στοχεύω περισσότερο σε μυικό όγκο. Οι αντιστάσεις προέκυψαν γιατί είναι το default μάλλον...

Αν και πρέπει να αρχίσω επιτέλους και σοβαρή διατροφή παράλληλα (όχι ότι μέχρι τώρα τρώω ό,τι γουστάρω), γιατί αυτό το άτιμο τελευταίο λίπος στην κοιλιά δεν λέει να φύγει με τίποτα. Όχι ότι θέλω να στεγνώσω εντελώς, κάτι που μάλλον δεν γίνεται παράλληλα και με όγκο...

 

Σωστά, +1 ότι για κακή (ή καλή τελικά) μου τύχη περπατάω αρκετή ανηφόρα/κατηφόρα καθημερινά.

Πρόβλημα στο δέρμα έχεις; να έχεις δλδ αυτό που χαρακτηρίζεται ως "ξεχειλωμένο" ; 

ναι η προπόνηση με βάρη είναι μονόδρομος για να επιτύχεις την ανασύσταση της σωματοδομής σου, δηλαδή να μεγαλώσει ο μυς και να μειωθεί το λίπος. ναι η διατροφή είναι εξίσου βασική για αυτά που επιθυμείς. 

 

το να στεγνώσεις εντελώς ώστε να γραμμωθείς, πίστεψέ μας κανείς εδώ μέσα δεν το παλεύει. οι περισσότεροι κρατάμε της ισορροπίες στις αναλογίες μυικής/λιπώδης μάζας. τα πιο εξειδικευμένα παραπέμπουν αλλού, σε πιο hardcore καταστάσεις που κυρίως χρησιμοποιούν οι bb athletes 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα στο δέρμα έχεις; να έχεις δλδ αυτό που χαρακτηρίζεται ως "ξεχειλωμένο" ; 

ναι η προπόνηση με βάρη είναι μονόδρομος για να επιτύχεις την ανασύσταση της σωματοδομής σου, δηλαδή να μεγαλώσει ο μυς και να μειωθεί το λίπος. ναι η διατροφή είναι εξίσου βασική για αυτά που επιθυμείς. 

 

το να στεγνώσεις εντελώς ώστε να γραμμωθείς, πίστεψέ μας κανείς εδώ μέσα δεν το παλεύει. οι περισσότεροι κρατάμε της ισορροπίες στις αναλογίες μυικής/λιπώδης μάζας. τα πιο εξειδικευμένα παραπέμπουν αλλού, σε πιο hardcore καταστάσεις που κυρίως χρησιμοποιούν οι bb athletes 

 

Ευτυχώς πρόβλημα στο δέρμα δεν έχω, τα κιλά τα έχασα αρκετά ομαλά.

Tο θέμα είναι ότι η κοιλιά φαίνεται λίγο φουσκωμένη ακόμα, δεν είναι flat, αν και δεν νομίζω ότι οφείλεται αποκλειστικά στο λίπος, γιατί και όταν την ακουμπάω, την νιώθω σκληρή ακόμα και στο προεξέχον τμήμα. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς πρόβλημα στο δέρμα δεν έχω, τα κιλά τα έχασα αρκετά ομαλά.

Tο θέμα είναι ότι η κοιλιά φαίνεται λίγο φουσκωμένη ακόμα, δεν είναι flat, αν και δεν νομίζω ότι οφείλεται αποκλειστικά στο λίπος, γιατί και όταν την ακουμπάω, την νιώθω σκληρή ακόμα και στο προεξέχον τμήμα. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το περιγράψω...

αν αντιλαμβάνομαι αυτό που λες σε ορισμένες σωματοδομές οι κάτω κοιλιακοί έχουν μια κυρτότητα, δλδ δεν είναι απολύτως φλατ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αντιλαμβάνομαι αυτό που λες σε ορισμένες σωματοδομές οι κάτω κοιλιακοί έχουν μια κυρτότητα, δλδ δεν είναι απολύτως φλατ

 

Όντως πολύ πιθανό να παίζει και αυτό ένα α' ρόλο, το πρόβλημα εστιάζεται αρκετά χαμηλά θα έλεγα. Μωρέ το 'ξερα εγώ ότι είναι λόγω του 6-pack :-D

