Προς το περιεχόμενο

Das Fitness Thread #1


Freakster
Μήνυμα προστέθηκε από insomnia.gr

Η συνέχεια πλέον στο Das Fitness Club

 

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μην αγχωνεσαι, σε 1-2 μηνες θα χεις δει ηδη διαφορα.

 

Οσο για ta pullups ειναι θεμα εξασκησης, και γω οταν ειχα ξεκινησει εκανα 3-4 νομιζω, μεσα σε μερικους μηνες ειχα φτασει 8-9, και 25 pushups σε 01'.08". τωρα αν δοκιμασω νομιζω οτι θα μαι πολυ πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Spect~

    3615

  • yannis27gr

    3354

  • Liverpool89

    3202

  • bosei

    3183

Σε ένα μήνα θα είσαι όπως ήσουν αν μπορείς να προπονηθείς κανονικά με σωστή διατροφή, πιστεύω. 

 

Tην βρίσκω λιγο αισιόδοξη αυτη την άποψη,νομίζω για να επανέλθει καποιος  σε ενα καλο επιπεδο θελει ίσως και λιγο παραπάνω χρόνο απο αυτον που ηταν  εκτος .Αναλόγως βεβαια και τον χρονο της αποχής και τη διατροφή που κάνεις σε αυτο το διάστημα αλλα δεν θεωρώ οτι 1,5 μήνας εκτος ειναι πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τον οκτωβρη μπαινω σχολη αστυφυλακων κ θα ειμαι εσωκλειστος για 8-9 μηνες. δε ξερω τι παιζει στη σχολη,αν εχει γυμναστηριο,αν σε αφηνουν να το χρησιμοποιεις κλπ επισης δε ξερω αν στις οποιες εξοδους εχω αν θα εχω τη δυνατοτητα ή ακομα και την δυναμη/ορεξη να παω σε καποιο γυμναστηριο(αν ειμαι τυχερος κ εχει καποιο κοντα στη σχολη). εγω θεωρω δεδομενο το χειροτερο πιθανο σεναριο οτι για 9 μηνες θα καθομαι... εχω ηδη αρχισει να τρελενομαι...

 

edit: το εγραψα για να αισθανθει καλυτερα ο σωκρατης :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην βρίσκω λιγο αισιόδοξη αυτη την άποψη,νομίζω για να επανέλθει καποιος  σε ενα καλο επιπεδο θελει ίσως και λιγο παραπάνω χρόνο απο αυτον που ηταν  εκτος .Αναλόγως βεβαια και τον χρονο της αποχής και τη διατροφή που κάνεις σε αυτο το διάστημα αλλα δεν θεωρώ οτι 1,5 μήνας εκτος ειναι πολύ.

Με τίποτα. Πρώτον επειδή αυτό υπονοεί ότι έχει χάσει ό,τι ακριβώς είχε βάλει πράγμα που δεν είναι τόσο εύκολο. 

 

Δεύτετον υπάρχει το muscle memory. Ακόμη και να χάσεις μυς είναι πιό εύκολο να τους ξαναβάλεις.(έχει research από πίσω όλο αυτό αλλά είναι αρκετά τεχνικό).

 

Τρίτον, προσωπικά 19 Οκτωβρίου τελείωσα στρατό, Δεκέμβρη ήμουν εμφανισιακά όπως πριν και χωρίς βέλτιστη διατροφή. Ναι συμφωνώ, n=1 αλλά υπάρχουν και άλλα τέτοια παραδείγματα που το επιβεβαιώνουν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δεύτετον υπάρχει το muscle memory. Ακόμη και να χάσεις μυς είναι πιό εύκολο να τους ξαναβάλεις.(έχει research από πίσω όλο αυτό αλλά είναι αρκετά τεχνικό).

 

 

ισχύει και για τις γυναίκες; γιατί εγώ πιστεύω ότι μέσα στο τρίμηνο θα έχω φτάσει στο σημείο τουλ από όπου σταμάτησα. Βγάζω και Plus ίσως καλύτερα γιατί έχω βελτιώσει κατά πολύ τα διατροφικά μου stats.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχύει και για τις γυναίκες; γιατί εγώ πιστεύω ότι μέσα στο τρίμηνο θα έχω φτάσει στο σημείο τουλ από όπου σταμάτησα. Βγάζω και Plus ίσως καλύτερα γιατί έχω βελτιώσει κατά πολύ τα διατροφικά μου stats.  

