Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Spoilers, διαβάζω τις πρώτες σελίδες κι εκεί ήσουν χορτοφάγος. :P Respect πάντως βρε παιδιά, τόση αφοσίωση ορισμένοι εδώ πέρα στην καλή ζωή, δίνετε μια ώθηση παραπάνω σε ορισμένους λιπόψυχους (γκουχ γκουχ) να συνεχίζουν ακάθεκτοι. :)

^σου λειπει ο ντιντι κ διαβαζεις απτην αρχη το νημα?
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναδουλειές, ξέρεις, είπα να μορφωθώ, τα λέτε ωραία από κτίσεως thread.  B)

Τα κανουμε ακομα καλυτερα απο οτι τα λεμε, διοτι υπαρχει συσσωρευμενη εμπειρια  καθως επισης και αντιστοιχια λογων και πραξεων που συνηθως σπανιζει :)

 

 

 

 

btw πρεπει να το τσιμπησε και ο μαου ...

 

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σωστή διατροφή ειναι πράγματι ακριβή. Το κόλπο ειναι είτε να βρεις χαμηλές τιμές είτε προσφορά και να στοκαρεις στην κατάψυξη. Μόλις γύρισα απο λιντλ και πηρα 10 κιλα φιλέτο στήθος που είχε προσφορά κι αρκετά ακόμα κρεατικά και ψαρια που τα είχε -30% γιατί έληγαν. Άμα πας με κανονικές τιμές ξεφεύγει η κατάσταση.

 

 

Δεν θα έλεγα πως είναι ακριβή η καλή διατροφή...το αντίθετο μάλιστα, εμένα μου βγαίνει φθηνότερα (όταν την ακολουθώ), γιατί δεν τρώω περιττές ποσότητες και διπλές μερίδες, ψωνίζω ακριβώς αυτό που χρειάζομαι, δεν τρώω φαγητά με πολ΄λες θερμίδες και κακά λίπη (όπως είναι πολλές φορές τα διάφορα προϊόντα σε κάθε λογής ταχυφαγεία), στρώνει το ζάχαρο και δεν με πιάνουν λιγούρες κοκ,...

 

Απλώς δεν μπορω να τρώω κρέας συνέχεια και βασίζομαι αρκετά και στις φυτικές πρωτεΐνες, πχ στα όσπρια....αλλά έχει βελτιωθεί κι επ' αυτού η κατάσταση απ΄όταν ο Ζελιαλίδης άρχισε να βάζε το φιλέτο μπούτι κοτόπουλο γύρω στα 3.60€/κιλό...οπότε έχει αυξηθεί η κατανάλωση κρέατος.

 

Δεν κοστίζει παραπάνω, αλλά θέλει μελετημένες αγορές (πότε κι από πού) όπως λες...κι αυτό από μόνο του περιορίζει τα περιττά έξοδα από παρορμητικές αγορές στο σουπερμάρκετ, αν έχεις ένα πλάνο, τί χρειάζεσαι - πόσο καταναλώνεις ανά εβδομάδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Ζελιαλίδης μας έχει λυτρώσει! 3.90/κιλό! Προφανώς και τα κοτόπουλα δεν είναι Α+ ποιότητας, αλλά στο βωμό της κρίσης ... 
Γιαούρτι και σπανάκι κατεψυγμένο παίρνω από lidl : 2.99/κιλο το πρώτο και 1.79/ 
Μηνιαίως μαζί με αυγά, μοσχάρι κλπ δεν πρέπει να ξεφεύγω πάνω από 150€
και όπως πολύ σωστά προείπε ο Γιάννης, η καλύτερη λύση είναι η προσφορές. Πάντα για το basmati στοκάρω από lidl και τα αυγά από λαϊκή στα 0.15€/1 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθηνότερα έχει το σπανάκι στα Lidl, 1.49€ η συσκευασία του κιλού νομίζω...

 

...επίσης βγάζει συνέχεια προσφορές στο γιαούρτι, πρακτικά μεταξύ 1.50€ - 1.90€ το κιλό (το ΓΑΛΠΟ στραγγιστό)...

 

Μοσχάρι δεν παίρνω ποτέ προσωπικά, μέχρι χοιρινό φτάνω...

 

Απο ψάρι, πέρα από τις -30% προσφορές του Lidl σε τσιπούρα/σαρδέλες κυρίως, θα πάρω και κατεψυγμένο λευκόψαρο από τα Discount Markt και πού και πού τόνο...