 

Μάλλον θα πρέπει να το αποδεχτώ κάποια στιγμή, αλλά θα φροντίσω και λίγο τη διατροφή μου να δω πόσο μπορεί να βελτιωθεί. Ευχαριστώ για τις συμβουλές! Στην επόμενη αλλαγή του προγράμματος θα σκεφτώ να το σπάσω upper/lower ή κάπως παρόμοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνομαι για αλτήρες για το σπίτι και είμα μεταξύ 

 

- αυτών που θα φέρει αύριο το lidl που για 20κιλά μαζί με τους αλτήρες το συνολικό κόστος είναι 40€

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=65143

 

- του intersport, για 20κιλά το κόστος ανεβαίνει στα 60€

http://www.intersport.gr/pd/energetics-premium-20kg-set-37439-11290.htm?lang=el&path=650286205&color=2885

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά στη ποιότητα. Του intersport έχει πλαστική λαβή στον αλτήρα, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το προτιμώ καν.

 

Θα χρειαστεί οπωσδήποτε να προσθέσω δίσκους, αλλά όχι απαραίτητα αμέσως, για να μοιράσω το κόστος σε δύο μήνες.

 

Τί θα προτιμούσατε εσείς;

 

Να πάρω του lidl και με το "περίσσιο" 20άρι να βάλω κανα δίσκο παραπάνω ή να πάρω του intersport ως πιο "αξιόπιστο";  (δεν έχω ιδέα βασικά τί παίζει)

 

επίσης, δεν γνωρίζω μέχρι πόσους δίσκους μπορώ να βάλω σε κάθε άκρη του αλτήρα, 3 ή 4;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα φασον προγραμματα ειναι αυτα!

Μολις τελειωσα ποδηλατο δεν εκανα γιατι δεν ειχα καθολου ενεργεια. Εχουμε κ νεα αφιξη, Χριστινα Παππα. Με κιλα δεν επαιζε πολλα αλλα εχει ενα κωλο φουλ στητο η ατιμη

Θέλουμε και φωτογραφίες...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτη, πολύ σε χαίρομαι με αυτά τα extreme που κάνεις, να το ξέρεις.

 

Βιτσιόζε, ξέρω ότι δε θα το κάνεις αλλά εγώ στο λέω. Με ελάχιστες γνώσεις (δες βίδεο στο γιουτιουμπι ή το συζητάμε εδώ) μπορείς να κάνεις αλτήρες σταθερού βάρους (2 2,5 κιλους, 2 5 κιλους, 2 7,5 κιλά, 2 10κιλους, κτλ) με τσιμέντο και ελάχιστο κόστος. Δεν ξέρω αν είσαι απ αυτους που "πιάνουν τα χέρια τους" αλλά μιλάμε για απλή διαδικασία και ειδικά σε σένα που δυσκολεύεσαι οικονομικά, θα σε σώσει.

 

Το χω κανει, δε λέω αερολογίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνομαι για αλτήρες για το σπίτι και είμα μεταξύ 

 

- αυτών που θα φέρει αύριο το lidl που για 20κιλά μαζί με τους αλτήρες το συνολικό κόστος είναι 40€

http://www.lidl-hellas.gr/el/oi-prosfores-mas.htm?action=showDetail&id=65143

 

- του intersport, για 20κιλά το κόστος ανεβαίνει στα 60€

http://www.intersport.gr/pd/energetics-premium-20kg-set-37439-11290.htm?lang=el&path=650286205&color=2885

 

Δεν ξέρω αν υπάρχει διαφορά στη ποιότητα. Του intersport έχει πλαστική λαβή στον αλτήρα, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν το προτιμώ καν.

 

Θα χρειαστεί οπωσδήποτε να προσθέσω δίσκους, αλλά όχι απαραίτητα αμέσως, για να μοιράσω το κόστος σε δύο μήνες.

