Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μήτσε, κάνεις ποδήλατο ή το έκοψες; :-)

Επειδή είμαι σε φάση αύξησης μυών το έχω ελλατώσει μέχρι τον Απρίλιο που θα αρχίσουν πάλι οι καθημερινές βόλτες πολλών km. Τώρα κάνω 1-2 φορές/εβδομάδα

Να το κόψω δύσκολο ή μάλλον ... απίθανο. Με βοήθησε να χάσω αρκετά κιλά και γενικά μου αρέσει και σαν χόμπυ! Τώρα αναγκαστικά το έχω ελλατώσει λόγω προγράμματος όγκου (μπας και δω άσπρη μέρα και φτιάξω ένα normal σώμα :P ).

Τις συμβουλές σου τις έχω αποθηκευμένες στο μυαλό μου και τις ακολουθό κατά γράμμα πάντως! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Να κανω 2 ερωτησεις στα γρηγορα. Τα egg whites (που ερχονται σε κουτι σα γαλα, για να μη πεταω το κροκο απο τα αυγα) ειναι οκ να τρωω οσο θελω; Συνηθως τρωω 2-3 αυγα κανονικα και 4-5 σερβινγκς απο egg whites.

 

Επισης με κοτα η ψαρι για βραδυνο που θελω να τρωω με τι να το τρωω; ριζι κτλ δε θελω και ψαχνω κατι γρηγορο και ευκολο. Καμια ντοματοσαλατα και σπαραγγι σκεφτομαι αλλα εσεις με τι τρωτε κοτα και ψαρι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή είμαι σε φάση αύξησης μυών το έχω ελλατώσει μέχρι τον Απρίλιο που θα αρχίσουν πάλι οι καθημερινές βόλτες πολλών km. Τώρα κάνω 1-2 φορές/εβδομάδα

Να το κόψω δύσκολο ή μάλλον ... απίθανο. Με βοήθησε να χάσω αρκετά κιλά και γενικά μου αρέσει και σαν χόμπυ! Τώρα αναγκαστικά το έχω ελλατώσει λόγω προγράμματος όγκου (μπας και δω άσπρη μέρα και φτιάξω ένα normal σώμα :P ).

Τις συμβουλές σου τις έχω αποθηκευμένες στο μυαλό μου και τις ακολουθό κατά γράμμα πάντως! :)

Ωραίος φίλε, συνέχισε έτσι! 

 

Όταν θα θέλεις να ανέβεις ένα "επίπεδο" δυσκολίας στις προπονήσεις με το ποδήλατο, είμαι στη διάθεσή σου. :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το στήθος κοτα κόψτε το σε κυβάκια, έτοιμες μπουκιτσες, πριν το μαγειρέψετε. Τρωγετε πιο εύκολα.

Επίσης, πάρτε μπαχάρια και φτιάξτε τα δικά σας μίγματα. Δίνουν απίθανη γεύση στα φαγητά και δε χρειάζεται ούτε αλάτι ούτε κύβοι και τέτοιες μλκς.

Εγω τις άλλες συζητήσεις του μπλα μπλα τις αποφεύγω. Κυκλοφορούν πολλοί κάφροι με μηδέν ζωη που ξεδίνουν στο φόρουμ και ξεκινούν flame wars για την πλάκα τους. Άμα τσιμπήσεις, ε, έρχεται το μπανάκι μες το καταχείμωνο. Τα κάναμε νέοι αυτά, δεν ειναι πια για μας. Απορώ με τον Μαους που κάθεται κι ασχολείται.

Ρε γμτ, μια σχολή πυγμαχίας ´η έστω παγκράτιο δεν μπορεί να ανοίξει κάπου κοντά; Που σκατα ήρθα ρε... Μόνο για μπάνια κι ελιές ειναι εδώ. Σιχτιρ.

Ρε Γιάννο γράφεις ότι σκέφτομαι,τι διάολο ...

Να κανω 2 ερωτησεις στα γρηγορα. Τα egg whites (που ερχονται σε κουτι σα γαλα, για να μη πεταω το κροκο απο τα αυγα) ειναι οκ να τρωω οσο θελω; Συνηθως τρωω 2-3 αυγα κανονικα και 4-5 σερβινγκς απο egg whites.

Επισης με κοτα η ψαρι για βραδυνο που θελω να τρωω με τι να το τρωω; ριζι κτλ δε θελω και ψαχνω κατι γρηγορο και ευκολο. Καμια ντοματοσαλατα και σπαραγγι σκεφτομαι αλλα εσεις με τι τρωτε κοτα και ψαρι;

Ρύζι . Εχει έτοιμα σε σακουλάκια σε λίγα λεπτά καθάρισες.

Πατάτες. Ψήνε-βράζε μπόλικες και βάλτες στο ψυγείο για 3-4 μέρες.

Κουνουπίδι,φασολάκια το ίδιο. Ψυγειό.

Αν κανετε ζεσταμα για το rotator cuff κανουν και εσας κρακ οι ωμοι? :X

 

rec-rotator-cuff-lifts-11-23-11-md.jpg

Ναι κάνουν όχι από αυτήν την άσκηση ,αλλά γενικά. Μάλλον σε μένα οφείλεται από παλιό τραυματισμό και ασβεστώματα.

Μετά από καλό ζέσταμα σταματάνε τα κριτς-κρακ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω 2 ερωτησεις στα γρηγορα. Τα egg whites (που ερχονται σε κουτι σα γαλα, για να μη πεταω το κροκο απο τα αυγα) ειναι οκ να τρωω οσο θελω; Συνηθως τρωω 2-3 αυγα κανονικα και 4-5 σερβινγκς απο egg whites.