Δεν ξέρω. 

 

Υπόθεση alert:

 

Επειδή γενικά οι άντρες έχουμε την έξτρα αβάντα σε σχέση με τις γυναίκες οπότε αυτό που υποθέτω είναι ότι αν σας πάρει παραπάνω καιρό σε σχέση με τους άντρες δεν θα είναι λόγω έλειψης myonuclei (που είναι υπεύθηνα για το muscle memory μάλλον) αλλά λόγω της ούτος ή άλλως πιό αργής διαδικασίας να βάλετε μυς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

? τι εννοεις? πανελληνιες εδωσα και τον τοσκα να ειχα δε νομιζω να μπορει να κανει κατι στη βαθμολογηση

Πότε έδωσες? Πέρσι? Κ γτ φέτος με ποσοστό (φαντάζομαι) κ όχι  πέρσι? Φιλικα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περυσι κ θα μπω φετος με οσους θα δωσουν φετος, οχι ποσοστα, κανονικα εδωσα με το νεο συστημα αλλα ειναι offtopic αν θες να ρωτησεις τπτ στειλε μ μηνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω. 

 

Υπόθεση alert:

 

Επειδή γενικά οι άντρες έχουμε την έξτρα αβάντα σε σχέση με τις γυναίκες οπότε αυτό που υποθέτω είναι ότι αν σας πάρει παραπάνω καιρό σε σχέση με τους άντρες δεν θα είναι λόγω έλειψης myonuclei (που είναι υπεύθηνα για το muscle memory μάλλον) αλλά λόγω της ούτος ή άλλως πιό αργής διαδικασίας να βάλετε μυς. 

 

Θα μπω δυνατα και οπου με βγαλει.Αλλα την κατσαμε αν ειναι να χανουμε ολα τα μυικα κιλα μας απο ενα τραυματισμο .Δεν περιμενω να τα παρω σε 1 εβδομαδα ,αλλα τουλαχιστον μεχρι το καλοκαιρι να ειμαι στα ιδια επιπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τίποτα. Πρώτον επειδή αυτό υπονοεί ότι έχει χάσει ό,τι ακριβώς είχε βάλει πράγμα που δεν είναι τόσο εύκολο. 

 

Δεύτετον υπάρχει το muscle memory. Ακόμη και να χάσεις μυς είναι πιό εύκολο να τους ξαναβάλεις.(έχει research από πίσω όλο αυτό αλλά είναι αρκετά τεχνικό).

 

Τρίτον, προσωπικά 19 Οκτωβρίου τελείωσα στρατό, Δεκέμβρη ήμουν εμφανισιακά όπως πριν και χωρίς βέλτιστη διατροφή. Ναι συμφωνώ, n=1 αλλά υπάρχουν και άλλα τέτοια παραδείγματα που το επιβεβαιώνουν. 

 

Iσως να μην το διατύπωσα καλα ,αν καποιος κανει πχ 8 μηνες εντατικά γυμναστική και φτάνει σε ενα κάλο επιπεδο  και μετα διακόπτει εντελώς για 2 μηνες ,στον ενα μηνα που ξαναρχίζει μπορει να εχει κατι καλο αλλα για να φτασει στο προηγούμενο επιπεδο νομίζω χρειάζεται 2-3 μηνες.

Επισης πρεπει να εχουμε και καμιά 10αρια χρόνια διαφορά :cry: ,οποτε ειναι σε διαφορετική φάση τα σώματα μας .

Αλλα ας μας πει ο Σωκρατης ποσο χρονο του πηρε για να ειναι πολυ ευχαριστημενος ,εγω λεω περίπου 2 μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tην βρίσκω λιγο αισιόδοξη αυτη την άποψη,νομίζω για να επανέλθει καποιος σε ενα καλο επιπεδο θελει ίσως και λιγο παραπάνω χρόνο απο αυτον που ηταν εκτος .Αναλόγως βεβαια και τον χρονο της αποχής και τη διατροφή που κάνεις σε αυτο το διάστημα αλλα δεν θεωρώ οτι 1,5 μήνας εκτος ειναι πολύ.

Από εμπειρία το λέω. Το να ξεπεράσεις το επίπεδο που έφτασες παλιότερα είναι πολύ δύσκολο, αλλά το να ξαναφτάσεις το επίπεδο που ήσουν παλιότερα γίνεται πανγρηγορα όταν ξαναμπενεις στο πρόγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...