 

Τί θα προτιμούσατε εσείς;

 

Να πάρω του lidl και με το "περίσσιο" 20άρι να βάλω κανα δίσκο παραπάνω ή να πάρω του intersport ως πιο "αξιόπιστο";  (δεν έχω ιδέα βασικά τί παίζει)

 

επίσης, δεν γνωρίζω μέχρι πόσους δίσκους μπορώ να βάλω σε κάθε άκρη του αλτήρα, 3 ή 4;

 

Exω το σετ του intersport αρκετα χρόνια και πανω βαζω και εξτρα 5κιλους δίσκους ,μεχρι 20 κιλα μπορείς να κάνεις τον κάθε αλτήρα ,2Χ5 + 4Χ2,5 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φώτη, πολύ σε χαίρομαι με αυτά τα extreme που κάνεις, να το ξέρεις.

 

Βιτσιόζε, ξέρω ότι δε θα το κάνεις αλλά εγώ στο λέω. Με ελάχιστες γνώσεις (δες βίδεο στο γιουτιουμπι ή το συζητάμε εδώ) μπορείς να κάνεις αλτήρες σταθερού βάρους (2 2,5 κιλους, 2 5 κιλους, 2 7,5 κιλά, 2 10κιλους, κτλ) με τσιμέντο και ελάχιστο κόστος. Δεν ξέρω αν είσαι απ αυτους που "πιάνουν τα χέρια τους" αλλά μιλάμε για απλή διαδικασία και ειδικά σε σένα που δυσκολεύεσαι οικονομικά, θα σε σώσει.

 

Το χω κανει, δε λέω αερολογίες.

 

Στο χωριό έχουν κάνει ξαδέρφια μου βαράκια, μέχρι και μπάρες έτσι...το ξέρω ότι γίνεται, αλλά εδώ θεσσαλονίκη δεν έχω τα μέσα για τέτοιες δουλειές.

 

Θα μπορουσα να βρω κάποιον να το κάνει, βέβαια...αλλά για μέσα στο διαμέρισμα, ίσως προτιμούσα κάτι πιο "καθαρό" και λιγότερο ογκώδες...

 

...το όλο θέμα προκύπτει βέβαια γιατί χάνω προπονήσεις...ενώ θα μπορούσα να αξιοποιήσω κανά 30λεπτο ενόσω είμαι στο σπίτι, 1.5 δυσκολεύομαι όλο και περισσότερο να διαθέσω...

 

...βέβαια κανάς μήνας ακόμη περίπου, μέχρι μέσα προς τέλη Μάρτη και θα ξεμπλέξω από τον ένα βραχνά που έχω στο κεφάλι μου...θα γλιτώσω και κανά έξοδο που μπορεί σε δυο μήνες να φαίνετα ικάπως περιττό.

 

Αλλά ο μεταβολισμός κάπως την έχει δει και ανά βδομάδα και κιλό καβάτζα παίρνουμε τελευταία (και δεν μιλάμε για "μυϊκά' κιλά, αλλά για "γοφιαίους", "σαβουριαίους" κοκ)...τον είχα μάθει αλλιώς από τον Μάϊο και τώρα παίρνει τη ρεβάνς του...και δεν είμαι σε φάση που γουστάρω πολύ υποθερμιδική διατροφή, τόχουμε ξανασυζητήσει πρόσφατα, δεν μου βγαίνει (και οι προτεραιότητες είναι άλλες).

 

κι άντε για το εξτρά λίπος, χέστο, ξέρω ότι μπορώ να το ξαναχάσω...η πρόοδος στο γυμναστήριο χάνεται...

 

Αυτή τη βδομάδα πήγα μόνο δύο φορές, έκανα 1-2 ασκήσεις στις μεγαλύτερες μυϊκές ομάδες (ώμους, πλάτη, πόδια) και μια δικέφαλους/τρικέφαλους κι έξω...καθότι είχα λιγότερες ασκήσεις, έβαλα περισσότερα κιλά απ' ότι συνήθως, να νιώθω τουλάχιστον ότι γυμνάστηκα.

 

...άλλαξαν και τα μηχανήματα στο yava κάπου αυτές τις μέρες...έβγαλαν όσα είχαν που λειτουργούσαν με αέρα κι έβαλαν τα κλασικά...σε καλύτερη κατάσταση η συντριπτική πλειοψηφία εκτός από κανά-δυο πχ στη πρέσα στήθους που η μπάρα είναι κάπως στραβή και τα 3/5 του βάρους πέφτουν στη δεξιά πλευρά...συνταγή για τραυματισμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...