Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από 3 βδομάδες ζεστάματος που ξεκίνησα ξανά δυνατά, σήμερα ώμους δοκίμασα και HSPUs.

 

5-4-3 μου βγήκαν. Καθόλου άσχημα, από τη στιγμή που πιο πριν έβγαζα 8άρια. Hype intensifies! :D

 

BTW, το TRX είναι άψογη γυμναστική. Τα πόδια μου και το core μου με ευχαριστούν. Αυτά βασανίζω τόσο καιρό, και έχω δει αποτελέσματα στις αποδόσεις μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

http://m.ladylike.gr/articles/fitness/gymnastiki/fitness/thes-na-xaseis-lipos-stamata-na-trexeis.4520241.html

Ισχύει κάτι τέτοιο ή είναι άλλη μια παπαρια

 

 

ναι γενικά το λένε αυτό για άσκησης σε χαμηλό heart rate. (όπως και ποδήλατο.) 

 

τώρα εντάξει αν δεν προσαρμόσεις και διατροφή δεν νομίζω να σε σώσει τόσο.

 

εγώ τώρα που κάνω fasting πριν την προπόνηση στο γυμναστήριο βγαίνω με το μπάικ σε χαμηλό heart rate για κάνα 30λεπτο με το που πιω έναν καφέ. 

 

 

βέβαια δεν ξέρω αν ακόμα δουλεύει αλλα σίγουρα έχει επιστημονική εξήγηση .

 

 

τελικά παιδιά έφτιαξα τη διατροφή μου σε high protein, 40%P 40% Fats 20% Carbs.

ακόμα ο οργανισμός μου δεν έχει συνηθήσει βέβαβαι το fasting αλλα η προπόνηση βγαίνει.

νομίζω από βδομάδα θα είμαι τέντα με το καινούργιο πρόγραμμα.

 

το κάνω ένα μηνα όσο αυστηρά μπορέσω αν δω ότι δεν είναι για μένα φυσικά θα το αλλάξω.

try and error.

 

 

φυσικά υπάρχει και η εναλλακτική μέθοδος της φάβας και της σαρδέλας.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης ξεκίνησα να παλεύω και κάποιες στάσεις yoga για ευλιγισία περισσότερο γιατί τη δύναμη την έχω.

 

5 ασκήσεις καλές και για αναρριχητές, αλλά γενικά θα ήταν καλό να γίνονται. Να ανοίξουν ώμοι, στήθος, πόδια κλπ κλπ.

 

Όταν προσπάθησα την πρώτη, τα χέρια μου δεν ακολουθούσαν. Έλεγα αδύνατον. Πλέον κάτι κάνω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, υπαρχει καποιο site οπου μπορει καποιος να καταχωρισει ποιες τροφες τρωει και να του βγαζει καποια διαιτα βασισμενη σ'αυτες;

Εχω μεγαλο θεμα με το φαγητο :S μου αρεσουν ελαχιστα πραγματα κ δεν μπορω να ακολουθησω τις διαιτες... π.χ. με τιποτα δεν μπορω να προσθεσω στην διατροφη μου μπροκολοκουνουπιδοφασολοκαταστασεις.

 

Ζηταω πολλα ε; :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, υπαρχει καποιο site οπου μπορει καποιος να καταχωρισει ποιες τροφες τρωει και να του βγαζει καποια διαιτα βασισμενη σ'αυτες;

Εχω μεγαλο θεμα με το φαγητο :S μου αρεσουν ελαχιστα πραγματα κ δεν μπορω να ακολουθησω τις διαιτες... π.χ. με τιποτα δεν μπορω να προσθεσω στην διατροφη μου μπροκολοκουνουπιδοφασολοκαταστασεις.

 

Ζηταω πολλα ε; :/

 

​γενικά βρες ένα Diet plan αφού ψάαχνεις στο internet και όσο μπορείς και αφού είναι πάνω κάτω στο nutrition άλλαξε τα. δεν είναι ανάγκη μπρόκολα αποκλειστικά. 

φυσικά μην μου αλλάξεις κάνα λαχανικό με πατάτες ΛΟΛ

βάλε λάχανο, σπανάκι, ντομάτα, αγγκουρια, σπαράγγια, λαχανάκια βρυξελών, καρότα βραστά επίσης πολύ ωραια σαλάτα.

 

αντί για φασόλια-> ρεβύθια

ψαράκι -> σωλομος/σαρδέλα(φτηνή)/τόνος κονσέρβα

επίσης ξηρή καρποί/φυστικοβούτυρο (με μέτρο) -> πολύ καλά λιπαρά και πρωτείνη

από carbs πατάτες/γλυκοπατάτες/ρύζια/μακαρόνια ιστορίες.

 

(απέξω τα μαθα Δήμητρα χαχαχα)

 

κάτσε γράψε ποιες τροφές τρωςς, δες τι προσφέρουν σε nutrition και φτιάξτο είναι δύσκολο και θέλει χρόνο αλλα θα ηρεμήσεις μια και καλή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχχαχαχ αστα να πανε, ηδη απογοητευτηκα (τα μισα απ'αυτα που εγραψες δεν τα τρωω καν)! Το 80% των τροφων που τρωω μου προσφερουν....λιπαρα. Μαλλον θα τις βαλω σε λιστα και θα διαγραφω, ειμαι περιεργη να δω τι θα μεινει απο πιο υγιεινα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχχαχαχ αστα να πανε, ηδη απογοητευτηκα (τα μισα απ'αυτα που εγραψες δεν τα τρωω καν)! Το 80% των τροφων που τρωω μου προσφερουν....λιπαρα. Μαλλον θα τις βαλω σε λιστα και θα διαγραφω, ειμαι περιεργη να δω τι θα μεινει απο πιο υγιεινα!

