Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο Maus είναι κεφάλαιο ρε. Με κάποιο τρόπο θα ξαναγυρίσει, το ξέρω......

---------

Ω3 κάθε μέρα και σκόνη πρωτείνης μόνο όταν έχω προπόνηση,είναι τα μόνα συμπληρώματα που παίρνω. Τον χειμώνα από ψάρι για τις βιταμίνες a,d,e και το καλοκαίρι flex από λινέλαιο.

---------

Μπήκα στα lidl να δώ και γω τι παίζει γιατί δεν είχα ιδέα για τον ντόρο που γίνεται για τιμές κ.λ.π

( απλά τα ήξερα από τις ανακοινώσεις του ΕΦΕΤ για επικίνδυνα και προς απόσυρση προϊόντα :P. )

Πήρα 5 ψωμιά . Να τα φάω η θα με πάει πριονοκορδέλα ;

post-68421-0-96739200-1486572101_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Ο Maus είναι κεφάλαιο ρε. Με κάποιο τρόπο θα ξαναγυρίσει, το ξέρω......

---------

Ω3 κάθε μέρα και σκόνη πρωτείνης μόνο όταν έχω προπόνηση,είναι τα μόνα συμπληρώματα που παίρνω. Τον χειμώνα από ψάρι για τις βιταμίνες a,d,e και το καλοκαίρι flex από λινέλαιο.

---------

Μπήκα στα lidl να δώ και γω τι παίζει γιατί δεν είχα ιδέα για τον ντόρο που γίνεται για τιμές κ.λ.π

( απλά τα ήξερα από τις ανακοινώσεις του ΕΦΕΤ για επικίνδυνα και προς απόσυρση προϊόντα :P. )

Πήρα 5 ψωμιά . Να τα φάω η θα με πάει πριονοκορδέλα ;

 

 

μια χαρα είναι το lidl φιλε!! μακάρι να είχα κοντα να πήγαινα κάθε μέρα... 

φάε άφοβα, 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δλδ τα quads δεν συμετέχουν για να σηκώσεις το βάρος θες να μου πεις; 

Εννοείται ότι συμμετέχουν, απλά δεν έχω ξανακούσει αυτό το "είδαν όλα" (στο μυαλό μου τουλάχιστον το έχω σαν πόνο και κάτι τελείως uncomfortable). Γι αυτό και σε ρώτησα πόσο κάτω κατεβάζεις τα ισχία. Όσο πιό κάτω αρχίζουν τα ισχία τόσο μεγαλύτερο involvement παίζει(προσοχή άλλο που γίνονται set up και άλλο από που ξεκινάνε με το που σηκώνεται η μπάρα).

νιώθω πως δουλεύει περισσότερο τη πλάτη μου, + ότι η διαφοροποίηση του  grip δίνει και περισσότερη έμφαση εκεί.

επίσης πιστεύω με το wide grip δυναμώνεις ποιο γρήγορα. (γνώμη μου)

 

 

Ισχύει εν μέρει. Όταν έχεις snatch grip είναι ευκολότερο να δεις flexion στην θωρακική μοίρα της σπονδυλικής στήλης οπότε η πλάτη χρειάζεται να είναι πιό actively engaged ας το πούμε για να αποτρέψει το rounding.

 

γι αυτό ξεκίνησα με widegrip να δυναμώσω όσο μπορώ τη πλάτη (και hamstrings δουλεύει αρκετά) και μετά να ξεκινήσω τα κανονικά deadlifts

Όσο για το ότι πιστεύεις ότι δυναμώνεις πιό γρήρορα έτσι ναι αλλά στην ίδια την κίνηση. Η δύναμη είναι movement specific. Αν θες να γίνεις πιό δυνατός στις conventional άρσεις θανάτου θα γίνεις πιό γρήγορα δυνατός μέσω αυτών. Σίγουρα μπορείς να κάνεις και snatch grip, θα έχει carry over αλλά όχι τόσο όσο θα είχε το να έκανες εξ αρχής conventional άρσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι συμμετέχουν, απλά δεν έχω ξανακούσει αυτό το "είδαν όλα" (στο μυαλό μου τουλάχιστον το έχω σαν πόνο και κάτι τελείως uncomfortable). Γι αυτό και σε ρώτησα πόσο κάτω κατεβάζεις τα ισχία. Όσο πιό κάτω αρχίζουν τα ισχία τόσο μεγαλύτερο involvement παίζει(προσοχή άλλο που γίνονται set up και άλλο από που ξεκινάνε με το που σηκώνεται η μπάρα).

Ισχύει εν μέρει. Όταν έχεις snatch grip είναι ευκολότερο να δεις flexion στην θωρακική μοίρα της σπονδυλικής στήλης οπότε η πλάτη χρειάζεται να είναι πιό actively engaged ας το πούμε για να αποτρέψει το rounding.

Όσο για το ότι πιστεύεις ότι δυναμώνεις πιό γρήρορα έτσι ναι αλλά στην ίδια την κίνηση. Η δύναμη είναι movement specific. Αν θες να γίνεις πιό δυνατός στις conventional άρσεις θανάτου θα γίνεις πιό γρήγορα δυνατός μέσω αυτών. Σίγουρα μπορείς να κάνεις και snatch grip, θα έχει carry over αλλά όχι τόσο όσο θα είχε το να έκανες εξ αρχής conventional άρσεις. 

 

 

δεκτά όλα.

 

εγώ με τα είδα όλα, εννώω ότι το νιώσανε το νόημα αλλά με ωραίο γλυκό τρόπο δεν ξέρω πως να το περιγράψω... όπως ανεβαίνεις μια ανηφόρα με ποδήλατο κλήση 10% ένα πράγμα και το νιώθεις να δουλεύει για τα καλά.

