Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

πόσο σας βγαινει ρε παιδιά η διατροφή περίπου την βδομάδα; (κάνω κάτι αλλαγές τώρα και προσπαθώ να τα φιξάρω.)

 

45-50 Αυγά: 7-8€

Κοτόπουλα 2.5-3 Κιλά: 15ευρώ 

 

Τόνοι (7χ190γρ): 15 ευρώ

 

Σαλάτες (Μπρόκολα - Λάχανα) : 8-10Ευρώ 

Ρύζι καστανο 1 κιλο: 1.40

 

Γιαούρτια: 7Ευρώ

 

Γάλατα: 6ευρώ

Μπανάνες/Μήλα

 

 

 

63-65ευρώ

 

Φυσικά δεν υπολογίζω Πρωτείνη/Αμύγδαλα/Quackers/Φυστικοβούτυρο και τίποτα αλλα που με ξεφευγουν

 

 

Τώρα δεν ξέρω σκευτομαι μήπως να σπασω το ένα το γεύμα με τον μικρό το τόνο των 90γραμμαριών και να χώσω πάλι αλλα 6 αυγά για να συμπληρώσω τα 40τζι που θέλω πρωτείνης στο γεύμα. και να κόψω στο κόστος διότι:
 

 

Καμιά συμβουλη; 

 

 

επίσης για κάποιον από πάνω που είπε 20g-30g πρωτεινη ανα γευμα..

 

δλδ αν κάποιος θέλει 160-gπρωτείνης

 

θα κάνει 7-8 γευματα, δλδ θα με το κουτάλι στο στώμα ανα 2 ώρες πράγμα που δεν γινεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

vgiozo γιατί δεν παίρνεις το TRX από τα Lidl, έστω κάποια προπόνηση θα βγάζεις 

 

Ζημιάρικο - για τα κουφώματα - μου φάινεται να το στερεώνω και να κρεμιέμαι από εκεί, άσε μην κάνουμε καμια ζημιά.

Βιγκιοζο παρτα ξεχωριστα. Λαβες + στραβομπαρα θα σου παει κανα 30ρη, οι δισκοι πανε στο ενα ευρω το κιλο.

 

Όχι ότι έκανα καμιά σοβαρή έρευνα αγοράς, αλλά 2€/κιλό βρίσκω μέχρι στιγμής

http://www.intersport.gr/pd/energetics-bellssticksdisks-cast-iron-15kg-38301-60437.htm?lang=el&path=920018802&color=2885

 

Μακάρι να έχεις δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοίχημα ότι άμα το ψάξεις και άλλο θα καταλήξεις σε λάστιχα ?  :-)

 

Έχω ένα στρογγυλο λάστιχο από τα intersport, το έχω για ασκήσεις rotator cuff και τρικέφαλους κυρίως, είχα πάρει κι από τα lidl τέτοια με χερούλια παλιότερα (υψηλής αντίστασης υποτίθεται) και τα επέστρεψα, καθώς και κάτι FILA από το cosmossport, τα γύρισα κι αυτά...δεν...

 

Μπα, ήθελα μεγαλύτερο περιθώριο αντίστασης/βάρους, να κάνω ώμους στο σπίτι, καθώς και (split) squat με επιπλέον βάρος και τέτοια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα στρογγυλο λάστιχο από τα intersport, το έχω για ασκήσεις rotator cuff και τρικέφαλους κυρίως, είχα πάρει κι από τα lidl τέτοια με χερούλια παλιότερα (υψηλής αντίστασης υποτίθεται) και τα επέστρεψα, καθώς και κάτι FILA από το cosmossport, τα γύρισα κι αυτά...δεν...

 

Μπα, ήθελα μεγαλύτερο περιθώριο αντίστασης/βάρους, να κάνω ώμους στο σπίτι, καθώς και (split) squat με επιπλέον βάρος και τέτοια.

Για να καταλάβεις περίπου σαν παράδειγμα να σου φέρω την τροχαλία. 45 κιλά τρικέφαλα με ίσια λαβή  ισούται περίπου με λάστιχο 23lb. Yπάρχουν λάστιχα 70lb+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο σας βγαινει ρε παιδιά η διατροφή περίπου την βδομάδα; (κάνω κάτι αλλαγές τώρα και προσπαθώ να τα φιξάρω.)

