Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΟΙ βρωμιαρηδες και τα μαλακισμενα δεν εχουν λεφτα για να πληρωσουν αυτη τη συνδρομη :P

Οχι ,αυτο ειναι ασχετο.

Οι βρωμιαρηδες ειναι ετσι γιατι ειναι τσακωμενοι με την καθαριοτητα και τα "μαλακισμενα"  ειναι ετσι by default  ανεξαρτητως οικονομικης καταστασης .

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

  • Moderators

Αν και αστειευόμουν, αυτοι που οικνομικα ειναι πιο άνετοι τινουν να ειναι πιο προσεχτικοι/προσεγμενοι. Νταξει ο μαλακας ειναι universal 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Λοιπόν θέλω βοήθεια.Είμαι 30χρ.Εδώ και 10 μήνες πάω γυμναστήριο,αλλά δεν έχω δει αποτέλεσματα.

Η αλήθεια είναι πως είμαι λίγο skinny fat.Επειδή οι απόψεις διίσταντο αποφάσισα να κάνω υπερτροφική δίαιτα(κάνα 3μηνο περίπου)

Προσπαθώ να κάνω ψιλοκαθαρή διατροφή.Είμαι 1,80 κ έφτασα 87 κιλά(πήρα 4,5κ)

Παίρνω κι μια πρωτείνη (από myprotein).Workout κάνω ένα push,pull,legs .Αν πάω κ 4η μέρα μέσα στην εβδομάδα κάνω full body.

Ερωτήσεις

1)Tι άλλο θα μπορύσα να πάρω?Ω3(το fish-oil είναι ίδιο?),κρεατίνη,πολυβιταμίνες?Που θα βοηθούσε.

2)Εχω θέμα με τα χέρια.Είναι πολυ αδύνατα.Pull ups βγάζω 1-2.Να δώσω βάση περισσότερο στα χέρια.Ισως σε ασκήσεις με το βάρος του σώματος ή σε βαρία deadlifts,squats κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν θέλω βοήθεια.Είμαι 30χρ.Εδώ και 10 μήνες πάω γυμναστήριο,αλλά δεν έχω δει αποτέλεσματα.

Η αλήθεια είναι πως είμαι λίγο skinny fat.Επειδή οι απόψεις διίσταντο αποφάσισα να κάνω υπερτροφική δίαιτα(κάνα 3μηνο περίπου)

Προσπαθώ να κάνω ψιλοκαθαρή διατροφή.Είμαι 1,80 κ έφτασα 87 κιλά(πήρα 4,5κ)

Παίρνω κι μια πρωτείνη (από myprotein).Workout κάνω ένα push,pull,legs .Αν πάω κ 4η μέρα μέσα στην εβδομάδα κάνω full body.

Ερωτήσεις

1)Tι άλλο θα μπορύσα να πάρω?Ω3,κρεατίνη,πολυβιταμίνες?Που θα βοηθούσε.

2)Εχω θέμα με τα χέρια.Είναι πολυ αδύνατα.Pull ups βγάζω 1-2.Να δώσω βάση περισσότερο στα χέρια.Ισως σε ασκήσεις με το βάρος του σώματος ή σε βαρία deadlifts,squats κτλ.

Δεν κατάλαβα τι στόχο έχεις. Να χάσεις λίπος ή να πάρεις κιλά ? ή να κάνεις recomp ?

 

Όσον αφορά το πρόγραμμα, θα σου πρότεινα κάτι που να χτυπά κάθε μυική ομάδα 2 φορές την εβδομάδα τουλάχιστον (upper/lower είναι καλή λύση). Αν δεν μπορείς να πας gym 4 φορές πες.

 

1. Δεν χρειάζεται να πάρεις τίποτα. Επιπλέον όταν λες που θα βοηθούσε πρέπει να πεις και στόχο.

2. Τα χέρια, αφού αποτελούνται από μικρές μυικές ομάδες (δικέφαλα/τρικέφαλα), βλέπεις διαφορά πιό αργή σε σχέση με πιό μεγάλες όπως πόδια/πλάτη που κάνουν μπαμ. Το πρώτο πράγμα που θα τα βοηθήσει είναι η αύξηση της συχνότητας όπως σου πρότεινα. Σε squat και deadlift δεν συμμετέχουν οπότε αν τις κάνεις γι αυτό το λόγο στα χέρια δεν θα δεις κάτι από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραιος μητσο. Τι υψος εχεις? Ρωταω γιατι απ τη φωτο φαινεται οτι πας σιγα σιγα προς το αλλο ακρο (skinny). Δεν ξερω αν κανεις διαιτα ακομα αλλα αν κανεις σταματα την και φαε κανονικα , οχι σαβουρα, κανονικα δλδ δε χρεαζεται να πεινας πλεον. Πολυ ωραια μεταμορφωση.

 

Ozi 10 μηνες ειναι πολλοι για να δεις καποιο αποτελεσμα, αφου δεν εχεις δει σημαινει οτι ή δεν κανεις καλη-σκληρη προπονηση ή τρως πολύ σαβούρα ή και τα 2. Βελτιωσε διατροφη και προπονηση. Η προπονηση πρεπει να σε ζοριζει με τα δικα σου δεδομενα παντα. Μη σκεφτεσαι σε κιλα, σκεψου να βαζεις τοσα ωστε να σε ζοριζουν, δλδ η 10η επαναληψη πχ να βγαινει και να μη βγαινει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για στόχο προφανώς θέλω να αυξήσω την καθαρή μυική μάζα ,ώστε να πέσει αναλογικά το ποσοστό λίπους.

Για προπονήση έχω κάνει τα π΄ντα.5χ%,full body,upper,/lower,bb split,push,pull legs.

Η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε περισσότερο το 5χ5 κ ένας λόγος ήταν ότι έβλεπες εξέλιξη μέσω της αύξησης των βαρών.

Εν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για στόχο προφανώς θέλω να αυξήσω την καθαρή μυική μάζα ,ώστε να πέσει αναλογικά το ποσοστό λίπους.

Για προπονήση έχω κάνει τα π΄ντα.5χ%,full body,upper,/lower,bb split,push,pull legs.

Η αλήθεια είναι ότι μου άρεσε περισσότερο το 5χ5 κ ένας λόγος ήταν ότι έβλεπες εξέλιξη μέσω της αύξησης των βαρών.

Εν

Ωραία. Αφού σου άρεσε το 5x5 σαν πρόγραμμα συνέχισέ το. Κοίτα, το 100% του muscle building potential σου δεν θα το πάρεις από αυτό αλλά εκτός κι αν σου γράψει κανείς κανά custom πρόγραμμα για τα μέτρα σου, τότε είναι μιά χαρά. 

 

Εφόσον έχεις πάρει 4,5 κιλά και είσαι και skinny fat δεν θα σου πρότεινα να τρως υπερθερμιδικά για κάποιο διάστημα. Το πολύ στις θερμίδες συντήρησης προτείνω να κινείσαι με σωστά δομημένη  διατροφή για αρχή όπου για αρχή τουλάχιστον θα πρέπει να ξέρεις πόσες θερμίδες τρως (aka να μετράς θερμίδες) για να ξέρεις αν είσαι εντός στόχων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...