Επισης με κοτα η ψαρι για βραδυνο που θελω να τρωω με τι να το τρωω; ριζι κτλ δε θελω και ψαχνω κατι γρηγορο και ευκολο. Καμια ντοματοσαλατα και σπαραγγι σκεφτομαι αλλα εσεις με τι τρωτε κοτα και ψαρι;

Ασπράδια όσα τραβά η ψυχή σου.

 

Οσο για τα συνοδευτικά, μπορείς να αφιερώσεις μια ώρα μια φορά τη βδομάδα για να κανεις ενα μεγάλο τάπερ σαλάτα ανάμεικτη (λάχανο άσπρο και κόκκινο, τριμμένο καρότο και διαφορα αρωματικά) στην οποία ρίχνεις λεμόνι κι έτσι κρατάει άνετα 7 μέρες.

Ο εντελώς πιο γρήγορος τρόπος ειναι το έτοιμο καλαμπόκι σε κονσέρβα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται και το βράδυ ο υδατάνθρακας ρε Γιάννη. Άλλοι τον αποφεύγουν όταν θέλουν να κόψουν αλλά το σωστό είναι να υπάρχει και στο τελευταίο γεύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

---------

Μπήκα στα lidl να δώ και γω τι παίζει γιατί δεν είχα ιδέα για τον ντόρο που γίνεται για τιμές κ.λ.π

( απλά τα ήξερα από τις ανακοινώσεις του ΕΦΕΤ για επικίνδυνα και προς απόσυρση προϊόντα :P. )

Πήρα 5 ψωμιά . Να τα φάω η θα με πάει πριονοκορδέλα ;

Εγω παντως αυτο το βαζω στα extreme sports ...

 

Sχετικα  με το στηθος κοτοπουλο παιζει πολυ σημαντικο ρολο και ο τροπος ψησιματος  μπορεις να το κανεις τσοχα  μπορει και να γινει ομως τρυφερο .Στο ευγεστο  εχει να κανει με μαριναδες/μπαχαρικα και τετοια .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασπράδια όσα τραβά η ψυχή σου.

 

Οσο για τα συνοδευτικά, μπορείς να αφιερώσεις μια ώρα μια φορά τη βδομάδα για να κανεις ενα μεγάλο τάπερ σαλάτα ανάμεικτη (λάχανο άσπρο και κόκκινο, τριμμένο καρότο και διαφορα αρωματικά) στην οποία ρίχνεις λεμόνι κι έτσι κρατάει άνετα 7 μέρες.

Ο εντελώς πιο γρήγορος τρόπος ειναι το έτοιμο καλαμπόκι σε κονσέρβα.

Οτι σε κονσερβα δεν εχει πολυ sodium(νατριο) και πρεπει να αποφευγετε; επισης το ρυζι ειναι υδατανθρακες που προσπαθω να αποφυγω και ουτε μαρεσει και τοσο. Μαλλον φακες που μαρεσουν θα κανω, καμια σαλατα ετοιμη και λαχανικα κατεψυγμενα να τα βαζω σε φουρνο μικροκυματων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανετε ζεσταμα για το rotator cuff κανουν και εσας κρακ οι ωμοι?  :X

 

rec-rotator-cuff-lifts-11-23-11-md.jpg

 

Αν κάνουν θορύβους οι ώμοι σου, είναι επειδή τρίβονται οι τένοντες στο εσωτερικό της άρθρωσης...με λίγα λόγια, "rounded shoulders"...

 

...μια από τα ίδια κι εδώ...κάνω αρκετές διατάσεις και αποφεύγω ασκήσεις που "χτυπάνε" εκεί ή τροποποιώ την εκτέλεση ώστε να μην ενοχλεί

πχ στα πλάγια ανοίγματα με αλτήρες, αντί να δείχνει το δαχτυλάκι πάνω που λένε, εκτελώ την άσκηση με ανοιχτή λαβή (δαχτυλάκι κάτω) και μικρή κάμψη εμπρός ώστε και πάλι η κίνηση να εκτελείται στον κάθετο άξονα για μέγιστη επιβάρυνση.

 

Γενικά κάνω ασκήσεις και διατάσεις που προτέινουν αυτοί εδώ

https://www.youtube.com/user/JDCav24/search?query=rotator+cuff

https://www.youtube.com/user/GuerrillazenFitness/search?query=rotator+cuff

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κανετε ζεσταμα για το rotator cuff κανουν και εσας κρακ οι ωμοι?  :X

 

rec-rotator-cuff-lifts-11-23-11-md.jpg

 

η άσκηση που δείχνεις είναι λίγο απαράδεκτη και αφύσικη

 

αν θες να ζεστάνεις τους ώμους απλά κάνε αυτό χωρίς βάρη φυσικά

 

shoulder-rotation.jpg

 

και μετά ξεκίνα οποιαδήποτε άσκηση έχεις με χαμηλό βάρος 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωμεγα 3 σε καψουλα;

 

Τρια καρύδια δινουν ιδια ποσοτητα με μια κάψουλα... επαιρνα κι εγω αλλα τα εκοψα.

 

Ασχετα που καποιος που τρωει αυγα δεν τα χρειαζεται. Καθαρα μάρκετινγκ ειναι ολο αυτο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δεν κανω τετοιου ειδους ζεσταμα .Απλα ξεκιναω με πολυ λιγα κιλα και πολλες επαναληψεις 2 σετακια αυτο ειναι το ζεσταμα μου .


Ωμεγα 3 σε καψουλα;

Τρια καρύδια δινουν ιδια ποσοτητα με μια κάψουλα... επαιρνα κι εγω αλλα τα εκοψα.

Ασχετα που καποιος που τρωει αυγα δεν τα χρειαζεται. Καθαρα μάρκετινγκ ειναι ολο αυτο

 σοβαρα λινκς με στοιχεια για αυτα  εχουμε ?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...