 

45-50 Αυγά: 7-8€

Κοτόπουλα 2.5-3 Κιλά: 15ευρώ 

 

Τόνοι (7χ190γρ): 15 ευρώ

 

Σαλάτες (Μπρόκολα - Λάχανα) : 8-10Ευρώ 

 

Ρύζι καστανο 1 κιλο: 1.40

 

Γιαούρτια: 7Ευρώ

 

Γάλατα: 6ευρώ

 

Μπανάνες/Μήλα

 

 

 

63-65ευρώ

 

Φυσικά δεν υπολογίζω Πρωτείνη/Αμύγδαλα/Quackers/Φυστικοβούτυρο και τίποτα αλλα που με ξεφευγουν

 

 

Τώρα δεν ξέρω σκευτομαι μήπως να σπασω το ένα το γεύμα με τον μικρό το τόνο των 90γραμμαριών και να χώσω πάλι αλλα 6 αυγά για να συμπληρώσω τα 40τζι που θέλω πρωτείνης στο γεύμα. και να κόψω στο κόστος διότι:

 

 

Καμιά συμβουλη; 

 

 

 

Εγω χωρις αυγα η' ελαχιστα ,χωρις μπροκολα ,λαχανα ,κουακερ και γιαουρτια και γαλατα μου κοστιζει αρκετα παραπανω σιγουρα δεν ξερω ποσο ακριβως γιατι δενκαθομαι να τα   υπολογιζω  .Επισης δεν παιρνω ολοκληρα κοτοπουλα αλλα φιλετα στηθος ετοιμα κομενα  και ψαρι οπωσδηποτε 2 φορες την βδομαδα ,και κυριακη τρωω το 1/4 απο γουρουνακι μικρο σε μπριζολες  η ' μοσχαρι .

Γενικα ειναι ακριβο σπορ η πρωτεινικη διατροφη ειδικα αν πεις πως την κανεις οπως πρεπει  ναι ανα 3 ωρες πρεπει να τρως εσυ κανονικα ,οχι εγω διοτι δεν χρειαζεται πλεον .

Αλλα τα γευματα δεν μπορει να ειναι κατω απο 5 για καποιον που θελει να ανεβει στα κιλα .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πόσο σας βγαινει ρε παιδιά η διατροφή περίπου την βδομάδα; (κάνω κάτι αλλαγές τώρα και προσπαθώ να τα φιξάρω.)

 

63-65ευρώ

 

Φυσικά δεν υπολογίζω Πρωτείνη/Αμύγδαλα/Quackers/Φυστικοβούτυρο και τίποτα αλλα που με ξεφευγουν

 

 

Τώρα δεν ξέρω σκευτομαι μήπως να σπασω το ένα το γεύμα με τον μικρό το τόνο των 90γραμμαριών και να χώσω πάλι αλλα 6 αυγά για να συμπληρώσω τα 40τζι που θέλω πρωτείνης στο γεύμα. και να κόψω στο κόστος διότι:

 

 

Καμιά συμβουλη; 

 

 

επίσης για κάποιον από πάνω που είπε 20g-30g πρωτεινη ανα γευμα..

 

δλδ αν κάποιος θέλει 160-gπρωτείνης

 

θα κάνει 7-8 γευματα, δλδ θα με το κουτάλι στο στώμα ανα 2 ώρες πράγμα που δεν γινεται. 

Επειδή κι εγώ υπολόγιζα τώρα πρόσφατα. Γιαούρτια, γάλατα, αυγά, φρούτα, βρώμη και κορν φλέικς με βγαίνουν 95 ευρώ τον μήνα. Βέβαια μέσα δεν έχω βάλει ρύζια, μακαρόνια, κρεατικά και ό,τι άλλο προκύψει. 

 

Όχι μην δένεσαι στο 20-30 γρ. Βγάλε την συνολική ημερήσια ποσότητα και σπάστη ισόποσα σε κάθε γεύμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή διατροφή ειναι πράγματι ακριβή. Το κόλπο ειναι είτε να βρεις χαμηλές τιμές είτε προσφορά και να στοκαρεις στην κατάψυξη. Μόλις γύρισα απο λιντλ και πηρα 10 κιλα φιλέτο στήθος που είχε προσφορά κι αρκετά ακόμα κρεατικά και ψαρια που τα είχε -30% γιατί έληγαν. Άμα πας με κανονικές τιμές ξεφεύγει η κατάσταση.