 

Για δώστε καμιά καλή δοκιμασμένη συνταγή με τόνο με κάμποσα λαχανικά μέσα, αν έχετε πρόχειρη καμία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς τον τόνο πέρα από τα ζυμαρικά να τον χρησιμοποιήσεις με όσπρια: φακή με ρύζι, μαυρομάτικα ή λευκά φασόλια, ρεβύθια. 
λαχανικά μπορείς να έχεις κουνουπίδι, μπρόκολο με φρέσκο/ξερό κρεμμύδι και σαλάτα λάχανο καρότο. 
μπαχαρικά χρησιμοποιώ, κουρκουμά, σκόρδο, και πάπρικά καπνιστή. μπορείς να ρίξεις και λίγη ρίγανη. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φθηνότερα έχει το σπανάκι στα Lidl, 1.49€ η συσκευασία του κιλού νομίζω...

 

...επίσης βγάζει συνέχεια προσφορές στο γιαούρτι, πρακτικά μεταξύ 1.50€ - 1.90€ το κιλό (το ΓΑΛΠΟ στραγγιστό)...

 

Μοσχάρι δεν παίρνω ποτέ προσωπικά, μέχρι χοιρινό φτάνω...

 

Απο ψάρι, πέρα από τις -30% προσφορές του Lidl σε τσιπούρα/σαρδέλες κυρίως, θα πάρω και κατεψυγμένο λευκόψαρο από τα Discount Markt και πού και πού τόνο...

 

Για δώστε καμιά καλή δοκιμασμένη συνταγή με τόνο με κάμποσα λαχανικά μέσα, αν έχετε πρόχειρη καμία.

 

 

εγώ τον τρώω σε τορτίγια με λάχανο καρότο ταμπάσκο λαδάκι ξυδάκι και φρέσκο κρεμμυδάκι..

 

 

Δήμητρα υπάρχει κατεψυγμέμο γιαούρτι; λολ.. άκυρο.

 

 

σήμερα σηκώνει κοντό από κάτω.. 16 βαθμοί..

κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω;

 

γενικά μέρα προπόνησης με μη μέρα προπόνησης καταναλώνεται τα ίδια;

πρέπει να προσέξω κάτι;

 

ξέρω ότι με τη προπόνηση που κάνω ο οργανισμός θέλει κάνα 72ώρο να κάνει σωστό recover από τα lifts κλπ. λογικά και το επόμενο 24ώρο θα τα ρουφάει όλα που το δίνω σαν καύσιμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι -προφανως οχι παντα- η ποιοτητα συμβαδιζει με την τιμη.Προτιμω αυγα βιολογικα η αχυρωνα που ναι ειναι πολυ ακριβοτερα αλλα "ξερω" τι τρωω...

Να υποθεσω οτι εσυ δεν θα χες θεμα με τα  15 λεπτα, αν εκανε η 6αδα 60 λεπτα?η 50?θα τα επελεγες?ποιο ειναι το οριο ωστε να πεις οκ αστο καλυτερα μαλλον μαπα θα ναι...

 

Και στο fitness μεγαλυτερη σημασια εχει η υγεια μας παρα μερικα επιπλεον γραμμαρια πρωτεινης αμφιβολου ποιοτητας.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και πιάσαμε χθες το θέμα γυμναστήριο και σήμερα τη διατροφή, ας επανέλθω και γω με κάποιες απορίες, μιας και θέλω να μπω σε ένα πρόγραμμα.

 

Γενικά φτιάχνετε διατροφικό πρόγραμμα πχ από την αρχή της βδομάδας με ποσά θερμίδων, πρωτεϊνης, λίπους, υδατανθράκων ή απλά ό,τι σας κατέβει κάθε μέρα και υπολογίζετε περίπου με το μάτι τι δίνουν αυτά που τρώτε; Θεωρείτε την πρώτη προσέγγιση πιο πολύ για επαγγελματίες ή είναι κάτι βιώσιμο και για τον μέσο άνθρωπο, εφόσον θέλει να δει αποτέλεσμα;

 

Αυτό που έκανα μέχρι τώρα είναι να έχω ένα γενικά υγιεινό τρόπο διατροφής και υπολόγιζα με το μάτι να μην ξεπεράσω την ποσότητα φαγητού που έπρεπε να καταναλώσω (λαμβάνοντας υπόψη και θερμίδες κλπ σε συσκευασμένα προϊόντα). Επίσης, φρόντιζα να τρώω καθημερινά κάποια στάνταρ τρόφιμα, δηλαδή 2-3 αυγά, γιαούρτι 2%, και συνήθως ένα τουλάχιστον γεύμα με κρέας, τόνο ή όσπρια, ώστε να πλησιάζω όσο γίνεται κάποιο στάνταρ επίπεδο λαμβανόμενης πρωτεϊνης, ίσως κατώτερο από το βέλτιστο όμως, 1.6( ; )*73, περίπου 120gr.