 

κοιτα δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά (είμαι νέος σε όλα αυτά) γενικά δοκιμάζω πράγματα, ότι βλέπω ότι δουλεύει έτσι όπως το έχω διαλέξει το "συνεχίζω" ότι βλέπω με φέρνει σε δυσκολία το αφήνω και διαλέγω κάτι άλλο.

 

πάντως είμαι σίγουρος σε straight deadlift θα σηκώνω ποιο πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά (είμαι νέος σε όλα αυτά) γενικά δοκιμάζω πράγματα, ότι βλέπω ότι δουλεύει έτσι όπως το έχω διαλέξει το "συνεχίζω" ότι βλέπω με φέρνει σε δυσκολία το αφήνω και διαλέγω κάτι άλλο.

 

πάντως είμαι σίγουρος σε straight deadlift θα σηκώνω ποιο πολλά. 

Μα ναι σίγουρα στις κανονικές άρσεις θα σηκώνεις περισσότερα. Πέραν άλλων είναι και μικρότερο το εύρος κίνησης όπου αυτό την κάνει αυτόματα υποψήφια για περισσότερα κιλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σοβαρα τωρα?Χασαμε Ddevil και Maous???

 

Και πέρυσι ειχε ξανα φαει μπαν(τετοια εποχή νομίζω(?) ,επίτηδες το κανει ρε τωρα που μπαινει άνοιξη και αρχίζουμε  φουλ προπόνηση και θέλουμε κάνα tip για να τουμπανιασουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατάτες φούρνου με 1 κουταλιά λάδι και 2 κυβάκια Knorr (+ ρίγανη & πιπέρι) για νοστημιά με φιλέτο στήθος κοτόπουλο θεωρείται cheat meal σε πρόγραμμα διατροφής όγκου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατάτες φούρνου με 1 κουταλιά λάδι και 2 κυβάκια Knorr (+ ρίγανη & πιπέρι) για νοστημιά με φιλέτο στήθος κοτόπουλο θεωρείται cheat meal σε πρόγραμμα διατροφής όγκου;

εγώ τσιτ μιλ θεωρώ κάτι γλυκό ή κάτι βρώμικο.. αυτό που έγραψες εσύ για καθημερινό φαγητό, μου φαίνεται μια χαρά..

 

Μην ξεχάσεις να προσθέσεις φάβα και σαρδέλα για άριστα αποτελέσματα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πατάτες φούρνου με 1 κουταλιά λάδι και 2 κυβάκια Knorr (+ ρίγανη & πιπέρι) για νοστημιά με φιλέτο στήθος κοτόπουλο θεωρείται cheat meal σε πρόγραμμα διατροφής όγκου;

 

 

ρε φιλε τι 2 κύβους.. ούτε μισό δεν θέλει γι αυτή τη ποσότητα φαγητού... τίγκα στο αλάτι είναι να ούμε

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε τι 2 κύβους.. ούτε μισό δεν θέλει γι αυτή τη ποσότητα φαγητού... τίγκα στο αλάτι είναι να ούμε

Σύμφωνα με τη συσκευασία ο κάθε κύβος έχει περίπου 1gr αλάτι. Βέβαια μόλις το έψαξα στο Internet και διάβασα ότι έχει και επιπλέον λίπος & αλάτι που δεν το αναγράφει η συσκευασία φυσικά.

Το κακό είναι ότι έβαζα ένα κυβάκι και στο ρύζι χωρίς να ξέρω ότι είναι "θάνατος" αυτό το πράγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με τη συσκευασία ο κάθε κύβος έχει περίπου 1gr αλάτι. Βέβαια μόλις το έψαξα στο Internet και διάβασα ότι έχει και επιπλέον λίπος & αλάτι που δεν το αναγράφει η συσκευασία φυσικά.

Το κακό είναι ότι έβαζα ένα κυβάκι και στο ρύζι χωρίς να ξέρω ότι είναι "θάνατος" αυτό το πράγμα...

 

 

βάλε μπαχαρικά φιλε μια χαρά γεύση δίνουν..

 

πάπρικα, μουστάρδα, Ριγάνι, θυμάρι φρέσκο/ξερό, σκόρδο

 

χίλια 2 υπάρχου να βγουν νόστιμες οι πατάτες.

 

ε το στήθος κότα καουτσούκ είναι και θα παραμείνει deal withit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στήθος κοτα κόψτε το σε κυβάκια, έτοιμες μπουκιτσες, πριν το μαγειρέψετε. Τρωγετε πιο εύκολα.

 

Επίσης, πάρτε μπαχάρια και φτιάξτε τα δικά σας μίγματα. Δίνουν απίθανη γεύση στα φαγητά και δε χρειάζεται ούτε αλάτι ούτε κύβοι και τέτοιες μλκς.

 

Εγω τις άλλες συζητήσεις του μπλα μπλα τις αποφεύγω. Κυκλοφορούν πολλοί κάφροι με μηδέν ζωη που ξεδίνουν στο φόρουμ και ξεκινούν flame wars για την πλάκα τους. Άμα τσιμπήσεις, ε, έρχεται το μπανάκι μες το καταχείμωνο. Τα κάναμε νέοι αυτά, δεν ειναι πια για μας. Απορώ με τον Μαους που κάθεται κι ασχολείται.

 

Ρε γμτ, μια σχολή πυγμαχίας ´η έστω παγκράτιο δεν μπορεί να ανοίξει κάπου κοντά; Που σκατα ήρθα ρε... Μόνο για μπάνια κι ελιές ειναι εδώ. Σιχτιρ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...