 

Με λάστιχα δεν μπορείς να κανεις πολύ σοβαρή δουλειά αλλα για συντήρηση ειναι σούπερ. Μάλλον δεν έχεις τα κατάλληλα βιτσιοζε. Εγω εχω 3 διαβαθμισμένης αντίστασης και με κάλυψαν τότε που τα δούλευα. Βάζεις και 2 και 3 μαζί αν χρειαστεί, γίνεται δουλειά. Και τα χα πάρει γύρω στα δέκα ευρω έκαστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά τα λάστιχα τα διαβαθμισμένα που λες τα έχω δοκιμάσει (όχι συνδυαστικά βέβαια) και σε επώνυμες μάρκες και δεν μου έκαναν.

...δεν είναι για όλες τις δουλειές...

 

..για "φορητό" μέσο γυμναστικής, για συντήρηση όπως λες, κάτι κάνουν, κι εγώ τα χρησιμοποιώ για μικρότερες μυϊκές ομάδες για κάθε χέρι χωριστά (τρικέφαλους κυρίως) κι εκεί κάνουν καλή δουλειά...

 

...μερικές σελίδες πίσω έγραφα πως είχα καταφέρει να ενεργοποιήσω περισσότερο αυτούς τους μύες, να πετύχω το "muscle-mind connection" που λένε, με τα λάστιχα παρά με τα βάρη στο γυμναστήριο (χωρίς να έχω κάνει όλες τις δυνατές εκδοχές στο gym, κυρίως λόγω έλλειψης πάγκων κτλ)

...για ασκήσεις rotator cuff επίσης με έχουν βολέψει πολύ...

 

Για μεγαλύτερες μυϊκές ομάδες, ώμους ή στήθος, αν θες να προσομοιάσεις συνθήκες "failure", πρέπει να κάνεις πολλές-πολλές επαναλήψεις ακόμη και με τα υψηλής αντίσασης λάστιχα και βαριέμαι..

...για οικονομία χρόνου δεν πηγαίνω gym, αν χρειάζεται να κάνω κανά μισάωρο μόνο μια-δυο ασκήσεις, δεν βγαίνει

 

Με τους αλτήρες, με τη "modular' φύση των δίσκων και το διαφοροποιημένο βάρος κτλ, μπορείς να κάνεις λίγο πιο σοβαρά πράγματα σε λιγότερο χρόνο.

 

Έλεγα κι εγώ θα τρέξω το πρωί lidl αλλά βαρέθηκα, θα πάω το μεσημέρι, να ρίξω μια ματιά...Ίσως πάρω τους αλτήρες, αν έχει μείνει τίποτα, δεν ξέρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή διατροφή ειναι πράγματι ακριβή. Το κόλπο ειναι είτε να βρεις χαμηλές τιμές είτε προσφορά και να στοκαρεις στην κατάψυξη. Μόλις γύρισα απο λιντλ και πηρα 10 κιλα φιλέτο στήθος που είχε προσφορά κι αρκετά ακόμα κρεατικά και ψαρια που τα είχε -30% γιατί έληγαν. Άμα πας με κανονικές τιμές ξεφεύγει η κατάσταση.

Spoilers, διαβάζω τις πρώτες σελίδες κι εκεί ήσουν χορτοφάγος.  :P Respect πάντως βρε παιδιά, τόση αφοσίωση ορισμένοι εδώ πέρα στην καλή ζωή, δίνετε μια ώθηση παραπάνω σε ορισμένους λιπόψυχους (γκουχ γκουχ) να συνεχίζουν ακάθεκτοι.  :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoilers, διαβάζω τις πρώτες σελίδες κι εκεί ήσουν χορτοφάγος

Εμπλεξε με εμας μετα και ηρθε στον ισιο δρομο .Ειδε το φως το αληθινο .Του ανοιξαμε τα ματια ,τυφλος ηταν και ειδε κ.ο.κ

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...