Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το κανω για να σοκαρω πιο πολυ το σωμα, μετα το γυρναω σε κανονικους ρυθμους.

Αυτό το κρατάω. Έτσι το σκεφτόμουν κάπως και εγώ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

 

 

ένταξει εγώ νομίζω υπάρχει κόσμος που από τη καθιστική ζωή δεν μπορεί να κάνει ούτε τα 3/4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10-02-2017 έπιασα για πρώτη φορά μπάρα στη ζωή μου. Not bad. Δεν περίμενα ότι ανεβαίνουν τόσο οι παλμοί στο μεταξύ.

 

Να σας πω ότι σας διάβαζα χθες βράδυ κι ενώ είχα βάλει ξυπνητήρι 9:30, το έβαλα μια ώρα νωρίτερα και έστειλα μήνυμα στη γυμνάστριά μου ότι θα πάω πρωί. Motivational thread, το έγραψα και παραπάνω.  :D

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To διάβασα κι εγώ και λέω "λες.." οπότε δοκίμασα να κάνω αυτά που κάνει, σύμφωνα με το άρθρο, ένας εικοσάρης. Εντάξει, το χω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To διάβασα κι εγώ και λέω "λες.." οπότε δοκίμασα να κάνω αυτά που κάνει, σύμφωνα με το άρθρο, ένας εικοσάρης. Εντάξει, το χω.

Καλα αν το παμε ετσι εγω δεν εχω γεννηθει ακομα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν νομίζω ότι είναι εύκολο για κάποιον που μόλις θα σηκωθεί από τον καναπέ να τρέξει 5 χιλιόμετρα..

δεν εννοώ μέσα σε 30 λεπτά αλλά γενικα να τρέχει συνεχόμενα για 5 χιλιόμετρα, σε ότι ρυθμό θέλει.(τρέξιμο όχι περπάτημα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λογικό, τα σκαλοπάτια ένα ένα τα ανεβαίνουμε.... εννοείται πως ένας αρχάριος δεν θα πέσει με τα μούτρα σε γυμναστική και διατροφή γιατί αλλιώς θα τα παρατήσει άμεσα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχίει ότι μετά από ένα γερό work out με weightlifting ο οργανισμός (και ψυχολογικά) στρεσάρετε αρκετά;

Εξαρταται,

οτι στρεσαρεται ειναι δεδομενο αλλα εμενα μια"βαρια" προπονηση που προσφερει μεταπροπονητικα ενα αισθημα ευεξιας ειδικα μολις κανω και μπανιο και φαω κατι ειναι σαν να εχω  κανει  reset .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά. Γι αυτό απαιτείται ο 8ωρος ύπνος. Ειδάλλως κάποια στιγμή θα κλατάρεις.

 

Τώρα για το ψυχολογικό, είναι στον άνθρωπο. Οι περισσότεροι τη βρίσκουμε με τη δυνατή προπόνηση, έχουμε κάτι το μαζοχιστικό αλλιώς δε θα το κάναμε (κι όχι μόνο την προπόνηση αλλά τη γενικότερη φιλοσοφία του μόλις το σώμα συνηθίσει να βρίσκω νέους τρόπους να το σοκάρω).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχίει ότι μετά από ένα γερό work out με weightlifting ο οργανισμός (και ψυχολογικά) στρεσάρετε αρκετά;

Ε ναι. Σκέψου ότι ακολουθεί το εξής timeline:

 

Stress (βάρη) ------> Recovery (ύπνος-διατροφή) -------> Adaptation ή supercompensation (αποτέλεσμα των 2 προηγούμενων -------> repeat

 

Για να έχεις adaptations πρέπει να προηγηθεί το stressάρισμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλα αυτά, προσωπικά μου έχει τύχει φορές που έχω ρίξει αρκετό πόνο, αντί να μου φέρει αυτό υπνηλία, να μου προκαλέσει αϋπνία. Δεν είμαι 100% σίγουρος αν οφειλόταν στην υπερβολική άσκηση, αλλά έχω παρατηρήσει μια συσχέτιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...