 

Επίσης, με αφορμή διάφορα που είδα με ένα μικρό ψάξιμο, μπαίνετε στη διαδικασία να χωρίσετε υδατανθρακες υψηλού γλυκαιμικού δείκτη και εύκολα αξιοποιήσιμες πρωτείνες για πριν/μετά την προπόνηση από τα υπόλοιπα ή και αυτό είναι too much για τον απλό άνθρωπο;

 

Να σημειώσω βέβαια ότι θα ήθελα να αποφύγω να χρησιμοποιώ σκόνες πρωτεϊνης κλπ.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου ότι είσαι αρχάριος, είθισται ένας αρχάριος να ζυγίζει την τροφή του και να κινείται βάση αυτής με τον υπολογισμό των μακροθρεπτικών από προγράμματα του διαδικτύου myfitnesspal (κ.α)
γενικά κινείσαι σε μη επεξεργασμένες τροφές και σε κάθε γεύμα να έχεις από μια πηγή π/υ/λ 
προσοχή όχι λίπος στο γεύμα μετά την προπόνηση. 
την πρωτεϊνη τη διαμοιράζεις ισόποσα στα γεύματά σου και τον υδατάνθρακα κινείσαι από το πρώτο γεύμα (πρωινό) με μια καθοδική πορεία έως το τελευταίο γεύμα (βραδινό) - λογικό γιατί το βράδυ δεν χρειάζεσαι την ενέργεια του υδατάνθρακα 


μη μπλέκεις με γ/δ από τώρα θα χάσεις την μπάλα (υπάρχουν απόψεις που ο γ/δ μειώνεται με την παράλληλη λήψη πρωτεϊνικής τροφής.
γενικά να αποφεύγεις πηγές σακχάρων. τα φρούτα καλό θα είναι να τα έχεις στα πρώτα γεύματά σου ή στο γεύμα πριν την προπόνηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ επειδή τα χω κάνει μαντάρα πάλι στο κεφάλι μου με τη διατροφή.

 

ένας μου είπε ότι 160-180γρ πρωτεινη στο βάρος μου είναι τρελή υπερβολή.

μου είπε το βάρος μου 63 Χ 1.8-2 g πρωτείνης.

 

αυτός μου είπε να παίζω στα 130G πρωτείνης αρκετά λιπαρά και λίγα κάρμπζ. αλλα δεν μου είπε ακριβώς ΠΟΣΑ.

 

 

πως θα τα χωρίζατε; με ενδιαφέρει muscle growth και fat loss στα περιφεριακό από τη κοιλίτσα..

 

πως μπορώ γενικά να τα υπολογίζω ανάλογα με το στόχο μου;

 

 

σήμερα πήγα πρώτη μέρα fasted..

είχα έναν ψυχολογικό φόβο στο πρώτο set squat, όπου έχω σταματήσει αυτό το καιρό να αυξάνω (δεν είμαι πολύ συγκεντρωμένος και γενικά μετά τα 105 έχω λίγο βγει σε pause αν και είμαι ΠΟΛΥ ευχαριστημένος για τα κιλά που σηκώνω και τη κατάσταση των ποδιών μου., θέλω να βγάζω τα 90-95 νερό και μετά να συνεχίσω ξανά να ανεβάζω και σε κάνα χρόνο να φτάσω τον στόχο μου τα 120-125)..

 

 

σημερινή προπόνηση:

 

6Χ6 triset - squat 95kg - chin ups με 3 sec κατέβασμα - dips αργό κατέβασμα

 

4Χ8 squat super pump 60kg (νοσοκομείο.) (εδώ θα αντικαταστήσω τα βουλγάρικα με αυτή την άσκηση με πιάνει περισσότερο και τα πόδια μου δεν τα νιώθω μετά για τόση μεγάλη μυική ομάδα.)

 

6x8 bench press 75kg super set με αυστραλέζικα pull ups αρκετά χαμηλά 6x12

 

4Χ8 bench press super pump 40kg (νοσοκομείο) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...