 

 

κοίτα από ένα σημείο είναι και συνήθεια.. δλδ έχω έναν στόχο Άλφα θα θυσιάσω λίγο νοστιμιά και θα φάω και πράγματα που τα χω βαρεθεί (κοτόπουλο.).

 

 

νηστικός δεν μένω, αλλα δεν είναι και πιτόγυρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Νενυ

 

Κρεας -> οτι σου αρεσει αλλα οχι πολυ συχνα κοκινο κρεας προτιμησε κοτοπουλο

Ψαρι -> οτι σου αρεσει αλλα και εδω με ρεγουλα

Σαλατα οτι σου αρεσει

Μακαρονια/Ρυζι/Πατατες

Αυγα/Γιαουρτια

Απλα απεφυγα τα τηγανιτα αντι για πατατες τηγανιτες βαλτες στο φουρνο ή βραστες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια, υπαρχει καποιο site οπου μπορει καποιος να καταχωρισει ποιες τροφες τρωει και να του βγαζει καποια διαιτα βασισμενη σ'αυτες;

Εχω μεγαλο θεμα με το φαγητο :S μου αρεσουν ελαχιστα πραγματα κ δεν μπορω να ακολουθησω τις διαιτες... π.χ. με τιποτα δεν μπορω να προσθεσω στην διατροφη μου μπροκολοκουνουπιδοφασολοκαταστασεις.

 

Ζηταω πολλα ε; :/

Θυμάμαι είχα πετύχει ένα τέτοιο που σου πρόσφερε food suggestions based σε preferences αλλά ήθελε subscription.

 

Μπορείς να το παλέψεις με myfitnesspal (από το site νομίζω είναι πιό εύκολο σε σχέση με το app). Ολόκληρο πλάνο δεν θα σου βγάλει αλλά μπορείς μία φορά να φτιάξεις (αν δεν έχει ήδη στο database) τα φαγητά που θες και μετά κάνεις ένα πολύ απλό quick add food αντί να ψάχνεις συνέχεια το ίδιο. Επίσης έχει την ίδια λειτουργία αλλά quick add meal αν τρως κάτι στάνταρ χωρίς αλλαγές σε ποσότητες και τέτοια. 

 

Αν θες να κάνεις ακριβώς αυτό που θες όμως χωρίς workarounds κοστίζει.

 

Πάντως να προσθέσω ότι είναι πολύ υγιές το σκεπτικό σου κοιτάζοντας long term. Είδες σου προτείνουν από πάνω κόψε αυτό, βάλε εκείνο. Δυστυχώς ένα μεγάλο ποσοστό ανθρώπων δεν μπορεί να ακολουθήσει όλα αυτά τα πρέπει...τουλάχιστον για ένα σεβαστό διάστημα. Ενώ με την έξυπνη προσθήκη φαγητών και τον όχι μεγάλο περιορισμό αυξάνεται το adherence που είναι το σημαντικότερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O σολωμος εφτασε 18 ευρω στα μερη μας οποτε τρωει ακυρο πλεον...Καμια τσιπουρα λαβρακι η κανα ελευθερας βοσκης οταν βρουμε και το καλοκαιρι σαρδελα* με χωριατικη απο τον κηπο.

 

*δεν τρολαρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

O σολωμος εφτασε 18 ευρω στα μερη μας οποτε τρωει ακυρο πλεον...Καμια τσιπουρα λαβρακι η κανα ελευθερας βοσκης οταν βρουμε και το καλοκαιρι σαρδελα* με χωριατικη απο τον κηπο.

 

*δεν τρολαρω

Πηγαινε Γογγακη για κατεψυγμενα εγω απο εκει αγοραζα κρεατα/ψαρια σε ποσοτητες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμη έχετε για τα δισέτ - τρισετ . Χωράνε σε μια προπόνηση δίνοντας αξιόλογα αποτελέσματα ;

( εκτός προφανώς από το πρήξιμο της στιγμής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμη έχετε για τα δισέτ - τρισετ . Χωράνε σε μια προπόνηση δίνοντας αξιόλογα αποτελέσματα ;

( εκτός προφανώς από το πρήξιμο της στιγμής)

Τρισετ δεν εχω δοκιμασει ποτε. Δισετ-drop-supersets παρολα αυτα κανω που και που.

Δεν τα κραταω για παραπανω απο 1 μηνα ομως γιατι νιωθω πως το σωμα μου συνηθιζει και δε με πιανουν οπως στην αρχη, ασχετως με τα κιλα στις ασκησεις γιατι αν το παρακανω με τα κιλα και κανω τα παντα super set (στα χερια π.χ) αρχιζω να χαλαω το φορμ.

Το κανω για να σοκαρω πιο πολυ το σωμα, μετα το γυρναω σε κανονικους ρυθμους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...